PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ହୀରାକୁଦରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିକାଶ ପାଇଁ ୧୩୦ କୋଟି ବ୍ୟୟ ହେବ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର- ପ୍ରେମିକାକୁ ଜୀଅନ୍ତା ଜାଳିଦେବା ଘଟଣାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଯୁବକ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଅଗଷ୍ଟ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରୁ +୨ ନାମଲେଖା ପ୍ରକ୍ରିୟା, ଜୁଲାଇ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ବିସ୍ତୃତ ତଥ୍ୟ ଅପଡେଟ୍‌ ପାଇଁ ଜୁନିୟର୍‌ କଲେଜଗୁଡ଼ିକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାରର ଖୋଲିଲା ଆଉ ୪ଟି ଗେଟ୍, ୧୪ଟି ଗେଟ୍ ଦେଇ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ଜାରି
  • ||
  • ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଓ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଘରେ ଟିକା ଦେବା ମାମଲା : ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନେଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ଓ କୌଣସି ପରିଚୟ ପତ୍ର ନଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ନିଆଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ସମ୍ପର୍କରେ ଜଣାଇବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗିର : ରାଜେନ୍ଦ୍ର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ୟୁଜିସି ମାନ୍ୟତା ନମିଳିବା ପ୍ରସଙ୍ଗ, ଭିସିଙ୍କୁ ଭେଟି ଆଲୋଚନା କଲା ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଅଗଷ୍ଟରୁ ଅକ୍ଟୋବର ଭିତରେ ଆସିବ ତୃତୀୟ ଲହରୀ : ବିଜୟ ମହାପାତ୍ର
  • ||
  • ନୀଳଗିରି : ନୀଳଗିରି ନିକଟ ଆମ୍ବଡିହା ଛକରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ମେଡ଼ିକାଲକୁ ବିଲେଇ କାମୁଡ଼ା ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ୍ ନେବାକୁ ଆସୁଥିବା ବେଳେ ବାଇକ୍ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ମହିଳା ମୃତ, ମୃତ ମହିଳା ହେଲେ ଖନ୍ତାପଡା ଥାନା ବରୁଣସିଂ ଗ୍ରାମର ଭିକା ଦାସଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ତୁଳସୀ
  • ||
  • କଟକ : ଚୌଦ୍ଵାର କଲେଜ ପଛପଟ ସାହିରେ ଲୁଟ୍, ଘରେ କେହି ନଥିବାର ସୁଯୋଗ ନେଇ ଲୁଟି ନେଲେ ୧୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନାଗହଣା
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର : ରାଇରଙ୍ଗପୁର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଥାନା ନୁରୁବାଦଡା ଗ୍ରାମରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଧକ୍କାରେ ବାଇକ ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟାର ଚାଲିଛି ଅଡିଟ୍, ଶେଷ ହେବାକୁ ଆଉ ୧୦ ରୁ ୧୫ ଦିନ ସମୟ ଲାଗିବ : ଡିଏମଇଟି
  • ||
  • କେସିଙ୍ଗା : କେସିଙ୍ଗା ପରିଦର୍ଶନ ସହ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପ କାମର ସମୀକ୍ଷା କଲେ ପିଡି ଡିଆରଡିଏ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କର୍ଣ୍ଣାଟକର ନୂଆ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ବାସବରାଜ ବୋମାଇ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଚୋରି ଭୁବନେଶ୍ଵରରେ ଗିରଫ, କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ଅଳଙ୍କାର ଚୋରି କରି ଚମ୍ପଟ ମାରିଥିଲା ଚୂନଲଗା ଚାକରାଣୀ, ସାଲିହାସାହିରୁ ଧରିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ରାତି ଅଧରେ ଧାରଣାରତ ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ, ମାଡ଼ ମାରି ଗାଳିଗୁଲଜ କଲେ ୫ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬୯ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୫୭୦୩କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୭୦୩ ଜଣ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜଧାନୀରେ ଅଣାୟତ୍ତ ଡେଙ୍ଗୁ, ଜୀବନ ସହ ଖେଳୁଛି ବିଏମ୍‌ସି, ମାଡ଼ିଚାଲିଛି ଏଡିସ୍‌ ମଶା ବଂଶ
  • ||

ସୀମାରେ ପୁଣି ଉଡ଼ିଲା ପାକ୍‌ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୩ ।୩(ଏଜେନ୍ସି): ପୁଲୱାମା ଆତଙ୍କୀ ଆକ୍ରମଣ ଓ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ବାଲାକୋଟ୍‌ରେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ବିମାନ ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣା ପରେ ଜମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରରେ ପାକିସ୍ତାନର ହରକତ ଜାରି ରହିଛି । ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ଲଗାତାର ଭାବେ ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ଉଲ୍ଲଂଘନ କରି ଭାରତୀୟ ସେନାଶିବିର ଓ ଜନବସତିକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଆସିଛି । ସେହିଭଳି ଗତକାଲି ରାତିରେ ପାକିସ୍ତାନର ଦୁଇଟି ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ମଧ୍ୟ ପୁଞ୍ଚ ସେକ୍ଟରରେ ଭାରତୀୟ ସୀମା ଭିତରକୁ ପ୍ରବେଶ ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ପାକିସ୍ତାନର ଏଭଳି ଉଦ୍ୟମକୁ ସୀମାରେ ସଜାଗ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ପଣ୍ଡ କରିଦେଇଛି । ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରେଖାର ଅତି ନିକଟରେ ଗତକାଲି ରାତିରେ ଏହି ଦୁଇଟି ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଅତି ଦ୍ରୁତଗତିରେ ଉଡୁଥିଲେ । ବିମାନ ଉଡାଣର ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଶବ୍ଦ ମଧ୍ୟ ଶୁଣିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ଅବଶ୍ୟ ଜେଟ୍‌ ବିମାନ ଦୁଇଟି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରେଖା ଠାରୁ ୧୦ କି.ମି. ଦୂର ତଥା ପାକିସ୍ତାନ ସୀମା ଭିତରେ ଉଡୁଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଭାରତୀୟ ସୀମାରେ ମୁତୟନ ବାୟୁସେନା ରାଡାରରେ ତାହା ଧରାପଡିଥିଲା । ଏକଥା ଜଣାପଡିବା ପରେ ବାୟୁସେନାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ହାଇଆଲର୍ଟରେ ରଖାଯାଇଛି । ଏୟାର ଡିଫେନ୍ସ ଓ ରାଡାର ସିଷ୍ଟମକୁ ଅଧିକ ସକ୍ରିୟ କରାଯାଇଛି । ପାକିସ୍ତାନର ଯେକୌଣସି ପ୍ରକାର ହରକତର ଦୃଢ଼ ଜବାବ ଦେବାକୁ ବାୟୁସେନାକୁ ମଧ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି ।
ଭାରତରେ ସୈନ୍ୟବାହିନୀର ତିନୋଟି ଯାକ ଅଙ୍ଗକୁ ହାଇଆଲର୍ଟରେ ରଖାଯାଇଛି । ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଯୁଦ୍ଧର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିବାକୁ ଗୁପ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି । ସ୍ଥଳସେନା ଏବଂ ବାୟୁସେନା ଯେକୌଣସି ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଶତ୍ରୁର ଆକ୍ରମଣ କିମ୍ବା ବାୟୁସୀମା ଉଲ୍ଲଂଘନକୁ ପ୍ରତିହତ କରିବା ପାଇଁ ଅଭ୍ୟାସ କରୁଛନ୍ତି । ଭାରତର ସମସ୍ତ ବାୟୁସେନା ଷ୍ଟେସନକୁ ‘ପ୍ୟାସିଭ୍‌ ଡିଫେନ୍ସ ମୋଡ’ରେ ରଖାଯିବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରାଯାଇଛି । ବାୟୁସେନା ଷ୍ଟେସନ ପାଇଁ ଦୁଇ ପ୍ରକାର ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଯଥା ଆକ୍ଟିଭ୍‌ ଏବଂ ପ୍ୟାସିଭ୍‌ ଡିଫେନ୍ସ ମୋଡର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଥାଏ । ଆକ୍ଟିଭ୍‌ ଡିଫେନ୍ସ ମୋଡରେ ରଖାଗଲେ ସବୁ ଷ୍ଟେସନରେ ବାୟୁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ, ବିମାନ ବିଧ୍ୱଂସୀ ତୋପ ଏବଂ ଯୁଦ୍ଧବିମାନକୁ ତୟାର ରଖାଯାଇଥାଏ । ଶତ୍ରୁ ଆକ୍ରମଣ କଲେ ତାହାର ଜବାବ ଦେବା ପାଇଁ ଏଭଳି ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଥାଏ । ପ୍ୟାସିଭ୍‌ ମୋଡରେ ରଖାଗଲେ ସବୁ ଷ୍ଟେସନ, ସେଠାରେ ଥିବା ଯୁଦ୍ଧାସ୍ତ୍ର, ସୈନିକ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାରଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଏ । ଶତ୍ରୁ ରାଷ୍ଟ୍ର ଆକସ୍ମିକ ଭାବେ ଭାରତର ବାୟୁସେନା ଷ୍ଟେସନଗୁଡିକ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବାର ଆଶଙ୍କା ଥିଲେ ଏଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଥାଏ । ଏବେ ଏଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି ।
ବାୟୁସେନାର ସମସ୍ତ ଅଧିକାରୀ ଓ ଯବାନଙ୍କ ଛୁଟି ବାତିଲ କରାଯାଇଛି । ଯେଉଁମାନେ ପୂର୍ବରୁ ଛୁଟିରେ ଯାଇଥିଲେ, ସେମାନଙ୍କୁ କାର୍ଯ୍ୟରେ ତୁରନ୍ତ ଯୋଗ ଦେବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି । ସବୁ ଷ୍ଟେସନରେ ଶତ୍ରୁର ବୋମାମାଡ଼ରୁ ବର୍ତ୍ତିବା ପାଇଁ ଟ୍ରେଞ୍ଚ (ଭୂତଳ ଢାଞ୍ଚା) ନିର୍ମାଣ କରାଯାଉଛି । ଷ୍ଟେସନ ପରିସରରେ ରହୁଥିବା ବାୟୁସେନା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପରିବାରବର୍ଗଙ୍କୁ ଶତ୍ରୁ ଆକ୍ରମଣ ସମୟରେ କିଭଳି ଜରୁରୀକାଳୀନ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ହେବ, ସେଥିପାଇଁ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଦିଆଯାଉଛି । ଉଭୟ ସ୍ଥଳସେନା ଏବଂ ବାୟୁସେନାର ପ୍ରତି ଘାଟିରେ ଆହତ ଯବାନଙ୍କୁ କିପରି ଜରୁରୀକାଳୀନ ଚିକିତ୍ସା ସୁବିଧା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇପାରିବ, ସେଥିପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି । ଖାଲି ସେତିକି ନୁହେଁ ସମସ୍ତ ଯୁଦ୍ଧାସ୍ତ୍ର ଡିପୋକୁ ବି ଯେକୌଣସି ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଯୁଦ୍ଧ ଲାଗିଲେ, ତୁରନ୍ତ ଏବଂ ନିରନ୍ତର ଯୋଗାଣ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି । ସ୍ଥଳସେନା ମୁଖ୍ୟ ଜେନେରାଲ ବିପିନ ରାୱତ ନିକଟରେ ରାଜସ୍ଥାନ ଓ ଗୁଜରାଟ ସୀମା ପରିଦର୍ଶନ କରି ସେନାର ପ୍ରସ୍ତୁତିର ସମୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି । ସେପଟେ ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟ ନିଜର ସ୍ଥଳସେନା, ବାୟୁସେନା ଏବଂ ନୌସେନାକୁ ଯୁଦ୍ଧ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିଛି । ଏସବୁକୁ ଦେଖିଲେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଭାରତ ଓ ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧ ସମ୍ଭାବନାକୁ ଏଡାଇ ଦିଆଯାଇନପାରେ ବୋଲି ମନେ କରାଯାଉଛି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର