PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଟକ : ରାଜ୍ୟ ଜିଏସଟି ଏନଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ୱିଙ୍ଗ୍ ଦ୍ଵାରା ୬୪୧ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଜାଲ ବିଲ୍ ରାକେଟ ମାମଲାରେ ତୃତୀୟ ମାଷ୍ଟର ମାଇଣ୍ଡ୍ ଗିରଫ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ସମ୍ବଲପୁର ସଦର ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ପରେ ରାସ୍ତାରେ ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ହକି : ଭାରତ ଜର୍ମାନୀକୁ ୫-୪ ଗୋଲରେ ହରାଇ ଜିତିଲା ବ୍ରୋଞ୍ଚ ପଦକ
  • ||
  • ଟୋକିଓ : ଭାରତୀୟ ହକି ଟିମ୍‌ର ଐତିହାସିକ ବିଜୟ ନେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଶୁଭେଚ୍ଛା, କହିଲେ-ଆଗାମୀ ପିଢିର ଖେଳାଳିଙ୍କ ପାଇଁ ହେବ ପ୍ରେରଣାର ଉତ୍ସ ’
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ବୌଦ୍ଧ ଜିଲ୍ଲା ପୁରୁଣାକଟକ ଥାନା ଖୋର୍ଦ୍ଧା-ବଲାଙ୍ଗୀର ୫୭ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଚାରିଛକଠାରେ ୧୬ ପେଟି କଫ୍ ସିରପ୍ ଜବତ, ସ୍କର୍ପିଓ ସହ ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ଲମତାପୁଟ ବ୍ଲକ ବଡ଼ପଡା ଘାଟି ନିକଟ ଜଙ୍ଗଲରୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ
  • ||
  • କୋଣାର୍କ : ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡର ଫାଟି ୪ ଛେଳି ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ, ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ନକ୍ସଲଙ୍କ ବର୍ବର କାଣ୍ଡ, ଲ୍ୟାଣ୍ଡମାଇନ୍ ବିସ୍ଫୋରଣ କରି ଉଡ଼ାଇଦେଲେ ବୋଲେରୋ, ୨ ମୃତ
  • ||

MSME ଉଦ୍ୟୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର: ଓଡ଼ିଶାର ୩୦ ଜିଲ୍ଲାରେ ଖୋଲିବେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଏମ୍‌ଏସ୍‌ଏମ୍‌ଇ ପାର୍କ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୦୭/୦୮: ରାଜ୍ୟର ସୂକ୍ଷ୍ମ, ଲଘୁ ଓ ମଧ୍ୟମ (ଏମ୍‌ଏସ୍‌ଏମ୍‌ଇ) ଉଦ୍ୟୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର । ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସମସ୍ତ ୩୦ ଜିଲ୍ଲାରେ ଖୋଲିବେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଏମ୍‌ଏସ୍‌ଏମ୍‌ଇ ପାର୍କ । ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିଛି ଇଡ୍‌କୋ । ଏହାଛଡ଼ା ରାଜ୍ୟରେ ୫ଟି ନୂଆ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ପାର୍କ ଏବଂ ୫ଟି ମଲ୍‌ଟି ପ୍ରଡକ୍ଟ ପାର୍କ ମଧ୍ୟ ଖୋଲିବ । ଏହି ପାର୍କଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେଲେ ଏମଏସଏମଇ କ୍ଷେତ୍ର ଅଧିକ ସଶକ୍ତ ହେବ ।

ନୂଆ ନିଯୁକ୍ତି ସହ ଉଦ୍ୟୋଗୀମାନେ ଲାଭବାନ ହେବେ ବୋଲି ସରକାର କହିଛନ୍ତି । ସବୁ ଜିଲ୍ଲାରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଏମ୍‌ଏସ୍‌ଏମ୍‌ଇ ପାର୍କ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ନେଇ ପ୍ରକିୟା ଆରମ୍ଭ କରିଛି ଇଡ୍‌କୋ । ଏଥିପାଇଁ ଜିଲ୍ଲାରେ ଜମି ଚିହ୍ନଟ ସହ କିଛି ସ୍ଥାନରେ କାମ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଅନୁମତି ମିଳିବା ପରେ ଏମ୍‌ଏସ୍‌ଏମ୍‌ଇ ଉଦ୍ୟୋଗୀଙ୍କୁ ପାର୍କରେ ଜମି ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ । ସେମାନେ ନିଜ ନିଜର ଉଦ୍ୟୋଗ ଆରମ୍ଭ କରିବେ । ଇଡ୍‌କୋ ପକ୍ଷରୁ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ୧୨୦ ଶିଳ୍ପାଞ୍ଚଳ ରହିଛି । ଇଡ୍‌କୋ ପାଖରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଜମି ମଧ୍ୟ ରହିଛି । ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏମ୍‌ଏସ୍‌ଏମ୍‌ଇ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଅଗ୍ରାଧିକାର ଦେଉଥିବାରୁ ସବୁ ଜିଲ୍ଲାରେ ଯଥାଶୀଘ୍ର ଏ ପାର୍କ ଆରମ୍ଭ ହେବ ବୋଲି ଇଡ୍‌କୋ ସୂତ୍ରରୁ ସୂଚନା ମିଳିଛି ।

ଏହାଛଡ଼ା କଳାହାଣ୍ଡି, ନବରଙ୍ଗପୁର, ଗଞ୍ଜାମ, ବଲାଙ୍ଗୀର ଓ ବରଗଡ଼ରେ ୫ଟି ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରକିୟାକରଣ ପାର୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ କାମ ଆରମ୍ଭ କରିଛି ଇଡ୍‌କୋ । ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ସାମଗ୍ରୀର ବଜାର ଚାହିଦା ଥିବାରୁ ଏବଂ ରାଜ୍ୟରେ ଯଥେଷ୍ଟ ପରିମାଣର କଞ୍ଚାମାଲ ଉପଲବ୍ଧ ହେଉଥିବାରୁ ଏମ୍‌ଏସ୍‌ଏମ୍‌ଇ ବିଭାଗ ଏହାକୁ ଅଗ୍ରାଧିକାର ଦେଉଛି । ଏହାଛଡ଼ା ୫ଟି ମଲଟି ପ୍ରଡକ୍ଟ ପାର୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଜୋର ଧରିଛି । କଟକର ରାମଦାସପୁର, ଖୋର୍ଦ୍ଧାର ଛତାବର, ସମ୍ବଲପୁର, କଳହାଣ୍ଡି ଓ ଗଞ୍ଜାମର ହିଞ୍ଜିଳିରେ ଏ ପାର୍କ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ । ଏହାଛଡ଼ା ରାଜ୍ୟର ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନରେ ମଧ୍ୟ ମଲଟି ପ୍ରଡକ୍ଟ ପାର୍କ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାକୁ ଜମି ଚିହ୍ନଟ ଚାଲିଛି ବୋଲି ଇଡକୋ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ମିଳିଛି ।

ଏ ସମସ୍ତ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ଜମି ଚିହ୍ନଟ ସହ କିଛି କାମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଢେଙ୍କାନାଳରେ ଗୋଟିଏ ମେଡିକାଲ ପାର୍କ ପ୍ରତିଷ୍ଠାକୁ ସରକାର ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି । ହଜାରେ ଏକର ଜମିରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବାକୁ ଥିବା ଏ ପାର୍କରେ ଫାର୍ମାସ୍ୟୁଟିକାଲ କ୍ଷେତ୍ରରେ ନିବେଶକମାନେ ନିବେଶ କରିବାକୁ ଆଗ୍ରହୀ ଅଛନ୍ତି । ଉଲ୍ଳେଖଯୋଗ୍ୟ, ରାଜ୍ୟରେ ଏବେ ଏମ୍‌ଏସ୍‌ଏମ୍‌ଇ ସହ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍‌କୁ ସର୍ବାଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଉଛି । ଅନୁଗୁଳରେ ଆଲୁମିନିୟମ ପାର୍କ, ଡେରାସରେ ସିଫୁଡ୍‌ ପାର୍କ, ପାରାଦୀପରେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ପାର୍କ, ଭଦ୍ରକରେ ଟେକ୍ସଟାଇଲ ପାର୍କ ସହ ଇନଫୋଭାଲି-୨ରେ ପାର୍କ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କାମ ଆଗକୁ ଆଗେଇଛି ।