ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିର୍ବାଚନ: ଲୋକସଭାରେ ପିନାକୀ ମିଶ୍ର ଏବଂ ବିଧାନସଭାରେ ବବି ମହାନ୍ତି ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ପ୍ରାର୍ଥୀ, ବିଜେପିରେ ଅଧିକ ଦାଗୀ ନେତା

ଭୁବନେଶ୍ବର,୨୦।୪:ନିର୍ବାଚନ ଉପରେ ନଜର ରଖୁଥିବା ସଂସ୍ଥା ଆସୋସିଏସନ ଫର ଡେମୋକ୍ରାଟିକ ରିଫର୍ମ (ଏଡିଆର) ପକ୍ଷରୁ ୩ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିର୍ବାଚନ ଲଢୁଥିବା  ପ୍ରାର୍ଥୀମାନଙ୍କ ସଂପର୍କରେ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ କରିଛି । ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନଙ୍କ ଅପରାଧିକ, ଆର୍ଥିକ, ଶିକ୍ଷାଗତ ଆଦି ପୃଷ୍ଠଭୂମି ଉପରେ ବିଶ୍ଳେଷଣ କରାଯାଇଛି । ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ଆସନ୍ତା ୨୩ ତାରିଖରେ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଏଥର  ୬ଟି ଲୋକସଭା ଆସନ  ସମ୍ବଲପୁର, କେନ୍ଦୁଝର , ଢେଙ୍କାନାଳ, କଟକ, ପୁରୀ ଏବଂ ଭୁବନେଶ୍ୱର ସହ  ୪୨ଟି ବିଧାନସଭା ଆସନ ପାଇଁ ମତଦାନ ହେବ । ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ୬୧ ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀତା କରୁଥିବା ବେଳେ ବିଧାନସଭା ଆସନ ପାଇଁ ୩୫୬ ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀତା କରୁଛନ୍ତି ।  

ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିବା ଏଡିଆର ରିପୋର୍ଟରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି, ୬୦ ଜଣ ଲୋକସଭା ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୧୫ ଜଣ (୨୫%) ନେତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅପରାଧିକ ମାମଲାରେ ରହିଛି। ଏମାନଙ୍କ ଭିତରୁ ୧୦ ଜଣଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସଙ୍ଗୀନ ଅପରାଧିକ ମାମଲା ରହିଛି। ଏମାନଙ୍କ ଭିତରେ ବିଜେପିର ସର୍ବାଧିକ ୪ ଜଣ ଦାଗୀ ନେତା ରହିଛନ୍ତି। ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ ଲଢୁଥିବା ଓଡିଶାର ୪୨ ବିଧାନସଭାସଭାର ୩୫୪ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଛନ୍ତି ୧୧୯ ଜଣ ଦାଗୀ ନେତା। ତେବେ ଅପରାଧ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସବୁଠାରୁ ଆଗରେ ରହିଛି ବିଜେପି।  ଏହାର  ୪୨ ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୩୦ ଜଣ ଅର୍ଥାତ୍ ୭୧%ଙ୍କ ନାଁରେ ରହିଛି ଅଧିକ ଅପରାଧିକ ମାମଲା । ସେହିଭଳି ବିଜେଡିର ୪୨ ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀରୁ ୨୦ ଜଣ ଅର୍ଥାତ୍ ୪୮%ଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅପରାଧିକ ମାମଲା ରହିଥିବା ବେଳେ କଂଗ୍ରେସର ୪୧ ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧୯ ଜଣ ଅର୍ଥାତ୍ ୪୬%ଙ୍କ ନାଁରେ ରହିଛି ଅପରାଧିକ ମାମଲା ।

୬୦ ଜଣ ଲୋକସଭା ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ତାଲିକାରେ ୧୬ ଜଣ ଅର୍ଥାତ ୨୭ % ପ୍ରାର୍ଥୀ କୋଟିପତି ରହିଛନ୍ତି। ବିଜେଡିରେ ସର୍ବାଧିକ ୫ ଜଣ କୋଟି ପତି ପ୍ରାର୍ଥୀ ରହିଛନ୍ତି। ଲୋକସଭାରେ ପିନାକୀ ମିଶ୍ର ସବୁଠୁ ଧନୀ ପ୍ରାର୍ଥୀ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ବିଧାନସଭାରେ ବବି ମହାନ୍ତି ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ପ୍ରାର୍ଥୀ  ରହିଛନ୍ତି। ଲୋକସଭା ପ୍ରାର୍ଥୀ ଥିବା ୩ ଧନୀ ନେତାଙ୍କ ସଂପତି ତାଲିକା ଉପରେ । ଯଦି ନଜର ପକାଇବା ତେବେ ପୁରୀ ଲୋକସଭା ଆସନରୁ ନିର୍ବାଚନ ଲଢୁଥିବା ବିଜେଡି ଦଳର ପିନାକୀ ମିଶ୍ରଙ୍କ ମୋଟ ସମ୍ପତ୍ତି ହେଉଛି ୧୧୭ କୋଟିରୁ  ଉର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଟଙ୍କା। ଏହାପରେ ତାଙ୍କ ପଛକୁ ଦ୍ବିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛନ୍ତି ସମ୍ବଲପୁର ଲୋକସଭା ଆସନରୁ ନିର୍ବାଚନ ଲଢୁଥିବା ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ନୀତିଶ ଗଙ୍ଗଦେବ, ତାଙ୍କ ପାଖରେ ରହିଛି  ୨୬ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ସମ୍ପତ୍ତି। ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛନ୍ତି ଢେଙ୍କାନାଳ ଲୋକସଭା ଆସନରୁ ନିର୍ବାଚନ ଲଢୁଥିବା ଆଇଏନସିର ରାଜା କାମାକ୍ଷା ପ୍ରସାଦ ସିଂହ ଦେଓ। ତାଙ୍କ ପାଖରେ ରହିଛି ୧୫ କୋଟିରୁ ଅଧିକ  ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି।

ସବୁଠାରୁ ଗରିବ ଲୋକସଭା ଆସନର ପ୍ରାର୍ଥୀ ହେଉଛନ୍ତି ପୁରୀରୁ ନିର୍ବାଚନ ଲଢୁଥିବା ସିପିଆଇ(ଏମଏଲ) ନେତା ରଞ୍ଜନ କୁମାର ମିଶ୍ର। ତାଙ୍କ ପାଖରେ ମାତ୍ର ୧ହଜାର ଟଙ୍କା ରହିଛି। ଏହାପରେ ରହିଛନ୍ତି ଏସୟୁସିଆଇ(ସି)ର ନବକିଶୋର ପ୍ରଧାନ। ସେ ସମ୍ବଲପୁର ଲୋକସଭା ଆସନରୁ ନିର୍ବାଚନ ଲଢୁଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ରହିଛି ୪,୩୮୨ ଟଙ୍କା ଏବଂ ଭୁବନେଶ୍ବର ଲୋକସଭା ଆସନରୁ ନିର୍ବାଚନ ଲଢୁଥିବା ସିପିଆଇ(ଏମଏଲ) ପ୍ରାର୍ଥୀ ପ୍ରମିଳା ବେହେରା। ତାଙ୍କ ପାଖରେ ରହିଛି ୪୭,୨୫୨ ଟଙ୍କା।

କେବଳ ସାଂସଦ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଥିବା ନେତାଙ୍କ ପାଖରେ ଯେ, ମୋଟା ଅଙ୍କର ସଂପତି ରହିଛି, ତାହା ନୁହେଁ, ବିଧାନସଭା ଆସନ ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଥିବା ନେତାଙ୍କ ସଂପତି ତାଲିକା ଉପରେ ନଜର ପକାନ୍ତୁ । ବଡମ୍ବାରୁ କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀ ବବି ମହାନ୍ତିଙ୍କ ପାଖରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ୧୦୬.୩୨ କୋଟିରୁ ଅଧିକ। ଏହାପରେ ଦ୍ବିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛନ୍ତି ଘସିପୁରାରୁ ନିର୍ବାଚନ ଲଢୁଥିବା କଂଗ୍ରେସ ନେତା ନିରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକ। ତାଙ୍କ ପାଖରେ ରହିଛି ୬୦.୩୪ କୋଟି ଟଙ୍କା। ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛନ୍ତି ଚମ୍ପୁଆର ସ୍ବାଧୀନ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଶ୍ରୀମନ୍ତ ତ୍ରୀପାଠି।   

ଶିକ୍ଷାଗତ ଯୋଗ୍ୟତା ଭିତ୍ତିରେ ଦେଖିବାକୁ ଗଲେ ୬୦ ଜଣ ଲୋକସଭା ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଭିତରେ ୧୬ ଜଣ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର କରିଥିବା ବେଳେ  ୧୦ ଜଣ ସ୍ନାତକ କରିଛନ୍ତି। ୩୨ ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଙ୍କର ବୟସ ୨୫ରୁ ୫୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ସେପରି ୨୮ ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଙ୍କର ବୟସ ୫୧ରୁ ୮୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ରହିଛନ୍ତି ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ୬ ଜଣ ମହିଳା ପ୍ରାର୍ଥୀ ଏଥର ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ଲଢୁଛନ୍ତି ବୋଲି ଏହି ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାପଡିଛି।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


‘କୋଭିସିଲ୍ଡ’ର ପାର୍ଶ୍ଵ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଅଭିଯୋଗକୁ ସେରମ ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌ର ଖଣ୍ଡନ, ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀଙ୍କୁ ୧୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ମାନହାନୀ ଧମକ

ହଠାତ୍ ଆକାଶରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଲା ଅଗ୍ନି ପିଣ୍ଡୁଳା,ଜୋରଦାର ଲାଇଟ୍ ସହିତ ହୋଇଗଲା ଗାଏବ୍

କରୋନାରେ ମିଳିଲାନି କାମ, ଭୋକ ଉପବାସରେ ଜାଗାଘର ବାରଣ୍ଡାରେ ଆଖିବୁଜିଲେ ବୃଦ୍ଧ: ଶତ ଚେଷ୍ଟା ସତ୍ତ୍ୱେ ବଞ୍ଚାଇ ପାରିଲେନି ସାମାଜିକ କର୍ମୀ

ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବିଡେନ୍ ଆହତ, ଭାଙ୍ଗିଗଲା ଗୋଡର ହାଡ଼

ନିର୍ବନ୍ଧ ପରେ ବି ପୁରୁଣା ପ୍ରେମିକାକୁ ଭୁଲି ପାରିଲେନି ପ୍ରେମିକ, ତା’ ପରେ କାହାର ହେଲା ଜିତ…

୧୧୦ ଜଣ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଗଳାକାଟି ହତ୍ୟା କଲେ ବୋକୋ ହରାମ ଆତଙ୍କବାଦୀ,ମହିଳାଙ୍କୁ ଉଠାଇ ନେଲେ