PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶା ଅନଲକ୍‌ ହେବା ନେଇ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ପ୍ରଚାର ହେଉଛି ଗୁଜବ, ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ଦେଲେ SRC- ଏଭଳି ମାର୍ଗଦର୍ଶିକା ଜାରି ହୋଇନି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୪ ହଜାର ୩୩୯ କରୋନା ପଜିଟିଭ, ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୮ ଲକ୍ଷ ୫୬ ହଜାର ପାର୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଗଣପର୍ବ ରଜ ଅବସରରେ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଓ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ଓ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆଜିଠାରୁ ରାଜଧାନୀରେ ଖୋଲିବ ମଲ୍, ବଜାର ଏବଂ ଦୋକାନ, ୫୦ ପ୍ରତିଶତ କ୍ଷମତାରେ ଚାଲିବ ମେଟ୍ରୋ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଇସ୍ରାଇଲରେ ନେତ୍‌ନ୍ୟାହୁଙ୍କ ଯୁଗ ଶେଷ, ନଫତାଲୀ ବେନେଟ୍ ହେଲେ ନୂଆ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରଜ ପାଇଁ ଓଟିଡିସି ଆରମ୍ଭ କଲା ‘ପିଠା ଅନ୍‌ ହ୍ୱିଲ୍‌’, ଭୁବନେଶ୍ୱର ସହ ସମ୍ବଲପୁର ଓ କଟକରେ ମିଳିବ ପିଠା
  • ||
  • ବଅଁରପାଳ : ସୁନାର ସଂସାରକୁ ଛାରଖାର କରିଦେଲା କରୋନା, ଆଗପଛ ହୋଇ ଚାଲିଗଲେ ପୁଅ-ବୋହୂ ଓ ମା, ଅନାଥ ହୋଇଗଲା ୧୪ ମାସର ଶିଶୁପୁତ୍ର
  • ||
  • ପୁରୀ : ଆଜି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ କନ୍ୟା ଚୋରି ନୀତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଜି ପହିଲି ରଜ, ଗାଁଠାରୁ ସହର ସବୁଠି ଜମୁଛି ପିଠାପଣାର ଆସର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ସାରା ରାଜ୍ୟକୁ ଛୁଇଁଲା ମୌସୁମୀ, ଆହୁରି ଦୁଇଦିନ ସ୍ୱଳ୍ପରୁ ମଧ୍ୟମ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା, ୧୫ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଧୀବରଙ୍କୁ ସମୁଦ୍ର ମନା
  • ||

ପୁଣି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେଲେ ସରକାର: ଖରାପ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ପାଇଁ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ବାର୍ଷିକ ଇନକ୍ରିମେଣ୍ଟ୍‌ ବନ୍ଦ

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୨୮/୮ : ଗତ ମାଟ୍ରିକ୍‌ ପରୀକ୍ଷାରେ ଶୂନ୍ୟ ଫଳ ହୋଇଥିବା ଓ ୫୦%ରୁ କମଳ ହୋଇଥିବା ସ୍କୁଲ ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ଜୋରଦାର ଝଟକା । ସରକାରୀ ସ୍କୁଲ ହେଉ କିମ୍ବା ବେସରକାରୀ ଅନୁଦାନପ୍ରାପ୍ତ ସ୍କୁଲ, ସମସ୍ତଙ୍କ ବିରୋଧରେ ହେବ ଜୋରଦାର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ । ଶୂନ୍ୟ ଓ ୫୦%ରୁ କମ ଳ ହୋଇଥିବା ସ୍କୁଲର ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକଙ୍କର ବାର୍ଷିକ ଇନକ୍ରିମେଣ୍ଟ୍‌ ବନ୍ଦ ହେବ ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଯେଉଁ ବିଷୟରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ଲେ୍‌ ହୋଇଥିବେ, ସେହି ବିଷୟର ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଶୃଙ୍ଖଳାଗତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନିଆଯିବ । ରୁଲ୍‌-୧୬ ଅନୁସାରେ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଆଜି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଏ ବାବଦରେ ଚିଠି ଲେଖିବା ସହିତ ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ବାବଦରେ ସପ୍ତାହେ ମଧ୍ୟରେ ଜଣାଇବାକୁ କୁହାଯାଇଛି ।

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଜୁନ୍‌ ୬ ତାରିଖରେ ୨୦୧୯ ମାଟ୍ରିକ ଳରେ ଆଦୌ ପାସ୍‌ କରିନଥିବା ୮୨ଟି ହାଇସ୍କୁଲର ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ ଓ ଭାରପ୍ରାପ୍ତ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ କାରଣ ଦର୍ଶାଅ ନୋଟିସ୍‌ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ସେହି ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କୁ କାହିଁକି ନିଲମ୍ବନ କରାନଯିବ ବୋଲି କୈୟତ୍‌ ମଗାଯାଇଥିଲା । ଅପରପକ୍ଷେ ବେସରକାରୀ ଅନୁଦାନପ୍ରାପ୍ତ ସ୍କୁଲଗୁଡିକର ଅନୁଦାନ କାହିଁକି ବନ୍ଦ କରାନଯିବ ବୋଲି ଚେତାବନୀ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଏପରିକି ସେତେବେଳେ ମଧ୍ୟ ବାର୍ଷିକ ଇନକ୍ରିମେଣ୍ଟ୍‌ ବନ୍ଦ କରାନଯିବ କିମ୍ବା ଶୃଙ୍ଖଳାଗତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାନଯିବ ବୋଲି କୁହାଯାଇଥିଲା ।

ସେହିପରି ପୁଣି ଜୁନ୍‌ ୧୦ ତାରିଖରେ ଆଉ ଏକ ଚିଠି ଦିଆଯାଇଥିଲା । ସପ୍ତାହେ ଭିତରେ ରିପୋର୍ଟ ଦେବାକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା । ହେଲେ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟକୁ କୌଣସି ରିପୋର୍ଟ ମିଳିପାରିନାହିଁ । ଏପରିକି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ମତାମତ ମଧ୍ୟ ମିଳିନଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି । ତେଣୁ ତୁରନ୍ତ ଉପରୋକ୍ତ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇ ଏକ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟକୁ ଜଣାଇବାକୁ କୁହାଯାଇଛି ।