ଟିକଟକ୍ ଆପ୍ଳିକେସନ୍ ମାମଲା: ତୁରନ୍ତ ରାୟ ପ୍ରକାଶ କରିବାକୁ ମନାକଲେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୮।୪: ଟିକଟକ୍ ଆପ୍ଲିକେସନ୍ ମାମଲା ଆଜି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ପହଁଞ୍ଚିଛି। ମାଡ୍ରାସ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ରାୟକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରି କରାଯାଇଥିବା ଏହି ପିଟିସନର ତୁରନ୍ତ ଶୁଣାଣୀ କରିବାକୁ  ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ  ମନା କରିଦେଇଛନ୍ତି। ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ରଞ୍ଜନ ଗୋଗୋଇଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଗଠିତ ଖଣ୍ଡପୀଠ କହିଛନ୍ତି ଏହି ମାମଲାକୁ ଠିକ୍ ସମୟ ଓ ଲିଷ୍ଟ ଅନୁସାରେ ହିଁ ଶୁଣାଣି କରିବେ। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ମାଡ୍ରାସ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ମଦୁରେ ଖଣ୍ଡପୀଠ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ ଭିଡିଓ ଆପ୍ ଟିକଟକ୍ ଡାଉନଲୋଡିଂ ଉପରେ ବ୍ୟାନ ଲଗାଇ ଦିଆଯାଉ। ଏହା ସହିତ କୋର୍ଟ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ
ଟିକଟକ୍ ଉପରେ ତିଆରି କରାଯାଇଥିବା ଭିଡିଓକୁ ପ୍ରସାରଣ କରାନଯାଉ।  ଟିକଟକ୍  ମାଧ୍ୟମରେ ଅଶ୍ଲୀଳତା ସାମଗ୍ରୀ ପରସା ଯାଉଛି, ଯାହାକି ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁବ୍ କ୍ଷତିକାରକ।

source: https://www.hindustantimes.com/

କୋର୍ଟଙ୍କ ଏହି ନିର୍ଦେଶ ତାମିଲନାଡୁର ସୂଚନା ଏବଂ ପ୍ରସାରଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏମ.ମଣିକନନ୍ଦଙ୍କ ବୟାନ ଦେବାର ୨ ମାସ ପରେ ଆସିଛି। ମଣିକନ୍ଦନ କହିଥିଲେ ତାମିଲନାଡୁ ସରକାର ଟିକଟକ୍ ଆପ୍ଲିକେସନ୍ ବନ୍ଦ କରିବା ନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସହିତ କଥା ହେବେ, କାରଣ ଏହା ଦ୍ବାରା ପିଲାମାନେ ପଥଭ୍ରଷ୍ଟ ହେଉଛନ୍ତି। ତେଣୁ ଏହି ଆପ୍ଲିକେସନକୁ ନିଷିଧ କରିବାକୁ ଦାବି ହୋଇଥିଲା। ଆବେଦନର ଶୁଣାଣି କରିଥିବା ବିଚାରପତି କିରୁବାକରଣ ଓ ଜଷ୍ଟିସ୍ ଏସ୍ଏସ୍ ସୁନ୍ଦରଙ୍କ ଖଣ୍ଡପୀଠ ଏହି ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ। ଆବେଦନରେ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ଏହି ଆପ୍ଳିକେସନ୍ ଜରିଆରେ ଭାରତୀୟ ସଂସ୍କୃତିକୁ କ୍ଷତି ହେବ।

ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଯେ, ଟିକଟକ୍ ଏକ ଚାଇନିଜ ଆପ୍ଳିକେସନ୍। ଗାଁ ଓ ଛୋଟ ସହରରେ ଏହି ଆପ୍ଲିକେସନ୍ ଫେମସ୍ ହୋଇସାରିଛି। ଟିକଟକ୍ ଜରିଆରେ ୧୫ ସେକେଣ୍ଡ ସମୟର  ଭିଡିଓ ତିଆରି କରି ଏହାକୁ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ସେୟାର କରିହେବ। ଲୋକ ଏହି ଫ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଗୀତ, ନାଚ ଏବଂ ମଜାଳିଆ କଥା ସହିତ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଭିଡିଓ ସେୟାର କରିପାରିବେ।ଭାରତରେ ଏହାର ୧୦.୪ କୋଟି ୟୁଜର ରହିଛନ୍ତି। ଏହି ଆପ୍ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ଓ ବାଂଲାଦେଶରେ ପୂର୍ବରୁ ବ୍ୟାନ ହୋଇସାରିଛି। ଆମେରିକାରେ ଟିକଟକ୍ ଉପରେ ୪୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଜରିମନା ମଧ୍ୟ ଲାଗି ସାରିଛି।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ସ୍ବାମୀଙ୍କୁ ମହଙ୍ଗା ପଡିଲା ପରକୀୟା ପ୍ରୀତି, ହାତ ଗୋଡ ବାନ୍ଧି ନଦୀରେ ଫୋପାଡିଲେ ସ୍ତ୍ରୀ

ବିଜେପିକୁ ଓବେସୀଙ୍କ କଡାପ୍ରଶ୍ନ, ବିଜେପି ଶାସିତ ୪ ରାଜ୍ୟରେ କାହିଁକି ନାହାନ୍ତି ଜଣେ ହେଲେ ମୁସଲିମ ମନ୍ତ୍ରୀ ?

ପୁଣି ଲଜ୍ଜା: ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ଖେଳୁଥିବା ନାବାଳିକାକୁ ପୂଜାରୀ କଲା ଦୁଷ୍କର୍ମ

ମିଗ୍-୨୯କେ ଟ୍ରେନର ବିମାନ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ, ପାଇଲଟ୍ ନିଖୋଜ

ଜାଣନ୍ତି ଋଷ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭ୍ଲାଦିମର ପୁଟିନଙ୍କ ଏହି ସୁନ୍ଦରୀ ଗର୍ଲଫ୍ରେଣ୍ଡଙ୍କ ଦରମା କେତେ ?

ଗୁଜରାଟର ଏକ କୋଭିଡ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଶ୍ବାସରୁଦ୍ଧ ହୋଇ ୬ ଜଣ ରୋଗୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ…