PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ନାମରେ ଟେଣ୍ଡର ଫିକସିଙ୍ଗ ଓ ଗ୍ରାନାଇଟ ପଥର ଖଣିଲିଜରେ ଦୁର୍ନୀତିର ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପୁର୍ବତନ ସାଂସଦ ତଥା ପିସିସି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସଭାପତି ପ୍ରଦୀପ ମାଝୀ
  • ||
  • କଟକ: ଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲ, ୧୪ ବର୍ଷ ପରେ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡ ଆସାମୀ ନିର୍ଦୋଷରେ ଖଲାସ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ମୂଲ୍ୟବାନ ଖଇର ଗଣ୍ଡି ଓ ଗାଡି ଜବତ କଲା ବନ ବିଭାଗ, ଡ୍ରାଇଭର ଫେରାର
  • ||
  • କୋରାପୁଟ: ବାଇକ୍ ଚୋର ଗ୍ୟାଙ୍ଗକୁ ଧରିବା ସଫଳ ହେଲା କୋରାପୁଟ ଟାଉନ ଥାନା ପୋଲିସ, ୧୫ ବାଇକ୍‌ ଉଦ୍ଧାର, ୩ ଚୋର ଗିରଫ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର: ଅଲିପିଙ୍ଗଳ ବାଲିଘାଟରେ ପୁଣି ଚଢ଼ଉ କଲେ ତହସିଲଦାର , ୭ରୁ ଅଧିକ ହାଇଓ୍ବା ଜବତ, ମାଲିକ ମହଲରୁ ତେଜୁଛି ଅସନ୍ତୋଷ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ ଚିନ୍ତା ବଢ଼ାଉଛି ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଆଉ ୩୮ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨୯୫୭ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ପୁରୀ : ସ୍ନାନ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ପାଇଁ ପୁରୀରେ ୧୪୪ ଧାରା, ୨୩ ତାରିଖ ରାତି ୧୦ଟାରୁ ୨୫ ତାରିଖ ଭୋର ୨ଟା ଯାଏଁ କଟକଣା
  • ||
  • ପୁରୀ : ଏବର୍ଷ ୩ ଦିନ ନବଯୌବନ ଦର୍ଶନ, ଆଜି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଦଇତାପତି ସେବାୟତଙ୍କ ପ୍ରବେଶ, ୨୩ରେ ସେନାପଟା ଲାଗି ନୀତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାର ୭ ଜିଲ୍ଲାରେ ନିଅଣ୍ଟିଆ ବର୍ଷା, ଆଜି ୧୨ ଜିଲ୍ଲାରେ ଘଡ଼ଘଡ଼ି ସହ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା, ୟେଲୋ ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ ଜାରି
  • ||

ରସଗୋଲା ଜିଆଇ ଟ୍ୟାଗ୍‌ ଲଢ଼େଇ: ଏପ୍ରିଲ ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରମାଣ ରଖିବ ଓଡ଼ିଶା

source:www.youtube.com

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୫ା୩(ବ୍ୟୁରୋ): ରସଗୋଲାର ଭୌଗଳିକ ଉତ୍ପତ୍ତି ସ୍ଥଳ (ଜିଆଇ) ଟ୍ୟାଗ୍‌ ନେଇ ଓଡ଼ିଶା-ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଭିତରେ ଚାଲିଥିବା ଲଢ଼େଇ ନୂଆ ମୋଡ଼ ନେଇଛି । ଜିଆଇ ଟ୍ୟାଗ୍‌ ଜାରି କରୁଥିବା ଚେନ୍ନାଇସ୍ଥିତ ସଂସ୍ଥା ନିକଟରେ ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ଏପ୍ରିଲ ମାସ ସୁଦ୍ଧା ରସଗୋଲାର ଦାବିଦାରୀ ନେଇ ସମସ୍ତ ଦସ୍ତାବିଜ ଓ ପ୍ରମାଣ ଦାଖଲ କରିବେ । ଏପ୍ରିଲରେ ହିଁ ଏହି ମାମଲାର ବିଚାର ହେବ । ୨୦୧୫ରୁ ରସଗୋଲାକୁ ନେଇ ଓଡ଼ିଶା ଓ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଭିତରେ ବିବାଦ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ କହୁଛି, ରସଗୋଲାର ଜନ୍ମ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରୁ । ଓଡ଼ିଶା ବି ଦାବି କରୁଛି, ରସଗୋଲା ଆମର । ଜଗନ୍ନାଥ ପରମ୍ପରାରେ କେଉଁ ଯୁଗରୁ ରସଗୋଲା ଭୋଗ ଲାଗି ଆସୁଛି । ତେବେ ରସଗୋଲା କାହାର? ଏହାକୁ ନେଇ ଭଭୟ ରାଜ୍ୟ ଭିତରେ ବିବାଦ ଲାଗିଥିବାବେଳେ ୨୦୧୭ ନଭେମ୍ବରରେ ରସଗୋଲା ଲଢ଼େଇରେ ବାଜି ମାରି ପ.ବଙ୍ଗ । ହାତେଇ ନେଇଥିଲା ଜିଆଇ ଟ୍ୟାଗ୍‌ । ଏହା ପରେ ଓଡ଼ିଶାର ଚେତା ପଶିଥିଲା ।
ରାଜ୍ୟ କ୍ଷୁଦ୍ର ଶିଳ୍ପ ନିଗମ (ଓଏସ୍‌ଆଇସି) ରସଗୋଲାର ଜିଆଇ ଟ୍ୟାଗ୍‌ ପାଇଁ ଦାବିଦାରୀ ରଖିଥିଲା । ପିଟିସନ୍‌ ଦାଖଲ କରିଥିଲା ଚେନ୍ନାଇସ୍ଥିତ ଜିଆଇ ଟ୍ୟାଗ୍‌ ଜାରି କରୁଥିବା ସଂସ୍ଥା ନିକଟରେ । ଏହି ମାମଲାରେ ଉକ୍ତ ସଂସ୍ଥା ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି, ଏପ୍ରିଲରେ ଏହି ପିଟିସନ୍‌ ଉପରେ ଶୁଣାଣି ହେବ । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ରସଗୋଲାର ଉତ୍ପତ୍ତି ସ୍ଥଳ ନେଇ ଓଡ଼ିଶା ନିଜର ପ୍ରମାଣ ଓ ଦସ୍ତାବିଜ୍‌ ଦାଖଲ କରୁ । ନଚେତ୍‌ ଓଡ଼ିଶା କରିଥିବା ଆବେଦନକୁ ଖାରଜ କରାଯିବ ।