PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ହରିଆଣାରେ ୨୪ମଇ ଯାଏ ବଢ଼ିଲା ଲକ୍‌ ଡାଉନ୍‌ , ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଖଟ୍ଟର କହିଲେ –ଜନତାଙ୍କ ଦାବି ନେଇ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ପୂର୍ବତନ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ରାଜେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଜାଡେଜାଙ୍କ କରୋନାରେ ପରଲୋକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଫିଲ୍ମ କିମ୍ଵା ସିରିୟଲ ସୁଟିଂ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ, ସମସ୍ତ ଇନଡୋର ଓ ଆଉଟଡୋର ସୁଟିଂ ବନ୍ଦ
  • ||
  • ୨୪ରେ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଲଘୁଚାପ: ଆଣ୍ଡାମାନ ସାଗରରେ ସୃଷ୍ଟି ହେବ, ଅବପାତ ରୂପ ନେବା ପାଇଁ ପାଣିପାଗ ଅନୁକୂଳ…
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧ ହଜାର ୭୩୨ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ, ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୬ ଲକ୍ଷ ୧୨ ହଜାର ଟପିଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ ୧୯ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୩୧୩କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ସଇଁତଳା : ଜମିବାଡ଼ି କଳହକୁ ନେଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ସଙ୍ଘର୍ଷ, ଜଣେ ମୃତ, ୨ ଅଟକ
  • ||
  • ପାଟଣାଗଡ଼ : କରୋନା ଯୁଦ୍ଧରେ ହାରିଗଲେ ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ବାଦିକ କୈଳାଶ ସାହୁ
  • ||
  • ଆଠଗଡ : ଚୋରା ଚାଲାଣ ବେଳେ ଓଲଟିଲା କାଠ ବୋଝେଇ ପିକଅପ୍ ଭ୍ୟାନ, ଡ୍ରାଇଭର ମୃତ ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ସ୍ୱର୍ଗତ ରଘୁନାଥ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ପୁଅ ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥା ଗୁରୁତର, କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେବା ପରେ ଚାଲିଛି ଚିକିତ୍ସା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ସୋମବାରଠୁ ଅନ୍‌ଲାନ୍‌ରେ ମିଳିବ ମଦ, ସକାଳ ୭ଟାରୁ ସଂଧ୍ୟା ୫ଟା ଯାଏଁ ଦେଇ ପାରିବେ ଅର୍ଡର, ହଜାର ଟଙ୍କାରେ ମଦ କିଣିଲେ ୧୦୦ ଟଙ୍କା ଡେଲିଭାରୀ ଚାର୍ଜ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ପାରା ଧରିବାକୁ ଯାଇ ଟ୍ରେନ୍‌ ଲାଇନ୍ରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ଜଳିଗଲା ନାବାଳକ, ଗୁରୁତର ଆହତ ଅବସ୍ଥାରେ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ମାସ ଶେଷକୁ ଓଡ଼ିଶାରେ ସଂକ୍ରମଣ ପିକ୍‌ରେ ପହଞ୍ଚିବ, ଜୁନ୍‌ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରୁ କମିପାରେ
  • ||
  • କଟକ : ବୃଦ୍ଧ ଦମ୍ପତ୍ତିଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ଅବସ୍ଥାରେ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ !
  • ||

ଓଡ଼ିଶାର ୪ ଜଣଙ୍କୁ ପଦ୍ମ ପୁରସ୍କାର: ଦୈତାରି ନାୟକ, କମଳା ପୂଜାରୀ, ପ୍ରକାଶ ରାଓ ଓ ଗୀତା ମେହେଟ୍ଟାଙ୍କୁ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୫ା୧(ବ୍ୟୁରୋ): ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଆଜି ପଦ୍ମ ପୁରସ୍କାର ଘୋଷଣା ହୋଇଛି । ସେଥିରେ ଓଡ଼ିଶାରୁ ୪ଜଣ ‘ପଦ୍ମଶ୍ରୀ’ ପାଇଁ ମନୋନୀତ ହୋଇଛନ୍ତି । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଭଉଣୀ ତଥା ବିଶିଷ୍ଟ ଲେଖିକା ଗୀତା ମେହେଟ୍ଟାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସଂସ୍କୃତି ଓ ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ର ପାଇଁ ‘ପଦ୍ମଶ୍ରୀ’ ଲାଗି ମନୋନୀତ କରାଯାଇଛି । ବାକି ତିନିଜଣ ସମାଜସେବା କ୍ଷେତ୍ରରୁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରୁଛନ୍ତି । ସେମାନେ ହେଲେ³ ସମାଜସେବୀ ଦୈତାରୀ ନାୟକ, କୃଷି ଓ ସମାଜସେବାରେ କମଳା ପୂଜାରୀ ଏବଂ ସମାଜସେବା ଓ ଶିକ୍ଷାରେ ଡି. ପ୍ରକାଶ ରାଓ ରହିଛନ୍ତି । ଚଳିତ ଥର ମୋଟ୍‌ ୧୧୨ ଜଣ ପଦ୍ମ ପୁରସ୍କାର ପାଇବାକୁ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ୪ ଜଣ ‘ପଦ୍ମବିଭୂଷଣ’, ୧୪ ଜଣ ‘ପଦ୍ମଭୂଷଣ’ ଏବଂ ୯୪ ଜଣ ‘ପଦ୍ମଶ୍ରୀ’ ପାଇବାକୁ ମନୋନୀତ ହୋଇଛନ୍ତି । ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ପୁରସ୍କାର ପାଇଁ ମନୋନୀତ ଏହି ୪ ଜଣଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଛନ୍ତି । ଏହି ୪ ଓଡ଼ିଆଙ୍କ ଅଧ୍ୟବସାୟ ଓ କର୍ତ୍ତବ୍ୟନିଷ୍ଠା ଓଡ଼ିଶାବାସୀଙ୍କୁ ଅନୁପ୍ରାଣିତ କରିବ । ସେହିପରି ସହିଦ ଓଡ଼ିଆ ଯବାନ ପ୍ରଦୀପ ପଣ୍ଡା କୀର୍ତ୍ତିଚକ୍ର ପାଇଁ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିବାରୁ ଓଡ଼ିଶା ଗର୍ବିତ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତି ।
ଗୀତା ମେହେଟ୍ଟା: ଗୀତା ମେହେଟ୍ଟା ଜଣେ ପ୍ରଖ୍ୟାତ ଲେଖକ । ସେ ପ୍ରବାଦ ପୁରୁଷ ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଝିଅ । କେମ୍ବ୍ରିଜ୍‌ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ପଢା ସାରିବା ପରେ ଗୀତା ବିଦେଶୀ ଟେଲିଭିଜନ୍‌ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟାରୀର ପ୍ରଯୋଜନା ଓ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାରୁ ନିଜ କ୍ୟାରିୟର୍‌ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ୟୁରୋପିଆନ୍‌ ଓ ୟୁଏସ୍‌ ନେଟୱର୍କସ୍‌ ପାଇଁ ସେ ପ୍ରାୟ ୧୪ଟି ଟେଲିଭିଜନ୍‌ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟାରୀର ପ୍ରଯୋଜନା ତଥା ନିର୍ଦ୍ଦେଶନା ଦେଇଛନ୍ତି । କିଛି ଦିନ ପାଇଁ ସେ ଆମେରିକାର ଏକ ଟେଲିଭିଜନ୍‌ ଗଣମାଧ୍ୟମ ପାଇଁ ଯୁଦ୍ଧ ପ୍ରତିନିଧି ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ । ପରେ ସେ ବହି ଲେଖିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ଏ ରିଭର ସୂତ୍ର, ରାଜ୍‌, କର୍ମୀ କୋଲା, ସ୍ନେକସ୍‌ ଆଣ୍ଡ ଲାଡର୍ସ ଓ ଇଟରନାଲ୍‌ ଗଣେଶ ଭଳି ଅନେକ ପୁସ୍ତକ ଲେଖିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ ପୁସ୍ତକଗୁଡିକ ପ୍ରାୟ ୨୧ଟି ଭାଷାରେ ଅନୁବାଦ ହୋଇ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଛି । ତାଙ୍କ ପୁସ୍ତକ ଆମେରିକା, ୟୁରୋପ ଓ ଭାରତରେ ବେଷ୍ଟ୍‌ ସେଲର୍‌ ତାଲିକାରେ ସ୍ଥାନିତ ହୋଇଛି ।
ଦୈତାରୀ ନାଏକ: କେନ୍ଦୁଝର ବାଂଶପାଳ ବ୍ଲକ୍‌ର ଏକ ଛୋଟ ପାହାଡ଼ିଆ ବୈତରଣୀ ଗାଁର ବାସିନ୍ଦା ଦୈତାରୀ ନାୟକ । ବୟସ ପ୍ରାୟ ୭୦ ବର୍ଷ ହେବ । ତାଙ୍କ ଗାଁରେ ଚାଷ ଜମି ପାଇଁ ପାଣିର ଉତ୍କଟ ଅଭାବ ଥିଲା । ପାଣି ଅଭାବରୁ ଚାଷ କରିବାରେ ଗାଁ ଲୋକେ ସମସ୍ୟା ଭୋଗୁଥିଲେ । ଗାଁଲୋକଙ୍କ ସମସ୍ୟାକୁ ଦେଖି ଦୈତାରୀ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ପାହାଡ଼ ଖୋଳା ଅଭିଯାନ । ପାହାଡ଼ିଆ ଉଚ୍ଚା ଜାଗାରେ ଥିବା ବଡ଼ ବଡ଼ ପଥର ଖଣ୍ଡକୁ ଖୋଳି ସେ କେନାଲ୍‌ ବାହାର କରିଥିଲେ । ୩ କିମି ଲମ୍ବାର କେନାଲ୍‌ ଖୋଳି ଗାଁ ଜମିକୁ ପାଣି ଆଣିଥିଲେ । ଏହି ପାଣିରେ ଗାଁଲୋକେ ଚାଷ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲେ । ଦୈତାରୀଙ୍କ ଏହି ପ୍ରୟାସ ତାଙ୍କୁ ରାତାରାତ୍‌ ଚର୍ଚ୍ଚିତ କରି ଦେଇଥିଲା ।
କମଳା ପୂଜାରୀ: କମଳା ପୂଜାରୀ କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲାର ଜଣେ ଆଦିବାସୀ ମହିଳା । ଜୈବିକ ଚାଷ ପଦ୍ଧତିର ପ୍ରଚାରପ୍ରସାର ସହ ଏହି ପଦ୍ଧତିକୁ ଆପଣାଇ ସେ ୧୦୦ରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଜାତିର ଶସ୍ୟକୁ ସଂରକ୍ଷଣ କରିଛନ୍ତି । ରାସାୟନିକ ଓ କୀଟନାଶକ ପ୍ରୟୋଗକୁ ଛାଡି ଜୈବିକ ଚାଷକୁ ଆପଣାଇବାକୁ ସେ ତାଙ୍କ ଅଞ୍ଚଳର ଅନେକ ଚାଷୀଙ୍କୁ ପ୍ରବର୍ତ୍ତାଇବା ସହ ଏଥିରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ । ତାଙ୍କର ଏହି ନିଆରା ପ୍ରୟାସକୁ ସରକାର ସ୍ୱୀକୃତି ଦେବା ସହ ତାଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟ ଯୋଜନା ବୋର୍ଡର ସଦସ୍ୟା କରିଥିଲେ । ୨୦୦୪ରେ ତାଙ୍କୁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ମହିଳା ଚାଷୀ ପୁରସ୍କାର ମିଳିଥିଲା ।
ଡି. ପ୍ରକାଶ ରାଓ: ପେଷାରେ ଚା ବିକାଳି । କିନ୍ତୁ ଏଥିରୁ ଉପାର୍ଜିତ ଟଙ୍କାରେ ଅନେକ ପିଲାଙ୍କ ଜୀବନ ଗଢୁଛନ୍ତି । ଏହି ଟଙ୍କାରେ ସ୍କୁଲ ଖୋଲି ପିଲାଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ପାଠ ପଢ଼ାଉଛନ୍ତି । ରକ୍ତଦାନ କରିବା ଓ ରୋଗୀଙ୍କ ସେବା କରିବାକୁ ସେ ଯେମିତି ନିଜ ବ୍ରତ ଭାବେ ଧରି ନେଇଛନ୍ତି । ସେ ହେଉଛନ୍ତି ଡି. ପ୍ରକାଶ ରାଓ । ଜଣେ ସମାଜସେବୀ ଭାବେ ୫ ଦଶନ୍ଧିରୁ ଅଧିକ ବର୍ଷ ହେଲା ନିଆରା ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି । ବସ୍ତି ପିଲାଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଦେବାରେ ସେ ଆଲୋକବର୍ତ୍ତିକା ସାଜିଛନ୍ତି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର