PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କ୍ରୁଜ୍ ଡ୍ରଗ୍ସ ପାର୍ଟି ମାମଲା –ଅକ୍ଟୋବର ୩୦ ତାରିଖ ଯାଏ ଜେଲରେ ରହିବେ ଆର୍ୟନ ଖାନ୍ , ଆର୍ୟନଙ୍କ ହାଜତ ମିଆଦ ବୃଦ୍ଧ କଲେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଏନ୍ସିବି କୋର୍ଟ
  • ||
  • ନଵମ ଓ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷା ପଦ୍ଧତିରେ ପରିଵର୍ତ୍ତନ : ଵର୍ଷକୁ ୪ଟି ଫରମେଟିଭ୍ ଆସେସମେଣ୍ଟ ହେଵ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ମାମଲା – କେ ଗାଁ ଥାନା ଆଇଆଇସି ଡମୁ ପରଜା ନିଲମ୍ୱିତ , କର୍ତ୍ତବ୍ୟରେ ଅବହେଳା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେଲେ କଳାହାଣ୍ଡି ଏସ୍‌ପି
  • ||
  • ୩ ପ୍ରତିଶତ ବଢ଼ିଲା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମହଙ୍ଗା ଭତ୍ତା, ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ କ୍ୟାବିନେଟର ମଞ୍ଜୁରୀ
  • ||
  • ପାଡ଼ୁଆ: ଜଙ୍ଗଲରୁ ପାଡ଼ୁଆ: ୮୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ କଲା ପାଡୁଆ ଥାନା ପୋଲିସ, ଗଞ୍ଜେଇ ମାଫିଆଙ୍କୁ ଧରିବା ପାଇଁ ତଦନ୍ତ ଜାରି
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ମମିତା ମେହେର ମର୍ଡର ମିଷ୍ଟ୍ରି, ଅଟକ ଜେସିବି ଡ୍ରାଇଭର ଗିରଫ କରିପାରେ ପୋଲିସ
  • ||
  • ରାୟଗଡ଼​‌: ଗୁଣି ଗାରେଡି ସନ୍ଦେହରେ ଟ୍ରିପଲ ମର୍ଡର ଘଟଣା, ୯ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କଲେ ଜିଲ୍ଲା ଓ ଦୌରା ଜଜ ଅଦାଲତ
  • ||
  • ଭବାନୀପାଟଣା: ମମିତା ମେହର ହତ୍ୟା ଘଟଣାରେ ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ କରାଯାଉ : ସ୍ମୃତିରାଣୀ ପଟ୍ଟନାୟକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜିଠୁ ଯୁକ୍ତ ଦୁଇ ପ୍ରଥମ ବର୍ଷ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ କ୍ଲାସରୁମ ପାଠପଢ଼ା, ନଭେମ୍ୱର ପହିଲାରୁ ୟୁନିଫର୍ମ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
  • ||
  • ପୁରୀ: ଆଜିଠୁ ସେବାୟତଙ୍କ ଡ୍ରେସ୍‌କୋଡ୍, ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ପାରମ୍ପରିକ ବସ୍ତ୍ର ପରିଧାନ କରି ପ୍ରବେଶ କରିବେ ସେବକ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ଆଜି ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ବଲାଙ୍ଗୀର ବନ୍ଦ ପାଳନ, ସକାଳ ୬ରୁ ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାତାୟତ ଠପ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜି ଯୁକ୍ତ ୩ ସ୍ପଟ୍‌ ନାମଲେଖା ଆବେଦନ କପି ଦାଖଲ ଶେଷ, ୨୭ରୁ ନାମଲେଖା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜିଠୁ ଶୁଖିଲା ପାଗ, ୨୩ ସୁଦ୍ଧା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ଫେରିଯିବ ମୌସୁମୀ ବାୟୁ
  • ||

ଡିନାମାଇଟ୍ ଲଗାଇ ଭଙ୍ଗାଗଲା ନିରବଙ୍କ ୧୦୦ କୋଟିର ବଙ୍ଗଳା

ମୁମ୍ବାଇଏ୮।୩: ଚର୍ଚିତ ଫେରାର ହୀରା ବ୍ୟବସାୟୀ ନିରବ ମୋଦିଙ୍କର ଆଲିବାଗ ସ୍ଥିତ ବଙ୍ଗଳାକୁ ଆଜି ଡିନାମାଇଟ୍ ଲଗାଇ ଭାଙ୍ଗି ଦିଆଯାଇଛି।  ୩୩ ହଜାର ବର୍ଗଫୁଟରେ ନିର୍ମିତ ଏହି ବଙ୍ଗଳକୁ ଗତ ମାସରୁ ଭାଙ୍ଗିବା ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଉଥିଲା। ପ୍ରଶାସନର କହିବା ଅନୁସାରେ ୧୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଏହି ବଙ୍ଗଳା ଅବୈଧ ଭାବରେ ତିଆରି କରାଯାଇଛି। ତେଣୁ ଆମେ ଭାଙ୍ଗିଦେଲୁ। ବଙ୍ଗଳାକୁ ଭାଙ୍ଗିବା ପାଇଁ ପିଲର୍ସ ଭିତରେ କଣା କରି ସେଥିରେ ଡିନାମାଇଟ୍ ଲଗାଇ ଭାଙ୍ଗି ଦିଆଯାଇଛି।

ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ରାୟଗଡ ଜିଲ୍ଲାର ଆଲିବାଗରେ ଥିବା ନିରବ ମୋଦିଙ୍କର  ଏହି ବଙ୍ଗଳା ସମୁଦ୍ର କୂଳରେ ତିଆରି ହୋଇଥିଲା। ଗତ ମଙ୍ଗଳବାର ଠାରୁ ଏହାକୁ ଭାଙ୍ଗିବା କାମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ପ୍ରଥମେ  ବଙ୍ଗଳାର କାଚକୁ ଭାଙ୍ଗିବା ପରେ  ଡିନାମାଇଉଟ୍ ଦେଇ ଆଜି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାଙ୍ଗି ଦିଆଯାଇଛି।  ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାସନାଲ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ୧୩,୭୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଦୁର୍ନୀତି କରି ଫେରାର ହୋଇଯାଇଥିବା ନିରବ ମୋଦିଙ୍କ ବହୁ ସମ୍ପତ୍ତି ସିଜ୍ ହେବା ସହ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଚଢାଉ ହୋଇସାରିଛି। ସୁରକ୍ଷା କାରଣ ଦର୍ଶାଇ ନିରବ ଭାରତ ଆସିବାକୁ ଚାହୁଁନାହାନ୍ତି ବୋଲି କୋର୍ଟଙ୍କୁ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି। ଏବେ ସେ ବ୍ରିଟେନରେ ରହୁଛନ୍ତି।

source: https://seedhibaat.world

ଗତ ୪ ଡିସେମ୍ବରରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସରକାର ନିରବଙ୍କ ଏହି ବଙ୍ଗଳାକୁ ଭାଙ୍ଗିବାର ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ। ୨୫ ଜାନୁଆରୀରୁ ଏହାକୁ ଭାଙ୍ଗିବା କାମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ସେତେବେଳେ କିଛି କାନ୍ଥ ଭଙ୍ଗା ଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ପରେ  କାମ ବନ୍ଦ ରହିଥିଲା। କାରଣ ବଙ୍ଗଳା ଭିତରେ ଥିବା ଦାମୀ ଆସବାପତ୍ରକୁ ପ୍ରଶାସନ ଠିକ୍ ଭାବରେ ବାହାର କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲା। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ ନିର୍ଦେଶାଳୟ(ଇଡି) ନିରବଙ୍କ ୧୪୭.୭୨ କୋଟି ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ଜବତ କରିଥିଲା।



ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର