PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପଞ୍ଜାବ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ପଞ୍ଜାବ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କ୍ୟାପ୍ଟେନ୍‌ ଅମରିନ୍ଦର ସିଂହ
  • ||
  • ଏସିଏଫ୍‌ ସୌମରଞ୍ଜନ ମହାପାତ୍ର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା – ଭୁବନେଶ୍ୱର ଫରେନସିକ୍‌ ଲ୍ୟାବ୍‌ରେ ଡିଏଫ୍‌ଓ , ରୋଷେୟାଙ୍କ ଲାଇ ଡିଟେକ୍ସନ ଟେଷ୍ଟ ଚାଲିଛି
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର: ମହିଳାଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା ଦେବା କାରଣରୁ ସ୍ୱାମୀ, ଶାଶୁ, ଶଶୁର ଓ ସଉତୁଣୀକୁ ୩ ବର୍ଷ ଜେଲ୍
  • ||
  • ଲୋଇସିଂହା: ଟ୍ରେନ ଆଗକୁ ଡେଇଁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ପରିଚୟ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ଦାରିଙ୍ଗବାଡି : ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରୁ ଚୋରା ଚାଲାଣ ବେଳେ କାଠପଟା ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ଲୋଇସିଂହା : ଚଳନ୍ତା ଟ୍ରେନ୍ ଆଗକୁ ଡେଇଁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲେ ଯୁବକ, କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : ମହିଳାଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା ଦେବାରୁ ସ୍ୱାମୀ, ଶାଶୁ, ଶ୍ଵଶୁର ଓ ସଉତୁଣୀକୁ ୩ ବର୍ଷ ଜେଲ ଦଣ୍ଡ
  • ||
  • ପଦ୍ମପୁର: ଗଜଲକ୍ଷ୍ମୀ ଷ୍ଟୋରରେ ଜିଏସଟି ବିଭାଗର ଚଢ଼ାଉ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର: ଗଞ୍ଜାମରେ ୧୦୧୦ଗାଁ ବାଲ୍ୟ ବିବାହ ମୁକ୍ତ ଘୋଷଣା କଲା ପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ରାତିରେ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ସହ ଶୋଇଥିଲା ବେଳେ ମହିଳାଙ୍କୁ କାମୁଡି ଦେଲା ବିଷାକ୍ତ ସାପ, ଆଖିବୁଜଲେ ମହିଳା
  • ||
  • ପାଟଣା: ପୂର୍ବତନ ପାଟଣା ବିଧାୟକ ରାମରାଇ ମୁଣ୍ଡାଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ହୀରାକୁଦର ପୁଣି ବନ୍ଦ ହେଲା ୬ ଗେଟ୍, ୧୮ଟି ଗେଟ୍ ଦେଇ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ଜାରି
  • ||
  • ବାଙ୍କୀ : ହୁଳୁହୁଳା ପୋଲ ଉପରେ ୪ ଫୁଟର ବନ୍ୟାଜଳ ପ୍ରବାହିତ, ବାଙ୍କୀର ବହୁ ପଞ୍ଚାୟତ ବାହ୍ୟ ଜଗତରୁ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଉ ୬ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୧୨୮କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରୁ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଆଉ ୬୯୫ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ସଠିପୁର : ଦୁଇ କଣ୍ଟେନର ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ଉଭୟ ଡ୍ରାଇଭର ଆହତ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁ : ହଂସୁଆ ନଈରେ ଘାଇ, ୧୦ରୁ ଅଧିକ ଗାଁ ଜଳମଗ୍ନ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ସୁଧୁରୁଛି ଉପରମୁଣ୍ଡର ବନ୍ୟା ସ୍ଥିତି, ହୀରାକୁଦରେ ବନ୍ଦ ହେଲା ୪ ଗେଟ୍‌, ୨୪ ଗେଟ୍‌ ଦେଇ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ଜାରି
  • ||
  • କାମାକ୍ଷାନଗର : ଚାଷୀଙ୍କୁ ଦଳି ମାରିଲା ଦନ୍ତା
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ବିମାନଘାଟି ପରିସରରେ ଜଣେ ମହିଳା ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ଉଦ୍ୟମ, ଠିକା କର୍ମଚାରୀ ଅଟକ
  • ||

ଏହି ଗ୍ରାମରେ ପ୍ରଚାର ମନା: ଭୋଟ ନଦେଲେ ୫୧ ଟଙ୍କା ଜରିମାନା

ଗୁଜରାଟର ରାଜକୋଟ ଜିଲ୍ଲା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଏକ ଗ୍ରାମ ହେଉଛି ରାଜସମାଧିୟାଲ । ଏହି ଗାଁର ଏକ ବିଶେଷତ୍ୱ ହେଲା ଏଠାରେ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାରର ପ୍ରଭାବ ଆଦୌ ନାହିଁ । ହେଲେ ଗାଁର ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ସଚେତନ ଓ ଭୋଟ ଦେବାକୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିବଦ୍ଧ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏପରିକି ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତି ଭୋଟ ନଦେବେ ତାଙ୍କ ଉପରେ ଜରିମାନା ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଛି । ନିର୍ବାଚନରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ଅଂଶଗ୍ରହଣକୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ କମିଟି (ଭିଡିସି) ପକ୍ଷରୁ ଏଭଳି କଡାକଡି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି । କମିଟିର ସବୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଓ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ମଧ୍ୟ ଗାଁ ଲୋକମାନେ ବହୁଦିନ ହେଲା ପାଳନ କରିଆସୁଛନ୍ତି ।

ସ୍ଥାନୀୟ ସରପଞ୍ଚ ଅଶୋକ ଭାଇ ବାଘେରାଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ ଗାଁର ପରିବେଶକୁ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇବ ବୋଲି ଲୋକମାନଙ୍କର ବିଶ୍ୱାସର ରହିଛି । ସେଥିପାଇଁ ପ୍ରଚାରକୁ ଗାଁରେ ବ୍ୟାନ କରାଯାଇଛି । ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ସବୁ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଗାଁର ଏଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ସମର୍ଥନ କରିଛନ୍ତି । ତେଣୁ ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଚାର ଲାଗି ଗାଁକୁ ଆସୁନାହାନ୍ତି । ତେବେ ନିର୍ବାଚନରେ ଗାଁର ସବୁ ଲୋକ ଭୋଟ ଦେବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି । ଭୋଟ ଦେବା ହେଉଛି ପ୍ରତ୍ୟେକ ନାଗରିକଙ୍କ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ଓ ଏହା ସେମାନଙ୍କ ଅଧିକାର । ତେଣୁ ସମସ୍ତେ ମତାଧିକାର ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିବା ଲାଗି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଉଛି । ଏପରିକି ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତି ଭୋଟ ଦେବାକୁ ନଯିବେ ତାଙ୍କ ଉପରେ ୫୧ ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି । କେବଳ ଏଥର ନୁହେଁ, ପ୍ରତିଥର ନିର୍ବାଚନ ବେଳେ ଗାଁରେ ଏଭଳି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଗ୍ରହଣ କରାଯାଏ । ଆମେ ୧୦୦ ପ୍ରତିଶତ ମତାଧିକାର ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିବା ଲାଗି ଚାହୁଁଛୁ । କିନ୍ତୁ ଗାଁର କିଛି ବୃଦ୍ଧବୃଦ୍ଧାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ନାମ ଭୋଟର ତାଲିକାରେ ରହିଛି । ସେହିଭଳି କିଛି ଝିଅ ବିବାହ କରି ଚାଲିଯାଇଥିବା ବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ନାମ ତାଲିକାରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଛି । ତଥାପି ଗାଁରେ ୯୫-୯୬ ପ୍ରତିଶତ ଭୋଟିଂ ହୋଇଥାଏ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

ଗାଁରେ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ସୁବିଧା ରହିଛି । ଯେପରିକି ଇଣ୍ଟରନେଟ, ୱାଇଫାଇ, ସିସିଟିଭି କ୍ୟାମେରା, ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ପାନୀୟ ଜଳ ସୁବିଧା, ବିଦ୍ୟୁତ ଆଦି ସବୁ ପ୍ରକାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ଗାଁରେ ଉପଲବ୍ଧ । ଚକାଚକ ରାସ୍ତା ନିର୍ମିତ ହୋଇଛି । ଗମନାଗମନର ବେଶ୍‌ ସୁବିଧା ମଧ୍ୟ ରହିଛି । ଏହାଫଳରେ ଗାଁ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନଧାରଣ ବେଶ୍‌ ସହଜ ହୋଇପାରିଛି । ସେହିଭଳି ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ଜରି ବ୍ୟବହାର ଉପରେ କଟକଣା ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି । ଯେଉଁମାନେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବର୍ଜ୍ୟକୁ ଏଣେତେଣେ ପକାଇବେ ତାଙ୍କ ଉପରେ ଜରିମାନାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ହୋଇଛି । ଗାଁରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ମାଗଣା ୱାଇଫାଇ ସେବା ଉପଲବ୍ଧ । ସବୁ ଛକ ଓ ଗଳିକନ୍ଦିରେ ଲାଗିଛି ସିସିଟିଭି କ୍ୟାମେରା । ଯାହାଫଳରେ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ସୁନିଶ୍ଚିତ କରାଯାଇପାରିଛି । ସେହିଭଳି ଗାଁରେ ମଧ୍ୟ ଜିଲ୍ଲାସ୍ତରୀୟ ଏକ କ୍ରିକେଟ ପଡିଆ ରହିଛି । ଗୁଜରାଟର ସମସ୍ତ ୨୬ଟି ଆସନରେ ଆସନ୍ତା ୨୩ ତାରିଖରେ ଭୋଟ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର