PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ତୁମୁଡିବନ୍ଧ: ଗାଈକୁ ବଞ୍ଚାଇଲା, ଛେଳି ପଲ ଉପରେ ଚଢିଗଲା ମାଲ୍ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ୍, ଓଲଟିବାରୁ କ୍ୟାବିନ୍‌ରେ ପଶିଗଲେ ଡ୍ରାଇଭର ଓ ହେଲ୍ପର୍
  • ||
  • ନରସିଂହପୁର: ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡରେ ଜଳିଗଲା ପାଞ୍ଚ ପରିବାରର ୫ ବଖରା ଘର, ପୋଡ଼ି ପାଉଁଶ ହୋଇଗଲା ଆସବାବପତ୍ର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଓଜେଇଇର ଏମ୍‌ବିବିଏସ୍, ବିଡ଼ିଏସ୍ କାଉନସେଲିଂ ସ୍ଥଗିତ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଲୋକସଭାରେ ୩ କୃଷି ଆଇନ ଉଚ୍ଛେଦ ବିଲ୍ ପାରିତ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର: କାନଝରୀ ଡ୍ୟାମରୁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଗତକାଲି ଗାଧୋଇଲା ବେଳେ ବୁଡି ଯାଇଥିଲେ…
  • ||
  • ରାୟଗଡ଼: ନିୟମଗିରି ପାହାଡର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ବ୍ୟାନର ଓ ପୋଷ୍ଟର, ଡିସେମ୍ବର ୨ ରୁ ୮ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପିଏଲଜିଏ ସପ୍ତାହ ପାଳନ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର: ସପ୍ତାହେ ହେଲା ଶାଶୂ ଘର ଆଗରେ ତପସ୍ୱିନୀ: ସ୍ୱାମୀ ଘରକୁ ଯିବେ କି ନାହିଁ ଆଜି କୋର୍ଟରେ ଶୁଣାଣି
  • ||
  • ଯାଜପୁର: ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ନନ୍ଦ ସାରଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଧମକ, ବଡ଼ ପୁଅକୁ ଲହୁ ଲୁହାଣ କଲେ ଗାଁର ଅସାମାଜିକ ଯୁବକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୪/୫ରେ ଆନ୍ଧ୍ର କିମ୍ବା ଓଡ଼ିଶା ଉପକୂଳ ଛୁଇଁପାରେ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବାତ୍ୟା, ୩ରୁ ପଡ଼ିବ ପ୍ରଭାବ,
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ କନଷ୍ଟେବଳ, ଏକକାଳୀନ ୩ଟି ସ୍ଥାନରେ ରେଡ୍‌, ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜବତ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଦାରୁଦିଅଁଙ୍କ ପଇତାଲାଗି ନୀତି, ଅପରାହ୍ନ ୪ଟାରୁ ସର୍ବସାଧାରଣ ଦର୍ଶନ ମନା
  • ||
  • ଭୋଗରାଇ : ବାବା ଚନ୍ଦନେଶ୍ଵରଙ୍କ ମନ୍ଦିର ସମ୍ମୁଖରେ ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳିଗଲା ୧୦ଟି ଅସ୍ଥାୟୀ ଦୋକାନ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ନନ୍ଦ ସାରଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ ଧମକ, ବଡ଼ ପୁଅକୁ ଲହୁ ଲୁହାଣ କଲେ ଗାଁର ଅସାମାଜିକ ଯୁବକ
  • ||

