PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କୋକସରା: ପଛୁଆ ବର୍ଗ ପକ୍ଷରୁ କୋକସରାରେ ସଂରକ୍ଷଣ ଦାବିରେ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ, ଯାତାୟତ ଠପ୍
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି: ଅଙ୍ଗନୱାଡି କର୍ମୀ ଚୟନ ପାଇଁ ରାମପୁର ଆଇସିଡିଏସ୍ ସିଡିପିଓ ଲକ୍ଷେ ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ ନେଉଥିବା ବେଳେ ଧରିଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ ଟିମ୍
  • ||
  • କଟକ: ଦୀପାବଳିରେ ବାଣ ଫୁଟାଇବାକୁ ନେଇ ମାମଲା, ପିଟିସନ୍ ଖାରଜ; ସାନି ପିଟିସନ୍ ଦାଖଲ ଲାଗି ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: କାର୍‌ଗିଲ୍‌ ବସ୍ତିରୁ ୨୫୪ ଗ୍ରାମ୍‌ ବ୍ରାଉନ୍‌ସୁଗାର ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ନୀଳଗିରି: ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର କରିବା ଯୁବକଙ୍କୁ ପଡିଲା ମହଙ୍ଗା, ଧରାପଡି ନିର୍ଧୁମ ମାଡ଼ ଖାଇଲେ
  • ||
  • ସୀମାନ୍ତରେ ମାଓବାଦୀ ଯବାନ ଗୁଳିବିନିମୟ ୩ ମାଓବାଦୀ ନିହତ, ବନ୍ଧୁକ ଗୋଳାବାରୁଦ ଜବତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୩୧୨କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ତଳମୁହାଁ କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୪୨୫ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଆଠଗଡ଼: ପବିତ୍ର କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ପ୍ରଥମ ସୋମବାର, ଖାଁ ଖାଁ ଧବଳେଶ୍ଵରଙ୍କ ପୀଠ
  • ||
  • ମୟୂରଭଞ୍ଜ: ଆଜି ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ବନ୍ଦ, ୧୬ ଦଫା ଦାବିରେ ନେଇ ରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇଛି ବିଜେପି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ୫ ଦିନ ଯାଏ ବଢ଼ିବନି ଶୀତ, ୨୮ରୁ ୩୦ ଯାଏ କାଁ ଭାଁ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜିଠୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀ କ୍ଲାସ୍ ରୁମ୍ ପାଠପଢ଼ା, ପ୍ରଥମ ଦୁଇଦିନ ହସଖୁସି ପିଲାଙ୍କ ଶିକ୍ଷଣସ୍ତର ମପାଯିବ
  • ||
  • ରାୟଗଡ଼ା: ବସ୍ତି ଉଚ୍ଛେଦ ପ୍ରତିବାଦରେ ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ରାସ୍ତାରୋକ। ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ ଆରମ୍ଭ ହେବାର ମାତ୍ର ୧ ଘଣ୍ଟା ପରେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଉଠେଇ ନେଲା ପୁଲିସ।
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର: ୩୦୦ ଗ୍ରାମ ବ୍ରାଉନସୁଗର ସହ ନଗଦ ଟଙ୍କା ଜବତ କଲା ଜଗତସିଂହପୁର ପୋଲିସ, ଜଣେ ମହିଳା ଅଟକ
  • ||

ଓଜେଏଲ୍‌ର ଯାତ୍ରା କଳାକାର ସମ୍ମାନ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୭ା୨(ବ୍ୟୁରୋ): ଯାତ୍ରା କଳାକାରଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା ଯାତ୍ରା ଲଭର୍ସ(ଓଜେଏଲ୍‌) ପକ୍ଷରୁ ଜୟଦେବ ଭବନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ଯାତ୍ରା କଳାକାର ସମ୍ମାନ ଉତ୍ସବ । ଏଥିରେ ବିନୋଦ ରାଉତ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସମ୍ମାନ ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ବେଳେ ସ୍ୱର୍ଗତ ହୃଷିକେଶ ଷଡ଼ଙ୍ଗୀଙ୍କୁ ଜୀବନବ୍ୟାପୀ ସାଧନା ସମ୍ମାନ ଓ ଗୋବିନ୍ଦ ବାରିକଙ୍କୁ ଅନନ୍ତ ଓଝା ସ୍ମୃତି ସମ୍ମାନ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । ଧାମରା ପୋର୍ଟର ଉପ ପ୍ରାବନ୍ଧିକ ଲିତ ରଥ, ବରିଷ୍ଠ ଯାତ୍ରା କଳାକାର ରାଜେନ୍ଦ୍ର ପତି, ରୋଟାରିଆନ୍‌ ଜ୍ୟୋତିଷ ଚନ୍ଦ୍ର ତ୍ରିପାଠୀ ଓ କଳାକାର କଲ୍ୟାଣ ସମିତିର ପ୍ରଣୟ ରଞ୍ଜନ ମହାନ୍ତି ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ଏହି ସମ୍ମାନ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି ।
‘କଳିଙ୍ଗ ଗଣନାଟ୍ୟ’ର ସୁରେଶ ପଣ୍ଡା, ‘ଶିବାନୀ’ର ଅଜୟ ମିଶ୍ର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ନାୟକ, ‘ତୁଳସୀ’ର ଜୁଲି ପଣ୍ଡା, ଇନ୍ଦ୍ରଭୁବନର ଲିପି ବରାଳ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ନାୟିକା ଭାବେ ପୁରସ୍କାର ଲାଭ କରିଛନ୍ତି । ‘ଇନ୍ଦ୍ରମହଲ’ର ଲକ୍ଷ୍ମୀଧର ନାୟକ ଓ ‘ଯାତ୍ରା ଗାଁ’ର ଅଭିରାମ ସାହୁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଖଳନାୟକ, ବାଘାଯତୀନର ମାନସୀ ଦଳାଇ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଖଳନାୟିକା, ‘ରଙ୍ଗମହଲ’ର ଆକାଶ ନନ୍ଦ ଖଳ ଚରିତ୍ର(ପୁରୁଷ), ‘ଧଉଳି’ର ପୂଜା ବିଶ୍ୱାଳ ଖଳ ଚରିତ୍ର (ମହିଳା), ‘ସଚ୍ଚିଦାନନ୍ଦ’ର ସୁଧାକର ମହାରଣା ନବାଗତ ନାୟକ, ‘ବାଘାଯତୀନ’ର ସୁଲଗ୍ନା ମହାନ୍ତି ନବାଗତା ନାୟିକା, ‘ବିଶ୍ୱଦରବାର’ର କୈଳାସ ବେହେରାଙ୍କୁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ବାପା, ‘ରଙ୍ଗମହଲ’ର ଅନିମା ପାଢ଼ୀଙ୍କୁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ମା’, ‘ବିଶ୍ୱଦରବାର’ର ଗୌର ପାଢ଼ୀଙ୍କୁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ବାପା(ଖଳ), ‘ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣମହଲ’ର ଜିତା ରାଉତଙ୍କୁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ମା’(ଖଳ), ‘ଶିବାନୀ’ର ଭିକାରୀ ସ୍ୱାଇଁଙ୍କୁ ହାସ୍ୟ ଅଭିନେତା, ‘ତୁଳସୀ’ର ଟୁକୁ ପଣ୍ଡାଙ୍କୁ ହାସ୍ୟ ଅଭିନେତ୍ରୀ, ‘ରଙ୍ଗମହଲ’ର ମିଟୁ ମାନସଙ୍କୁ ନୃତ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ, ନୃତ୍ୟ ଦଳ ଭାବେ ‘ରଙ୍ଗମହଲ’, ପ୍ରଚ୍ଛଦପଟ୍ଟ ଗାୟକ ଭାବେ ‘ଶିବାନୀ’ର ସୋନୁ, ଗାୟିକା ଭାବେ ‘ତୁଳସୀ’ର ସଂଯୁକ୍ତା ଦାଶ, ‘ଇନ୍ଦ୍ରମହଲ’ର ଦ୍ୱିତୀକ୍ରିଷ୍ଣା ଜେନାଙ୍କୁ ଉପସ୍ଥାପକ, ‘ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣମହଲ’ର ନମିତା ସ୍ୱାଇଁଙ୍କୁ ଉପସ୍ଥାପିକା, ‘କୋଣାର୍କ’ର ଦେବେନ୍ଦ୍ର ପଲାଇଙ୍କୁ ଶବ୍ଦ ସଂଯୋଜନା, ‘ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ମହଲ’ର ଅଜୟ ରଥଙ୍କୁ ଆଲୋକ ପରିଚାଳନା, ନାଟ୍ୟକାର ଭାବେ ଗଣେଶ ରାଉତ, ଗୀତ ରଚନା ପାଇଁ ନିଗମ ମିଶ୍ର ଏବଂ ମିହିର ମହାନ୍ତିଙ୍କୁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ସଙ୍ଗୀତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଭାବେ ପୁରସ୍କୃତ କରାଯାଇଛି ।
‘କୋଣାର୍କ’ ଗଣନାଟ୍ୟର ଶରତ ପ୍ରତିହାରୀଙ୍କୁ ସାମାଜିକ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ସକ୍ରିୟ କଳାକାର ଭାବେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଦିବାକର କୁମାରଙ୍କୁ ଯାତ୍ରା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଖବରକୁ ସାମାଜିକ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର ନିମନ୍ତେ ପୁରସ୍କୃତ କରାଯାଇଛି । ଓଜେଏଲ୍‌ର ସଭାପତି କାର୍ତ୍ତିକ ସ୍ୱାଇଁ , ସମ୍ପାଦକ ସଞ୍ଜୀବ ସାମଲ, ପ୍ରବକ୍ତା ଚିନ୍ମୟ ମିଶ୍ର, ମୁଖ୍ୟ ଉପଦେଷ୍ଟା ଶୀତିକଣ୍ଠ ମହାନ୍ତି ମଞ୍ଚରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।