PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଉଚ୍ଚ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ପରିଷଦ ପକ୍ଷରୁ ନୋଟିସ, ଘୁଞ୍ଚିଲା +୨ ପରୀକ୍ଷା
  • ||
  • ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣା: କାଠ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକକୁ ଧକ୍କା ଦେବାପରେ ଡିଜେଲ ଟ୍ୟାଙ୍କରରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ୯ ଜଣ ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ
  • ||
  • ସରେଣ୍ଡର୍ କଲେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ନବଜୋତ ସିଂହ ସିଦ୍ଧୁ, ୩୪ ବର୍ଷ ପୂର୍ବ ରୋଡ୍‌ ରେଜ୍‌ ମାମଲାରେ ହୋଇଛି ବର୍ଷେ ସଶ୍ରମ କାରାଦଣ୍ଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାସନ ସାମଗ୍ରୀ ବଣ୍ଟନରେ ଅନିୟମିତତା ଅଭିଯୋଗ, ସ୍ଥିତି ସମୀକ୍ଷା କଲେ ବିଏମ୍ସି ମେୟର ସୁଲୋଚନା ଦାସ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜଧାନୀରେ ଚାଞ୍ଚଲ୍ୟ, ଜଗନ୍ନାଥ ନଗରରେ ବୋମା ମାଡ଼
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ୨୭ ମାସ ପରେ ଜେଲ୍‌ରୁ ମୁକୁଳିଲେ ଆଜମ ଖାନ, ସ୍ଵାଗତ କଲେ ଶିବପାଳ ଯାଦବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୧୦ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ସିବିଆଇ ପଞ୍ଝାରେ ପୁଣି ଲାଲୁ ପ୍ରସାଦ : ରେଲୱେ ନିଯୁକ୍ତିରେ ଦୁର୍ନୀତି ଅଭିଯୋଗ, ୧୭ଟି ଠିକଣାରେ ଚାଲିଛି ରେଡ୍
  • ||

ମାଲିରେ ଜେହାଦୀ ଆକ୍ରମଣ, ଗୋଟିଏ ଗାଁର ୧୧୫ ଜଣ ମୃତ

ବମାକୋ: ୨୪।୩;ମଧ୍ୟ ମାଲିର ପିୟୁଲ ସମୁଦାୟର ଓଗୋସାଗୁ ଗାଁରେ ସ୍ଥାନୀୟ ସମୁଦାୟ ଡୋଗୋନମାନେ ଆକ୍ରମଣ କରି ୧୧୫ ଜଣଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି। ଗାଁର ମୁଖିଆ ଇଗୋସ୍ୟାଗିଙ୍କ ତାଙ୍କର ନାତି-ନାତୁଣୀଙ୍କ ସହ ମଧ୍ୟ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଛି। ଏହି ଘଟଣାଟି ଗତକାଲି ଘଟିଥିବା ବେଳେ ଆଜି ଏହାର ସୂଚନା ମିଳିଛି।  ଗାଁ ନିକଟରେ ଥିବା ସହର ବଙ୍କାସର ମେୟର  ମୋଲାଏ ଗୁଇନ୍ଦୋ କହିଛନ୍ତି, ସେହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଏହାକୁ ସବୁଠାରୁ ବଡ ଜେହାଦୀ ହିଂସା ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।ଶିକାରୀ ବେଶଭୂଷାରେ ଆସିଥିବା ଏହି ଲୋକମାନେ ଭୋର ୪ଟା​‌ ବେଳେ ଗୁଳିମାଡ କରିଥିଲେ।

 ସ୍ଥାନୀୟ ଳୋକଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ଏହି ଆକ୍ରମଣ ପଛରେ ଅଲକାଏଦା ସହିତ ଜଡିତ ସଂଗଠନ ବିରୋଧରେ ପାଲଟା କାର୍ଯ୍ୟନୁଷ୍ଠାନ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି, ଯିଏ ୨୩ ଜଣ ସୈନିକଙ୍କୁ ମାରିବା ପାଇଁ ନିଜକୁ ଦାୟୀ କରିଥିଲା। ଜାତିସଂଘର ସୁରଦା ପରିଷଦ ମାଲିରେ ଚାଳିଥିବା ହିଂସାକାଣ୍ଡର ସମାଧାନ ବାହାର କରିବାରେ ଲାଗିପଡିଛି। କିଛି ଦିନ ତଳେ ଏହାର ପ୍ରତିନିଧି ସେଠାକୁ ଆସିଥିଲେ। କୁହାଯାଉଛି ଯେ, ଶନିବାର ହୋଇଥିବା ଏହି ଆକ୍ରମଣ ଜାରିସଂଘର ହସ୍ତକ୍ଷେପ ବିରୋଧରେ କରାଯାଇଥାଇପାରେ।

ଏଠାରେ ଉଲ୍ଳେଖନୀୟ ଯେ ତୁଆରେଙ୍ଗ ବିଦ୍ରୋହୀ ଲିବ୍ୟାରେ ଗଦାଫିଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଲଢୁଥିଲେ। ୨୦୧୧-୧୨ରେ ମାମଳିରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ। ସେବେଠାରୁ ମାଲିରେ ଅରାଜକତା ଜାରି ରହିଛି।  ଫ୍ରାନ୍ସ ଏହି ଜେହାଦୀଙ୍କୁ ବାହାର କରିବାର ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ସଫଳ ହୋଇନଥିଲା। ସରକାର ଓ ବିଦ୍ରୋହୀଙ୍କ ମଦ୍ୟରେ ୨୦୧୫ରେ ଶାନ୍ତି ରାଜିନାମା ହୋଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ  ଉତ୍ତର –ପୂର୍ବ ମାଲିର ଅଧିକାଂଶ ଅଂଶ ଏହି ବିଦ୍ରୋହୀଙ୍କ ଅକ୍ତିଆରରେ ରହିଛି। ଗତବର୍ଷ ଏହି ବିଦ୍ରୋହୀମାନେ ୧୦୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ, ସେବେଠାରୁ ଏହି ହିଂସାକାଣ୍ଡ ଆହୁରି ବଢିଯାଇଛି।  ମାଲିର ସେନା ଓ ନାଗରିକ ସେନାର ସଦସ୍ୟ ଆତଙ୍କବାଦକୁ ଶେ​‌ଷ କରିବା ପାଇଁ ଲଗାତାର କାମ କରୁଛନ୍ତି।   

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର