ପାଇକ ମହାସଂଘ ପାଳିଲା ପାଇକ ଦିବସ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୯ା୩(ବ୍ୟୁରୋ): ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୯ ତାରିଖ ଭାରତୀୟ ଇତିହାସରେ ଏକ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଦିବସ ବୋଲି ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ନିଖିଳ ଓଡ଼ିଶା ପାଇକ ମହାସଂଘର ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ଅଶୋକ କୁମାର ପାଲଟାସିଂହ । ପ୍ରଥମ ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମ ‘ପାଇକ ବିଦ୍ରୋହ’ ଓଡ଼ିଶା ମାଟିରୁ ଏହି ଦିନ ହିଁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ପାଇକ ବାହିନୀ ଇଂରେଜ ବିରୁଦ୍ଧରେ ବିଦ୍ରୋହ ଘୋଷଣା କରି ସମ୍ମୁଖ ଯୁଦ୍ଧରେ ଇଂରେଜ ବାହିନୀକୁ ପରାସ୍ତ କରିବା ସହିତ ହାଜତ ପୋଡ଼ିଥିଲେ ଏବଂ ଇଂରେଜ ସୈନ୍ୟଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରି ଆଗକୁ ମାଡ଼ି ଚଲିଥିଲେ । ଏହାପରେ ଏହା ଓଡ଼ିଶାର ଚାରିଆଡ଼େ ସଂଗ୍ରାମ ପ୍ରସାରିତ ହୋଇଥିଲା ।

ତେଣୁ ଭାରତବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମ ଏହି ଦିନ ହିଁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ପାଇକ ମହାସଂଘ ବାରମ୍ବାର ଦାବି କରି ଆସୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ‘ପାଇକ ଦିବସ’ ପାଳନ ନକରିବା ଏହା ପାଇକମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ଉଦାସୀନତାର ପ୍ରତୀକ । ପାଇକ ଆଖଡ଼ା ଆଜି ମାଟିରେ ମିଶିଗଲାଣି ଏହା ପୁନରୁଦ୍ଧାର କରାଯାଉ ନାହିଁ । ପାଇକ ଆଖଡ଼ାକୁ ସ୍କୁଲ୍‌, କଲେଜରେ ସ୍ଥାନ ଦେଇ ଏହାକୁ ଏନ୍‌ସିସି, ସ୍କାଉଟ୍‌ର ମାନ୍ୟତା ଦେବା ତଥା ପାଇକ ଆଖଡ଼ାକୁ ରାଜ୍ୟ କ୍ରୀଡ଼ାର ମାନ୍ୟତା ଦେବା, ପାଇକ ଦିବସ ପାଳନ ଏବଂ ପାଇକ ଏକାଡ଼େମୀ ଗଠନ କରିବା ଉପରେ ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ଗୁରୁତ୍ୱ ଆରୋପ କରିଛନ୍ତି ।

ଆଜିର ଏହି ସମାବେଶରେ ରାଜ୍ୟ ଉପସଭାପତି ଭୀମସେନ ପାଇକରାୟ, ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲା ସଭାପତି ପୂର୍ଣ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ପାଟ୍ଟଶାଣୀ, ପାଇକ ବିଶାରଦ ଗୁରୁ କେଦାର ଦାଶ, ରାଜ୍ୟ କୋଷାଧ୍ୟକ୍ଷ ରଞ୍ଜନ ବଳିୟାରସିଂହ, ଦଳବେହରା ମନୋରଞ୍ଜନ ପଶ୍ଚିମ କବାଟ, ଜଗତସିଂହପୁର ଜିଲ୍ଲା ସଭାପତି ବିଦ୍ୟାଧର ନାୟକ, ରାଜ୍ୟ ଉପଦେଷ୍ଟା ବିଭୂତି ସ୍ୱାଇଁ, ପ୍ରମୋଦ ସାମନ୍ତରାୟ, ନୟାଗଡ଼ ସଭାପତି ଭରତ ଦାସ, କାକଟପୁର ଗୁରୁ ଶ୍ରୀଧର ଦାସ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ଡିସେମ୍ବର ୧ରୁ ଖୋଲିବ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ମେଡିକାଲ କଲେଜ

ଧର୍ମପଦ ପୁରସ୍କାର ଓ ଶିଳ୍ପୀ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନାର ତାଲିକା ଘୋଷଣା କଲା ଓଡ଼ିଶା ଲଳିତ କଳା ଏକାଡେମୀ

ଆକାଶଙ୍କ ପ୍ରେମିକାଙ୍କୁ ନେଇ ବଢ଼ିଲା ଚର୍ଚ୍ଚା, ସେପଟେ କଂଗ୍ରେସ ପଚାରିଲା- ପାଠକଙ୍କ ସହ କେଉଁ ବିଧାୟକଙ୍କ ରହିଛି ସମ୍ପର୍କ ?

ଆଗାମୀ ଦିନରେ ପିଲାଙ୍କ ସିଲାବସ୍‌ରେ ସାମିଲ ହେବ ‘ସାଇବର୍‌ ସିକ୍ୟୁରିଟି’ ବିଷୟ : ବିଦ୍ୟାଳୟସ୍ତରରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ସଚେତନତା

ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ନେଲା ଆଉ ୧୪ ମୁଣ୍ଡ: ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୭୧୮କୁ ବୃଦ୍ଧି

ଓଡ଼ିଶାରେ ତଳକୁ ଖସିଲା କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: ୨୪ଘଣ୍ଟା ଆଉ ୫୯୪ ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ୍, ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୩ ଲକ୍ଷ ୧୭ହଜାର ଟପିଲା