PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂକ୍ରମଣ ମୁହାଁ ଓଡ଼ିଶା, ସାମାନ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ ଥିଲେ ଟେଷ୍ଟ କରନ୍ତୁ : ଜନସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ: ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ବ୍ରିଜ୍ ତଳକୁ ଖସିଲା ଟ୍ରକ୍, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଡ୍ରାଇଭର୍
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ :ଢେଙ୍କାନାଳ ସିଭିଲ କୋର୍ଟକୁ ସିଲ , ୧୦ରୁ ଅଧିକ କର୍ମଚାରୀ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ ପରେ ମାଇକ୍ରୋ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଘୋଷଣା କଲା ପୌରପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ତଳମୁହାଁ କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ଦଶମ ଓ ଦ୍ଵାଦଶ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରୁହ : ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ: ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଅଜଣା ଗାଡି, ଜଣେ ମୃତ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ପାଟଣା: ଜମିବାଡ଼ି ବିବାଦକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ଦୁଇ ପରିବାର ଭିତରେ ଗଣ୍ଡଗୋଳ, ବଡ଼ ଭାଇ ମୁଣ୍ଡରେ ପଥର ଛେଚିଦେଲେ ସାନ ଭାଇର ପରିବାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପାଇଁ ଗାନ୍ଧୀ ମାର୍ଗରେ ହେଉଛି ଫୁଲଡ୍ରେସ୍ ରିହର୍ସଲ, ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ପାଇଁ ଟ୍ରାଫିକ୍ କଟକଣା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ତଳକୁ ଖସିଲା ସଂକ୍ରମଣ ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୨୯୧ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୨୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଖଲ୍ଲିକୋଟ: ପରିବା ବୋଝେଇ ଅଟୋକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ବାଲି ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ୍, ଜଣେ ମୃତ ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ପୁରୀ: ବାଲୁକା ଶିଳ୍ପୀ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ସୁଦର୍ଶନ ପଟ୍ଟନାୟକ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍‌, ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ମାସେ ଚିକିତ୍ସା ପରେ ଜଙ୍ଗଲକୁ ଫେରିଲା ୧୨ ଫୁଟର ଅହିରାଜ, ଢ଼େଲାମାଡ଼ରେ ଭାଙ୍ଗିଥିଲା ପିଞ୍ଜରା ହାଡ଼
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଆଉ ଦୁଇ ଦିନ ଭିଜିବ ଓଡ଼ିଶା, ଉପକୂଳ ସମେତ ୭ ଜିଲ୍ଲାରେ ସ୍ୱଳ୍ପରୁ ମଧ୍ୟମ ଧରଣର ବର୍ଷା ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ପିକଅପ୍ ଭ୍ୟାନ୍‌ରୁ ୨ କୁଇଣ୍ଟାଲ ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ୨ ମାଫିଆ ଗିରଫ
  • ||

ଏହି ଦେଶରେ ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ ଜେଲ୍; ନାହାନ୍ତି ଜଣେ ବି ଅପରାଧୀ, ୨ହଜାର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଯିବ ଚାକିରି

ଦୁନିଆଁର ସବୁ ଦେଶରେ ଅପରାଧୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। କିଛି ଦେଶ ଏମିତି ଅଛି ଯେଉଁଠି ଅପରାଧୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଏଭଳି ଭାବେ ବଢିଚାଳିଛି ଯେ ରହିବା ପାଇଁ ଜେଲରେ ଯାଗା ନାହିଁ। ମାତ୍ର ୟୁରୋପରେ ଏମିତି ଏକ ଦେଶ ଅଛି ଯେଉଁଠି ଜଣେ ବି କଏଦୀ ନାହାନ୍ତି। ଯେଉଁ କାରଣରୁ ସେଠାକାର ଜେଲ୍ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ଏହାକୁ ଶୁଣିବା ପରେ ଆପଣ ବିଶ୍ବାସ କରିପାରୁନଥିବେ, ମାତ୍ର ଏକଥା ସତ କି ପୃଥିବୀରେ ଏହିଭଳି ଏକ ଦେଶ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ଜେଲ୍ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଖାଲି ପଡ଼ିଛି।

ପଶ୍ଚିମ ୟୁରୋପରେ ଏହି ଜେଲ୍ ଅଛି, ଯେଉଁଠି ଅପରାଧୀ ନଥିବା ଯୋଗୁଁ ଜେଲ୍ ଏବେ ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ ବୋଲି ନି​ଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ  ଅପରାଧ କମ୍ ପରିମାଣରେ ହୋଇଥାଏ। ଯେଉଁକାରଣୁ ଏଠାରେ ଜଣେ ବି କଏଦୀ ନାହାନ୍ତି। ଜେଲ୍ ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବା କଥା ଶୁଣିବା ପରେ ବହୁତ ଲୋକଙ୍କୁ ଏହା ମଧ୍ୟ ଝଟକା ଲାଗିଛି। କାରଣ ଜେଲରେ ଯେଉଁ ୨ହଜାର କର୍ମଚାରୀ କାମ କରୁଥିଲେ ସେମାନଙ୍କ ଚାକିରି ଏବେ ଚାଲିଯିବ।

ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଜନସଂଖ୍ୟା ୧କୋଟି ୭୧ଲକ୍ଷ ୩୧ ହଜାରରୁ ଉର୍ଧ୍ବ। ମିଡିଆ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ୨୦୧୩ରେ ଏହି ଦେଶରେ ମାତ୍ର ୧୯ ଜଣ କଏଦୀ ଥିଲେ।  ୨୦୧୮ରେ ଜଣେ ବି କଏଦୀ ନଥିଲେ। ୨୦୧୬ରେ ଟେଲିଗ୍ରାଫ୍ ୟୁକେରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡର ନ୍ୟାୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ କି ଆସନ୍ତା ୫ ବର୍ଷରେ ଏଠାରେ ମୋଟ ଅପରାଧ ସଂଖ୍ୟା ୦.୯ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ର୍ରାସ ପାଇବ। ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଜେଲ୍ ବନ୍ଦ ହେବା ଦ୍ବାରା ଦୁଇ ପ୍ରକାର ବଡ଼ ମହତ୍ତ୍ବପୁର୍ଣ୍ଣ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିବ। ସାମାଜିକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ ଅନୁସାରେ ଦେଖିବା ତ ଜେଲ ବନ୍ଦ ହେବା ଦ୍ବାରା ସେଠାରେ କାମ କରୁଥିବା ଲୋକ ବେରୋଜଗାର ହୋଇଯିବେ। କାରଣ ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡ ସୁରକ୍ଷିତ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଅନ୍ୟତମ ଦେଶ।

ସରକାର ୭୦୦ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଅନ୍ୟ ଏକ ବିଭାଗକୁ  ଯିବା ପାଇଁ ନୋଟିସ୍ ଦେଇଛନ୍ତି। ବାକି ୧୩୦୦ଜଣ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ  ଅନ୍ୟ ଏକ ଚାକିରିରେ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଉଛି। ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଜେଲ୍ ବନ୍ଦ ହେବାର ଅନ୍ୟ ଏକ ଅର୍ଥ ହେଉଛି କି ଏଠାରେ ଗୋଟିଏ ପ୍ରଣାଳୀ, ଗୋଟିଏ ସରକାର ଏବଂ ନାଗରିକ ରୁପରେ ଏହା ସଫଳ ପାଇଛି। ଏହି ଦେଶରେ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ଏଙ୍କଲ ମୋନିଟାରିଙ୍ଗ୍ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅଛି। ଯାହା କଏଦୀଙ୍କୁ ପିନ୍ଧାଯାଏ।

ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଅନ୍ୟ ଛୋଟ ମୋଟ ଜେଲ୍ ହୋଇସାରିଲାଣି। ୨୦୧୬ରେ ଏମଷ୍ଟରର୍ଡମ ଏବଂ ବିଜଲ୍ମର୍ବଜର ଜେଲ୍ ବନ୍ଦ ହୋଇସାରିଛି। ଏଠାରେ ପ୍ରାୟ ୧ହଜାର ଶରଣାର୍ଥୀଙ୍କୁ ରଖାଯାଇଛି। ସେଠାରେ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ କେନ୍ଦ୍ର ଖୋଲାଯାଇଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ନୂଆ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଦୋକାନ ଖୋଲାଯାଇଛି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର