ବିଶ୍ୱର ସବୁଠୁ ବୟସ୍କଙ୍କ ବୟସ ୧୧୨

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୪/୨: ଚିତେସୁ ୱାତାନାବେ ଆସନ୍ତା ମାସ ୧୧୩ ବର୍ଷ ବୟସରେ ପାଦ ଦେବେ । କିନ୍ତୁ ଗିନିଜ୍‌ ୱାର୍ଲଡ ରେକର୍ଡସ ପକ୍ଷରୁ ସେ ଆଗୁଆ ଜନ୍ମଦିନ ଉପହାର ପାଇଛନ୍ତି । ବିଶ୍ୱର ସବୁଠୁ ବୟସ୍କ ଜୀବିତ ବ୍ୟକ୍ତି ଭାବେ ସେ ଗିନିଜ୍‌ ବୁକ୍‌ରେ ଏଣ୍ଟ୍ରି କରିଛନ୍ତି । ଜାପାନର ନିଗାତା ବାସିନ୍ଦା ୱାତାନାବେଙ୍କୁ ସ୍ଥାନୀୟ ନର୍ସିଂହୋମ୍‌ରେ ଗତ ବୁଧବାର ଗିନିଜ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ମାନପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କ ବୟସ ୧୧୨ ବର୍ଷ ୩୪୪ ଦିନ । ଏହି ଖୁସି ଖବର ପାଇଁ ୱାତାନାବେ ଏକ କାଲିଗ୍ରାଫି ବ୍ୟାନର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି, ଯାହା ‘ୱାର୍ଲଡ ନମ୍ବର ୧’ ବୋଲି ଦର୍ଶାଏ ।

ଗତ ବର୍ଷ ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ୱାତାନାବେ ନିଜ ଦୀର୍ଘ ଜୀବନର ରହସ୍ୟ ‘କ୍ରୋଧିତ ନ ହେବା ଓ ସର୍ବଦା ମୁହଁରେ ହସ ବଜାୟ ରଖିବା’ ବୋଲି କହିଥିଲେ । ସେ ମିଠା ଜାତୀୟ ଖାଦ୍ୟ ଭଲପାଆନ୍ତି । ଏବେ କଷ୍ଟାର୍ଡ ଓ କ୍ରିମ୍‌ଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ପସନ୍ଦ କରୁଛନ୍ତି, କାରଣ ବୟସାଧିକ୍ୟ ହେତୁ ସେ ଦାନ୍ତ ହରାଇଛନ୍ତି । ୧୯୦୭, ମାର୍ଚ୍ଚ ୫ ତାରିଖରେ ଜନ୍ମିତ ୱାତାନାବେ ମା’ବାପାଙ୍କର ୮ ସନ୍ତାନ ମଧ୍ୟରେ ବଡ଼ । ଜାପାନର ସରକାରୀ କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରୁ ଅବସର ଗ୍ରହଣ କରିବା ପର୍ବରୁ ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ଧରି ସେ ଏକ ଚିନି କମ୍ପାନିରେ କାମ କରିଥିଲେ । ୨ୟ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧ ଶେଷ ବେଳକୁ ୧୯୪୪ରେ ୱାତାନାବେ ସୈନ୍ୟବାହିନୀରେ ଥିଲେ ବୋଲି ଗିନିଜ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି । ୧୦୪ ବର୍ଷ ବୟସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବାଡ଼ିରେ ଫୁଲଗଛ ଓ ଫଳ, ପରିବା ଚାଷରେ ସେ ସକ୍ରିୟ ଥିଲେ ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ମୁଁ ବଞ୍ଚିଛି … : ୨ ବର୍ଷ ହେଲା ନିଜକୁ ଜୀବିତ ପ୍ରମାଣିତ କରିବାକୁ ଅଫିସରୁ ଅଫିସ୍‌ ଘୂରି ବୁଲୁଛନ୍ତି ମହିଳା

ଏଣିକି ଖୋଲାରେ ବିକ୍ରି ହେଉଥିବା ମିଠାର ଏକ୍ସପାୟରୀ ଡେଟ୍ ଲେଖିବାକୁ ପଡିବ

ଆମେରିକା ଫେରି ଟ୍ରମ୍ପ ଲେଖିଲେ ଭାରତ ମହାନ…ସଫଳ ହୋଇଛି ଯାତ୍ରା

ଦିଲ୍ଲୀ ହିଂସା: ପ୍ରତିଦିନ ୧୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର କ୍ଷତି; ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରି ବନ୍ଦ, ହୋଲସେଲ୍ ଧନ୍ଦା ମାନ୍ଦା