PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କପିଲାଭଟା : ପାରିବାରିକ କଳହରୁ ସ୍ତ୍ରୀର ତଣ୍ଟି ଚିପି ହତ୍ୟା କଲା ସ୍ୱାମୀ
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶା: ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧ ହଜାର ୮୦୫ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ, ୨୧ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା ମହାମାରୀ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ଵର : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ପୋଲ ତଳକୁ ଖସିଲା କାର୍, ୩ ମୃତ ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • OJEE: ଜୁନ୍‌ ୧୫ ଯାଏ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ, ଜୁନ୍‌ ୧୭ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ ଫି’ଦାଖଲ କରିପାରିବେ
  • ||
  • ପୁରୀ:ଏ ବର୍ଷ ବି ବିନା ଭକ୍ତରେ ହେବ ବିଶ୍ଵ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ରଥଯାତ୍ରା, କେବଳ ସେବାୟତ ଟାଣିବେ ରଥ
  • ||
  • ପୁରୀ: ଆଜି ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ବାହାର ଚନ୍ଦନ ଯାତ୍ରା, ମେ ୧୫ରୁ ଜୁନ୍‌ ୬ ଯାଏଁ ୧୪୪ ଧାରା ଜାରି
  • ||
  • ଚାଷୀ କୂଳ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର: ମେ’ ୩୧ରେ କେରଳ ଛୁଇଁବ ମୌସୁମୀ,ଜୁନ୍ ୧୦ରୁ ୧୨ ସୁଦ୍ଧା ଓଡ଼ିଶା
  • ||
  • ଆଜି ପବିତ୍ର ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟା, ମାଟି ମା’କୁ ପୂଜା କରି ଚାଷ କାମ ଅନୁୁକୂଳ କରିବେ ଚଷା ପୁଅ
  • ||

ପାକିସ୍ତାନର ଅଭିଯୋଗ, ଆମ ଜଳସୀମାକୁ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲା ଭାରତୀୟ ବୁଡାଜାହଜ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୫।୩:ପୁଲଓ୍ଵାମା ହମଲା ପରେ ଭାରତ ଓ ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟରେ ସୀମାରେ ବଢୁଥିବା ଉତ୍ତେଜନା ମଧ୍ୟରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ନୌସେନା ମଙ୍ଗଳବାର ଅଭିଯୋଗ କରିଛି ନିଜର ଜଳସୀମା କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଭାରତୀୟ ବୁଡ଼ାଜାହାଜର ପଶିବା ଉଦ୍ୟମକୁ ବିଫଳ କରିଦିଆଯାଇଛି। ପାକିସ୍ତାନ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ଅଭିଯୋଗ ସେହି ସମୟରେ ଆସିଛି ଯେତେବେଳେ ଆଜି ଆଡମିରାଲ ସୁନିଲ ଲାମ୍ବା ସମୁଦ୍ର ରାସ୍ତାରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଅନୁପ୍ରବେଶ କରିପାରନ୍ତି ବୋଲି ଆଶଙ୍କା କରିଛନ୍ତି। ପାକିସ୍ତାନର ନୌସେନା ମୁଖପାତ୍ର ଏକ ଭିଡିଓ ଜାରି କରି କହିଛନ୍ତି ଶାନ୍ତି ରଖିବା ପାଇଁ ନୌସେନା ଭାରତୀୟ ବୁଡାଜାହାଜକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିନାହିଁ। ଏଥିରୁ ଜଣାପଡୁଛି ଯେ ଆମେ ଶାନ୍ତି ଚାହୁଁ।

ପାକ୍ ସେନା ଦ୍ବାରା ଜାରି ଭିଡିଓରେ କେବଳ ବୁଡା ଜାହାଜର ଉପର ଅଂଶ ଦେଖାଯାଉଛି। ଯାହାକୁ ଭାରତୀୟ ବୁଡା ଜାହାଜ ବୋଲି  ପାକିସ୍ତାନ ଦାବି କରିଛି। ଏହି ଭିଡିଓ ଗତକାଲି ରାତି ୮ଟା୩୦ ମିନିଟରେ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି।  ପାକ୍ ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ଭିଡ଼ିଓରେ କିଛି ଦମ ନାହିଁ। ଭାରତୀୟ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ କହିବା କଥା ହେଲା ଯେ ପାକିସ୍ତାନ ଯେଉଁ ସୀମା କ୍ଷେତ୍ରର ଉଲ୍ଲଙ୍ଘନ କରିବା ଓ ଆକ୍ରମଣ  ନକରିବା ଦାବିରେ କିଛି ଦମ ନାହିଁ। ଏମିତି ଅଭିଯୋଗ କରିବା ପାକିସ୍ତାନ ଅଧିକାର କ୍ଷେତ୍ରର ବାହାରେ ରହିଛି।

ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ପାକିସ୍ତାନ ଯେଉଁ ସ୍ଥାନର ଭିଡ଼ିଓ ଜାରି କରି ଭାରତୀୟ ବୁଡ଼ାଜାହାଜ ତାର ସୀମା କ୍ଷେତ୍ରରେ ପଶିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରିଥିବାର  କହୁଛି ତାହା ସମ୍ପୂଣ୍ଣ ମିଥ୍ୟା। ଯେଉଁ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ପାକିସ୍ତାନ ନିଜର ସୀମା ଦର୍ଶାଉଛି, ତାହା ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସୀମା କ୍ଷେତ୍ର ଅନ୍ତର୍ଗତ ଆସିଥାଏ। ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସୀମା କ୍ଷେତ୍ର ହୋଇଥିବା କାରଣରୁ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଭାରତୀୟ ବୁଡ଼ାଜାହାଜକୁ ଧରିବା କିମ୍ବା ଛାଡ଼ିବାର ଅଧିକାର ନାହିଁ।