PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର: କନିଷ୍ଠ ଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଘରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ରେଡ୍, ଏକକାଳୀନ ୬ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚାଲିଛି ଚଢଉ
  • ||
  • ମହାକାଳପଡ଼ା : କୁମାରୁଣି ନିକଟରେ ବସ୍ ଓଲଟି ୩ ଗୁରୁତର , ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ୪୬ଯାତ୍ରୀ , ସମସ୍ତ ଗୁରୁତର କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ମୁଖ୍ୟ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||

ସରକାର ଉପରେ ବର୍ଷିଲେ ନିରଞ୍ଜନ

ନବରଙ୍ଗପୁର,୧୩ା୧(ଆପ୍ର): ଚିକ୍କଣିଆ କଥା କହି, ଭୂଆଁ ବୁଲାଇ କେନ୍ଦ୍ରର ମୋଦି ସରକାର ଭୋଟ୍ ନେଉଛନ୍ତି । ଓଡ଼ିଶାର ନବୀବ ବାବୁ ନୋଟ୍ ବାଣ୍ଟି ଭୋଟ ନେଉଛନ୍ତି । ଉଭୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି ଫରକ୍ ନାହିଁ । ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ କଳି, ଦିଲ୍ଲୀ ଗଲେ କୋଳାକୋଳି । କୋଷାଗୁମୁଡା ଷ୍ଟାଡିୟମ୍ ପଡ଼ିଆରେ ଆୟୋଜିତ କଂଗ୍ରେସର ବିଶାଳର ଚାଷୀ ସମାବେଶର ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ଆଜି ଉଭୟ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏଭଳି ବିଷୋଦଗାର୍ କରିଛନ୍ତି ପିସିସି ସଭାପତି ନିରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକ ।
ନିରଞ୍ଜନ କହିଛନ୍ତି, ୧୮ ବର୍ଷ ଧରି ବିଜେଡି ସରକାର ଓଡ଼ିଶାକୁ ଗରିବ କରି ଦେଇଛି । ଯେଉଁଠି ୬୫ ଭାଗ ଦାରିଦ୍ର‌୍ୟ ରହିଛି, ସେଠାରେ ବିକାଶ ଆସିଲା କେଉଁଠୁ । ୮୫ଲକ୍ଷ ବେକାର ଯୁବକଯୁବତୀ ରାସ୍ତାରେ ବୁଲୁଛନ୍ତି । ୬୦ ଲକ୍ଷ ଯୁବକଯୁବତୀ ବାହାର ରାଜ୍ୟକୁ ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ୩୫ ଲକ୍ଷ ଯୁବକଯୁବତୀ ଏମ୍ପ୍ଲୟମେଣ୍ଟ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜରେ ନାମ ପଞ୍ଜୀକରଣ କରି ବେକାର ବସିଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟରେ ୧ ଲକ୍ଷ ୩୧ ହଜାର ସରକାରୀ ପଦବି ଖାଲି ପଡ଼ିଛି । ୧୮ ବର୍ଷରେ ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶାରେ ଗୋଟିଏ ହେଲେ ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ ହୋଇପାରିନି । ଚାଷୀଙ୍କ ହକ୍ ପାଇଁ ଲଢେଇ କରିବାକୁ ଦିଲ୍ଲୀ ଯାଇ ସେଠାରେ ବିଜେଡି ନେତା ଓ ମନ୍ତ୍ରୀମାନେ ପିକ୍ନିକ୍ କରି ଫେରୁଛନ୍ତି । କେନ୍ଦ୍ରର ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଆଛେ ଦିନ୍ କଥା କହିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଦିନକୁ ଦିନ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ୍ ଦର ହୁ ହୁ ହୋଇ ବଢିଚାଲିଛି । ବିଜେପିକୁ ଛତିଶଗଡ, ରାଜସ୍ଥାନ ଭଳି ରାଜ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଛନ୍ତି । ନିରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଲଙ୍ଗଳ ଧରିଲେ, ଓଡିଶାରେ କଂଗ୍ରେସ ସରକାର ଆସିଲେ ୨ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଜଣେ ହେଲେ କେହି ଭୂମିହୀନ ରହିବେ ନାହିଁ । ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଋଣଛାଡ କରାଯିବ । ଜମିକୁ ପାଣି ମଡାଇବା ଲାଗି ସୋଲାର ପମ୍ପ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ । ଲଗାତାର ୫ ବର୍ଷ ଧରି ଚାଷୀଙ୍କ ଅର୍ଥନୈତିକ ବିକାଶ ଉପରେ ଦଳ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେବ ବୋଲି ସେ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଏଥିପାଇଁ କଂଗ୍ରେସର ହାତମୁଠା ଟାଣ କରିବାକୁ ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ଆହ୍ୱାନ ଦେଇଛନ୍ତି ନିରଞ୍ଜନ ।
ପିପିସି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସଭାପତି ପ୍ରଦୀପ ମାଝୀ କହିଛନ୍ତି, ଚାଷୀମାନେ ଏବେ ସବୁଠାରୁ ଦୟନୀୟ ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଛନ୍ତି । ଉତ୍ତମ ଫସଲ ପାଇଁ ବିହନ ମିଳୁନି । ଫସଲ ହେଲେ ଅଭାବୀ ବିକ୍ରିର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି ଚାଷୀ । ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରଭାରୀ ଅନୀଲ ଚୌଧୁରୀ, ଡାବୁଗାଁ ବିଧାୟକ ଭୁଜବଳ ମାଝୀ, କୋଟାପାଡ ବିଧାୟକ ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ମାଝୀ, ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ ସଦନ ନାୟକ, ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ ନିମାଇ ସରକାର, ପିସିସି ସଂପାଦକ ସରୋଜ ପାତ୍ର ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗଦେଇ ଦଳର ଜୟଗାନ କରିଥିଲେ । କଂଗ୍ରେସର ଜିଲ୍ଲା ସଭାପତି ମୁନା ତ୍ରିପାଠୀଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି ସଭାରେ ଶହ ଶହ ଚାଷୀ ଓ ଜନସାଧାରଣ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ବିଭିନ୍ନ ରାଜନୈତିକ ଦଳର କର୍ମୀମାନେ ଏହି ଅବସରରେ କଂଗ୍ରେସରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର