PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଜିଠାରୁ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଇଏଫ୍‌ ବାର୍ଷିକ ବୈଠକ, ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଉପରେ ହେବ ଆଲୋଚନା: ଏଜେଣ୍ଡାରେ ବିଶ୍ୱ ଆର୍ଥିକ ସୁଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ସାମାନ୍ୟ ବଢ଼ିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ବାହାରିଲେ ୧୫ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ
  • ||
  • ସାଂସଦ ଅପରାଜିତା ଷଢଙ୍ଗୀଙ୍କ ଫେସବୁକ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ହ୍ୟାକ୍‌, କଟକ କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ୍‌ରେ ଦେଲେ ଏତଲା
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମଗିରି: ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଗଛରେ ପିଟିହେଲା କାର୍, ଡ୍ରାଇଭର୍ ସମେତ ୨ ମୃତ
  • ||
  • ସରିଲା ଆବେଦନ, ଜୁଲାଇ ୧୭ରେ ନିଟ୍‌ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ ୧୨ ଲକ୍ଷ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ପୁଣି ବିବାଦରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରିକ୍ରମା ପ୍ରକଳ୍ପ, ରାତି ଅଧିଆ ହେଲା ଜିପିଆର୍‌ଏସ୍ ସର୍ଭେ
  • ||
  • ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଖାଉଟିଙ୍କୁ ବଡ ଆଶ୍ବସ୍ତି: ପେଟ୍ରୋଲ ୯.୫୦ ଏବଂ ଡିଜେଲ ଲିଟର ପ୍ରତି କମିଲା ୭ଟଙ୍କା
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବ୍ରଜରାଜନଗର ଉପନିର୍ବାଚନ ପରେ ଓଡ଼ିଶା ପିସିସି ସଭାପତି ଘୋଷଣା: ଏ. ଚେଲ୍ଲାକୁମାର
  • ||
  • କଟକ : ଆଜିଠୁ ମାଟ୍ରିକ ଖାତା ଦେଖା, ରାଜ୍ୟର ୫୮ଟି କେନ୍ଦ୍ରରେ ହେବ ମୂଲ୍ୟାୟନ
  • ||

ସ୍କୁଲରେ ସଂସ୍କୃତ ଶ୍ଳୋକ, ହିନ୍ଦୀ ପ୍ରାର୍ଥନା ବୋଲାଯିବା ଉପରେ ଆପତ୍ତି: ସାମ୍ବିଧାନିକ ଖଣ୍ଡପୀଠ କରିବେ ବିଚାର

source:www.youtube.com

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସ୍କୁଲଗୁଡିକରେ ସଂସ୍କୃତ ଶ୍ଲୋକ ଏବଂ ହିନ୍ଦୀ ପ୍ରାର୍ଥନା ବୋଲାଯିବାକୁ ବିରୋଧ କରି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଏକ ମାମଲା ଦାୟର କରାଯାଇଛି । ଏହା ଉପରେ ଶୁଣାଣି କରି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ଏକ ଖଣ୍ଡପୀଠ କହିଛନ୍ତି କି ଏହି ଆବେଦନ ଉପରେ ସାମ୍ବିଧାନିକ ଖଣ୍ଡପୀଠ ବିଚାର କରିବା ଉଚିତ୍‌ । ବିଚାରପତି ଆର ଏଫ ନରିମାନଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଗଠିତ ଖଣ୍ଡପୀଠ ଏହି ମାମଲାକୁ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ରଞ୍ଜନ ଗୋଗୋଇଙ୍କ ନିକଟକୁ ପଠାଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହା ଉପରେ ଶୁଣାଣି କରିବାକୁ ଉପଯୁକ୍ତ ଖଣ୍ଡପୀଠ ଗଠନ କରିବାକୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି । କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡିକରେ ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳ ପ୍ରାର୍ଥନାରେ ସଂସ୍କୃତ ଶ୍ଲୋକ ବୋଲାଯିବାକୁ ବିରୋଧ କରି ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଅଦାଲତଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଥିଲେ ।
ସେ ଦର୍ଶାଇଥିଲେ କି ସ୍କୁଲଗୁଡିକରେ ସଂସ୍କୃତ ଶ୍ଲୋକ ଏବଂ ହିନ୍ଦୀ ପ୍ରାର୍ଥନା ବୋଲାଯାଇ ଏକପ୍ରକାର ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମର ପ୍ରଚାର କରାଯାଉଛି । ଏହା ସମ୍ବିଧାନର ଧାରା ୧୯ ଏବଂ ୨୮(କ)ର ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଛି । ସମ୍ବିଧାନରେ ସରକାରୀ ଅନୁଦାନ ପ୍ରାପ୍ତ ସ୍କୁଲଗୁଡିକରେ ଧାର୍ମିକ ଶିକ୍ଷା ଦେବାକୁ ବାରଣ କରାଯାଇଛି । ତା’ଛଡା ଏଭଳି ମନ୍ତ୍ର ବୋଲାଯାଇ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ବିଜ୍ଞାନ ଭିତ୍ତିକ ଚିନ୍ତାଧାରା ଯୁକ୍ତ କରିବା ବଦଳରେ ଭାଗ୍ୟବାଦୀ କରାଯାଉଛି ।
ଏହାର ଜବାବରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଦର୍ଶାଇଥିଲେ କି ସ୍କୁଲରେ ‘ଅସତୋ ମା’ ସଦଗମୟ’ ବୋଲାଯିବା ଦ୍ୱାରା କୌଣସି ପ୍ରକାର ସାମ୍ବିଧାନିକ ନିୟମର ଉଲ୍ଲଂଘନ ହେଉନାହିଁ । ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମର ପ୍ରସାର କରାଯାଉଛି ବୋଲି କୁହାଯିବା ଠିକ୍‌ ନୁହେଁ । ଏହି ଶ୍ଲୋକରେ ଯାହା କୁହାଯାଇଛି ବିଶ୍ୱର ସବୁ ଧର୍ମରେ ସେହି କଥା କୁହାଯାଉଛି । ଖ୍ରୀଷ୍ଟିୟାନ ସ୍କୁଲଗୁଡିକରେ ବି ପିଲାମାନଙ୍କୁ ‘ଅନେଷ୍ଟି ଇଜ୍‌ ଦି ବେଷ୍ଟ ପଲିସି’ ବୋଲି ଶିକ୍ଷା ଦିଆଯାଉଛି । ଏହାଦ୍ୱାରା କ’ଣ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିୟାନ ଧର୍ମର ପ୍ରଚାର କରାଯାଉଛି ବୋଲି କୁହାଯିବ? ଏହାପରେ ବିଚାରପତି ନରିମାନ କହିଥିଲେ କି ‘ଅସତୋ ମା’ ସଦଗମୟ’ ଶ୍ଲୋକ ସିଧାସଳଖ ଉପନିଷଦରୁ ଆସିଛି । ଏହାର ଜବାବରେ ସଲିସିଟର ଜେନେରାଲ ତୁଷାର ମେହେଟ୍ଟା କହିଥିଲେ କି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଲୋଗୋରେ ବି ଗୀତାର ଏକ ପଂକ୍ତି ‘ୟତୋ ଧର୍ମସ ତତୋ ଜୟ’ ଲେଖାଯାଇଛି । ଏହାକୁ କ’ଣ ଧାର୍ମିକ ନୀତିର ପ୍ରସାର ବୋଲି ମନେ କରାଯିବ?