PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଓ ଅନୁଗୁଳରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ନୂଆ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ, ଏମସିଏଲ୍‌ ବୋର୍ଡର ଅନୁମୋଦନ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର କୋଇଲା ଓ ଖଣି ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଲେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ସପ୍ତାହାନ୍ତ ସଟଡାଉନର ଦ୍ଵିତୀୟ ଦିନ, ଆଉ ଚଳିବନି ‘ଆଇ- କାର୍ଡ’, ବେସରକାରୀ ସଂସ୍ଥାର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ତାଲିକା ମାଗିଲା ପୁଲିସ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ବାଦିକ ତଥା ‘ପ୍ରମେୟ’ର ଖଣ୍ଡପଡ଼ା ପ୍ରତିନିଧି ସୋମନାଥ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • ଘଟଗାଁ : ମାଲବାହୀ ଟ୍ରେନ ଧକ୍କାରେ ହାତୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • କୋଲକାତା : ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଥମୁନି ହିଂସା, ପୁଣି ଥରେ ଟିଏମସି ଓ ବିଜେପି କର୍ମୀ ହାତାହାତି, ଜଣେ ମୃତ ୬ ଆହତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଉ ୧୯ ଜଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୧୮୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ କରୋନା ବିସ୍ଫୋରଣ, ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦ ହଜାର ୬୩୫ ପଜିଟିଭ୍, ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୫ଲକ୍ଷ ୩୪ ହଜାର ପାର୍
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତକୁ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓର ସତର୍କ ବାଣୀ, ଘାତକ ହେଉଛି କରୋନାର ନୂଆ ମ୍ୟୁଟାଣ୍ଟ, ଭାରତକୁ ତୀବ୍ର କରିବାକୁ ପଡିବ ଟିକାକରଣ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଏବେ ମିଳିଛି ସାମାନ୍ୟ ଆଶ୍ୱସ୍ତି, ଦୁଇଦିନ ପରେ ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ବଢ଼ିବ ତାତି, ୨୦ ଜିଲ୍ଲାରେ ଘଡ଼ଘଡ଼ି ସହ ଧୂଳିଝଡ଼ ବର୍ଷା ଆଶଙ୍କା
  • ||

ପୁଣିଥରେ ଭାରତୀୟ ସୀମାକୁ ପ୍ରବେଶ କଲା ପାକିସ୍ତାନୀ ୟୁଏଭି

ଜୟପୁର,୯।୩: ପାକିସ୍ତାନ ପୁଣିଥିରେ ଭାରତୀୟ ସୀମାକୁ ୟୁଏଭି ପଠାଇ ନିଜର ଅସଲ ମୁଖା ଖୋଲିଦେଇଛି। ଗତ ରାତିରେ ରାଜସ୍ତାନର ଶ୍ରୀ ଗଙ୍ଗାନଗର ପାଖ ହିନ୍ଦୁମଲକୋଟ ସୀମା ନିକଟରେ  ପାକିସ୍ତାନ ଦୁଇଥର ୟୁଏଭି ପଠାଇଥିଲା। ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ସୀମା ନିକଟରେ ଏବେ ସ୍ଥିତି ଖୁବ୍ ଉତ୍ତେଜନାପୂର୍ଣ୍ଣ ରହିଛି। ଗତ କାଲି ପାକିସ୍ତାନ ପକ୍ଷରୁ ଭାରତର କିଛି ମତ୍ସ୍ୟଜୀବିଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଟାର୍ଗେଟ କରାଯାଇଥିଲା। ଯାହାପରେ ଭାରତୀୟ ନେଭି ଓ ବିଏସ୍ଏଫ୍ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ସତର୍କ ହୋଇଯାଇଥିଲା।

ଉଲ୍ଳେଖନୀୟ ଯେ ସୀମା ସୁରକ୍ଷାବଳ ଶୁକ୍ରବାର-ଶନିବାର ରାତି ୨ଟା ବେଳେ ଭାରତୀୟ ସୀମାରେ ପାକିସ୍ତାନର ୟୁଏଭି ଦେଖିବାକୁ ପାଇଥିଲା। ଏହାପରେ ତାକୁ ଧ୍ବଂସ କରିବା ପାଇଁ ଫାୟାରିଂ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଳା। କିନ୍ତୁ ଫାୟାରିଂ କାରଣରୁ ୟୁଏଭି ଫେରିଯାଇଥିଲା। ତେବେ ଆଜି ସକାଳ ୫ଟା ୩୦ ମିନିଟ  ସମୟରେ ପୁଣିଥରେ ସୀମା ଭିତରକୁ ପଶି ଆସିଥିଲା। ଦୁଇ ବିଏସ୍ଏଫ ଯବାନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ପାଲଟା ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ମାମଲା ପରେ ଏବେ ବିଏସଏଫ୍ ପକ୍ଷରୁ ପାକିସ୍ତାନୀ ରେଞ୍ଜରଙ୍କୁ ପ୍ରୋଟେଷ୍ଟ ନୋଟ୍ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ସବୁଠାରୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା ହେଲା ୧୯୭୧ ପରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଗୁଳିକାଣ୍ଡ ଶୁଣିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ରାତି ଓ ସକାଳେ ଲଗାତାର ଗୁଳିକାଣ୍ଡ ହେବା ଯୋଗୁଁ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଆତଙ୍କିତ ହୋଇପଡିଥିଲେ।