PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦେବଗଡ : ରିଆମାଳ ରେଞ୍ଜ ନୁଆଁଡିହି ସେକ୍ସନ ଖିଲେଇ ଜଙ୍ଗଲରେ ହାତୀ ଆକ୍ରମଣ ଯୋଗୁଁ ବନ ଶ୍ରମିକ ଗୁରୁତର
  • ||
  • କୋଣାର୍କ : ରୋଗ କଷ୍ଟ ସହିନପାରି ସ୍କୁଲ ହତାରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲେ ବୃଦ୍ଧ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୧୫୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୩୪ ପଜେଟିଭ୍
  • ||
  • ନୀଳଗିରି : ମାଡ଼ିଆସୁଛନ୍ତି ନୀଳଗିରି ଆଡକୁ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ହାତୀ, ଚାଷୀ ଆତଙ୍କିତ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ପୋଖରୀରେ ବୁଡି ୨ ଶିଶୁ ମୃତ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ବିପଦ ସଂକେତ ଉପରେ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି ଜଳକା, ବନ୍ୟା ପାଣି ଘେରରେ ୧୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଗ୍ରାମ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ଅଟୋରୁ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ଗାଡି ଛାଡି ୨ ମାଫିଆ ଫେରାର୍
  • ||

ପାଇକ ମହାସଂଘ ପାଳିଲା ପାଇକ ଦିବସ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୯ା୩(ବ୍ୟୁରୋ): ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୯ ତାରିଖ ଭାରତୀୟ ଇତିହାସରେ ଏକ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଦିବସ ବୋଲି ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ନିଖିଳ ଓଡ଼ିଶା ପାଇକ ମହାସଂଘର ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ଅଶୋକ କୁମାର ପାଲଟାସିଂହ । ପ୍ରଥମ ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମ ‘ପାଇକ ବିଦ୍ରୋହ’ ଓଡ଼ିଶା ମାଟିରୁ ଏହି ଦିନ ହିଁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ପାଇକ ବାହିନୀ ଇଂରେଜ ବିରୁଦ୍ଧରେ ବିଦ୍ରୋହ ଘୋଷଣା କରି ସମ୍ମୁଖ ଯୁଦ୍ଧରେ ଇଂରେଜ ବାହିନୀକୁ ପରାସ୍ତ କରିବା ସହିତ ହାଜତ ପୋଡ଼ିଥିଲେ ଏବଂ ଇଂରେଜ ସୈନ୍ୟଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରି ଆଗକୁ ମାଡ଼ି ଚଲିଥିଲେ । ଏହାପରେ ଏହା ଓଡ଼ିଶାର ଚାରିଆଡ଼େ ସଂଗ୍ରାମ ପ୍ରସାରିତ ହୋଇଥିଲା ।

ତେଣୁ ଭାରତବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମ ଏହି ଦିନ ହିଁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ପାଇକ ମହାସଂଘ ବାରମ୍ବାର ଦାବି କରି ଆସୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ‘ପାଇକ ଦିବସ’ ପାଳନ ନକରିବା ଏହା ପାଇକମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ଉଦାସୀନତାର ପ୍ରତୀକ । ପାଇକ ଆଖଡ଼ା ଆଜି ମାଟିରେ ମିଶିଗଲାଣି ଏହା ପୁନରୁଦ୍ଧାର କରାଯାଉ ନାହିଁ । ପାଇକ ଆଖଡ଼ାକୁ ସ୍କୁଲ୍‌, କଲେଜରେ ସ୍ଥାନ ଦେଇ ଏହାକୁ ଏନ୍‌ସିସି, ସ୍କାଉଟ୍‌ର ମାନ୍ୟତା ଦେବା ତଥା ପାଇକ ଆଖଡ଼ାକୁ ରାଜ୍ୟ କ୍ରୀଡ଼ାର ମାନ୍ୟତା ଦେବା, ପାଇକ ଦିବସ ପାଳନ ଏବଂ ପାଇକ ଏକାଡ଼େମୀ ଗଠନ କରିବା ଉପରେ ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ଗୁରୁତ୍ୱ ଆରୋପ କରିଛନ୍ତି ।

ଆଜିର ଏହି ସମାବେଶରେ ରାଜ୍ୟ ଉପସଭାପତି ଭୀମସେନ ପାଇକରାୟ, ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲା ସଭାପତି ପୂର୍ଣ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ପାଟ୍ଟଶାଣୀ, ପାଇକ ବିଶାରଦ ଗୁରୁ କେଦାର ଦାଶ, ରାଜ୍ୟ କୋଷାଧ୍ୟକ୍ଷ ରଞ୍ଜନ ବଳିୟାରସିଂହ, ଦଳବେହରା ମନୋରଞ୍ଜନ ପଶ୍ଚିମ କବାଟ, ଜଗତସିଂହପୁର ଜିଲ୍ଲା ସଭାପତି ବିଦ୍ୟାଧର ନାୟକ, ରାଜ୍ୟ ଉପଦେଷ୍ଟା ବିଭୂତି ସ୍ୱାଇଁ, ପ୍ରମୋଦ ସାମନ୍ତରାୟ, ନୟାଗଡ଼ ସଭାପତି ଭରତ ଦାସ, କାକଟପୁର ଗୁରୁ ଶ୍ରୀଧର ଦାସ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ।