ଓଡ଼ିଶା ଏବେ ପରିବର୍ତ୍ତନର ସୂତ୍ରଧର: ବିକାଶରେ ରାଜ୍ୟବାସୀ ସାମିଲ୍‌ ହୋଇଛନ୍ତି

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୬ ।୨(ବ୍ୟୁରୋ): ବିକାଶରେ ଆମ ରାଜ୍ୟ ବେଶ୍‌ ଆଗକୁ ଆଗକୁ ଯାଉଛି । ଦ୍ରୁତ ବିକାଶରେ ଆମେ ଜାତୀୟ ଓ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକସ୍ତରରେ ନୂଆ ବେଞ୍ଚମାର୍କ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଛୁ । ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ କଥା ହେଲା ସରକାରଙ୍କ ଏ ବିକାଶ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଉଦ୍ୟମରେ ରାଜ୍ୟବାସୀ ସାମିଲ୍‌ ହୋଇଛନ୍ତି, ଯାହା ଆମକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରୁଛି । ଓଡ଼ିଶା ଏବେ ପରିବର୍ତ୍ତନର ସୂତ୍ରଧର ସାଜିଛି । ଦେଶ ଆମକୁ ଆଜି ଅନୁକରଣ କରୁଛି ।
ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ଅଭିଭାଷଣ ଉପରେ ଧନ୍ୟବାଦ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଲୋଚନାରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରି ଏହା କହିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ।
ବିଧାନସଭାରେ ନିଜ ଅଭିଭାଷଣ ରଖି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଲେ, ଆମେ ଅଭିବୃଦ୍ଧିରେ ଏବେ ବହୁ ଆଗରେ । ଏକମାତ୍ର ରାଜ୍ୟ ଭାବେ ଓଡ଼ିଶା ଚାଷୀଙ୍କ ଆୟ ଦି’ଗୁଣା କରିପାରିଛି । ସାଧାରଣ ବଣ୍ଟନ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ସର୍ବାଧିକ ଯୋଗଦାନ ଆମ ରାଜ୍ୟର ରହିଛି । ବିଜୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା ହେଉଛି ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଯୋଜନା । ଏଥିରେ ସାଢ଼େ ୩ କୋଟି ଲୋକଙ୍କୁ ସରକାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଯୋଗାଇ ଦେଉଛନ୍ତି ।
ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଲେ, ସରକାର ଚାଷୀଙ୍କ କଲ୍ୟାଣ ପାଇଁ ‘କାଳିଆ’ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଆମର ଏହି ଅଭିନବ ଯୋଜନାକୁ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ବେଶ୍‌ ପ୍ରଶଂସା ମିଳିଛି । ଏପରିକି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏ ଢ଼ାଞ୍ଚାରେ ଯୋଜନା ଆଣିଛି । ତେବେ କେନ୍ଦ୍ର ଯୋଜନାରେ ଭାଗ ଚାଷୀ, ଭୂମିହୀନ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପାଇଁ କିଛି ସୁବିଧା ନାହିଁ । ଆମ ଯୋଜନାରେ ୯୨% ଚାଷୀ ଲାଭବାନ ହେବେ । ଆମେ ଅଧିକ ୧୦ ଲକ୍ଷ ହେକ୍ଟର ଜମିକୁ ସେଚ ଦେବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ନେଇଥିଲୁ । ଆସନ୍ତା ଏପ୍ରିଲ ସୁଦ୍ଧା ଆମେ ଏହି ଲକ୍ଷ୍ୟ ପୂରଣ କରିବୁ ।
ଗତ ଅକ୍ଟୋବର ମାସରୁ ଆମେ ନିଜସ୍ୱ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିଛୁ । ଏଥିରେ ୨୩ ଲକ୍ଷ ହିତାଧିକାରୀ ସାମିଲ୍‌ ହୋଇଛନ୍ତି । ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶରେ ୩୧୪ ବ୍ଲକର ପଞ୍ଚାୟତକୁ ନୂଆ ପ୍ରକଳ୍ପ ଦିଆଯାଇଛି । ଏଥିରେ ୬୨ ହଜାର ୮୫୭ ନୂଆ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ୧୫୫୪ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦିଆଯାଇଛି । ସରକାର ନୂତନ ଭାବେ ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ‘ପିଠା’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନାର ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ପ୍ରାପ୍ୟ ସହ ସାମଗ୍ରୀ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଉଛି । ଏହାଦ୍ୱାରା ଯୋଗ୍ୟ ହିତାଧିକାରୀ ଠିକଣା ସମୟରେ ତାଙ୍କ ହକ୍‌ ପାଉଛନ୍ତି ।
