PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦେବଗଡ : ରିଆମାଳ ରେଞ୍ଜ ନୁଆଁଡିହି ସେକ୍ସନ ଖିଲେଇ ଜଙ୍ଗଲରେ ହାତୀ ଆକ୍ରମଣ ଯୋଗୁଁ ବନ ଶ୍ରମିକ ଗୁରୁତର
  • ||
  • କୋଣାର୍କ : ରୋଗ କଷ୍ଟ ସହିନପାରି ସ୍କୁଲ ହତାରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲେ ବୃଦ୍ଧ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୧୫୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୩୪ ପଜେଟିଭ୍
  • ||
  • ନୀଳଗିରି : ମାଡ଼ିଆସୁଛନ୍ତି ନୀଳଗିରି ଆଡକୁ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ହାତୀ, ଚାଷୀ ଆତଙ୍କିତ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ପୋଖରୀରେ ବୁଡି ୨ ଶିଶୁ ମୃତ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ବିପଦ ସଂକେତ ଉପରେ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି ଜଳକା, ବନ୍ୟା ପାଣି ଘେରରେ ୧୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଗ୍ରାମ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ଅଟୋରୁ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ଗାଡି ଛାଡି ୨ ମାଫିଆ ଫେରାର୍
  • ||

ମାଲିରେ ଜେହାଦୀ ଆକ୍ରମଣ, ଗୋଟିଏ ଗାଁର ୧୧୫ ଜଣ ମୃତ

ବମାକୋ: ୨୪।୩;ମଧ୍ୟ ମାଲିର ପିୟୁଲ ସମୁଦାୟର ଓଗୋସାଗୁ ଗାଁରେ ସ୍ଥାନୀୟ ସମୁଦାୟ ଡୋଗୋନମାନେ ଆକ୍ରମଣ କରି ୧୧୫ ଜଣଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି। ଗାଁର ମୁଖିଆ ଇଗୋସ୍ୟାଗିଙ୍କ ତାଙ୍କର ନାତି-ନାତୁଣୀଙ୍କ ସହ ମଧ୍ୟ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଛି। ଏହି ଘଟଣାଟି ଗତକାଲି ଘଟିଥିବା ବେଳେ ଆଜି ଏହାର ସୂଚନା ମିଳିଛି।  ଗାଁ ନିକଟରେ ଥିବା ସହର ବଙ୍କାସର ମେୟର  ମୋଲାଏ ଗୁଇନ୍ଦୋ କହିଛନ୍ତି, ସେହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଏହାକୁ ସବୁଠାରୁ ବଡ ଜେହାଦୀ ହିଂସା ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।ଶିକାରୀ ବେଶଭୂଷାରେ ଆସିଥିବା ଏହି ଲୋକମାନେ ଭୋର ୪ଟା​‌ ବେଳେ ଗୁଳିମାଡ କରିଥିଲେ।

 ସ୍ଥାନୀୟ ଳୋକଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ଏହି ଆକ୍ରମଣ ପଛରେ ଅଲକାଏଦା ସହିତ ଜଡିତ ସଂଗଠନ ବିରୋଧରେ ପାଲଟା କାର୍ଯ୍ୟନୁଷ୍ଠାନ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି, ଯିଏ ୨୩ ଜଣ ସୈନିକଙ୍କୁ ମାରିବା ପାଇଁ ନିଜକୁ ଦାୟୀ କରିଥିଲା। ଜାତିସଂଘର ସୁରଦା ପରିଷଦ ମାଲିରେ ଚାଳିଥିବା ହିଂସାକାଣ୍ଡର ସମାଧାନ ବାହାର କରିବାରେ ଲାଗିପଡିଛି। କିଛି ଦିନ ତଳେ ଏହାର ପ୍ରତିନିଧି ସେଠାକୁ ଆସିଥିଲେ। କୁହାଯାଉଛି ଯେ, ଶନିବାର ହୋଇଥିବା ଏହି ଆକ୍ରମଣ ଜାରିସଂଘର ହସ୍ତକ୍ଷେପ ବିରୋଧରେ କରାଯାଇଥାଇପାରେ।

ଏଠାରେ ଉଲ୍ଳେଖନୀୟ ଯେ ତୁଆରେଙ୍ଗ ବିଦ୍ରୋହୀ ଲିବ୍ୟାରେ ଗଦାଫିଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଲଢୁଥିଲେ। ୨୦୧୧-୧୨ରେ ମାମଳିରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ। ସେବେଠାରୁ ମାଲିରେ ଅରାଜକତା ଜାରି ରହିଛି।  ଫ୍ରାନ୍ସ ଏହି ଜେହାଦୀଙ୍କୁ ବାହାର କରିବାର ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ସଫଳ ହୋଇନଥିଲା। ସରକାର ଓ ବିଦ୍ରୋହୀଙ୍କ ମଦ୍ୟରେ ୨୦୧୫ରେ ଶାନ୍ତି ରାଜିନାମା ହୋଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ  ଉତ୍ତର –ପୂର୍ବ ମାଲିର ଅଧିକାଂଶ ଅଂଶ ଏହି ବିଦ୍ରୋହୀଙ୍କ ଅକ୍ତିଆରରେ ରହିଛି। ଗତବର୍ଷ ଏହି ବିଦ୍ରୋହୀମାନେ ୧୦୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ, ସେବେଠାରୁ ଏହି ହିଂସାକାଣ୍ଡ ଆହୁରି ବଢିଯାଇଛି।  ମାଲିର ସେନା ଓ ନାଗରିକ ସେନାର ସଦସ୍ୟ ଆତଙ୍କବାଦକୁ ଶେ​‌ଷ କରିବା ପାଇଁ ଲଗାତାର କାମ କରୁଛନ୍ତି।   

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର