PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଅଗଷ୍ଟ ୧୬ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ପାଠପଢ଼ା, ସକାଳ ୯ଟାରୁ ଦିନ ସାଢ଼େ ୧୨ଟା ଯାଏ ହେବ ପାଠପଢ଼ା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ୮ ଘଣ୍ଟା ପରେ ପୁଣି ସହରରେ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ, ମାଲତୀଗୁଣ୍ଡେପୁରରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା, ପ୍ରତିବାଦରେ ରାସ୍ତାରୋକ…
  • ||
  • ଟୋକିଓ ଅଲମ୍ପିକ୍ସ : ଭାରତକୁ ଆଉ ଏକ ପଦକ, ପୁରୁଷ ୫୭ କେଜି ଫ୍ରିଷ୍ଟାଇଲ କୁସ୍ତିରେ ରବିଙ୍କୁ ରୌପ୍ୟ
  • ||
  • କଟକ : ରାଜ୍ୟ ଜିଏସଟି ଏନଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ୱିଙ୍ଗ୍ ଦ୍ଵାରା ୬୪୧ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଜାଲ ବିଲ୍ ରାକେଟ ମାମଲାରେ ତୃତୀୟ ମାଷ୍ଟର ମାଇଣ୍ଡ୍ ଗିରଫ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ସମ୍ବଲପୁର ସଦର ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ପରେ ରାସ୍ତାରେ ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ହକି : ଭାରତ ଜର୍ମାନୀକୁ ୫-୪ ଗୋଲରେ ହରାଇ ଜିତିଲା ବ୍ରୋଞ୍ଚ ପଦକ
  • ||
  • ଟୋକିଓ : ଭାରତୀୟ ହକି ଟିମ୍‌ର ଐତିହାସିକ ବିଜୟ ନେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଶୁଭେଚ୍ଛା, କହିଲେ-ଆଗାମୀ ପିଢିର ଖେଳାଳିଙ୍କ ପାଇଁ ହେବ ପ୍ରେରଣାର ଉତ୍ସ ’
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ବୌଦ୍ଧ ଜିଲ୍ଲା ପୁରୁଣାକଟକ ଥାନା ଖୋର୍ଦ୍ଧା-ବଲାଙ୍ଗୀର ୫୭ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଚାରିଛକଠାରେ ୧୬ ପେଟି କଫ୍ ସିରପ୍ ଜବତ, ସ୍କର୍ପିଓ ସହ ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ଲମତାପୁଟ ବ୍ଲକ ବଡ଼ପଡା ଘାଟି ନିକଟ ଜଙ୍ଗଲରୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ
  • ||
  • କୋଣାର୍କ : ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡର ଫାଟି ୪ ଛେଳି ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ, ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ନକ୍ସଲଙ୍କ ବର୍ବର କାଣ୍ଡ, ଲ୍ୟାଣ୍ଡମାଇନ୍ ବିସ୍ଫୋରଣ କରି ଉଡ଼ାଇଦେଲେ ବୋଲେରୋ, ୨ ମୃତ
  • ||

ଜାତିସଂଘ ସାଧାରଣ ପରିଷଦରେ ଓଡ଼ିଆ ଝିଅ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୯ ।୩(ବ୍ୟୁରୋ): ବାଙ୍ଗାଲୋରର ବିଦ୍ୟାଶିଳ୍ପ ଏକାଡେମୀର ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀରେ ପଢୁଥିବା ଓଡ଼ିଆ ଝିଅ ଅନିକା ମହାପାତ୍ର ଜାତିସଂଘର ସାଧାରଣ ପରିଷଦରେ କହିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଛନ୍ତି । ଅନିକା ଫିଜି ଦେଶର କିଛି ସମସ୍ୟା ଓ ତା’ର ସମାଧାନର କିଛି ଉପାୟ ବାବଦରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ । ଜାନୁଆରୀ ୩୦ରୁ ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୨ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାତିସଂଘର ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଚାଲିଥିଲା । ପୃଥିବୀର ୭୦ ଦେଶରୁ ବଛା ବଛା ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ନ୍ୟୁୟର୍କ ଯାଇ ଅଂଶ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ସେମାନଙ୍କୁ ଜାତିସଂଘର ସାଧାରଣ ପରିଷଦ ଓ ନିରାପତ୍ତା ପରିଷଦରେ କହିବାକୁ ସୁଯୋଗ ମିଳିଥିଲା ।
ଦ ୱାଲ୍ଡ୍‌ ଫେଡେରେସନ୍‌ ଅଫ୍‌ ୟୁନାଇଟେଡ୍‌ ନେସନ୍ସ୍‌ ଆସୋସିଏସନ୍ସ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମଟି ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀ ଅନୁଷ୍ଠାନ ସ୍କୁଲ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ଦେଶର ସମସ୍ୟା ଉପରେ ଅଧ୍ୟୟନ, ଆଲୋଚନା, ତର୍ଜମା କରି ସମାଧାନ ଉପରେ ବିବରଣୀ ଦେବାକୁ କହିଥାଏ । ଏହା ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଭବିଷ୍ୟତର ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ନାଗରିକ ଓ କୁଟନୀତିଜ୍ଞ ହେବା ପାଇଁ ଉତ୍ସାହ ଓ ପ୍ରେରଣା ଦିଏ ।
ଅନିକା, ଭୁବନେଶ୍ୱର ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖରପୁରରେ ରହୁଥିବା ସନ୍ଦୀପ ମହାପାତ୍ର ଓ ମୀନତିଙ୍କ ଜ୍ୟେଷ୍ଠା କନ୍ୟା । ସନ୍ଦିପ ଆଇବିଏମ୍‌ ଓ ମୀନତି ଫିଲିପ୍ସ୍‌ କମ୍ପାନୀରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ । ଅଧ୍ୟୟନ ଛଡା ଅନିକା କଳା ଓ ଖେଳରେ ମଧ୍ୟ ରୁଚି ରଖୁଛନ୍ତି । ବିଭିନ୍ନ ଦଳଗତ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ରାଜ୍ୟ ତଥା ଦେଶ ପକ୍ଷରୁ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଅଂଶ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି । ସେହିପରି ସମୁଦ୍ରକୁ ଲମ୍ଫ ଦେବା, ଢେଉରେ ପହଁରିବା, ଭଳି ବିଭିନ୍ନ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ଖେଳରେ ମଧ୍ୟ ଭାଗ ନେଇଛନ୍ତି ।