ମହିଳା ସଶକ୍ତିକରଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ରାଜ୍ୟର ପ୍ରଗତି ବେଶ୍‌ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ବୋଲି ଦର୍ଶାଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଲେ, ମିଶନଶକ୍ତିରେ ୩ ଲକ୍ଷ ନୂଆ ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀକୁ ଯୋଡ଼ାଯାଇଛି । ଏଥିରେ ୭୦ ଲକ୍ଷ ମହିଳାଙ୍କୁ ସଶକ୍ତ କରାଯାଇଛି । ମଧୁବାବୁ ପେନସନ ଯୋଜନାରେ ଅଧିକ ୫ ଲକ୍ଷ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ନିଆଯାଇଥିଲା ବେଳେ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ପେନସନ ପରିମାଣରେ ମଧ୍ୟ ୨୦୦ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି ।
ମେକ ଇନ୍‌ ଓଡ଼ିଶା କନକ୍ଲେଭ ୨୦୧୮ରେ ସରକାରଙ୍କୁ ସଫଳତା ମିଳିଛି । ଦେଶର ପ୍ରମୁଖ ଶିଳ୍ପପତିମାନେ ଏଥିରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବା ସହ ୪.୨୦ ଲକ୍ଷ କୋଟିର ନିବେଶ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ମିଳିଛି । ଏଥିରେ ୫.୯୧ ଲକ୍ଷର କର୍ମସଂସ୍ଥାନ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରିବ । ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ ପଲିସି ଆଣି ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଓଡ଼ିଶା ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀ ଭାବେ ପରିଗଣିତ ହୋଇଛି । ସିଙ୍ଗାପୁରର ଆଇଟିଇଇଏସ ସହ ଅନୁବନ୍ଧିତ ହୋଇ ସରକାର ଏକ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ କେନ୍ଦ୍ର ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବେ । ପୁରୀ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରର ବିକାଶକୁ ମଧ୍ୟ ସରକାର ଅଗ୍ରାଧିକାର ଦେଉଛନ୍ତି ।
ବିଶ୍ୱ କପ ହକିର ସଫଳ ଆୟୋଜନ କରି ଓଡ଼ିଶା ଏବେ ଦେଶର ଏକ ପ୍ରମୁଖ କ୍ରୀଡ଼ା ରାଜଧାନୀ ଭାବେ ପରିଚିତ ହୋଇପାରିଛି । ଆଗକୁ ସୁଇମିଂ, ସୁଟିଂ, ଫୁଟବଲ, ହକି ଓ ବ୍ୟାଡମିିଣ୍ଟନରେ ଉତ୍କର୍ଷକେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାକୁ ଯୋଜନା ରହିଛି ।
ଗୃହକୁ ଅବଗତ କରାଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଲେ, ସମୟ ସହ ତାଳଦେଇ ଆମ ରାଜ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଡକୁ ମାଡ଼ି ଚାଲିଛି । ରାଜ୍ୟର ସାମଗ୍ରିକ ବିକାଶ ସହ ଆର୍ଥିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କର ନିରନ୍ତର ଉଦ୍ୟମ ଜାରି ରହିଛି ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଥିଲେ ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ଇଜ୍ଜତ ନେବି ବଦନାମ୍ କରିବି ‘ଶହେ କିଲୋମିଟର ଦୂରରୁ ଏମିତି ଧମକ ଦେଉଛି ଦୁର୍ବୃତ୍ତ’ ଅଥଚ- ଆତଙ୍କିତ ବିଧବା ମହିଳାଙ୍କୁ ମିଳୁନି ପୋଲିସ୍ ସୁରକ୍ଷା

ପରିବା କ୍ଷେତରୁ ବଜାର ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଦାମ ହେଇଯାଉଛି ଦୁଇଗୁଣା, ଜାଣନ୍ତୁ କଣ’ ରହିଛି କାରଣ…

ସ୍କୁଲ ଭିତରେ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଙ୍କୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ଉଦ୍ୟମ, ଏସଏମ୍‌ସି ସଭାପତି ନାଁ ଥାନାରେ ଏତଲା

ଛକରେ ମା’କୁ ଛାଡ଼ିଗଲା ଅବିବେକୀ ପୁଅ; ମା’ ଆଖିରୁ ଶୁଖୁନି ଲୁହ…

ସୁନା କି ଚାନ୍ଦି ନୁହେଁ, ଏଥର ସିଲଭର୍‌ ସିଟିରେ ଝଲସିବ ଜରି ମେଢ଼: ଅଳଙ୍କାର ଓ ଜରି ମେଢ଼ କାରିଗରଙ୍କର ବଢିଛି ଚାହିଦା

ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ମାଟ୍ରିକ୍ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟାରି ପରୀକ୍ଷା ଫଳ