PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କନ୍ଧମାଳ- ଗୋଚ୍ଛାପଡା ପୁଲିସ ଦ୍ବାରା ୧୦୭ କିଲୋ ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ । ଜାମସେଦପୁର ଅଞ୍ଚଳର ଦୁଇ ଗିରଫ ।
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ- କୁକୁଡାଖଣ୍ଡି ବ୍ଲକ କାଳୁଆ ଛକରେ ୭ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ କଲା ଅବକାରୀ।
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ ଡାକ୍ତରମାନଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ, ଆସନ୍ତା ୧୮ ତାରିଖକୁ ଜାତୀୟ ପ୍ରତିବାଦ ଦିବସ ଭାବେ ପାଳିବ ଭାରତୀୟ ଚିକିତ୍ସକ ସଂଘ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ସଦର ଏସଡିପିଓଙ୍କ ପ୍ରେସମିଟ, ୨୨ ବାଇକ, ୨ ପିକଅପ ଜବତ, ୭ ଗିରଫ
  • ||
  • ମାଲକାନାଗିରି : ମାଲକାନଗିରି-ଆନ୍ଧ୍ର ସୀମାରେ ନକ୍ସଲ ଓ ପୋଲିସ ମୁହାଁମୁହିଁ, ଏନକାଣ୍ଟରରେ ୬ ହାଡକୋର ମାଓବାଦୀ ନିହତ
  • ||
  • ପାରାଦୀପ : ଜିଏସଟି ଫାଙ୍କୁଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ସ୍କାର୍ପ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ ଅଟକ, ବାଣିଜ୍ୟ କର ବିଭାଗ ଦ୍ଵାରା ଅଟକ
  • ||
  • ଅନୁଗୁଳ : ରେଙ୍ଗାଲି ବିରାଜ ଷ୍ଟିଲ ସାମ୍ନାରେ ଟ୍ରକ୍ ସହ ଧକ୍କା ହୋଇ କାର୍ ଚୂରମାର, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଜଣେ ମ୍ରୁତ, ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ବ୍ରହ୍ମପୁର ଉତ୍ତରାମୁଖୀ ସାହିରେ ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତାକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ଗଣ୍ଡଗୋଳ, ଛୁରୀ ମାଡ଼ରେ ଜଣେ ମୃତ ଓ ଦୁଇଜଣ ଆହତ, ସମସ୍ତେ ଏମକେସିଜିରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଆଉ ଅଳ୍ପ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ସଂକ୍ରମଣ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କମିଯିବ, ‘ଅନଲକ୍’ ହେଲେବି ଲୋକଙ୍କୁ ନିୟମ କଡାକଡି ପାଳନ କରିବାକୁ ପଡିବ- ଡିଏମଇଟି
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା : ଧାନ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ବୋମା ମାଡ, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ମେଡିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ବିବାହ କରିବାକୁ ମନା କରିଦେଲେ ପ୍ରେମିକା, ଦେହରେ କିରୋସିନ ଢାଳି ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ କଲା ବିଫଳ ପ୍ରେମିକ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲା ମାଥିଲି ଥାନା କୁଲାବେଡା ଜଙ୍ଗଲରେ ମାଓବାଦୀ-ଯବାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗୁଳି ବିନିମୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରୁ ଆଉ ୪୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୩୪୩୨କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଚୌଦ୍ଵାର: ଟ୍ରଲରକୁ ପିଟିଲା ପିକଅପ୍ ଭ୍ୟାନ୍, ୨ ମୃତ ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • କରଞ୍ଜିଆ : ସୋଲାର ଚୋରଙ୍କୁ ଧରିଲା ପୋଲିସ, ଖତ ଗଡ଼ିଆରେ ପୋତି ଲୁଚାଇ ରଖିଥିଲେ ସୋଲାର ପ୍ୟାନେଲ ଓ ବ୍ୟାଟେରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୩୫୩୫ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||

ନୀତି ଆୟୋଗ ରିପୋର୍ଟ: ପାଣି ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା ହେବ ଡହଳବିକଳ

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୨୮/୮ : ଜଳ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଆଇନ ନାହିଁ । ଜଳାଶୟକୁ ଜବରଦଖଲ କରି ନିର୍ମାଣ ହୁ ହୁ ହୋଇ ବଢ଼ି ଚାଲିଛି । ଭୂତଳ ଜଳସ୍ତରର ଖସୁଛି ତଳକୁ ତଳକୁ । ମୌସୁମୀ ବି କାଳ ସାଜିଲାଣି । ବର୍ଷାର ଅନିୟମିତତା କାରଣରୁ ଜଳ ସଂରକ୍ଷଣ ହୋଇପାରୁନି । ଜଳର ସୁଷମ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ନୀତି ନାହିଁ କି ନିୟମ ନାହିଁ । ଜଳ ପରିଚାଳନା ପ୍ରତି ଏମିତି ବେପରୁଆ ମନୋଭାବ ଓଡ଼ିଶାକୁ ଏକ ବଡ଼ ସଂକଟ ଆଡକୁ ନେଉଛି । ଆଉ ଗୋଟିଏ ଦଶନ୍ଧି ପରେ ପାଣି ମୁନ୍ଦିଏ ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶାବାସୀ ଛଟପଟ ହେବେ । ରାଜଧାନୀର ଜିଲ୍ଲା ଖୋର୍ଦ୍ଧା ସମେତ ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶାର କିଛି ଜିଲ୍ଲାରେ ଏ ଜଳ ସଂକଟ ଉତ୍କଟ ରୂପ ଧାରଣ କରିବ । ପାଣି ପାଇଁ ଲୋକ ତ୍ରାହି ତ୍ରାହି ଡାକିବେ । ଏମିତି ସତର୍କ କରାଇ ଦେଇଛି ନୀତି ଆୟୋଗ ।

ନୀତି ଆୟୋଗ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ଗୋଷ୍ଠୀଗତ ଜଳ ପରିଚାଳନା ରିପୋର୍ଟ-୨୦୧୯ରେ ଓଡ଼ିଶାର ଜଳ ପରିଚାଳନା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରାଯାଇଛି । ରିପୋର୍ଟ କହୁଛି, ରାଜ୍ୟରେ ଜନସଂଖ୍ୟା ଯେଉଁ ହାରରେ ବଢ଼ୁଛି, ଜଳର ଚାହିଦା ମଧ୍ୟ ସେହି ଅନୁପାତରେ ବଢ଼ି ବଢ଼ି ଚାଲିଛି । ମାତ୍ର ରାଜ୍ୟ ସରକାର ରାଜ୍ୟରେ ଉପଲବ୍ଧ ଜଳର ତତ୍ତ୍ୱାବଧାରକ ଭାବେ ଜଳର ସଂରକ୍ଷଣ ଓ ପରିଚାଳନା ପ୍ରତି ଯଥେଷ୍ଟ ଆନ୍ତରିକତା ପ୍ରକାଶ କରୁନାହାନ୍ତି । ଫଳରେ ନୀତି ଆୟୋଗର ସୂଚକାଙ୍କରେ ରାଜ୍ୟ ତଳକୁ ଖସିଛି । ଅଣ-ହିମାଳୟ ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ଓଡ଼ିଶା ସବୁଠୁ ତଳେ ଅଛି । ଏକମାତ୍ର ରାଜ୍ୟ ଯାହାର ଏ ନେଇ କିଛି ଆଇନ ନାହିଁ । ୨୦୧୫-୧୬ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ନୀତି ଆୟୋଗ ସୂଚକାଙ୍କରେ ଓଡ଼ିଶା ୪୬.୨ ସ୍କୋର କରିଥିଲା ବେଳେ ତାହା ୧୬-୧୭ରେ ୪୧.୬ ଏବଂ ୨୦୧୭-୧୮ରେ ୩୮.୯କୁ ଖସିଛି । ଏ ହାର ଉଦ୍‌ବେଗଜନକ ବୋଲି ଆୟୋଗ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି । ଏପରିକି ଅଣ-ହିମାଳୟ ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ଓଡ଼ିଶା ର‌୍ୟାଙ୍କରେ ସବାତଳେ (୧୭ତମ ସ୍ଥାନ)ରେ ଅଛି । ବିହାର ଭଳି ରାଜ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଓଡ଼ିଶା ଉପରେ ଅଛି ।

ନୀତି ଆୟୋଗ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ଏ ରିପୋର୍ଟ ଦର୍ଶାଇଛି, ରାଜ୍ୟର ଉପକୂଳ, ଦକ୍ଷିଣ ଓ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ୭ ଜିଲ୍ଲାରେ ଜଳ ଉପରେ ଚାପ ରହିଛି । ଏ ଜିଲ୍ଲାଗୁଡ଼ିକରେ ୮୦ ପ୍ରତିଶତ ଜଳ ଉପଲବ୍ଧ ଥିଲା ବେଳେ ମାତ୍ର ୪୦% ଜଳ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଉତ୍ତୋଳନ କରି ହେଉଛି । ବିଶେଷ କରି ଏ ଜିଲ୍ଲାଗୁଡ଼ିକର ସହରାଞ୍ଚଳରେ ଜଳ ବ୍ୟବହାର ଉପରେ ଚାପ ପରିମାଣ ବଢ଼ି ଚାଲିଛି । ଏହାର କାରଣ ଭାବେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି, ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଭଳି ଉପକୂଳ ଜିଲ୍ଲାରେ ନଭେମ୍ବରରୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ମଧ୍ୟରେ ୮ ରୁ ୧୦୦ ପ୍ରତିଶତ ବର୍ଷା କମ୍‌ ହେଉଛି । ଗତ ୪ ବର୍ଷର ମୌସୁମୀ ରେକର୍ଡ କହୁଛି, ଜୁନରୁ ଅଗଷ୍ଟ ମଧ୍ୟରେ ୧୦ ରୁ ୭୫% ବର୍ଷା କମ୍‌ ହେଉଛି ।

ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲାରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଅବସ୍ଥା । ଅନିୟମିତ ଓ କମ୍‌ ବର୍ଷା ଜଳ ଅମଳରେ ବାଧକ ସାଜିଛି । ଗଞ୍ଜାମରେ ବର୍ଷା ପରିମାଣ କମୁଥିଲା ବେଳେ ରାୟଗଡ଼ା ଓ ଗଜପତିରେ ମଧ୍ୟ ବର୍ଷାର ପରିମାଣ କମୁଛି କିମ୍ବା ବଢ଼ୁଛି । ବଲାଙ୍ଗୀର ଓ ବରଗଡ଼ରେ ଗତ ୫ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ କହୁଛି, ମୌସୁମୀରେ ବର୍ଷାର ପରିମାଣ କମି ଚାଲିଛି । ଏ ୭ ଜିଲ୍ଲାରେ ଆଗକୁ ଭୟଙ୍କର ଭାବେ ଜଳ ସଂକଟ ଉପୁଜିପାରେ । ଛଡ଼ା ଦେବଗଡ଼, ସୋନପୁର, ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଓ ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ର କିଛି ସ୍ଥାନରେ ମଧ୍ୟ ଜଳାଭାବର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି ।

ରିପୋର୍ଟ କହୁଛି,ରାଜ୍ୟରେ ଜଳ ବ୍ୟବହାର ସଂପର୍କରେ ବିଶ୍ଳେଷଣ କରିବାକୁ ସମନ୍ୱିତ ଡାଟା ସେଣ୍ଟର ଆବଶ୍ୟକ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହା ଖୋଲିନି । ଏ ସେଣ୍ଟରରେ ଜଳର ଚାହିଦା ନେଇ ୨୮ଟି ଦିଗ ଉପରେ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିବାର ପ୍ରାବଧାନ ରହିଛି । ଓଡ଼ିଶାର ନଦୀଗୁଡ଼ିକର ରାଜ୍ୟର ମୋଟ ଘରୋଇ ଉତ୍ପାଦକୁ ବହୁତ ଅବଦାନ ରହିଛି । ରାଜ୍ୟର ନଦୀକୂଳରେ କେତେ ଜନସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ିଛି, ସେମାନେ ଜଳାଶୟକୁ କବଜା କରିଛନ୍ତି ନା ନାହିଁ ସେ ସଂପର୍କରେ ଡାଟା ସେଣ୍ଟର ଅଭାବରୁ ସଠିକ୍‌ ତଥ୍ୟ ମିଳୁନାହିଁ । ଏହାଛଡ଼ା ରାଜ୍ୟରେ ସହରାଞ୍ଚଳ ସହ ବାଣିଜ୍ୟିକ କାରବାର ବଢ଼ି ବଢ଼ି ଚାଳିଥିଲା ବେଳେ ଏହା ଜଙ୍ଗଲ ପରିମାଣକୁ କମାଇ ଚାଲିଛି । ଭୂତଳ ଜଳଉତ୍ସ ପୁନଃସଂଚରିତ ହୋଇପାରୁନି । ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଭାବେ ସରକାରଙ୍କର ନିୟମ ନଥିବା କାରଣରୁ ସହରାଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରାକୃତିକ ଜଳାଶୟ ଜବରଦଖଲ ବଢ଼ିବା ସହ କଂକ୍ରିଟ ନିର୍ମାଣ ମଧ୍ୟ ବଢ଼ିଛି । ଯାହା ଆଗକୁ ସହରଗୁଡ଼ିକରେ ନାହିଁ ନଥିବା ଜଳ ସଂକଟ ଛିଡ଼ା କରାଇବ ।

ରାଜ୍ୟର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଓ ସହରାଞ୍ଚଳରେ ପାଇପ ଜଳ ଯୋଗାଣ ପ୍ରକଳ୍ପ ବଢ଼ି ବଢ଼ି ଚାଲିଛି । ଶିଳ୍ପସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ଜଳ ଟାଣୁଛନ୍ତି । ମାତ୍ର ସେଇ ଅନୁପାତରେ ସୁଷମ ଜଳ ପରିଚାଳନାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଅଗ୍ରାଧିକାର ଦେଇନାହାନ୍ତି । ବର୍ଷା ଜଳ ଅମଳ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ମଧ୍ୟ ମିଶନ ମୋଡରେ କରାଯାଉନି । ମୋଟାମୋଟି ଭାବେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଜଳ ସଂରକ୍ଷଣ ଦିଗ ପ୍ରତି ଏଯାଏ ଧ୍ୟାନ ମଧ୍ୟ ଦେଇନାହାନ୍ତି । ଏମିତି ସ୍ଥିତି ଲାଗି ରହିଲେ ଆଉ କିଛି ବର୍ଷ ପରେ ରାଜ୍ୟ ଗମ୍ଭୀର ଜଳ ସଂକଟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବ । ରାଜ୍ୟର ଆର୍ଥିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧି, ଜୀବନ ଜୀବିକା ସହ ପରିବେଶ ସନ୍ତୁଳନ ମଧ୍ୟ ବିଗିଡ଼ିଯିବ ବୋଲି ନୀତି ଆୟୋଗ ସତର୍କ କରାଇ ଦେଇଛି ।