ସାଟେଲାଇଟ୍ ଫଟୋରୁ ଖୁଲାସା : କରୋନା ସଙ୍କଟ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତର କୋରିଆ ତିଆରି କରୁଛି ପରମାଣୁ ଗୋଦାମ୍

ଉତ୍ତରକୋରିଆ ୯।୫ : ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ କରୋନା ଭାଇରସ ଔଷଧ ତିଆରିରେ ଲାଗିପଡ଼ିଛି। କିନ୍ତୁ ଏପଟେ ଉତ୍ତର କୋରିଆ ଚିନ୍ତା କରୁଛି ଆଉ କିଛି। ଏକ ଫଟୋରୁ ଖୁଲାସା ହୋଇଛି କି ଉତ୍ତରକୋରିଆ ଏକ ବୃହତ ଷ୍ଟୋରେଜ୍ (ଗୋଦାମ) କେନ୍ଦ୍ର କେନ୍ଦ୍ରର ନିର୍ମାଣରେ ଲାଗିପଡ଼ିଛି । ପରମାଣୁ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ରଖିବା ଏବଂ ପରୀକ୍ଷଣ ପାଇଁ ଏହା ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ମାର୍ଚ୍ଚରେ ଉପଗ୍ରହରୁ ନିଆଯାଇଥିବା ଫଟୋ ଦ୍ୱାରା ଏହି କଥାର ଖୁଲାସା ହୋଇଛି। ଏହି ବର୍ଷ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା କିମ୍ବା ୨୦୨୧ ଆରମ୍ଭରେ ଏହା ନିର୍ମାଣ ହୋଇ ପୂରା ପୁରି ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଯିବ । ଗତ ବର୍ଷ ଉତ୍ତର କୋରିଆର ଏକଛତ୍ରବାଦୀ ଶାସକ ଏବଂ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆଣବିକ କଥାବାର୍ତ୍ତା ବାତିଲ ହେବାପରେ ଏହି ଫଟୋ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି।

ଏହି ଫଟୋ ଆମେରିକାର ସେଣ୍ଟର ଫର ଷ୍ଟ୍ରାଟେଜିକ୍ ଏବଂ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଅଧ୍ୟୟନ ଦ୍ୱାରା ନିଆଯାଇଛି । ଏହି ସୁବିଧା ରାଜଧାନୀ ପ୍ୟୋଗୟାଙ୍ଗରୁ ୧୭ ମାଇଲ ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ସ୍ଥିତ ରହିଛି। ଫଟୋଗୁଡ଼ିକୁ ଦେଖିଲେ ଲାଗୁଛି ଯେ ଏହା ସମାପ୍ତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ସୁବିଧା ନିର୍ମାଣ ୨୦୧୬ ମସିହାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଯେତେବେଳେ ଉତ୍ତର କୋରିଆ ଆମେରିକା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆକ୍ରମଣ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ତିଆରି କରିବାରେ ନିୟୋଜିତ ଥିଲା। ଏଠାରେ ପୂର୍ବରୁ ସିଲ୍-ଲି ଗାଁ ଥିଲା ।

କେନ୍ଦ୍ର କହିଛି ଯେ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପରିବହନ ପାଇଁ ଏହି କୋଠା ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ସୁବିଧା ଏତେ ବଡ ଯେ ହ୍ୱାସଙ୍ଗ-୧୫ ଇଣ୍ଟରକଣ୍ଟିନେଣ୍ଟଲ ବାଲିଷ୍ଟିକ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଏଠାରେ ରଖାଯାଇପାରିବ। ଏହା ଲକ୍ଷ୍ୟ କରାଯାଇପାରେ ଯେ ନିକଟରେ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଖବର ଆସିଥିଲା ​​ଯେ କିମ ତାଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ତାଙ୍କ ହମ୍‌ସକଲକୁ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି। ପ୍ରକୃତରେ, କିମ ଜୋଙ୍ଗର ଏକ ନୂଆ ଭିଡିଓ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା।, ଯାହା ପରେ ଏହି ଆଲୋଚନାକୁ ମଜବୁତ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହା ପୂର୍ବରୁ କିମଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ନାନା ପ୍ରକାରର ଗୁଜବ ପ୍ରଚାରିତ ହୋଇଥିଲା। ଏହା ପରେ ଉତ୍ତର କୋରିଆ ଗଣମାଧ୍ୟମ କିମଙ୍କ ନୂଆ ଫଟୋ ଏବଂ ଭିଡିଓ ପ୍ରକାଶନକୁ ଅସ୍ୱୀକାର କରିଥିଲା।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ପୁରୁଣା ମାନଚିତ୍ର ସେୟାର କରି ଦଶହରାର ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଲେ ପିଏମ୍‌ ଓଲି, ନେପାଳବାସୀ କହିଲେ..

ଆପ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ କରୁଥିଲେ ଲାଇଭ୍‌ ସେକ୍ସ –କମାଉଥିଲେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା

୬୫ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଦ୍ବିତୀୟ ବିବାହ କରିବେ ଜଣାଶୁଣା ଓକିଲ ହରିଶ ସାଲଭେ, କାହାକୁ ବାହା ହେବେ ଜାଣନ୍ତୁ

ଡ୍ରଗ୍ସ କିଣୁଥିବା ବେଳେ ଏନ୍‌ସିବି ହାତରେ ଧରାପଡ଼ିଲେ ଅଭିନେତ୍ରୀ

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପାକିସ୍ତାନ ଓ ଚୀନ୍‌ ସହ ଯୁଦ୍ଧ ତାରିଖ ସ୍ଥିର କରି ସାରିଛନ୍ତି – ୟୁପି ବିଜେପି ଅଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କ ବିବାଦିତ ବୟାନ

ଯୁଦ୍ଧ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି ଜିନପିଙ୍ଗ୍‌ ସେନା, ୧୦୦ ଯବାନ ଆକାଶରେ କଲେ ସମାରାଭ୍ୟାସ