PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କନ୍ଧମାଳ- ଗୋଚ୍ଛାପଡା ପୁଲିସ ଦ୍ବାରା ୧୦୭ କିଲୋ ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ । ଜାମସେଦପୁର ଅଞ୍ଚଳର ଦୁଇ ଗିରଫ ।
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ- କୁକୁଡାଖଣ୍ଡି ବ୍ଲକ କାଳୁଆ ଛକରେ ୭ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ କଲା ଅବକାରୀ।
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ ଡାକ୍ତରମାନଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ, ଆସନ୍ତା ୧୮ ତାରିଖକୁ ଜାତୀୟ ପ୍ରତିବାଦ ଦିବସ ଭାବେ ପାଳିବ ଭାରତୀୟ ଚିକିତ୍ସକ ସଂଘ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ସଦର ଏସଡିପିଓଙ୍କ ପ୍ରେସମିଟ, ୨୨ ବାଇକ, ୨ ପିକଅପ ଜବତ, ୭ ଗିରଫ
  • ||
  • ମାଲକାନାଗିରି : ମାଲକାନଗିରି-ଆନ୍ଧ୍ର ସୀମାରେ ନକ୍ସଲ ଓ ପୋଲିସ ମୁହାଁମୁହିଁ, ଏନକାଣ୍ଟରରେ ୬ ହାଡକୋର ମାଓବାଦୀ ନିହତ
  • ||
  • ପାରାଦୀପ : ଜିଏସଟି ଫାଙ୍କୁଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ସ୍କାର୍ପ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ ଅଟକ, ବାଣିଜ୍ୟ କର ବିଭାଗ ଦ୍ଵାରା ଅଟକ
  • ||
  • ଅନୁଗୁଳ : ରେଙ୍ଗାଲି ବିରାଜ ଷ୍ଟିଲ ସାମ୍ନାରେ ଟ୍ରକ୍ ସହ ଧକ୍କା ହୋଇ କାର୍ ଚୂରମାର, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଜଣେ ମ୍ରୁତ, ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ବ୍ରହ୍ମପୁର ଉତ୍ତରାମୁଖୀ ସାହିରେ ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତାକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ଗଣ୍ଡଗୋଳ, ଛୁରୀ ମାଡ଼ରେ ଜଣେ ମୃତ ଓ ଦୁଇଜଣ ଆହତ, ସମସ୍ତେ ଏମକେସିଜିରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଆଉ ଅଳ୍ପ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ସଂକ୍ରମଣ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କମିଯିବ, ‘ଅନଲକ୍’ ହେଲେବି ଲୋକଙ୍କୁ ନିୟମ କଡାକଡି ପାଳନ କରିବାକୁ ପଡିବ- ଡିଏମଇଟି
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା : ଧାନ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ବୋମା ମାଡ, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ମେଡିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ବିବାହ କରିବାକୁ ମନା କରିଦେଲେ ପ୍ରେମିକା, ଦେହରେ କିରୋସିନ ଢାଳି ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ କଲା ବିଫଳ ପ୍ରେମିକ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲା ମାଥିଲି ଥାନା କୁଲାବେଡା ଜଙ୍ଗଲରେ ମାଓବାଦୀ-ଯବାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗୁଳି ବିନିମୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରୁ ଆଉ ୪୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୩୪୩୨କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଚୌଦ୍ଵାର: ଟ୍ରଲରକୁ ପିଟିଲା ପିକଅପ୍ ଭ୍ୟାନ୍, ୨ ମୃତ ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • କରଞ୍ଜିଆ : ସୋଲାର ଚୋରଙ୍କୁ ଧରିଲା ପୋଲିସ, ଖତ ଗଡ଼ିଆରେ ପୋତି ଲୁଚାଇ ରଖିଥିଲେ ସୋଲାର ପ୍ୟାନେଲ ଓ ବ୍ୟାଟେରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୩୫୩୫ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||

ଇନକମ୍ ଟ୍ୟାକ୍ସ ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଫାଇଲ୍ ପାଇଁ ଆଉ ମାତ୍ର ୧୦ ଦିନ, ନଚେତ୍ ଲାଗିବ ଏତେ ଫାଇନ୍

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୧/୮: ଆସେସେମେଣ୍ଟ ଇୟର ୨୦୧୯-୨୦ ପାଇଁ ଇନକମ୍ ଟ୍ୟାକ୍ସ ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଭରିବାର ଶେଷ ତାରିଖ ୩୧ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୧୯ । ଅର୍ଥାତ୍ ଇନକମ୍ ଟ୍ୟାକ୍ସ ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଭରିବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ଆଉ ମାତ୍ର ୧୦ ଦିନ ଅଛି । ଇନକମ୍ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଡିପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ବିୱା ପେନାଲ୍ଟିରେ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ୨୦୧୮-୧୯ ପାଇଁ ଆଇଟିଆର୍ ଭରିବାର ଶେଷ ତାରିଖ ୩୧ ଅଗଷ୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରିଛି । ଇନକମ୍ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଡିପାର୍ଟମେଣ୍ଟ, ଟ୍ୟାକ୍ସପେୟର୍ସଙ୍କୁ ଶେଷ ତାରିଖରେ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଭରିବା ପାଇଁ ହେବାକୁ ଥିବା ଭିଡରୁ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଏହି ଉପଦେଶ ଦେଇଛି ।

କେବଳ ୭ ମିନିଟରେ ଭରନ୍ତୁ ITR
ଇନକମ୍ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଡିପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଭରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଖାସ୍ ସୁବିଧା ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ଟ୍ୟାକ୍ସପେୟର୍ସ ଏବେ ଇ-ଫାଇଲିଂ ଜରିଆରେ ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଫାଇଲ୍ କରିପାରିବେ । ଏହା ସର୍ଭିସ୍ ବିଭାଗର ଅଫିସାଆଲ୍ ପୋର୍ଟଲ https://www.incometaxindiaefiling.gov.in  ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି । ଏହାକୁ ‘e-fillingLite’ ନାଁ ଦିଆଯାଇଛି ।

୩୧ ଅଗଷ୍ଟ ପରେ ଦେବାକୁ ପଡିବ ଏତେ ଜୋରିମାନା
ଯଦି କୌଣସି ଟ୍ୟାକ୍ସପେୟର୍ସ ଶେଷ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆଇଟିଆର୍ ଫାଇଲ୍ କରୁନି ତେବେ ତାକୁ ଜୋରିମାନା ଭରିବାକୁ ପଡିବ । ଇନକମ୍ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଡିପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ଅନୁସାରେ ୩୧ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୧୯ ପରେ ୩୧ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୧୯ ପର୍ଯ୍ଯନ୍ତ ଆଇଟିଆର୍ ଫାଇଲ୍ କଲେ ୫ ହଜାର ଟଙ୍କାର ଜୋରିମାନା ଦେବାକୁ ପଡିବ । ଯଦି ଆପଣ ୧ ଜାନୁୟାରୀ ୨୦୨୦ରୁ ୩୦ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୦ ମଧ୍ୟରେ କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଜୋରିମାନା ଦେବାକୁ ପଡିବ । ୟାହାର ଇନକମ୍ ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରୁ କମ୍ ତେବେ ତାଙ୍କୁ ଲେଟ୍ ଫାଇନ ଭାବେ ୧ ହଜାର ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡିବ ।

ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଭରିବା ପାଇଁ ଭେରିଫାଏ କରିବା ଜରୁରୀ
ଆଇଟିଆର୍ ଭରିବା ପରେ ୟୁଜର୍ସଙ୍କୁ ଏହାକୁ ଭେରିଫାଏ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଯଦି ଆପଣ ଫର୍ମକୁ ଭେରିଫାଏ କରିନାହାଁନ୍ତି ତେବେ ଇନକମ୍ ଟ୍ୟାକ୍ସ ନିୟମାନୁସାରେ ଏହା ଅବୈଧ । ଆପଣ ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଭରିବା ପରେ ଆଧାର ଓଟିପି ଜରିଆରେ ସତ୍ୟାପିତ କରିପାରିବେ । ଅବଶ୍ଯ ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ଆଧାର ସହିତ ସମ୍ପୃକ୍ତ ହୋଇଥିବା ଆବଶ୍ଯକ । ଥରେ ରିଟର୍ଣ୍ଣକୁ ଭେରିଫାଏ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଚୟନ କରିବା ପରେ ଆପଣଙ୍କ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବରରେ ଏକ ଓଟିପି ଆସିବ । ଏହାକୁ ଇନକମ୍ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଡିପାର୍ଟମେଣ୍ଟର ୱେବସାଇଟରେ ପକାଇବା ପରେ ଆପଣଙ୍କ ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଭେରିଫାଏ ହୋଇଯିବ । ଏହା ବ୍ଯତୀତ ଆପଣ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏଟିଏମ୍, ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ, ଡିମେଟ୍ ଆକାଉଣ୍ଟ ଓ ନେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କିଂ ଜରିଆରେ ମଧ୍ଯ ଆଇଟିଆର୍ ଭେରିଫାଏ କରିପାରିବେ ।

ଆପଣଙ୍କ ବାର୍ଷିକ ଆୟ ୨.୫୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା  କିମ୍ବା ଏହାଠାରୁ ଅଧିକ ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଇନକମ୍ ଟ୍ୟାକ୍ସ ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଭରିବା ଜରୁରୀ । ସିନିୟର ସିଟିଜନ୍(୬୦ ବର୍ଷ ଓ ୮୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ଯରେ)ଙ୍କ ପାଇଁ ଲିମିଟ୍ ୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଓ ୮୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସ୍କ ସିନିୟର ସିଟିଜେନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ଲିମିଟ୍ ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର