PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଜ୍ଞାନବ୍ୟାପୀ ମସଜିଦ୍‌ ବିବାଦ। ୩୦ରେ ଦୁଇ ପକ୍ଷଙ୍କୁ ମିଳିପାରେ ସର୍ଭେ ଭିଡିଓ। ଜ୍ଞାନବ୍ୟାପୀ ସର୍ଭେ ଭିଡିଓକୁ ନେଇ ଜିଲ୍ଲା କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ। ଆସନ୍ତା ୩୦ରୋ ଦୁଇ ପକ୍ଷଙ୍କୁ ମିଳିପାରେ ଭିଡିଓ।
  • ||
  • କଟକ : ଅନୁଭବ ଓ ବର୍ଷାଙ୍କୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ କଡ଼ା ତାଗିଦ୍, ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ପରସ୍ପରକୁ ଆକ୍ଷେପ ନ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ସୋର: ରାସ୍ତାରେ ହଟହଟା ହେଲେ ଖଇରା ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବିଭାଗ ଏସଡିଓ, ଅସ୍ଥାୟୀ ମିଟର ରିଡର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବହିଷ୍କାର ଆଶଙ୍କାରେ ଆକ୍ରୋଶର ଶିକାର…
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ଟିଚିଂ ହସ୍ପିଟାଲ ଭାବେ ଘୋଷଣା ହେଲା କ୍ୟାପିଟାଲ ହସ୍ପିଟାଲ, ଆଗାମୀ ୫୦ ବର୍ଷକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ମାଷ୍ଟର ପ୍ଲାନ୍, ୨୮୫ କୋଟି ଅନୁମୋଦନ…
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଡିଲର୍ସ ଆସୋସିଏସନର ପକ୍ଷରୁ ଦୁଇ ଦିନିଆ ଧର୍ମଘଟ, ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ରୁ ସକାଳ ୬ ବନ୍ଦ ରହିବ ସମସ୍ତ ପେଟ୍ରୋଲ ଟାଙ୍କି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ତଳକୁ ଖସିଲା ଆକ୍ଟିଭ କେସ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ବାହାରିଲେ ୦୯ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ‘କୋକୋ’ ଆପ୍‌ରେ ଋଣ ଠକେଇ ମାମଲା : ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଧରାପଡି଼ଲା ମୁଖ୍ୟ କାର୍ପଟଦାର ରାମ, ୧୦୫୮ ଭର୍ଚୁଆଲ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ଫ୍ରିଜ୍
  • ||
  • ଚିଲିକା : ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଡଙ୍ଗାର ଭାଙ୍ଗିଲା ମେସିନ୍ ସ୍ଲାବ, ଚିଲିକା ମଝିରେ ଅଟକିଲେ ୪୦ରୁ ଅଧିକ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • କଟକ: ଅନୁଭବ-ବର୍ଷା ବିବାହ ବିବାଦ: “ବର୍ଷା ନିଜେ ଚଲାଉଛନ୍ତି ଫ୍ୟାନ୍‌ କ୍ଲବ୍‌ ପେଜ୍‌’
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆସିବ ସ୍ୱଚ୍ଛତା, ଲୋକଙ୍କୁ ମିଳିବ ସୁବିଧା: ଆଜିଠୁ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ ହୋଲ୍ଡିଂ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଆଦାୟ କରିବ ବିଏମ୍‌ସି
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ : ଓସିଏଲ୍‌ ଆଇରନ କାରଖାନାରୁ ଲୁହା ଚୋରି କରୁଥିଲା ଚୋର, ଛାତରୁ ପଡି ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଟ୍ରାଫିକ୍‌ ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମିିଳିବ ମୁକ୍ତି: ଜୟଦେବ ବିହାରରୁ ନନ୍ଦନକାନନ ମଧ୍ୟରେ ନିର୍ମାଣ ହେବ ସବୁଠାରୁ ଦୀର୍ଘତମ ଫ୍ଲାଏଓଭର
  • ||

ଟିକଟକ୍ ଆପ୍ଳିକେସନ୍ ମାମଲା: ତୁରନ୍ତ ରାୟ ପ୍ରକାଶ କରିବାକୁ ମନାକଲେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୮।୪: ଟିକଟକ୍ ଆପ୍ଲିକେସନ୍ ମାମଲା ଆଜି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ପହଁଞ୍ଚିଛି। ମାଡ୍ରାସ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ରାୟକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରି କରାଯାଇଥିବା ଏହି ପିଟିସନର ତୁରନ୍ତ ଶୁଣାଣୀ କରିବାକୁ  ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ  ମନା କରିଦେଇଛନ୍ତି। ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ରଞ୍ଜନ ଗୋଗୋଇଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଗଠିତ ଖଣ୍ଡପୀଠ କହିଛନ୍ତି ଏହି ମାମଲାକୁ ଠିକ୍ ସମୟ ଓ ଲିଷ୍ଟ ଅନୁସାରେ ହିଁ ଶୁଣାଣି କରିବେ। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ମାଡ୍ରାସ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ମଦୁରେ ଖଣ୍ଡପୀଠ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ ଭିଡିଓ ଆପ୍ ଟିକଟକ୍ ଡାଉନଲୋଡିଂ ଉପରେ ବ୍ୟାନ ଲଗାଇ ଦିଆଯାଉ। ଏହା ସହିତ କୋର୍ଟ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ
ଟିକଟକ୍ ଉପରେ ତିଆରି କରାଯାଇଥିବା ଭିଡିଓକୁ ପ୍ରସାରଣ କରାନଯାଉ।  ଟିକଟକ୍  ମାଧ୍ୟମରେ ଅଶ୍ଲୀଳତା ସାମଗ୍ରୀ ପରସା ଯାଉଛି, ଯାହାକି ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁବ୍ କ୍ଷତିକାରକ।

source: https://www.hindustantimes.com/

କୋର୍ଟଙ୍କ ଏହି ନିର୍ଦେଶ ତାମିଲନାଡୁର ସୂଚନା ଏବଂ ପ୍ରସାରଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏମ.ମଣିକନନ୍ଦଙ୍କ ବୟାନ ଦେବାର ୨ ମାସ ପରେ ଆସିଛି। ମଣିକନ୍ଦନ କହିଥିଲେ ତାମିଲନାଡୁ ସରକାର ଟିକଟକ୍ ଆପ୍ଲିକେସନ୍ ବନ୍ଦ କରିବା ନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସହିତ କଥା ହେବେ, କାରଣ ଏହା ଦ୍ବାରା ପିଲାମାନେ ପଥଭ୍ରଷ୍ଟ ହେଉଛନ୍ତି। ତେଣୁ ଏହି ଆପ୍ଲିକେସନକୁ ନିଷିଧ କରିବାକୁ ଦାବି ହୋଇଥିଲା। ଆବେଦନର ଶୁଣାଣି କରିଥିବା ବିଚାରପତି କିରୁବାକରଣ ଓ ଜଷ୍ଟିସ୍ ଏସ୍ଏସ୍ ସୁନ୍ଦରଙ୍କ ଖଣ୍ଡପୀଠ ଏହି ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ। ଆବେଦନରେ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ଏହି ଆପ୍ଳିକେସନ୍ ଜରିଆରେ ଭାରତୀୟ ସଂସ୍କୃତିକୁ କ୍ଷତି ହେବ।

ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଯେ, ଟିକଟକ୍ ଏକ ଚାଇନିଜ ଆପ୍ଳିକେସନ୍। ଗାଁ ଓ ଛୋଟ ସହରରେ ଏହି ଆପ୍ଲିକେସନ୍ ଫେମସ୍ ହୋଇସାରିଛି। ଟିକଟକ୍ ଜରିଆରେ ୧୫ ସେକେଣ୍ଡ ସମୟର  ଭିଡିଓ ତିଆରି କରି ଏହାକୁ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ସେୟାର କରିହେବ। ଲୋକ ଏହି ଫ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଗୀତ, ନାଚ ଏବଂ ମଜାଳିଆ କଥା ସହିତ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଭିଡିଓ ସେୟାର କରିପାରିବେ।ଭାରତରେ ଏହାର ୧୦.୪ କୋଟି ୟୁଜର ରହିଛନ୍ତି। ଏହି ଆପ୍ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ଓ ବାଂଲାଦେଶରେ ପୂର୍ବରୁ ବ୍ୟାନ ହୋଇସାରିଛି। ଆମେରିକାରେ ଟିକଟକ୍ ଉପରେ ୪୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଜରିମନା ମଧ୍ୟ ଲାଗି ସାରିଛି।