ଭାରତ ହାତରେ ଉପଗ୍ରହ ବିଧ୍ୱଂସୀ ମିସାଇଲ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୭ ।୩(ଏଜେନ୍ସି): ଭାରତ ବୁଧବାର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଏବଂ ମହାକାଶୀୟ ପ୍ରଯୁକ୍ତି ବିଦ୍ୟାରେ ଏକ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛି । ଭାରତ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ସ୍ୱଦେଶୀ ଜ୍ଞାନକୌଶଳରେ ବିକଶିତ ଉପଗ୍ରହ ବିଧ୍ୱଂସୀ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପ୍ରଣାଳୀ (ଆଣ୍ଟି-ସାଟେଲାଇଟ ମିସାଇଲ ସିଷ୍ଟମ)ର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ କରିଛି । ଭାରତ ଦ୍ୱାରା ଓଡ଼ିଶା ଉପକୂଳ (ବାଲେଶ୍ୱରରେ ଥିବା ମିସାଇଲ ପରୀକ୍ଷଣ କେନ୍ଦ୍ର)ରୁ ଛଡା ଯାଇଥିବା ଏକ ମିସାଇଲ ପୃଥିବୀ ପୃଷ୍ଠ ଠାରୁ ୩୦୦ କିମି ଉଦ୍ଧ୍ୱର୍ରେ ଅବସ୍ଥାପିତ ଏକ ଉପଗ୍ରହକୁ ଧ୍ୱଂସ କରିଛି । ଏପରି ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ହାସଲ କରିବାରେ ଭାରତ ହେଉଛି ବିଶ୍ୱର ଚତୁର୍ଥ ଦେଶ । ଆଜି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ରାଷ୍ଟ୍ରକୁ ସମ୍ବୋଧନ କରି ଏହି ପରୀକ୍ଷଣ ସମ୍ପର୍କରେ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ମୋଦି ପ୍ରଥମେ ଟ୍ୱିଟ୍‌ କରି ଦିନ ୧୧ଟା ୪୫ରୁ ୧୨ଟା ଭିତରେ ଏକ ମହତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଘୋଷଣା କରିବେ ବୋଲି ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ । ସେ କିନ୍ତୁ ଏହି ଘୋଷଣା କରିବାରେ ସାମାନ୍ୟ ବିଳମ୍ବ କରିଥିଲେ ଏବଂ ୧୨ଟା ୧୦ରେ ଏସମ୍ପର୍କରେ ବିବୃତି ଦେଇଥିଲେ ।

ମୋଦି କହିଥିଲେ କି ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦେଶର ଚଲାପଥରେ ଏଭଳି ସମୟ ଆସେ ଯାହା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଗୌରବାନ୍ୱିତ କରେ ଏବଂ ଆଗାମୀ ପିଢ଼ି ଉପରେ ବି ସକାରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପକାଏ । ଭାରତ ପାଇଁ ଆଜି ଏଭଳି ଏକ ସମୟ ଆସିଛି । ଆଜି ଭାରତ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ଏକ ମିସାଇଲ ୩୦୦ କିମି ଦୂରରେ ପୃଥିବୀର ନିମ୍ନ କକ୍ଷରେ ଅବସ୍ଥାପିତ ଏକ ଉପଗ୍ରହକୁ ସଫଳତାର ସହ ନଷ୍ଟ କରିଦେଇଛି । ଆମେରିକା, ରୁଷ ଓ ଚୀନ୍‌ ପରେ ଭାରତ ଏଭଳି ଅସ୍ତ୍ର ନିର୍ମାଣ କରିବାରେ ହେଉଛି ଚତୁର୍ଥ ଦେଶ । ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ମିଶନ ଶକ୍ତି ଭାବେ ଅବିହିତ କରି ମୋଦି ଏହା ସହିତ ଜଡିତ ଡିଆରଡିଓ ଏବଂ ଇସ୍ରୋର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଥିଲେ । ସେ ମଧ୍ୟ କହିଥିଲେ କି ମିଶନ ଶକ୍ତି ଏକ ଜଟିଳ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଥିଲା । ଅତି କମ ସମୟରେ ଏବଂ ସଠିକତାର ସହ ମିଶନର ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହା ମହାକାଶ ପ୍ରଯୁକ୍ତି ବିଦ୍ୟାରେ ଭାରତର ପ୍ରଗତିକୁ ଦର୍ଶାଉଛି । ସେ ମଧ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଥିଲେ କି ଭାରତ ଏହି ପରୀକ୍ଷଣ କରି କୌଣସି ପ୍ରକାର ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ଚୁକ୍ତିର ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିନାହିଁ କି ଏହା କୌଣସି ଦେଶ ପାଇଁ ଅଭିପ୍ରେତ ନୁହେଁ । ଏହା କେବଳ ଭାରତର ସୁରକ୍ଷା ମଜଭୁତ୍‌ କରିବା ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ।

ମୋଦିଙ୍କ ଏହି ଘୋଷଣା ପରେ ଅନେକ ରାଜନେତା, ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବିଶେଷଜ୍ଞ, ବୈଜ୍ଞାନିକ ଏବଂ ପୂର୍ବତନ ସେନା ଅଧିକାରୀ ଏହାର ସ୍ୱାଗତ କରିଥିଲେ । ସରକାର ଏବଂ ବିଜେପି ସହ ସମ୍ପର୍କିତ ନେତାମାନେ ଏପରି ପଦକ୍ଷେପର ଭୂୟସୀ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ । ବିରୋଧୀ ଦଳନେତାମାନେ ଏହାର ସ୍ୱାଗତ କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଏଥିପାଇଁ ଶ୍ରେୟ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କୁ ଦେଇଥିଲେ । ମୋଦି ସରକାର ଏଥିପାଇଁ ଶ୍ରେୟ ନେବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରିବା ଉଚିତ୍‌ ନୁହେଁ ବୋଲି ସେମାନେ ମତ ଦେଇଥିଲେ । ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ କି ମୋଦି ସରକାର ଆଗାମୀ ନିର୍ବାଚନକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଏପରି କରିଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ନେଇ କିଛି ବିରୋଧୀ ଦଳ ନେତା ନିର୍ବାଚନ କମିଶନଙ୍କ ନିକଟରେ ଅଭିଯୋଗ ବି କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହାପରେ କମିଶନ ଏନେଇ ସରକାରଙ୍କ ଠାରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଭାଷଣର ଲିଖିତ ବିବରଣୀ ମଗାଇଛନ୍ତି ।

କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ପରୀକ୍ଷଣର ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ମୋଦିଙ୍କୁ ‘ ହାପି ୱାଲର୍ଡ ଥିଏଟର ଡେ’ ବୋଲି କହି କଟାକ୍ଷ କରିଛନ୍ତି । ଅର୍ଥାତ୍‌ ସେ ପରୋକ୍ଷରେ ମୋଦିଙ୍କ ଘୋଷଣାକୁ ଏକ ଡ୍ରାମା ବୋଲି ଅଭିହିତ କରିଛନ୍ତି । ପରେ ବିଜେପି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅମିତ ଶାହ ଏବଂ ଅରୁଣ ଜେଟଲୀ ଏଥିପାଇଁ ରାହୁଲଙ୍କୁ ତୀବ୍ର ଭର୍ତ୍ସନା କରିଛନ୍ତି । ରାହୁଲଙ୍କୁ ସବୁ କିଛି ଡ୍ରାମା ଭଳି ଲାଗୁଛି ବୋଲି ଶାହ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି । କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟ ଆଜିର ପରୀକ୍ଷଣ ପାଇଁ ଶ୍ରେୟ ନେବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରିଛି । ଦଳର ନେତା ଅହମ୍ମଦ ପଟେଲ କହିଛନ୍ତି କି ଉପା ସରକାର ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ଆରମ୍ଭ କରିଥିବାରୁ ଆଜି ଏହା ସମ୍ଭବପର ହୋଇପାରିଛି । ମନମୋହନ ସରକାରଙ୍କ ଦୂରଦୃଷ୍ଟି ଯୋଗୁ ଭାରତ ଆଜି ଏଭଳି ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛି । କିନ୍ତୁ ଡିଆରଡିଓର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟ ଭି କେ ସାରସ୍ୱତ ଖୁଲାସା କରିଛନ୍ତି କି ଉପା ସରକାର ଏଭଳି ପରୀକ୍ଷଣ ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେଇନଥିଲେ । ତେଣୁ ମୋଦି ସରକାର ହିଁ ଏଥିପାଇଁ ଶ୍ରେୟ ନେବାକୁ ହକ୍‌ଦାର ।

ଅନ୍ୟପଟରେ ପାକିସ୍ତାନରେ ଏହାକୁ ନେଇ ଭୂକମ୍ପ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ପାକ୍‌ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନ ଆଜି ଏକ ଜରୁରୀକାଳୀନ ବୈଠକ ଡକାଇ ଏହି ବିଷୟରେ ଚର୍ଚ୍ଚା କରିଛନ୍ତି । ପାକ୍‌ ସେନା ଏବଂ ଆଇଏସଆଇ ମୁଖ୍ୟ ସେହି ବୈଠକରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ । ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟ ଏହି ଘଟଣାର ନିନ୍ଦା କରିବାକୁ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ସମୁଦାୟଙ୍କୁ ଆହ୍ୱାନ କରିଥିଲାବେଳେ ଚୀନ୍‌ କିନ୍ତୁ ମାପିଚୁପି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇଛି । ସବୁ ଦେଶ ମହାକାଶରେ ସ୍ଥିରତା ବଜାୟ ରଖିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରିବା ଉଚିତ୍‌ ବୋଲି ଚୀନ୍‌ କହିଛି ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ରୁଷ ସାଟେଲାଇଟ ସହ ଧକ୍କା ହେବାରୁ ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲା ଭାରତୀୟ ଗୁଇନ୍ଦା ଉପଗ୍ରହ

ଓ୍ବାଜିଦଙ୍କ ପରଲୋକ ପରେ ପରିବାର ଉପରେ ଗମ୍ଭୀର ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପତ୍ନୀ, କହିଲେ ଧର୍ମ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପାଇଁ ବାଧ୍ୟ କରାଯାଉଛି …

ନାଗାଲାଣ୍ଡର ଏହି ଗାଁରେ ହୀରା ମିଳିବା ଖବର ପରେ ପାହାଡ ଖୋଳିଦେଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ

‘ନିବାର’ ବାତ୍ୟା ଯୋଗୁ ବେଳାଭୂମିରେ ଜମା ହେଲା ସୁନା, କଥା ପ୍ରଚାର ହେବା ପରେ ସୁନାର ସନ୍ଧାନ ପାଇଁ ଲାଗିଲା ପ୍ରବଳ ଭିଡ଼

ଶାଳୀକୁ ନେଇ ଫେରାର ହେଲା ଭିଣୋଇ, ଧରା ପଡିବା ପରେ ବିଷ ପିଇଲେ ଯୁବତୀ

ଦେଶର ସୀମାରେ ବଡ଼ ବିପଦ, ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଅନୁପ୍ରବେଶ ଚେଷ୍ଟା ଜାରି – ସେନା ମୁଖ୍ୟ