PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ହୀରାକୁଦରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିକାଶ ପାଇଁ ୧୩୦ କୋଟି ବ୍ୟୟ ହେବ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର- ପ୍ରେମିକାକୁ ଜୀଅନ୍ତା ଜାଳିଦେବା ଘଟଣାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଯୁବକ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଅଗଷ୍ଟ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରୁ +୨ ନାମଲେଖା ପ୍ରକ୍ରିୟା, ଜୁଲାଇ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ବିସ୍ତୃତ ତଥ୍ୟ ଅପଡେଟ୍‌ ପାଇଁ ଜୁନିୟର୍‌ କଲେଜଗୁଡ଼ିକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାରର ଖୋଲିଲା ଆଉ ୪ଟି ଗେଟ୍, ୧୪ଟି ଗେଟ୍ ଦେଇ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ଜାରି
  • ||
  • ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଓ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଘରେ ଟିକା ଦେବା ମାମଲା : ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନେଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ଓ କୌଣସି ପରିଚୟ ପତ୍ର ନଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ନିଆଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ସମ୍ପର୍କରେ ଜଣାଇବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗିର : ରାଜେନ୍ଦ୍ର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ୟୁଜିସି ମାନ୍ୟତା ନମିଳିବା ପ୍ରସଙ୍ଗ, ଭିସିଙ୍କୁ ଭେଟି ଆଲୋଚନା କଲା ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଅଗଷ୍ଟରୁ ଅକ୍ଟୋବର ଭିତରେ ଆସିବ ତୃତୀୟ ଲହରୀ : ବିଜୟ ମହାପାତ୍ର
  • ||
  • ନୀଳଗିରି : ନୀଳଗିରି ନିକଟ ଆମ୍ବଡିହା ଛକରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ମେଡ଼ିକାଲକୁ ବିଲେଇ କାମୁଡ଼ା ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ୍ ନେବାକୁ ଆସୁଥିବା ବେଳେ ବାଇକ୍ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ମହିଳା ମୃତ, ମୃତ ମହିଳା ହେଲେ ଖନ୍ତାପଡା ଥାନା ବରୁଣସିଂ ଗ୍ରାମର ଭିକା ଦାସଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ତୁଳସୀ
  • ||
  • କଟକ : ଚୌଦ୍ଵାର କଲେଜ ପଛପଟ ସାହିରେ ଲୁଟ୍, ଘରେ କେହି ନଥିବାର ସୁଯୋଗ ନେଇ ଲୁଟି ନେଲେ ୧୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନାଗହଣା
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର : ରାଇରଙ୍ଗପୁର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଥାନା ନୁରୁବାଦଡା ଗ୍ରାମରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଧକ୍କାରେ ବାଇକ ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟାର ଚାଲିଛି ଅଡିଟ୍, ଶେଷ ହେବାକୁ ଆଉ ୧୦ ରୁ ୧୫ ଦିନ ସମୟ ଲାଗିବ : ଡିଏମଇଟି
  • ||
  • କେସିଙ୍ଗା : କେସିଙ୍ଗା ପରିଦର୍ଶନ ସହ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପ କାମର ସମୀକ୍ଷା କଲେ ପିଡି ଡିଆରଡିଏ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କର୍ଣ୍ଣାଟକର ନୂଆ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ବାସବରାଜ ବୋମାଇ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଚୋରି ଭୁବନେଶ୍ଵରରେ ଗିରଫ, କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ଅଳଙ୍କାର ଚୋରି କରି ଚମ୍ପଟ ମାରିଥିଲା ଚୂନଲଗା ଚାକରାଣୀ, ସାଲିହାସାହିରୁ ଧରିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ରାତି ଅଧରେ ଧାରଣାରତ ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ, ମାଡ଼ ମାରି ଗାଳିଗୁଲଜ କଲେ ୫ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬୯ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୫୭୦୩କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୭୦୩ ଜଣ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜଧାନୀରେ ଅଣାୟତ୍ତ ଡେଙ୍ଗୁ, ଜୀବନ ସହ ଖେଳୁଛି ବିଏମ୍‌ସି, ମାଡ଼ିଚାଲିଛି ଏଡିସ୍‌ ମଶା ବଂଶ
  • ||

କାହାକୁ ନେଇ ଲଢ଼ିବେ ନିରଞ୍ଜନ?

