ଆଇଏମ୍‌ଏଫ୍‌କୁ ଭାରତର ସତର୍କବାଣୀ: ପାକିସ୍ତାନକୁ ପାଣ୍ଠି ଦେଲେ ବୁଡ଼ିବ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୦ା୪(ଏଜେନ୍ସି):ଭୟଙ୍କର ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟରେ ଛନ୍ଦି ହୋଇଥିବା ପାକିସ୍ତାନ ଏବେ ପାଣ୍ଠି ଯୋଗାଡରେ ବ୍ୟସ୍ତ । ବନ୍ଧୁ ରାଷ୍ଟ୍ର ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ମୁସ୍‌ଲିମ୍‌ ରାଷ୍ଟ୍ରଗୁଡିକ ନିକଟରେ ହାତ ପତେଇ କିଛି ଅର୍ଥ ଯୋଗାଡ କରିଛି ପାକ୍‌ । ତଥାପି ଅର୍ଥନୀତିକୁ ଚଳାଇବା ପାଇଁ ଏହା ଯଥେଷ୍ଟ ନୁହେଁ । ସେଥିପାଇଁ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମୁଦ୍ରା ପାଣ୍ଠି(ଆଇଏମ୍‌ଏଫ୍‌)ର ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନ । ପୂର୍ବରୁ ଆଇଏମ୍‌ଏଫ୍‌ରୁ ପାକିସ୍ତାନ ଅନେକ ଥର ସାହାଯ୍ୟ ଆଣିଥିବାବେଳେ ପୁଣି ଆଉ ଏକ ପ୍ୟାକେଜ୍‌ ଲାଗି ଜୋରସୋର ଉଦ୍ୟମ ଚଳାଇଛନ୍ତି ଇମ୍ରାନ । ଅପରପକ୍ଷରେ, ଭାରତ ସମେତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ରଗୁଡିକ ଆଇଏମ୍‌ଏଫ୍‌କୁ ଏ ନେଇ ସତର୍କ କରିଛନ୍ତି । ପାକିସ୍ତାନକୁ ସାହାଯ୍ୟ କଲେ ପାଣ୍ଠି ବୁଡିବ ବୋଲି ଏମାନେ ଆଇଏମ୍‌ଏଫ୍‌କୁ ଆଗୁଆ ସାବଧାନ କରିଛନ୍ତି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଆତଙ୍କବାଦ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଯୋଗୁ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଫାଇନାନ୍‌ସିଆଲ ଆକ୍ସନ ଟାସ୍କ ଫୋର୍ସ(ଏଫ୍‌ଏଟିଏଫ୍‌) ପକ୍ଷରୁ କଳା ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇପାରେ । ଏପଟେ ଅର୍ଥନୀତି ଟ୍ରାକ୍‌ରୁ ବାହାରିଯାଇଛି, ଅନ୍ୟପଟେ ଏଫ୍‌ଏଟିଏଫ୍‌ ଡ଼ର । ଏଭଳି ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜଜନକ ପରିସ୍ଥିତି ମଧ୍ୟରେ ପାଣ୍ଠି ଯୋଗାଣ ନେଇ ଆଇଏମ୍‌ଏଫ୍‌କୁ ଅନ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ରଗୁଡିକର ସତର୍କବାଣୀ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଇ୍ରମାନ ଖାନ୍‌ଙ୍କ ସମସ୍ୟାକୁ ଆହୁରି ବଢ଼ାଇ ଦେଇପାରେ ।

ଇତିମଧ୍ୟରେ ୱାଶିଂଟନରେ ହୋଇଥିବା ବୈଠକରେ ଭାରତୀୟ ଅଧିକାରୀମାନେ ଆଇଏମ୍‌ଏଫ୍‌କୁ ସତର୍କ କରିଥିଲେ ଯେ, ପାକିସ୍ତାନକୁ ପାଣ୍ଠି ଯୋଗାଇବା ଅର୍ଥ ଟଙ୍କାକୁ ସମୁଦ୍ରରେ ଫୋପାଡିଦେବା । ଏଫ୍‌ଏଟିଏଫ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଗ୍ରେ ଲିଷ୍ଟ୍‌ରେ ରଖାଯାଇଥିବାରୁ ଏହାର ବିଦେଶୀ ପାଣ୍ଠି ଓ ନିବେଶ ଉପରେ ବି ରୋକ୍‌ ଲାଗିଛି । ପୁଣି ଏହା ଏଫ୍‌ଏଟିଏଫ୍‌ର କଳା ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ରହିଛି । କଳା ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ହୋଇଗଲେ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ରାଷ୍ଟ୍ର ଏହା ସହ ଆର୍ଥିକ କାରବାର କରିବେ ନାହିଁ । ତେଣୁ ଆର୍ଥିକ ପ୍ୟାକେଜ୍‌ ଦେଇ ଆଇଏମ୍‌ଏଫ୍‌ ଏହାର ପାଣ୍ଠିକୁ ରିସ୍କକୁ ନ ଆଣୁ ବୋଲି ଭାରତୀୟ ଅଧିକାରୀମାନେ ବୈଠକରେ କହିଥିଲେ । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଆସନ୍ତା ମାସ ଏଫ୍‌ଏଟିଏଫ୍‌ରେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ନେଇ ସମୀକ୍ଷା କରାଯିବ । ବେଆଇନ ଅର୍ଥ କାରବାର ଏବଂ ଆତଙ୍କବାଦ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରେ ପାଣ୍ଠି ଯୋଗାଣକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଥାଏ ଏଫ୍‌ଏଟିଏଫ୍‌ । ପାକିସ୍ତାନ ଏଭଳି କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଥିବା ଅନେକ ଅଭିଯୋଗ ରହିଛି । ଆତଙ୍କବାଦ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦେଇ ଆସିଥିବା ପାକିସ୍ତାନ ଏଥିରେ ଅନେକ ପାଣ୍ଠି ବିନିଯୋଗ କରୁଛି, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଅନେକ ଜୀବନହାନି ଏବଂ ସାଧାରଣ ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ ହେଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଅଛି । ଏହା ଉପରେ ସମୀକ୍ଷା କରାଯାଇ ଏଫ୍‌ଏଟିଏଫ୍‌ରେ ପାକିସ୍ତାନର ଭାଗ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରାଯିବ ।

ଭୟଙ୍କର ଆତଙ୍କବାଦୀ ତଥା ଜୈସ-ଏ-ମହମ୍ମଦ ମୁଖ୍ୟ ମାସୁଦ୍‌ ଆଝାରକୁ ଶରଣ ଦେଇଥିବା ପାକିସ୍ତାନ ଏହାର ଅର୍ଥନୀତିକୁ ଟ୍ରାକ୍‌କୁ ଆଣିବା ପାଇଁ ଆଇଏମ୍‌ଏଫ୍‌ଠାରୁ ୮୦୦ରୁ ୧୨୦୦ କୋଟି ଡଲାରର ଆର୍ଥିକ ସାହାଯ୍ୟ ଲୋଡୁଛି । ଗତ ୩ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଦେଶର ବିତ୍ତୀୟ ନିଅଣ୍ଟ ୬ ଗୁଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ୧୮୦୦ କୋଟି ଡଲାର ଟପିଯାଇଛି । ଯଦି ଏଥର ଆଇଏମ୍‌ଏଫ୍‌ ଏହାକୁ ଋଣ ଦିଏ ତା’ହେଲେ ଏହା ହେବ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଆଇଏମ୍‌ଏଫ୍‌ର ୨୨ ତମ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ।

ଗୁରୁବାର ପାକିସ୍ତାନ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଆସଦ ଉମର ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ସେ କହିଥିଲେ ଯେ, ଆଇଏମ୍‌ଏଫ୍‌ ସହ ଆର୍ଥିକ ପ୍ୟାକେଜ୍‌ ନେଇ କଥାବାର୍ତ୍ତା ଅନ୍ତିମ ସୋପାନରେ ଅଛି । କିନ୍ତୁ ଏହା ପରେ ଖବର ଆସିଥିଲା ଯେ, ଚୀନ-ପାକିସ୍ତାନ ଅର୍ଥନୈତିକ କରିଡରକୁ ନେଇ ଆଇଏମ୍‌ଏଫ୍‌ ଚିନ୍ତା ମଧ୍ୟରେ ଅଛି । ଆଇଏମ୍‌ଏଫ୍‌ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଉପରେ ଏହି ଅର୍ଥନୈତିକ କରିଡରର ପ୍ରଭାବକୁ ନେଇ ଆଇଏମଏଫ୍‌ ଚିନ୍ତିତ ଥିବା ଏକ ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାଯାଇଛି ।

ଗତ ସୋମବାର ଆସଦ ଉମର ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ ଯେ, ଏଫ୍‌ଏଟିଏଫ୍‌କୁ ପାକିସ୍ତାନ ଅନୁପାଳନ ରିପୋର୍ଟ ଦେଇସାରିଛି ଏବଂ ଚଳିତ ମାସ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଆଇଏମ୍‌ଏଫ୍‌ର ପ୍ରତିନିଧି ଦଳ ପାକିସ୍ତାନ ଗସ୍ତରେ ଆସିବେ ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


କାହାକୁ ନଜଣାଇ ଲୁଚିଛପି କିମ ଜୋଙ୍ଗ ଉନ ନିଜ ପରିବାର ସହ ନେଇଗଲେ କରୋନା ଟିକା, ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁଠୁ ପାଇଲେ ସେ ଟିକା ?

ଥରେ କି ଦୁଇଥର ନୁହେଁ ଏବେ ତୃତୀୟଥର ପାଇଁ କରୋନାକୁ ମାତ୍ ଦେଲେ ଏହି ମହିଳା, ବୟସ ଜାଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ…

୧୨୬ ବର୍ଷରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଜଣେ ଭାରତୀୟ ହେବେ ବାଟାର ବସ୍

ଆତଙ୍କବାଦୀକୁ “ସୈନ୍ୟ ସମ୍ନାନ” ଭୂଷିତ କରୁଛି ପାକିସ୍ତାନ ? 26/11 ଆକ୍ରମଣରେ ନିଭାଇଥିଲା ବଡ ଭୁମିକା…

ତଦନ୍ତ ବେଳେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଗଲା ପୁଲିସ- ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ହଁ ହତ୍ୟାକାରୀ

ଏହି ରାଜନେତାଙ୍କୁ ହୃଦୟ ଦେଇବସିଛନ୍ତି ଦାଉଦର ଗର୍ଲଫ୍ରେଣ୍ଡ ହୟାତ୍