PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗଞ୍ଜାମ- କାଳବୈଶାଖୀର ତାଣ୍ଡଵ। ସେରଗଡ ବ୍ରାହ୍ମଣଛାଇ ଗାଁରେ ଗଛ ପଡି ଦୁଇ ମୃତ
  • ||
  • ବରିଷ୍ଠ ବିଜେଡି ନେତ୍ରୀ ଭି. ସୁଜ୍ଞାନୀ କୁମାରୀ ଦେଓଙ୍କ ଆଶୁ ଆରୋଗ୍ୟ କାମନା କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ଅସୁସ୍ଥତା କାରଣରୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଛନ୍ତି ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକା
  • ||
  • ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ବିଜେପି କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ଉପରେ ଟିଏମସିର ଆକ୍ରମଣର ପ୍ରତିବାଦରେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉପବାସ
  • ||
  • ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ: ତୃତୀୟ ଥର ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ମମତା ବାନାର୍ଜି
  • ||
  • କୋଭିଡ୍ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ୫୦ ହଜାର କୋଟି ଦେବ ଆର୍‌ବିଆଇ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ଡେଲିମାର୍କେଟରେ ସଂଘବଦ୍ଧ ଭାବେ ପରିବା ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ପ୍ରଶାସନ ବିରୋଧ କରିବାରୁ ଉତ୍ତ୍ୟକ୍ତ ହୋଇ ରାସ୍ତାରେ ପରିବା ଫିଙ୍ଗିଲେ ବେପାରୀ, ପୁଲିସ ଏବଂ ମ୍ୟୁନିସିପାଳିଟି ପକ୍ଷରୁ ବୁଝାମଣା ଜାରି
  • ||
  • ଗୁଡ଼ଭେଲା: ବିଦ୍ୟୁତ ଖୁଣ୍ଟକୁ ପଟିଲା ଟ୍ରକ ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଲୋକେ
  • ||
  • ହାଇଦ୍ରାବଦରୁ ଫେରୁଥିଲେ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ୧୨ ବର୍ଷର ଝିଅ, ସୀମାନ୍ତ ମୋଟୁରେ ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପକୂଳରେ ତାତି ଉଭାନ୍‌, ଆସନ୍ତା ୪ ଦିନ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ କାଳବୈଶାଖୀ
  • ||
  • ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶ ଓ ତେଲେଙ୍ଗାନାରୁ ଫେରିଲେ ୧୪ ଦିନିଆ କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନ୍‌ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୯୮୮୯ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ, ଆଖିବୁଜିଲେ ୧୬ ଜଣ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶା: ଆଜିଠୁ ରାଜ୍ୟବ୍ୟାପୀ ୧୪ ଦିନିଆ ‘ଲକଡାଉନ୍‌,’୧୯ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଳବତ୍ତର ରହିବ
  • ||

ଗୋପାଳପୁରରେ ହେବ ଖାଇବା ତେଲ ପ୍ଲାଣ୍ଟ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୪ା୨(ବ୍ୟୁରୋ): ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ୍‌ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅର୍ଥନୈତିକ ଜୋନ୍‌ (ଏସ୍‌ଇଜେଡ୍‌)ର ଗୋପାଳପୁର ଶିଳ୍ପ ପାର୍କରେ ହାଇଦ୍ରାବାଦଭିତ୍ତିକ ଜେମିନି ଏଡିବଲ୍‌ ଆଣ୍ଡ ଫ୍ୟାଟ୍‌ସ ଇଣ୍ଡିଆ ଏକ ଖାଇବା ତେଲ ମାନୁଫାକ୍‌ଚରିଂ (ବିନିର୍ମାଣ) ୟୁନିଟ୍‌ ସ୍ଥାପନ ପାଇଁ ଯୋଜନା କରିଛି । ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଖାଇବା ତେଲ ୟୁନିଟ୍‌ ପାଇଁ ଜେମିନି ୩୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ପୁଞ୍ଜିନିବେଶ କରିବ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି । ଫ୍ରିଡମ୍‌ ବ୍ରାଣ୍ଡର ଖାଇବା ତେଲ ନାମରେ ପରିଚିତ ଜେମିନି ଏଡିବଲ୍‌ ଆଣ୍ଡ ଫ୍ୟାଟ୍‌ସ ଇଣ୍ଡିଆ ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶାରେ ଏକ ମାନୁଫାକ୍‌ଚରିଂ ୟୁନିଟ୍‌ ବସାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ଏହା ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ୍‌ ଏସ୍‌ଇଜେଡ୍‌ର ଗୋପାଳପୁର ଶିଳ୍ପ ପାର୍କରେ ବାର୍ଷିକ ୩,୯୬,୦୦୦ ଟନ୍‌ କ୍ଷମତାର ଖାଇବା ତେଲ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ସ୍ଥାପନ କରିବ । ଏଥିପାଇଁ ନିବେଶ ହେବାକୁ ଥିବା ୩୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାରୁ କମ୍ପାନି ୧୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଋଣ କରିବ । ବଳକା ଅର୍ଥ ଏହା ଇକ୍ୱିଟି ଆକାରରେ ଉଠାଇବ । ଗୋପାଳପୁର ଶିଳ୍ପ ପାର୍କର ଡୋମେଷ୍ଟିକ୍‌ ତାରିଫ୍‌ ଏରିଆ (ଡିଟିଏ)ରେ ୨୫ ଏକର ଜମି ଉପରେ ଜେମିନି ଏହି ତୈଳ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ସ୍ଥାପନ କରିବ । ଏହି ଖାଇବା ତେଲ ୟୁନିଟ୍‌କୁ ପରିଚାଳନା କରିବାକୁ କମ୍ପାନି ଆର୍ଜେଣ୍ଟିନା, ୟୁକ୍ରେନ୍‌ ଓ ରୁଷିଆରୁ ଅଶୋଧିତ ସୂର୍ଯ୍ୟମୁଖୀ ତେଲ ଆମଦାନି କରିବ । ସେହିଭରି ଏହା ମାଲେସିଆ ଓ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆରୁ ଅଶୋଧିତ ପାମ୍‌ ଅଏଲ୍‌ ଆମଦାନି କରିବ । ଏସବୁ ତେଲକୁ ଗୋପାଳପୁର ବନ୍ଦର ଜରିଆରେ ଆମଦାନି କରିବାକୁ ଜେମିନି ଏଡିବଲ୍‌ ବନ୍ଦର କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା ଜାରି ରଖିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ଗୋପାଳପୁରରେ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଖାଇବା ତେଲ ବିନିର୍ମାଣ ୟୁନିଟ୍‌ରୁ ଆଗାମୀ ବର୍ଷକ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ପାଦନ ଆରମ୍ଭ ହେବ ବୋଲି ଜେମିନି ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛିସ । ଏହାଦ୍ୱାରା ୫୨୫ ଜଣ ଲୋକଙ୍କୁ କର୍ମନିଯୁକ୍ତି ମିଳିବ । ନିକଟରେ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ସୁଗମ ସେଲ୍‌ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଅନୁମୋଦନ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲା । ସୂଚନା ଥାଉକି, ଗୋପାଳପୁର ଶିଳ୍ପ ପାର୍କରେ ମାନୁଫାକ୍‌ଚରିଂ ୟୁନିଟ୍‌ ସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ଜେମିନି ଏଡିବଲ୍‌ ଆଣ୍ଡ ଫ୍ୟାଟ୍‌ସ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ସିଙ୍ଗଲ୍‌ ୱିଣ୍ଡୋ ପୋର୍ଟାଲ ‘ଗୋ-ସ୍ୱିଫ୍ଟ’ରେ ଆବେଦନ କରିଥିଲା । ଶୁଭାରମ୍ଭ ହେବାର ୧୫ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ଗୋ-ସ୍ୱିଫ୍ଟକୁ ଆସିଥିବା ୬୦୦ତମ ପ୍ରସ୍ତାବ ।