ଭୁବନେଶ୍ବର,13।1(ବୁୟରୋ): ବିଧାୟକ ତଥା ପିସିସି ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ନବ ଦାସ ବିଜେଡ଼ିକୁ ଯିବେ। ତାଙ୍କ ସହିତ ପଞ୍ଝାଏ କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ବି ଦଳ ଛାଡ଼ି ଶଙ୍ଖ ଫୁଙ୍କିବେ। ଏମିତି ଚର୍ଚ୍ଚ। କିଛି ଦିନ ହେଲା ଜୋର ଧରିଥିଲା। ନବ ଏକଥା ଫାଙ୍କୁଥିଲେ। ଆଜି ନିଜ ତୁଣ୍ଡରେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଦେଲେ। କହିଲେ, ‘ମୋର କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧି ଓ ପିସିସି ମୁଖ୍ୟ ନିରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ସହ ଭଲ ଯେ ହେଲେ ଲୋକେ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ମୁଁ ବିଜେଡ଼ିକୁ ଯାଏ।
ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଗସ୍ତ ପୂର୍ବରୁ ନବଙ୍କ ଏ ଘୋଷଣା ରାଜ୍ୟ କଂଗ୍ରେସରେ ବେଶ୍ ହଲଚଲ ଆଣିଛି। କେବଳ ନବ ନୁହଁନ୍ତି, କଂଗ୍ରେସର ଆହୁରି କିଛି ବିଧାୟକ ମଧ୍ୟ ବିଜେଡ଼ି ଆଡ଼କୁ ମୁହଁଇଥିବା ପକ୍କା ଖବର ଅଛି। ସେମାନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ବି ସେମିତି ବିଶ୍ବାସ ଜନ୍ମାଇଛି ଲୋକଙ୍କ ମନରେ। ବିଜେଡିର ଭିତିରି ସୂତ୍ରକୁ ଯଦି ବିଶ୍ବାସ କରାଯାଏ, ତେବେ ପ୍ରାୟ 8ରୁ 10 ଜଣ ବିଧାୟକ ବିଜେଡି ସହ ଯୋଗସୂତ୍ରରେ ଅଛନ୍ତି।
ଏକଥା ସତ ହେଲେ, କଂଗ୍ରେସ ଭାଗ୍ୟକୁ ଉଠାଇବା ଲାଗି ପଣ ନେଇଥିବା ପ୍ରଦେଶ କଂଗ୍ରେସ କମିଟି ମୁଖିଆ ନିରଞ୍ଜନ କାହାକୁ ନେଇ ନିର୍ବ।ଚନ ମଇଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଇବେ, ତାହା ବୁଝାପଡୁ ନାହିଁ।
ଭୋଟ ଯେତିକି ପାଖେଇ ଆସୁଛି, ରାଜ୍ୟ ରାଜନୀତି ସେତିକି ତତଲା ଧରୁଛି। ବିଜେପି ଓ କଂଗ୍ରେସ ନିଜ ବଳ ବଢ଼ାଇ ବିଜେଡିକୁ କଡ଼ା ଟକ୍କର ଦେବାକୁ ଫୁଲ ଦମରେ ଅଣ୍ଟା ଭଡ଼ିଥିଲା ବେଳେ ବିଜେଡି ବି ପଛରେ ପଡ଼ିବାକୁ ଚାହୁଁନି। ଶାସକ ବିଜେଡି ନିଜ ବଳ ବଢ଼ାଇବା ସହ ବିରୋଧୀ କ୍ୟାମ୍ପର ବଳ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଆରମ୍ଭ କରିଛି ଅପରେସନ। ଦଳ ‘ବିଜେପୁର’ ଫର୍ମୁଲାକୁ ଧରି ଭୋଟ ମଇଦାନକୁ ଡେଇଁବ ବୋଲି ବିଚାର କରୁଛି। ବିଜେପୁରର କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ସୁବଳ ସାହୁଙ୍କ ପରଲୋକ ପରେ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ରୀତାଙ୍କୁ ବିଜେଡି ନିଜ ଆଡକୁ ଟାଣି ବିଜେପୁରରେ ବାଜିମାତ କରିଥିଲା। ସମାନ ଫର୍ମୁଲାରେ ଦଳ ଉଭୟ କଂଗ୍ରେସ ଓ ବିଜେପି କ୍ୟାମ୍ପର ବହୁ ବିଧାୟକଙ୍କୁ ବିଜେଡିକୁ ଆଣିବା ଚକ୍କରରେ ଅଛନ୍ତି। ଏପରିକି କିଛି ବିଧାୟକ ନିଜ ଆଡୁ ମଧ୍ୟ ବିଜେଡି ଆଡ଼କୁ ଢ଼ଳିବାକୁ ଆଗ୍ରହ ଦେଖାଇଛନ୍ତି। ତେବେ ନିଶ୍ଚିତ ଟିକେଟର ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ସହ ଅନ୍ୟ କିଛି ଦାବିକୁ ବିଜେଡି ସୁପ୍ରିମୋ ଅନୁମୋଦନ କଲେ ଏ ବିଧାୟକ ଦଳ ଡେଇଁ ଆସିବେ ବୋଲି ବିଶ୍ବସ୍ତ ସୂତ୍ରରୁ ସୂଚନା ମିଳିଛି। ବିଜେପି ଓ କଂଗ୍ରେସର ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶା, ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶା ସହ ଉପକୂଳ ଓଡ଼ିଶାର ବିଧାୟକ ଦଳ ଡେଇଁବା ଚକ୍କରରେ ଥିବା ବିଜେଡି ଭିତିରି ସୂତ୍ର କହୁଛି। ଗତ ସାଧାରଣ ନିର୍ବ।ଚନ ପୂର୍ବରୁ କଂଗ୍ରେସର ବିଧାୟକ ଦଳ ନେତା ତଥା ବିରୋଧୀଦଳ ନେତା ଭୂପିନ୍ଦର ସିଂହଙ୍କ ସମେତ ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶାର ଟାଣୁଆ ବିଧାୟକ ଅନୁପ ସାଏ ବିଜେଡ଼ିକୁ ଡେଇଁ ଦଳକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇଥିଲେ। ପଛକୁ ପଛ କଂଗ୍ରେସ ଉପନେତା ଚକ୍ରଧର ପାଇକ ପ୍ରମୁଖ ଡଜନେ ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ ମଧ୍ୟ ବିଜେଡ଼ି ଡଙ୍ଗାରେ ବସିସାରିଲେଣି। ଅବଶ୍ୟ ସେମାନେ କେତେ ଲାଭ ପାଇଲେ ତାହା ସେମାନଙ୍କୁ ଜଣା। ଏଥର ମଧ୍ୟ ବିଜେଡ଼ି କଂଗ୍ରେସକୁ ସେମତି ଝଟ୍କା ଦେବ ବୋଲି ଚର୍ଚ୍ଚ। ଜୋର ଧରିଛି। ଏହି ଦଳ ଡିଆଁରେ ଚର୍ଚ୍ଚ।କୁ ଆସୁଥିବା ବିଧାୟକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଛନ୍ତି, ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ବିଧାୟକ ଯୋଗେଶ ସିଂ, ସାଲେପୁର ବିଧାୟକ ପ୍ରକାଶ ବେହେରା, ତଳସରା ବିଧାୟକ ଡାକ୍ତର ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ମାଝୀ, କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲ୍ଲାର 2 ବିଧାୟକ ଓ ଜଣେ ପୂର୍ବତନ ମନ୍ତ୍ରୀ। ଏ ନେଇ ଖାଲି କଥା ଉଡ଼ୁନି, ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ସେଇଭଳି କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଦେଖାଯାଉଛି। ଦଳୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ସହ ସରକାରଙ୍କୁ ବିରୋଧ କରିବାକୁ ଆଗେଇ ଆସୁନାହାନ୍ତି।