PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦେଶଦ୍ରୋହୀ ୟାସିନ ମଲିକକୁ ଆଜୀବନ ଜେଲ, ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ପାଣ୍ଠି ଯୋଗାଇବା ମାମଲାରେ କୋର୍ଟ ଶୁଣାଇଲେ ଦଣ୍ଡାଦେଶ
  • ||
  • ସମ୍ୱଲପୁର : ଭବାନୀପାଲି ଠାରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା , ଟ୍ରକ୍ ଧକ୍କାରେ ୩ ବାଇକ୍ ଆରୋହୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ , ମୃତକଙ୍କ ପରିଚୟ ମିଳନାହିଁ
  • ||
  • କଳିଙ୍ଗା ଘାଟିରେ ଟୁରିଷ୍ଟ ବସ୍ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ୬ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା, ଏଣିକି କଳିଙ୍ଗା ଘାଟି ଦେଇ ଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ଟୁରିଷ୍ଟ ବସ୍ , ରାଜ୍ୟ ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ୍ମନାଭ ବେହେରାଙ୍କ ସୂଚନା
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡ଼ା : ଝାରସୁଗୁଡ଼ାରୁ ପ୍ରାୟ ୧୭ ଗ୍ରାମ୍‌ର ବ୍ରାଉନସୁଗର ଜବତ, ୩ ଗିରଫ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ପାର୍କିଂ କରୁଥିବା ବେଳେ ଚଢିଗଲା ଟ୍ରକ୍, ହେଲ୍‌ପର୍ ମୃତ
  • ||
  • କଂଗ୍ରେସକୁ ଝଟକା, ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି ଟିକେଟରୁ ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ର ଦାଖଲ କଲେ କପିଲ ସିବଲ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦରୁ ଛଡ଼ାଯିବ ପ୍ରଥମ ବନ୍ୟାଜଳ, ତଳ ମୁଣ୍ଡର ୧୨ ଜିଲ୍ଲାକୁ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ହାରୁଛି କରୋନା, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୩ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୧୦ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷିଲା, ଆଜିଠୁ ବଢ଼ିବ ତାପମାତ୍ରା
  • ||
  • ଭଞ୍ଜନଗର : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଟୁରିଷ୍ଟ ବସ୍, ୬ ମୃତ ୩୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଆହତ
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର : ସାପ୍ତାହିକ ହାଟରେ ଗୁଳିକାଣ୍ଡ, ଗୋରୁ ବେପାରୀଙ୍କୁ ଗୁଳି କରି ୨୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଲୁଟିନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||

ଡିନାମାଇଟ୍ ଲଗାଇ ଭଙ୍ଗାଗଲା ନିରବଙ୍କ ୧୦୦ କୋଟିର ବଙ୍ଗଳା

ମୁମ୍ବାଇଏ୮।୩: ଚର୍ଚିତ ଫେରାର ହୀରା ବ୍ୟବସାୟୀ ନିରବ ମୋଦିଙ୍କର ଆଲିବାଗ ସ୍ଥିତ ବଙ୍ଗଳାକୁ ଆଜି ଡିନାମାଇଟ୍ ଲଗାଇ ଭାଙ୍ଗି ଦିଆଯାଇଛି।  ୩୩ ହଜାର ବର୍ଗଫୁଟରେ ନିର୍ମିତ ଏହି ବଙ୍ଗଳକୁ ଗତ ମାସରୁ ଭାଙ୍ଗିବା ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଉଥିଲା। ପ୍ରଶାସନର କହିବା ଅନୁସାରେ ୧୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଏହି ବଙ୍ଗଳା ଅବୈଧ ଭାବରେ ତିଆରି କରାଯାଇଛି। ତେଣୁ ଆମେ ଭାଙ୍ଗିଦେଲୁ। ବଙ୍ଗଳାକୁ ଭାଙ୍ଗିବା ପାଇଁ ପିଲର୍ସ ଭିତରେ କଣା କରି ସେଥିରେ ଡିନାମାଇଟ୍ ଲଗାଇ ଭାଙ୍ଗି ଦିଆଯାଇଛି।

ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ରାୟଗଡ ଜିଲ୍ଲାର ଆଲିବାଗରେ ଥିବା ନିରବ ମୋଦିଙ୍କର  ଏହି ବଙ୍ଗଳା ସମୁଦ୍ର କୂଳରେ ତିଆରି ହୋଇଥିଲା। ଗତ ମଙ୍ଗଳବାର ଠାରୁ ଏହାକୁ ଭାଙ୍ଗିବା କାମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ପ୍ରଥମେ  ବଙ୍ଗଳାର କାଚକୁ ଭାଙ୍ଗିବା ପରେ  ଡିନାମାଇଉଟ୍ ଦେଇ ଆଜି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାଙ୍ଗି ଦିଆଯାଇଛି।  ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାସନାଲ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ୧୩,୭୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଦୁର୍ନୀତି କରି ଫେରାର ହୋଇଯାଇଥିବା ନିରବ ମୋଦିଙ୍କ ବହୁ ସମ୍ପତ୍ତି ସିଜ୍ ହେବା ସହ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଚଢାଉ ହୋଇସାରିଛି। ସୁରକ୍ଷା କାରଣ ଦର୍ଶାଇ ନିରବ ଭାରତ ଆସିବାକୁ ଚାହୁଁନାହାନ୍ତି ବୋଲି କୋର୍ଟଙ୍କୁ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି। ଏବେ ସେ ବ୍ରିଟେନରେ ରହୁଛନ୍ତି।

source: https://seedhibaat.world

ଗତ ୪ ଡିସେମ୍ବରରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସରକାର ନିରବଙ୍କ ଏହି ବଙ୍ଗଳାକୁ ଭାଙ୍ଗିବାର ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ। ୨୫ ଜାନୁଆରୀରୁ ଏହାକୁ ଭାଙ୍ଗିବା କାମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ସେତେବେଳେ କିଛି କାନ୍ଥ ଭଙ୍ଗା ଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ପରେ  କାମ ବନ୍ଦ ରହିଥିଲା। କାରଣ ବଙ୍ଗଳା ଭିତରେ ଥିବା ଦାମୀ ଆସବାପତ୍ରକୁ ପ୍ରଶାସନ ଠିକ୍ ଭାବରେ ବାହାର କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲା। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ ନିର୍ଦେଶାଳୟ(ଇଡି) ନିରବଙ୍କ ୧୪୭.୭୨ କୋଟି ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ଜବତ କରିଥିଲା।



ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର