PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ନାମରେ ଟେଣ୍ଡର ଫିକସିଙ୍ଗ ଓ ଗ୍ରାନାଇଟ ପଥର ଖଣିଲିଜରେ ଦୁର୍ନୀତିର ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପୁର୍ବତନ ସାଂସଦ ତଥା ପିସିସି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସଭାପତି ପ୍ରଦୀପ ମାଝୀ
  • ||
  • କଟକ: ଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲ, ୧୪ ବର୍ଷ ପରେ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡ ଆସାମୀ ନିର୍ଦୋଷରେ ଖଲାସ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ମୂଲ୍ୟବାନ ଖଇର ଗଣ୍ଡି ଓ ଗାଡି ଜବତ କଲା ବନ ବିଭାଗ, ଡ୍ରାଇଭର ଫେରାର
  • ||
  • କୋରାପୁଟ: ବାଇକ୍ ଚୋର ଗ୍ୟାଙ୍ଗକୁ ଧରିବା ସଫଳ ହେଲା କୋରାପୁଟ ଟାଉନ ଥାନା ପୋଲିସ, ୧୫ ବାଇକ୍‌ ଉଦ୍ଧାର, ୩ ଚୋର ଗିରଫ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର: ଅଲିପିଙ୍ଗଳ ବାଲିଘାଟରେ ପୁଣି ଚଢ଼ଉ କଲେ ତହସିଲଦାର , ୭ରୁ ଅଧିକ ହାଇଓ୍ବା ଜବତ, ମାଲିକ ମହଲରୁ ତେଜୁଛି ଅସନ୍ତୋଷ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ ଚିନ୍ତା ବଢ଼ାଉଛି ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଆଉ ୩୮ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨୯୫୭ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ପୁରୀ : ସ୍ନାନ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ପାଇଁ ପୁରୀରେ ୧୪୪ ଧାରା, ୨୩ ତାରିଖ ରାତି ୧୦ଟାରୁ ୨୫ ତାରିଖ ଭୋର ୨ଟା ଯାଏଁ କଟକଣା
  • ||
  • ପୁରୀ : ଏବର୍ଷ ୩ ଦିନ ନବଯୌବନ ଦର୍ଶନ, ଆଜି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଦଇତାପତି ସେବାୟତଙ୍କ ପ୍ରବେଶ, ୨୩ରେ ସେନାପଟା ଲାଗି ନୀତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାର ୭ ଜିଲ୍ଲାରେ ନିଅଣ୍ଟିଆ ବର୍ଷା, ଆଜି ୧୨ ଜିଲ୍ଲାରେ ଘଡ଼ଘଡ଼ି ସହ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା, ୟେଲୋ ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ ଜାରି
  • ||

ଆଜିଠୁ ସୋଆରେ ‘ପଖାଳ ଉତ୍ସବ’, ‘ପଖାଳ’କୁ ବିଶ୍ୱ ଦରବାରରେ ମାନ୍ୟତା ଦେବା ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ

source:http://www.mycitylinks.in

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୩୧ ।୩(ବ୍ୟୁରୋ): ଆସନ୍ତାକାଲି(ସୋମବାର)ରୁ ସୋଆ (ଡିମ୍ଡ ଟୁ ବି ୟୁନିଭର୍ସିଟି)ରେ ପଖାଳ ଉତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । ସୋଆ ଅଧତ୍ନସ୍ଥ ଫାକଲ୍ଟି ଅଫ ହସ୍ପିଟାଲିଟିି ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ପରିସରରେ ୭ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପଖାଳ ଉତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ବୋଲି ଡିନ୍ ପ୍ରଫେସର ଶିତିକଣ୍ଠ ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି । ଏହି ଅବସରରେ ଏକ ପ୍ରେସ୍ ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ ପ୍ରଫେସର ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି, ଓଡିଶାର ପାରମ୍ପରିକ ଖାଦ୍ୟ “ପଖାଳ’କୁ ବିଶ୍ୱ ଦରବାରରେ ମାନ୍ୟତା ଦେବା ପାଇଁ ଆମର ଏହି ଅଭିନବ ପ୍ରୟାସ । ଖାଦ୍ୟପ୍ରେମୀଙ୍କ ମହଲରେ ପଖାଳର ଆଦୃତି ବଢାଇବା ପାଇଁ ଏହି ଉତ୍ସବ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଛି । ଉତ୍ସବରେ ଓଡିଶାର ଗ୍ରାମୀଣ ସଂସ୍କୃତି ପରମ୍ପରା, ଖାଦ୍ୟ ରୁଚି, ଜୀବନଚର୍ଯ୍ୟା ତଥା କଳା କୌଶଳର ଏକ ଜୀବନ୍ତ ଛବିର ଉପସ୍ଥାପନା ଏହି ପଖାଳ ଉତ୍ସବରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ । ଆମିଷ, ନିରାମିଷ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବ୍ୟଞ୍ଜନ ସହ ପଖାଳ ପରଷା ଯିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି ।

ପ୍ରଫେସର ମିଶ୍ରଙ୍କ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ଓ ସମସ୍ତ କମର୍ଚାରୀ ତଥା ଛାତ୍ରାଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ସହଯୋଗରେ ଏହି ଉତ୍ସବ ପରିଚାଳିତ ହେବ । ଏହି ପଖାଳ ଉତ୍ସବରେ ଓଡିଶାର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଉଷୁନା ପଖାଳ, ଅରୁଆ ପଖାଳ, ଦହି ପଖାଳ, ଲେମ୍ବୁ ଓ ପଖାଳ, ପୋଦିନା ପଖାଳ ଏବଂ ଅଦା ପଖାଳ ଆଦି ଉପଲବ୍ଧ ହେବ । ଏହା ସହତି ବିଭିନ୍ନ ରକମର ଆମିଷ ବ୍ୟଞ୍ଜନ ମଧ୍ୟ ପରଷା ଯିବ । ପତ୍ରପୋଡା ମାଛ, ଚିଙ୍ଗୁଡି ଛେଚା, ଶୁଖୁଆ ବେସର ଆଦି ରହିବ । ସେହିପରି ନିରାମିଷ ବ୍ୟଞ୍ଜନରେ ପତ୍ରପୋଡା ଛତୁ, ଆଳୁଭଜା, ଆଳୁ – ବାଇଗଣ ଭରତା, ଛେଚା, ମସଲା କଲରା, ଶାଗ-ବଡି ଭଜା, କଞ୍ଚା ଆମ୍ବ ଛେଚା ଓ ବଡି ଚୁରା ଆଦି ପରିବେଷଣ କରାଯିବ ବୋଲି ପ୍ରଫେସର ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି । ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଖାଦ୍ୟ ରୁଚିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଖାଦ୍ୟ ଶେଷରେ ମିଷ୍ଟାନ ପରିବେଷଣ ମଧ୍ୟ କରାଯିବ । ମିଷ୍ଟାନ ତାଲିକାରେ ଖିର ଗଜା, ଛେନାଗଜା, ଛେନା ମୁଡୁକି ଓ ଲବଙ୍ଗଲତା ରହିଛି । ଶେଷରେ ପାରମ୍ପରିକ ପାନ ପରିବେଷଣର ବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ରହିଛି ବୋଲି ସେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର