PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଳାହାଣ୍ଡି ସନ୍‌ସାଇନ୍‌ ସ୍କୁଲ୍‌ ସଭାପତି ଗୋବିନ୍ଦ ସାହୁ ଗିରଫ , ମମିତା ମର୍ଡର ମିଷ୍ଟ୍ରିର ମୋଷ୍ଟ ୱାଣ୍ଟେଡ୍‌ ଗୋବିନ୍ଦ ସାହୁ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ମୁଖ୍ୟଅଭିଯୁକ୍ତ ଚମ୍ପଟ ପରେ ଜବତ କାରର ବଢ଼ିଲା ସୁରକ୍ଷା, ଗୋବିନ୍ଦଙ୍କ ପରେ କାରକୁ ଉଠାଇଥିଲା ପୁଲିସ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ଫେରାର୍ ଗୋବିନ୍ଦ ସାହୁକୁ ଧରିବା ପାଇଁ ବଢିଲା ପୁରସ୍କାର ରାଶି, ସୂଚନା ଦେଲେ ମିଳିବ ୧ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଟଙ୍କା ପୁରସ୍କାର ରାଶି
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ମୋଷ୍ଟ ଓ୍ବାଣ୍ଟେଡ ଗୋବିନ୍ଦ ସାହୁ, ଧରାଇ ଦେଲେ ଦିଆଯିବ ୨୦ ହଜାର ଟଙ୍କାର ପୁରଷ୍କାର
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର: ଗୋପାଳପୁର ଛକ ନିକଟରେ ବାଇକକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର୍, ଜଣେ ମୃତ ଓ ଦୁଇ ଜଣ ଆହତ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ମହାଲିଙ୍ଗ ମିନି ଷ୍ଟାଡିୟମରୁ ପୋତା ଯାଇଥିବା ମମିତା ମେହେରଙ୍କ ମୃତ ଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଡିଏନଏ ପରୀକ୍ଷା ପରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ହେବ।
  • ||
  • ରଙ୍ଗେଇଲୁଣ୍ଡା: ଚାଟ୍ ମାଗିବାକୁ ନେଇ ଗଣ୍ଡଗୋଳରେ ଜଣେ ଗୁରୁତର, ଦମ୍ପତ୍ତି ଆହତ
  • ||
  • ଟିକିଟି: ସିଦ୍ଧ ବାରାହୀ ପୀଠରୁ ଚୋରି, ଦେବୀଙ୍କ ପିତଳ ମୁକୁଟ (ପ୍ରାୟ ଦେଢ଼ କିଲୋ) ସହ ୨୦ ତୋଳାରୁ ଅଧିକ ରୁପା ଅଳଙ୍କାର ଚୋରି ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୨୯୪କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୫୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ବନ୍ଦ କୋଠରୀରୁ ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ନୀଳଗିରି: ନିଶ୍ଚିତପୁରରେ ଭାଲୁ ଆକ୍ରମଣରେ ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ବର: ଜଳେଶ୍ବର ଷ୍ଟେସନ ବଜାରସ୍ଥିତ ଡାଇମଣ୍ଡ ହୋଟେଲ ଉପରେ ଚଢାଉ, ୨ କୋଟିରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||

‘କାଳିଆ’ ଦ୍ୱିତୀୟ କିସ୍ତି ଛକାପଞ୍ଝା: ବିରୋଧୀଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ; ଭୋଟ୍‌ ପାଇଁ ଲାଞ୍ଚ

source:http://orissadiary.com

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୫ ।୨(ବ୍ୟୁରୋ): ଏପ୍ରିଲ ପହିଲାରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ମିଳିବ ‘କାଳିଆ’ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ସହାୟତା । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଏ ଘୋଷଣା ପରେ ବିରୋଧୀ କ୍ୟାମ୍ପରେ ଛନକା ପଶିଛି । ଚାଷୀ ଭୋଟ ଭିଡ଼ିବାକୁ ବିଜେଡି ସରକାର ଲାଞ୍ଚ ବାଣ୍ଟୁଛି । ପୁଣି ଭୋଟ ପୂର୍ବରୁ ଦ୍ୱିତୀୟ କିସ୍ତି ବାଣ୍ଟି ଭୋଟ କିଣିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଚକ୍ରାନ୍ତ କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ବିରୋଧୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ମାତ୍ର ସରକାରୀ ଦଳ କହିଛି, ଚାଷୀଙ୍କୁ ସହାୟତା ଯୋଗାଇବାକୁ ସରକାର ଏ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି । ବିରୋଧୀ ଅଯଥାରେ ଆତଙ୍କିତ ହୋଇ ମିଛ ଅଭିଯୋଗ ଆଣୁଛନ୍ତି ।
ରାଜ୍ୟର ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ‘କାଳିଆ’ ସହାୟତା ଏପ୍ରିଲ ପହିଲାରେ ମିଳିବ । ଢେଙ୍କାନାଳରେ ଆୟୋଜିତ ବିଶାଳ ଚାଷୀ ସମାବେଶରେ ଏ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ । ଏ ଘୋଷଣା ସହ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ‘କିଷାନ’ ଯୋଜନାରେ ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ୬ ହଜାର ବଦଳରେ ୧୦ ହଜାର ଦେଉ ବୋଲି ନବୀନ ନିଜ ଦାବି ମଧ୍ୟ ଦୋହରାଇଛନ୍ତି । ନବୀନଙ୍କ ଏ ଘୋଷଣା କରି ଚାଷୀ କାର୍ଡ ଖେଳିଥିଲା ବେଳେ ବିରୋଧୀ ବିଜେପି ଓ କଂଗ୍ରେସ ଶିବିର ଏହାକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତିତ ହୋଇ ପଡ଼ିଛନ୍ତି । ବିଜେଡି ଚାଷୀ ଭୋଟ ହାତେଇବାକୁ ‘କାଳିଆ’ ଯୋଜନା ଆଳରେ ଭୋଟବ୍ୟାଙ୍କ ସୁଦୃଢ଼ କରୁଛି । ପୂର୍ବରୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନୂଆଁଖାଇ ଓ ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟାରେ କାଳିଆ ପାଣ୍ଠି ମିଳିବ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ତେବେ ହଠାତ୍‌ ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟା ବଦଳରେ ଏପ୍ରିଲ ପହିଲାରେ ଦ୍ୱିତୀୟ କିସ୍ତି ବଣ୍ଟନ ପଛରେ ଭୋଟ ରାଜନୀତି ରହିଛି । ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟା ବେଳକୁ ଭୋଟ ସରି ଯାଇଥିବ, ତେଣୁ ତା ପୂର୍ବରୁ ଏପ୍ରିଲ ମାସରେ ଠିକ୍‌ ଭୋଟ ପୂର୍ବରୁ ଟଙ୍କା ବାଣ୍ଟିବାକୁ ବିଜେଡି ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ର କରିଛି ବୋଲି ଦୁଇ ଦଳ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ।
ଏ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ କାଠଗଡ଼ାକୁ ଟାଣିଛନ୍ତି । ‘କିଷାନ’କୁ ବିଳମ୍ବ କରିବାକୁ ଚାଷୀ ତାଲିକା ନେଇ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଭେଳିକି ଦେଖାଉଛନ୍ତି । ସରକାର କାଳିଆ ଯୋଜନାରେ ୫୦ଲକ୍ଷ ଚାଷୀଙ୍କୁ ସହାୟତା ଦେବେ ବୋଲି କହିଥିଲେ । ହେଲେ ୫୦ଲକ୍ଷ ଚାଷୀଙ୍କ ତାଲିକା କୁଆଡେ ଗଲା? ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର କହିଛନ୍ତି, ୧୨ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ପଥମ କିସ୍ତିରେ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ସରକାର ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ସରକାର କେନ୍ଦ୍ରକୁ ମାତ୍ର ୯ ଲକ୍ଷ ଚାଷୀଙ୍କ ତାଲିକା ପଠାଇଛନ୍ତି । ଆଉ ବାକି ଲୋକଙ୍କ ତାଲିକା କୁଆଡେ ଗଲା? ଦ୍ୱିତୀୟ କିସ୍ତି ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ ଆଚରଣ ବିଧିରେ କେମିତି ଟଙ୍କା ଦେବେ, ସମୟ ଆସିଲେ ଜଣାପଡିବ ବୋଲି ସେ କଟାକ୍ଷ କରି କହିଛନ୍ତି ।
ପିସିସି ସଭାପତି ନିରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକ କହିଛନ୍ତି, ୧୯ ବର୍ଷରେ ନିଜ ବିଫଳତା ଘୋଡ଼ାଇ ଟଙ୍କା ବାଣ୍ଟି ଭୋଟ କିଣିବାକୁ ଏହା ନବୀନ ବାବୁଙ୍କ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ର । ମାତ୍ର ଆଉ ଅଧିକ ଦିନ ଓଡ଼ିଶାବାସୀଙ୍କୁ ସେ ଭୁଆଁ ବୁଲାଇ ପାରିବେନି । ମୋଦି ସରକାର ମଧ୍ୟ ‘କିଷାନ’ ମାଧ୍ୟମରେ ଭୋଟ କିଣିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି । ମାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ ଚାଷୀର ଦୀର୍ଘସ୍ଥାୟୀ ବିକାଶକୁ ଫୋକସ୍‌ କରିବ ବୋଲି ପ୍ରତିଶୁତି ଦେଉଛି । ଛତିଶଗଡ଼ରେ କରିକି ମଧ୍ୟ ଦେଖାଇଛି ।
ବିରୋଧୀଙ୍କ ଏଭଳି ସମାଲୋଚନାକୁ ଖଣ୍ଡନ କରିଛନ୍ତି ଅର୍ଥ ଓ କୃଷିମନ୍ତ୍ରୀ ଶଶିଭୂଷଣ ବେହେରା । ସେ କହିଛନ୍ତି, କାଳିଆ ହେଉଛି ସମଗ୍ର ଦେଶ ପାଇଁ ଆଲୋକ ବର୍ତ୍ତିକା । କାଳିଆ ଯୋଜନାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସହ ପଞ୍ଚଦଶ ଅର୍ଥ କମିଶନ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି । ଏହା ରାଜ୍ୟର କୃଷି ଅର୍ଥନୀତିକୁ ମଜବୁତ କରିବ । ଏହାଦ୍ୱାରା ଚାଷୀ ପରିବାରର ଭବିଷ୍ୟତ ଉଜ୍ଜଳ ହେବ । ବିରୋଧୀ ନବୀନଙ୍କ ଭାବମୂର୍ତ୍ତିରେ ଭୟଭୀତ ହୋଇ ମିଛ ଅଭିଯୋଗ ଆଣୁଛନ୍ତି ।
ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ଗତ ଡିସେମ୍ବର ୨୧ରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କାଳିଆ ଯୋଜନା ଘୋଷଣା କରିବା ସହ କାମଚଳା ବଜେଟରେ ୪,୪୬୧ କୋଟି ଟଙ୍କା ବରାଦ କରିଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୩୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଚାଷୀ ‘କାଳିଆ’ ସହାୟତା ପାଇଥିଲା ବେଳେ ‘କାଳିଆ ଛାତ୍ରବୃତ୍ତି’ର ମଧ୍ୟ ଶୁଭାରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଏହି ଯୋଜନାରେ ରାଜ୍ୟର ୯୨% ଚାଷୀ ପରିବାର ସହାୟତା ପାଉଛନ୍ତି । ମାତ୍ର କେନ୍ଦ୍ରର ‘କିଷାନ’ ଯୋଜନାରେ ଭାଗଚାଷୀ, ଭୂମିହୀନ ଚାଷୀ ଓ କୃଷି ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ସାମିଲ୍‌ କରାଯାଇ ନଥବାରୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କ୍ଷୋଭ ପ୍ରକାଶ କରି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଦୁଇଥର ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର