ବିହାରରେ ବଢୁଛି ଏଚଆଇଭି ପଜିଟିଭଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା, ପ୍ରତିଦିନ ଆସୁଛନ୍ତି ୧୦-୧୫ ନୂଆ ରୋଗୀ

ପାଟଣା ୧/୧୨: ଏଚଆଇଭି ଏଡ୍ସ(AIDS) କୁ ନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଯେତେ ସଚେତନତା ଅଭିଯାନ ଚଲାଇଲେ ମଧ୍ୟ  ବିହାରରେ ଏଡ୍ସ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଲଗାତର  ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି । ରାଜ୍ୟରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ଏଡ୍ସ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ୯୫,୩୨୫ ରେ ପହଞ୍ଚିଲାଣି । ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାକୁ ନେଇ ରାଜ୍ୟରେ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଏଆରଟି ସେଣ୍ଟର ଖୋଲାଯାଇଛି । ଖାଲି ସେତିକି ନୁହେଁ, ଏଡ୍ସ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ‘ଆଶା କି କିରଣ’ ନାମକ ଏକ ଯୋଜନା ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି ।

ତାମିଲନାଡୁ, କେରଳ ଓ ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶ ଠାରୁ ଅଧିକ ରୋଗୀ
ବିହାରରେ ଏଡ୍ସ ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟରେ ୨୦ ଏଆରଟି ସେଣ୍ଟର ମାଗଣାରେ ଏଆରଭି ମେଡିସିନ୍ ମଧ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ କରାଉଛନ୍ତି । ଏଆରଟି ସେଣ୍ଟରରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବାର୍ଷିକ ୩୮ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତି । ତାମିଲନାଡୁ, କେରଳ ଓ ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶର ତୁଳନାରେ ବିହାରରେ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବହୁତ ଅଧିକ  । ବେସରକାରୀ ଆକଳନ ଅନୁସାରେ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ୧୧ ଲକ୍ଷ ୨୭ ହଜାର ଲୋକ ଏଚଆଇଭି ସହିତ ଲଢୁଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ଏଡ୍ସ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ‘ଆଶା କି କିରଣ’ ଯୋଜନାରେ ମାସିକ ୧୫୦୦ ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉଛି । ଏଥିରେ ୨୧,୯୦୦ ହିତାଧିକାରୀ ଉପକୃତ ହୋଇସାରିଛନ୍ତି ।

୧୮ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସର ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଅଧିକ
ଆଳନ ଅନୁସାରେ ବିହାରରେ ସମୁଦାୟ ୫୭,୮୧୫ ଏଚଆଇଭି ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀ ଏଆରଭି ମେଡିସିନ୍ ସେବନ କରୁଛନ୍ତି । ଏଥିରେ ୧୮ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସର ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୫୩ ହଜାର ୬୬୭ । ରାଜ୍ୟରେ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ କାଉନସିଲିଂ ସେଣ୍ଟର ମଧ୍ୟ ଖୋଲାଯାଇଛି ।

ପ୍ରତିଦିନ ଆସୁଛନ୍ତି ରୋଗୀ
ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଗମ୍ଭୀର ଭାବେ ପୀଡିତ ଏଡ୍ସ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁ ଗୋବିନ୍ଦ ସିଂହ ହସ୍ପିଟାଲରେ ବିଶେଷ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଇଛନ୍ତି । ଏଠାରେ ପ୍ରତିଦିନ ୧୦ରୁ ୧୫ ରୋଗୀ ଭର୍ତ୍ତି ହେଉଛନ୍ତି । ଏଠାରେ ମାଗଣାରେ ଚିକିତ୍ସା ହେବା ସହ ମାଗଣାରେ ଔଷଧ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଉଛି ଏବଂ ଏଡ୍ସ ନେଇ ସଚେତନ ମଧ୍ୟ କରାଯାଉଛି ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ମାରୁତି ଫେରାଇ ନେବ ୬୩ ହଜାର କାର୍, ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ଅଛି ଏହି ଗାଡି ତେବେ ମାଗଣାରେ ଠିକ୍ କରିଦେବ କମ୍ପାନୀ

ଦୁଷ୍କର୍ମ ଅଭିଯୁକ୍ତ ବିବାଦୀୟ ଧର୍ମଗୁରୁ ନିତ୍ୟାନନ୍ଦଙ୍କ ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ,ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ରଦ୍ଦ କଲା ପାସପୋର୍ଟ

କଥାକୁହା ବିଲେଇ କହୁଛି ଇଂଲିଶ୍, ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ

ଉନ୍ନାଓ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା: ଅଭିଯୁକ୍ତ ବିଧାୟକଙ୍କୁ ଜନ୍ମଦିନ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇ ବିଜେପି ସାଂସଦ ସାକ୍ଷୀ ମହାରାଜ ହେଲେ ଟ୍ରୋଲ, ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧି ଦେଲେ ଏଭଳି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା