PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଜ୍ଞାନବ୍ୟାପୀ ମସଜିଦ୍‌ ବିବାଦ। ୩୦ରେ ଦୁଇ ପକ୍ଷଙ୍କୁ ମିଳିପାରେ ସର୍ଭେ ଭିଡିଓ। ଜ୍ଞାନବ୍ୟାପୀ ସର୍ଭେ ଭିଡିଓକୁ ନେଇ ଜିଲ୍ଲା କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ। ଆସନ୍ତା ୩୦ରୋ ଦୁଇ ପକ୍ଷଙ୍କୁ ମିଳିପାରେ ଭିଡିଓ।
  • ||
  • କଟକ : ଅନୁଭବ ଓ ବର୍ଷାଙ୍କୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ କଡ଼ା ତାଗିଦ୍, ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ପରସ୍ପରକୁ ଆକ୍ଷେପ ନ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ସୋର: ରାସ୍ତାରେ ହଟହଟା ହେଲେ ଖଇରା ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବିଭାଗ ଏସଡିଓ, ଅସ୍ଥାୟୀ ମିଟର ରିଡର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବହିଷ୍କାର ଆଶଙ୍କାରେ ଆକ୍ରୋଶର ଶିକାର…
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ଟିଚିଂ ହସ୍ପିଟାଲ ଭାବେ ଘୋଷଣା ହେଲା କ୍ୟାପିଟାଲ ହସ୍ପିଟାଲ, ଆଗାମୀ ୫୦ ବର୍ଷକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ମାଷ୍ଟର ପ୍ଲାନ୍, ୨୮୫ କୋଟି ଅନୁମୋଦନ…
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଡିଲର୍ସ ଆସୋସିଏସନର ପକ୍ଷରୁ ଦୁଇ ଦିନିଆ ଧର୍ମଘଟ, ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ରୁ ସକାଳ ୬ ବନ୍ଦ ରହିବ ସମସ୍ତ ପେଟ୍ରୋଲ ଟାଙ୍କି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ତଳକୁ ଖସିଲା ଆକ୍ଟିଭ କେସ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ବାହାରିଲେ ୦୯ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ‘କୋକୋ’ ଆପ୍‌ରେ ଋଣ ଠକେଇ ମାମଲା : ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଧରାପଡି଼ଲା ମୁଖ୍ୟ କାର୍ପଟଦାର ରାମ, ୧୦୫୮ ଭର୍ଚୁଆଲ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ଫ୍ରିଜ୍
  • ||
  • ଚିଲିକା : ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଡଙ୍ଗାର ଭାଙ୍ଗିଲା ମେସିନ୍ ସ୍ଲାବ, ଚିଲିକା ମଝିରେ ଅଟକିଲେ ୪୦ରୁ ଅଧିକ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • କଟକ: ଅନୁଭବ-ବର୍ଷା ବିବାହ ବିବାଦ: “ବର୍ଷା ନିଜେ ଚଲାଉଛନ୍ତି ଫ୍ୟାନ୍‌ କ୍ଲବ୍‌ ପେଜ୍‌’
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆସିବ ସ୍ୱଚ୍ଛତା, ଲୋକଙ୍କୁ ମିଳିବ ସୁବିଧା: ଆଜିଠୁ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ ହୋଲ୍ଡିଂ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଆଦାୟ କରିବ ବିଏମ୍‌ସି
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ : ଓସିଏଲ୍‌ ଆଇରନ କାରଖାନାରୁ ଲୁହା ଚୋରି କରୁଥିଲା ଚୋର, ଛାତରୁ ପଡି ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଟ୍ରାଫିକ୍‌ ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମିିଳିବ ମୁକ୍ତି: ଜୟଦେବ ବିହାରରୁ ନନ୍ଦନକାନନ ମଧ୍ୟରେ ନିର୍ମାଣ ହେବ ସବୁଠାରୁ ଦୀର୍ଘତମ ଫ୍ଲାଏଓଭର
  • ||

ଏଥର ପୁରୁଷଙ୍କ ପାଇଁ ଆସିଲା ଗର୍ଭନିରୋଧକ ବଟିକା, ନାଁ ରଖାଯାଇଛି ଡିଏମ୍ଏୟୁ

ଓ୍ବାଶିଂଟନ୍ ୨୯।୩: ବର୍ତ୍ତମାନ ମହିଳାଙ୍କ ପରି ପୁରୁଷମାନେ ବି ଗର୍ଭନିରୋଧକ ବଟିକା ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ। ଗବେଷକମାନେ ଏହାକୁ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ପରେ ଏହି ‘ମେଲ୍ ପିଲ୍’ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁରକ୍ଷିତ ଏବଂ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ଏହି ବଟିକାର ନାମ ଡିମୀଥାନଡ୍ରୋଲନ ଅନଡେକେନାଟ୍ (ଡିଏମ୍ଏୟୁ) ଦିଆଯାଇଛି।

ଆମେରିକାର ଓ୍ବାଶିଂଟନ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର ମେଡିସିନ ପ୍ରଫେସର ଷ୍ଟେଫିନ ପେଜଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ, ମହିଳାଙ୍କ ଗର୍ଭନିରୋଧକ ବଟିକା ପ୍ରଜନନ କ୍ରିୟାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଥାଏ। ସେହିଭଳି ପୁରୁଷମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବାହାର କରାଯାଇଥିବା ଏହି ବଟିକା ମଧ୍ୟ ପୁରୁଷମାନେ ଦିନକୁ ଥରେ ଖାଇବା ଦରକାର।

କିଛି ପୁରୁଷଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ସେମାନେ ଇଂଜେକ୍ସନ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ ଉପାୟ ବଦଳରେ ଗର୍ଭନିରୋଧକ ବଟିକା ଖାଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରିବେ। ଗବେଷକମାନେ ୧୮ରୁ ୫୦ ବର୍ଷ ବୟସ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ୧୦୦ଜଣ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟବାନ ପୁରୁଷଙ୍କୁ ନେଇ ଡିଏମ୍ଏୟୁ ବଟିକା ଦେଇ ପରୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି। ଏମାନଙ୍କୁ ୧୦୦, ୨୦୦, ୪୦୦ ଏମଜିର ଅନୁପୂରକ ବଟିକା ଦିଆଯାଇଥିଲା। ପରୀକ୍ଷା କରିବାର ପ୍ରଥମ ଓ ଶେଷ ଦିନ ହର୍ମୋନ ଏବଂ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରୋଲର ସ୍ତର ମାପିବା ପାଇଁ ରକ୍ତର ନମୁନା ନିଆଯାଇଥିଲା।