ଅଚଳ କଲେ ବିରୋଧୀ: ଚାଷୀଙ୍କୁ ଦିଅ ପ୍ରାଇସ୍‌, ପ୍ରେଷ୍ଟିଜ୍‌, ପେନ୍‌ସନ

source:http://odishaassembly.nic.in/

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୭ା୨(ବ୍ୟୁରୋ): ତୃତୀୟ ଦିନରେ ମଧ୍ୟ ବିଧାନସଭାର ପୂର୍ବାହ୍ନ ଅଧିବେଶନ ଅଚଳ ରହିଲା । ବିରୋଧୀଙ୍କ ହଙ୍ଗାମାରେ ଗୃହ ଆଗକୁ ଯାଇପାରିଲାନି । ବାଚସ୍ପତି ଯେତେ ଅନୁରୋଧ କଲେ ମଧ୍ୟ କିଛି ଫୁଳ ମିଳିଲାନି । ଉଭୟ କଂଗ୍ରେସ ଓ ବିଜେପି ନିଜ ଜିଦରେ ଅଟଳ ରହିଲେ । ମାତ୍ର ଦୁଇ ମିନିଟରେ ଗୃହ ଅପରାହ୍‌ଣ ଯାଏ ମୁଲତବି ରହିଲା । ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଚାଷୀ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ହେବାକୁ ଥିବା ମୁଲତବି ଆଲୋଚନା ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରିଲାନି ।
ଲଗାତର ଦୁଇ ଦିନ ଗୃହ ଅଚଳ ରହିବା ପରେ ଗୁରୁବାର ମଧ୍ୟ ସମାନ ଚିତ୍ର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଲା । ପ୍ରଶ୍ନକାଳ ଆରମ୍ଭ ହେବାମାତ୍ରେ କଂଗ୍ରେସ ଓ ବିଜେପି ସଭ୍ୟମାନେ ଗୃହର ମଧ୍ୟଭାଗକୁ ମାଡ଼ି ଆସିଲେ । ନାରା ଛାଡ଼ିଲେ । କଂଗ୍ରେସ ଚାଷୀ ଓ ବୋକାରୀଙ୍କ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଉଥିଲା ବେଳେ ବିଜେପି ବେକାରୀ ନିଯୁକ୍ତି ନେଇ ହୋହଲ୍ଲା କରୁଥିଲା । ବିରୋଧୀ ଦଳ ମୁଖ୍ୟ ସଚେତକ ତାରାପ୍ରସାଦ ବାହିନୀପତି ପାଟି କରୁଥିଲେ, ଚାଷୀ ମାରଣ ନୀତି ଚଳିବ ନାହିଁ । ଚାଷୀଙ୍କ ହକ୍‌ ପ୍ରାଇସ୍‌, ପ୍ରେଷ୍ଟିଜ୍‌ ଓ ପେନସନ ଦିଅ । ଅନ୍ୟ କଂଗ୍ରେସ ସଭ୍ୟମାନେ ପାଳି ଧରୁଥିଲେ । ସେହିଭଳି ବିଜେପି ସଭ୍ୟ ରବି ନାଏକ ସ୍ଲୋଗାନ ଛାଡୁଥିଲେ ବେକାରଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଆରମ ଦାବି । ବେକାରଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଅ । ଅନ୍ୟ ବିଜେପି ସଭ୍ୟମାନେ ଏଥିରେ ସ୍ୱର ମିଶାଉଥିଲେ । ଏମିତି ହୋହଲ୍ଲା ପାଟିତୁଣ୍ଡ ମଧ୍ୟରେ ବାଚସ୍ପତି ଗୃହକାର୍ଯ୍ୟ ଆଗକୁ ନେବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କଲେ । ପ୍ରଶ୍ନକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ନାମ ପଢ଼ିଲେ, ମାତ୍ର କେହି ନିଜ ଆସନରେ ନଥିଲେ । ବାଚସ୍ପତି ଗୃହ ଚଳାଇବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରିବାରୁ ଚୌକି ଭିଡ଼ିଆଣି ଚଢ଼ିଲେ ତାରା । ବାଚସ୍ପତିଙ୍କ ଟେବୁଲ ବାଡ଼େଇଲେ । ଏପଟେ ବିଜେପି ସଭ୍ୟମାନେ ମଧ୍ୟ ଜୋର୍‌ ପାଟି କଲେ । ବାଚସ୍ପତି ମାତ୍ର ମିନିଟକ ପରେ ଗୃହକୁ ୧୧ଟା ୩୦ ଯାଏ ମୁଲତବି ଘୋଷଣା କଲେ ।
ସାଢ଼େ ୧୧ଟାରେ ଗୃହକାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହେବାମାତ୍ରେ ପରିସ୍ଥିତିରେ କିଛି ବି ସୁଧାର ଆସିଲାନି । ତାରା ବାଚସ୍ପତିଙ୍କ ଟେବୁଲ ବାଡ଼େଇବା ସହ କାଗଜପତ୍ର ଛଡ଼ାଇ ଆଣିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କଲେ । କଂଗ୍ରେସ ସଭ୍ୟ ସ୍ଲୋଗାନ ଛାଡ଼ିଲେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ପ୍ରାଇସ୍‌, ପ୍ରେଷ୍ଟିଜ୍‌ ଓ ପେନ୍‌ସନ୍‌ ଆମର ଦାବି । ବେକାରଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଆମର ଦାବି । ବିଜେପି ସଭ୍ୟମାନେ ମଧ୍ୟ ବେକାରଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦେଇ ନାରା ଛାଡ଼ୁଥିଲେ । ବିରୋଧୀ ବିଧାୟକଙ୍କ ପାଟିତୁଣ୍ଡ ଓ ହୋହଲ୍ଲାରେ ଗୃହ କମ୍ପିଲା । ବାଚସ୍ପତି ଗୃହ ଚଳାଇବାକୁ ସଭ୍ୟମାନଙ୍କ ସହଯୋଗ ଲୋଡ଼ିଲେ ମଧ୍ୟ କିଛି ସୁଫଳ ମିଳିଲାନି । ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ବାଚସ୍ପତି ଅପରାହ୍‌ଣ ୩ ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗୃହକୁ ମୁଲତବି ରଖିଲେ ।
ଅପରାହ୍‌ଣରେ ଗୃହକାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହେବା ମାତ୍ରେ ପୁଣି କଂଗ୍ରେସ ଓ ବିଜେପି ସଦସ୍ୟମାନେ ଗୃହର ମଧ୍ୟଭାଗକୁ ଆସି ହୋହଲ୍ଲା କଲେ । କଂଗ୍ରେସ ସଭ୍ୟମାନେ ପାଟି କଲେ, କୃଷିଋଣ ଛାଡ଼ ଆମର ଦାବି । ବିଜେପି ସଭ୍ୟମାନେ ପାଟି କଲେ, ବିଜେପି ଯୁବମୋର୍ଚ୍ଚା କର୍ମୀଙ୍କୁ ପୁଲିସ ଅଟକ ରଖିଛି । ବିରୋଧୀ ସଦସ୍ୟମାନେ ହୋହଲ୍ଲା କରିବା ସହ ଜୋର ହଙ୍ଗାମା କରିବାରୁ ବାଚସ୍ପତି ୩ଟା ୩ରୁ ୫ଟା ୩୦ ଯାଏ ଗୃହକୁ ମୁଲତବି ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ।