PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭଞ୍ଜନଗର – ଅଚିହ୍ନା ପ୍ରେମୀ ଯୁଗଳଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ , ଜଙ୍ଗଲ ନିଆଁରେ ଜଣେ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ପାଉଁଶ, ଗଛରେ ଝୁଲୁଛି ଅର୍ଦ୍ଧଦଗ୍ଧ ଯୁବତୀର ଶବ।
  • ||
  • ଅହମ୍ମଦାବାଦରେ ଭାରତ-ଇଂଲଣ୍ଡ ୩ୟ ଟେଷ୍ଟ , ୨ୟ ଇନିଂସ୍‌ରେ ୮୧ ରନରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ଅଲ୍ଆଉଟ୍
  • ||
  • ଭାରତ ଇଂଲଣ୍ଡ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ- ଭାରତ ୧୪୫ ରନ୍‌ରେ ଅଲ୍‌ ଆଉଟ୍‌
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର- ପରକିୟାପ୍ରୀତି ମହଙ୍ଗା , ପ୍ରେମିକ ସହ ବିବାହିତ ମହିଳା ଫେରାର ହୋଇ ଧରାପଡିବା ପରେ ଗାଁ ଦାଣ୍ଡରେ ବାନ୍ଧି ନିର୍ଧୁମ ଛେଚା ଖାଇଲେ ।
  • ||
  • ପାରାଦୀପ- ପାରଦୀପ ବନ୍ଦର ପକ୍ଷରୁ ୨୭ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ୨୭ ଟି ବିଭିନ ପ୍ରକଳ୍ପର ଏମଓୟୁ ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ
  • ||
  • ଅନୁଗୁଳ: ଓଡ଼ପଡ଼ାରେ ୮ ବଖରା ଘର ଭାଙ୍ଗିଲେ ହାତୀ ପଲ
  • ||
  • ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର ସମିତିସଭ୍ୟ ଉପନିର୍ବାଚନ । କୁକୁଡ଼ାମୁଣ୍ଡାରେ ପୁଷ୍ପିତା ଓ ବୁଚକୁପଡା ରେ ବସନ୍ତଙ୍କ ବିଜୟ । ଦୁଇଟିରେ ବିଜେଡି ସମର୍ଥିତ ପାର୍ଥୀଙ୍କ ବାଜିମାତ।
  • ||
  • ନୂଆପଡ଼ା – ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ଜୋନ୍ ୨ ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ ବିଜେଡ଼ି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅବନୀ ରଞ୍ଜନ ଯୋଶୀ ୧୦୬୨୪ ଭୋଟରେ ବିଜୟୀ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ: ଦୁଷ୍କର୍ମ ଉଦ୍ୟମ କରି ବିଫଳ ହେବା ପରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଏସିଡ ମାଡ଼ ଘଟଣା, ୨୦ବର୍ଷ ପରେ ଗିରଫ ହେଲା ଅଭିଯୁକ୍ତ ସୁବାସ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର: ଯୌତୁକ ନିର୍ଯାତନା ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ ମାମଲା, ୫ଜଣଙ୍କୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡ ଶୁଣାଇଛନ୍ତି ବାଲେଶ୍ୱର ଏଡିଜେମ କୋର୍ଟ
  • ||
  • ନୀଳଗିିରି: ଓଡ଼ିଆ ପଥର କାରିଗରଙ୍କ କମାଲ୍, ରାଜସ୍ଥାନରେ ଟ୍ରାଫିକ ସମସ୍ୟା ଓ ତାର ସୁଧାର ପାଇଁ ଗାଇଲେ ଗୀତ,
  • ||
  • ରାୟଗଡା: ନାଗାବଳି ନଦୀରୁ ଅଜଣା ମହିଳାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ତଦନ୍ତ କରୁଛି ପୁଲିସ
  • ||
  • କଟକ: ବୀରମିତ୍ରପୁର ନାବାଳିକା ଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା, ଗର୍ଭପାତ କରାଇଥିବା ଡାକ୍ତର ଦେବାଶିଷ ଘୋଷଙ୍କୁ ହାଇକୋର୍ଟରୁ ମିଳିଲା ଜାମିନ
  • ||
  • ଅନୁଗୁଳ: NTPC CISF ଯବାନଙ୍କ ଏକାଉଣ୍ଟରୁ ଟଙ୍କା ଲୁଟ ଘଟଣା, ସାଇବର ଲୁଟେରାକୁ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରୁ ଗିରଫ କଲା ପୁଲିସ୍
  • ||
  • ତାଳଚେର ଥର୍ମାଲ ବନ୍ଦ ପ୍ରସଙ୍ଗ: ଆଜି ଠାରୁ ପ୍ରତୀକ ଆନ୍ଦୋଳନ ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର: ଓଡ଼ିଶା-ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ସୀମା ବିଦାଦର ସମାଧାନ ପାଇଁ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ବୈଠକ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି: ଚୋରା ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଲାଣ ଅଭିଯୋଗ, ଗିରଫ ପୋଲିସ କନେଷ୍ଟବଳଙ୍କୁ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ
  • ||
  • କଟକ: ନାଖରା ସ୍ଥିତ ରିଲାଏନ୍ସ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ନିକଟରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ, ନିଆଁକୁ ଆୟତରେ ଲାଗିଛନ୍ତି ଅଗ୍ନିଶମ ବିଭାଗ
  • ||
  • ନୂଆପଡ଼ା: ସରକାରୀ ଜମିରୁ ଉଚ୍ଛେଦକୁ ବିରୋଧ, ଜମି- ଘର ଦିଅ ନହେଲେ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ଅଫିସ ସାମ୍ନାରେ ସାମୁହିକ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିବୁ
  • ||
  • ନୂଆପଡ଼ା: ଦଶାହ ଭୋଜି ଖାଇ ୨୦ରୁ ଅଧିକ ଗୁରୁତର , କୋମନା ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||

ସ୍କୁଲରେ ସଂସ୍କୃତ ଶ୍ଳୋକ, ହିନ୍ଦୀ ପ୍ରାର୍ଥନା ବୋଲାଯିବା ଉପରେ ଆପତ୍ତି: ସାମ୍ବିଧାନିକ ଖଣ୍ଡପୀଠ କରିବେ ବିଚାର

source:www.youtube.com

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସ୍କୁଲଗୁଡିକରେ ସଂସ୍କୃତ ଶ୍ଲୋକ ଏବଂ ହିନ୍ଦୀ ପ୍ରାର୍ଥନା ବୋଲାଯିବାକୁ ବିରୋଧ କରି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଏକ ମାମଲା ଦାୟର କରାଯାଇଛି । ଏହା ଉପରେ ଶୁଣାଣି କରି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ଏକ ଖଣ୍ଡପୀଠ କହିଛନ୍ତି କି ଏହି ଆବେଦନ ଉପରେ ସାମ୍ବିଧାନିକ ଖଣ୍ଡପୀଠ ବିଚାର କରିବା ଉଚିତ୍‌ । ବିଚାରପତି ଆର ଏଫ ନରିମାନଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଗଠିତ ଖଣ୍ଡପୀଠ ଏହି ମାମଲାକୁ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ରଞ୍ଜନ ଗୋଗୋଇଙ୍କ ନିକଟକୁ ପଠାଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହା ଉପରେ ଶୁଣାଣି କରିବାକୁ ଉପଯୁକ୍ତ ଖଣ୍ଡପୀଠ ଗଠନ କରିବାକୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି । କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡିକରେ ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳ ପ୍ରାର୍ଥନାରେ ସଂସ୍କୃତ ଶ୍ଲୋକ ବୋଲାଯିବାକୁ ବିରୋଧ କରି ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଅଦାଲତଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଥିଲେ ।
ସେ ଦର୍ଶାଇଥିଲେ କି ସ୍କୁଲଗୁଡିକରେ ସଂସ୍କୃତ ଶ୍ଲୋକ ଏବଂ ହିନ୍ଦୀ ପ୍ରାର୍ଥନା ବୋଲାଯାଇ ଏକପ୍ରକାର ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମର ପ୍ରଚାର କରାଯାଉଛି । ଏହା ସମ୍ବିଧାନର ଧାରା ୧୯ ଏବଂ ୨୮(କ)ର ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଛି । ସମ୍ବିଧାନରେ ସରକାରୀ ଅନୁଦାନ ପ୍ରାପ୍ତ ସ୍କୁଲଗୁଡିକରେ ଧାର୍ମିକ ଶିକ୍ଷା ଦେବାକୁ ବାରଣ କରାଯାଇଛି । ତା’ଛଡା ଏଭଳି ମନ୍ତ୍ର ବୋଲାଯାଇ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ବିଜ୍ଞାନ ଭିତ୍ତିକ ଚିନ୍ତାଧାରା ଯୁକ୍ତ କରିବା ବଦଳରେ ଭାଗ୍ୟବାଦୀ କରାଯାଉଛି ।
ଏହାର ଜବାବରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଦର୍ଶାଇଥିଲେ କି ସ୍କୁଲରେ ‘ଅସତୋ ମା’ ସଦଗମୟ’ ବୋଲାଯିବା ଦ୍ୱାରା କୌଣସି ପ୍ରକାର ସାମ୍ବିଧାନିକ ନିୟମର ଉଲ୍ଲଂଘନ ହେଉନାହିଁ । ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମର ପ୍ରସାର କରାଯାଉଛି ବୋଲି କୁହାଯିବା ଠିକ୍‌ ନୁହେଁ । ଏହି ଶ୍ଲୋକରେ ଯାହା କୁହାଯାଇଛି ବିଶ୍ୱର ସବୁ ଧର୍ମରେ ସେହି କଥା କୁହାଯାଉଛି । ଖ୍ରୀଷ୍ଟିୟାନ ସ୍କୁଲଗୁଡିକରେ ବି ପିଲାମାନଙ୍କୁ ‘ଅନେଷ୍ଟି ଇଜ୍‌ ଦି ବେଷ୍ଟ ପଲିସି’ ବୋଲି ଶିକ୍ଷା ଦିଆଯାଉଛି । ଏହାଦ୍ୱାରା କ’ଣ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିୟାନ ଧର୍ମର ପ୍ରଚାର କରାଯାଉଛି ବୋଲି କୁହାଯିବ? ଏହାପରେ ବିଚାରପତି ନରିମାନ କହିଥିଲେ କି ‘ଅସତୋ ମା’ ସଦଗମୟ’ ଶ୍ଲୋକ ସିଧାସଳଖ ଉପନିଷଦରୁ ଆସିଛି । ଏହାର ଜବାବରେ ସଲିସିଟର ଜେନେରାଲ ତୁଷାର ମେହେଟ୍ଟା କହିଥିଲେ କି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଲୋଗୋରେ ବି ଗୀତାର ଏକ ପଂକ୍ତି ‘ୟତୋ ଧର୍ମସ ତତୋ ଜୟ’ ଲେଖାଯାଇଛି । ଏହାକୁ କ’ଣ ଧାର୍ମିକ ନୀତିର ପ୍ରସାର ବୋଲି ମନେ କରାଯିବ?

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର