ରାଜ୍ୟରେ ବଜ୍ରପାତ ନେଲା ୬ ଜୀବନ,୪ଜଣ ଗୁରୁତର

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୨୬/୮ : ରବିବାର ବଜ୍ରପାତ ଘଟି ରାଜ୍ୟରେ ୬ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବାବେଳେ ୪ଜଣ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି । ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲ୍ଲାରେ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବାବେଳେ ଜଣେ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି । କଟକ ଜିଲ୍ଲା ମାହାଙ୍ଗା ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଦୁଇ ଜଣ, ସାଲେପୁର ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଜଣେ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲ୍ଲା ମହାକାଳପଡ଼ା ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଜଣେ ଚାଷୀଙ୍କ ପ୍ରାଣହାନି ଘଟିଛି । ସେହିପରି ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲାରେ ଜଣେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ବେଳେ ୩ ଜଣ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି । ୫ ଜଣ ଧାନ ବିଲରେ କାମ କରୁଥିବା ବେଳେ ଓ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ପାହାଡ଼ରେ ଛେଳି ଚରାଉଥିବା ବେଳେ ବଜ୍ରପାତରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି ।

ବଲେଶ୍ୱର ସଦର ଥାନା ସିନ୍ଧିଆ ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବାଲିପାଳ ଗାଁର ଜଳଧର ମହାଳିକଙ୍କ ପତ୍ନୀ ସ୍ୱପ୍ନା(୪୮) ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ବିଲରେ କାମ କରୁଥିଲେ । ଏହି ସମୟରେ ବଜ୍ରପାତ ହୋଇଥିଲା । ଏଥିରେ ସେ ଚେତାଶୂନ୍ୟ ହୋଇଯିବା ସହ ଶରୀରର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ରକ୍ତସ୍ରାବ ହୋଇଥିଲା । ତାଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ବାଲେଶ୍ୱର ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟକୁ ଅଣାଯାଇଥିଲା । ସେଠାରେ ଡାକ୍ତର ମୃତ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ସେହିପରି ରୂପସା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ପିଞ୍ଛାବଣିଆ ଗ୍ରାମର ସୋମନାଥ ସିଂ(୫୫) ବିଲରୁ ଚାଷ କାମ ସାରି ଘରକୁ ଫେରୁଥିବା ବେଳେ ବଜ୍ରାଘାତରେ ଚେତା ହରାଇଥିଲେ । ଅବସ୍ଥା ସଂକଟାପନ୍ନ ଥିବାରୁ ତାଙ୍କୁ କଟକ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଛି ।
ମାହାଙ୍ଗା ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ଭେଡ଼ା ପଞ୍ଚାୟତସ୍ଥିତ ଭେଡ଼ା ସାଲେପୁର ଗ୍ରାମର ୭ ନମ୍ୱର ୱାର୍ଡସଭ୍ୟ ନିରଞ୍ଜନ ମଲିକ (୫୫) ଧାନକ୍ଷେତକୁ ଚାଷ କରିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ ।

ବଜ୍ରପାତ ହେବାରୁ ସେ ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ସେଠାରେ ଟଳି ପଡ଼ିଥିଲେ । ଲଳିତଗିରି ପଞ୍ଚାୟତସ୍ଥିତ ଲଳିତଗିରଗ୍ରାମର ବାବୁଲି ଯେନା(୪୯) ଲଳିତଗିରି ପାହାଡ଼ରେ ଛେଳି ଚରାଇବା ବେଳେ ବଜ୍ରପାତ ହୋଇଥିଲା । ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ହିଁ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା ।

ସାଲେପୁର ଥାନା ଅଧୀନ ମାଳଶାସନ ପଞ୍ଚାୟତ ଲେଖନପୁର ଗ୍ରାମର ରାଧାକୃଷ୍ଣ ବେହେରାଙ୍କ ପୁଅ ରଞ୍ଜନ ବେହେରା(୪୦)ଙ୍କର ଆଜି ବଜ୍ରାଘାତରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ସେ ଜଣେ କୃଷି ଶ୍ରମିକ । ବିଲରେ କାମ କରୁଥିବା ବେଳେ ବଜ୍ରାଘାତରେ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ । କଟକ ବଡ଼ ମେଡ଼ିକାଲରେ ତାଙ୍କୁ ଡାକ୍ତର ମୃତ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ।

ମହାକାଳପଡ଼ା ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ବରକନ୍ଦା ଗ୍ରାମର ଚାଷୀ କୃପାସିନ୍ଧୁ ରାଉତ (୫୮) ସବୁଦିନ ପରି କୃପାସିନ୍ଧୁ ଆଜି ବିଲକୁ କାମ କରିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ । ବିଲରେ କାମ କରୁଥିବାବେଳେ ଅଚାନକ ବର୍ଷା, ଘଡ଼ଘଡ଼ି ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଯାଇଥିଲା । ସେ ବଜ୍ରାଘାତରେ ବିଲରେ ଟଳି ପଡିଥିଲେ ।

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲା ବଡ଼ଗାଁ ଥାନାଞ୍ଚଳରେ ରବିବାର ଅପରାହ୍ଣରେ କେତେକ ଲୋକ ବଜାରରୁ ଘରକୁ ଫେରୁଥିବା ବେଳେ ବଜ୍ରପାତ ହେବାରୁ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୩ ଜଣ ଆହତ ହୋଇଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ ପୁଲିସ ସୂଚନା ଦେଇଛି । ପାମରା ଗ୍ରାମର କେତେକ ଲୋକ ଏକତ୍ର ଅପରାହ୍ଣରେ ଏକମା ସାପ୍ତାହିକ ବଜାରରୁ ସାଇକେଲରେ ଫେରୁଥିବା ବେଳେ ବାଟରେ ବର୍ଷା ଓ ବଜ୍ରପାତ ହୋଇଥିଲା । ବଜ୍ରପାତରେ ବିନୋଦ ପୋଢ଼ (୩୨)ଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଗୋକୁଳା ପୋଢ଼ (୨୨), ଅଶୋକ ଖିଲାରୀ (୨୦) ଓ ବିଷ୍ଣୁ ପୋଢ଼ (୨୧) ଆହତ ହୋଇ ବଡ଼ଗାଁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଛନ୍ତି ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ଖଣ୍ଡୋଲାଇଟ୍‌ ଅଭାବରୁ ଅଟକିଛି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ବାଇଶି ପାହାଚ ମରାମତି କାମ: ତାପଙ୍ଗ ଖଣିରୁ ଆସୁଥିଲା ପଥର

ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପରେ ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟଣା: ସୀମାଞ୍ଚଳଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ସ୍ପଷ୍ଟ, ଆସିଲା ମାଂସ ଖଣ୍ଡର DNA ରିପୋର୍ଟ

ସାରୁଅ ଜମି କେଳେଙ୍କାରୀ ମାମଲା : ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କୁ କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ୩ ଜଣିଆ ଟିମ୍‌ର ପଚରାଉଚରା

ଶ୍ରୀଜିଉଙ୍କ କାର୍ତ୍ତିକ ନୀତି ନିର୍ଘଣ୍ଟ: ଏଥର ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଛଅଦିନିଆ ପଞ୍ଚୁକ ବ୍ରତ,୨୭ ରେ ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶ

ପୁଣି ସାଙ୍ଘାତିକ ଅଭିଯୋଗ : ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ନାଁରେ ୨୮ କୋଟିର GST ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ‌ରେ ନୋଟିସ୍‌ ଜାରି

ରାଜ୍ୟରେ ୧୩ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୧୨୯୭ କୁ ବୃଦ୍ଧି