PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସମ୍ବଲପୁର : ନାକଟିଦେଉଳରେ ଭାଲୁ ଆକ୍ରମଣରେ ୨ ଚାଷୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • Tokyo Olympics : ଭାରତକୁ ପ୍ରଥମ ପଦକ, ଭାରତ୍ତୋଳନରେ ମୀରାବାଈ ଚାନୁ ଜିତିଲେ ରୌପ୍ୟ ପଦକ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦ ଉପରମୁଣ୍ଡରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ଜଳଭଣ୍ଡାରକୁ ପ୍ରବେଶ କରୁଛି ୭୭ ହଜାର କ୍ୟୁସେକ ଜଳ, ପୁଣି ଗେଟ୍ ଖୋଲିବା ନେଇ ବାଜିଲା ସାଇରନ୍
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : ଶାଳନ୍ଦୀ ନଦୀର ହଦଗଡ ଡ୍ୟାମରୁ ହୋମିଓପାଥି ଡାକ୍ତରୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଦୁଇ ଦିନ ତଳୁ ଥିଲେ ନିଖୋଜ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ଘର ଭିତରୁ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ଝିଅ ଘର ଲୋକେ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ନାଳରେ ଭାସିଗଲେ ଓରିଆ ପଞ୍ଚାୟତ ପୁରୁଣାପାଣି ପାଣି ଗାଁର ଗୁରଦେବ ନାୟକ
  • ||
  • ବାନ୍ଦୀପୋରା : ଆତଙ୍କବାଦୀ-ସୁରକ୍ଷାବାହିନୀ ମୁହାଁମୁହିଁ, ସେନା ଗୁଳିରେ ୨ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଫା
  • ||
  • ଟୋକିଓ ଟକ୍କର: ଭାରତୀୟ ପୁରୁଷ ହକି ଦଳର ଦମଦାର ବିଜୟ, ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡକୁ ୩-୨ରେ ଦେଲା ମାତ୍‌
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : କେନାଲରୁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬୮ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୫୪୪୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୬୪ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ପୁରୀ : ୨୯ ଦିନ ପରେ ରତ୍ନବେଦିକୁ ଫେରିଲେ ମହାବାହୁ, ଆଜି ମିଳିବ ନୀଳାଚଳ ଅବଢ଼ା
  • ||

ଡିନାମାଇଟ୍ ଲଗାଇ ଭଙ୍ଗାଗଲା ନିରବଙ୍କ ୧୦୦ କୋଟିର ବଙ୍ଗଳା

ମୁମ୍ବାଇଏ୮।୩: ଚର୍ଚିତ ଫେରାର ହୀରା ବ୍ୟବସାୟୀ ନିରବ ମୋଦିଙ୍କର ଆଲିବାଗ ସ୍ଥିତ ବଙ୍ଗଳାକୁ ଆଜି ଡିନାମାଇଟ୍ ଲଗାଇ ଭାଙ୍ଗି ଦିଆଯାଇଛି।  ୩୩ ହଜାର ବର୍ଗଫୁଟରେ ନିର୍ମିତ ଏହି ବଙ୍ଗଳକୁ ଗତ ମାସରୁ ଭାଙ୍ଗିବା ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଉଥିଲା। ପ୍ରଶାସନର କହିବା ଅନୁସାରେ ୧୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଏହି ବଙ୍ଗଳା ଅବୈଧ ଭାବରେ ତିଆରି କରାଯାଇଛି। ତେଣୁ ଆମେ ଭାଙ୍ଗିଦେଲୁ। ବଙ୍ଗଳାକୁ ଭାଙ୍ଗିବା ପାଇଁ ପିଲର୍ସ ଭିତରେ କଣା କରି ସେଥିରେ ଡିନାମାଇଟ୍ ଲଗାଇ ଭାଙ୍ଗି ଦିଆଯାଇଛି।

ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ରାୟଗଡ ଜିଲ୍ଲାର ଆଲିବାଗରେ ଥିବା ନିରବ ମୋଦିଙ୍କର  ଏହି ବଙ୍ଗଳା ସମୁଦ୍ର କୂଳରେ ତିଆରି ହୋଇଥିଲା। ଗତ ମଙ୍ଗଳବାର ଠାରୁ ଏହାକୁ ଭାଙ୍ଗିବା କାମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ପ୍ରଥମେ  ବଙ୍ଗଳାର କାଚକୁ ଭାଙ୍ଗିବା ପରେ  ଡିନାମାଇଉଟ୍ ଦେଇ ଆଜି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାଙ୍ଗି ଦିଆଯାଇଛି।  ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାସନାଲ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ୧୩,୭୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଦୁର୍ନୀତି କରି ଫେରାର ହୋଇଯାଇଥିବା ନିରବ ମୋଦିଙ୍କ ବହୁ ସମ୍ପତ୍ତି ସିଜ୍ ହେବା ସହ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଚଢାଉ ହୋଇସାରିଛି। ସୁରକ୍ଷା କାରଣ ଦର୍ଶାଇ ନିରବ ଭାରତ ଆସିବାକୁ ଚାହୁଁନାହାନ୍ତି ବୋଲି କୋର୍ଟଙ୍କୁ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି। ଏବେ ସେ ବ୍ରିଟେନରେ ରହୁଛନ୍ତି।

source: https://seedhibaat.world

ଗତ ୪ ଡିସେମ୍ବରରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସରକାର ନିରବଙ୍କ ଏହି ବଙ୍ଗଳାକୁ ଭାଙ୍ଗିବାର ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ। ୨୫ ଜାନୁଆରୀରୁ ଏହାକୁ ଭାଙ୍ଗିବା କାମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ସେତେବେଳେ କିଛି କାନ୍ଥ ଭଙ୍ଗା ଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ପରେ  କାମ ବନ୍ଦ ରହିଥିଲା। କାରଣ ବଙ୍ଗଳା ଭିତରେ ଥିବା ଦାମୀ ଆସବାପତ୍ରକୁ ପ୍ରଶାସନ ଠିକ୍ ଭାବରେ ବାହାର କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲା। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ ନିର୍ଦେଶାଳୟ(ଇଡି) ନିରବଙ୍କ ୧୪୭.୭୨ କୋଟି ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ଜବତ କରିଥିଲା।