PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ମହାଶବରାତ୍ରୀ ପାଇଁ କଟକଣା ଜାରି କଲେ ଏସ୍‌ଆର୍‌ସି, କୋଭିଡ଼ କଟକଣାରେ ଜାଗର ପାଳିବାକୁ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଓ କମିଶନଙ୍କୁ ନିର୍ଦେଶ,
  • ||
  • ଜାଗର ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଜାରି ହେଲା କଟକଣା , ମନ୍ଦିର ଭିତରେ ଓ ବାହାରେ ଗହଳି ହେବା ଓ ମେଳା ବସିବା ନେଇ ମଧ୍ୟ ଲାଗିଲା କଟକଣା , ଏସ୍‌ଆର୍‌ସି ପକ୍ଷରୁ କଟକଣା ଜାରି
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର: ମହିଳାଙ୍କୁ ଟାଙ୍ଗିଆ ହାଣି ହତ୍ୟା କରିବା ପରେ ଜାମଦା ଥାନାରେ ଆତ୍ମ ସମର୍ପଣ ଯୁବକ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ: ସ୍କର୍ପିଓକୁ ପିଟିଲା ମାଲବାହୀ ଟ୍ରେନ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଡ୍ରାଇଭର
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ଼: ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ପଡ଼ିଲେ ବଡଗାଁ ସହକାରୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ, ଆୟ ବର୍ହିଭୂତ ସମ୍ପତ୍ତି ଠୁଳ ଅଭିଯୋଗରେ ପୈତୃକ ଗ୍ରାମ ସହ ଲେଫ୍ରିପଡା ବାସଭବନ ଚାଲିଛି ରେଡ଼
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ଆଜି ଟ୍ୱିନ୍ ସିଟିର ପୋଲିସ କମିଶନର ଭାବେ ଦାୟିତ୍ୱ ନେବେ ବରିଷ୍ଠ ଆଇପିଏସ୍‌ ସୌମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରିୟଦର୍ଶୀ
  • ||
  • କୋଲକାତା : କୋଲକାତା ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟଣା, ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୯କୁ ବୃଦ୍ଧି, ମୃତକଙ୍କ ପରିବାରକୁ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ସହାୟତା ରାଶି ଘୋଷଣା କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ବରଯାତ୍ରୀ ଯାଇଥିଲେ ଯୁବକ, କନିଆଁ ଘର ନିକଟ ଡ୍ରେନରେ ପଡି ଆଖିବୁଜିଲେ
  • ||
  • ଭଞ୍ଜନଗର : ଜଳୁଛି ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲା ଭଞ୍ଜନଗର ଉତ୍ତର ଘୁମୁସର ବନଖଣ୍ଡ, ନିଆଁ ଲିଭାଇବାକୁ ଅସକ୍ଷମ ପାଲଟିଛି ବନ ବିଭାଗ, ଗାଁ ମୁହାଁ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ
  • ||

ଚୀନକୁ ଗଧ ବିକିବ ପାକିସ୍ତାନ, ମିଳିବ କୋଟିକୋଟି ଟଙ୍କା

source:www.csmonitor.com

ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟରେ ପଡିଥିବା ପାକିସ୍ତାନ ଏବେ ଗଧ ବିକି ନିଜ ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିବ । ପାକିସ୍ତାନରେ ପ୍ରବଳ ଗଧ ଦେଖିବାକୁ ମିଳନ୍ତି । ଗଧ ସଂଖ୍ୟାରେ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ତୃତୀୟ ନମ୍ବରରେ ଅଛି ପାକିସ୍ତାନ । ତେବେ ଚୀନ ଏଥିରେ ଏକ ନମ୍ବରରେ ରହିଛି ।  ପାକିସ୍ତାନରେ ଗଧ ସଂଖ୍ୟା ପ୍ରାୟ ୫୦ ଲକ୍ଷ ।

ପୂର୍ବରୁ ପାକିସ୍ତାନର ଆର୍ଥିକ ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଚୀନ୍ କୋଟିକୋଟି ଟଙ୍କାର ଲୋନ୍ ଦେବାପାଇଁ ରାଜି ହୋଇଥିଲା । ତେବେ ଏହା ବଦଳରେ ଏବେ ପାକିସ୍ତାନ ଚୀନକୁ ଗଧ ପଠାଇବ । ଚୀନରେ ଗଧକୁ ବହୁତ ଖାସ୍ ବିବେଚନା କରାଯାଏ କାରଣ ବିଭିନ୍ନ ପାରମ୍ପରିକ ଔଷଧ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ । ଗଧର ଚର୍ମରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିବା ଜେଲିଟିନରେ ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ରହିଥାଏ ।

ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଚୀନି କମ୍ପାନୀ ପାକିସ୍ତାନରେ ଗଧ ଫାର୍ମିଂ ପାଇଁ ଇନଭେଷ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ଆଗ୍ରହୀ ଅଛି । ବିଦେଶୀ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ପାକିସ୍ତାନରେ ଏଥିପାଇଁ ୨୧ ହଜାର କୋଟି ଇନଭେଷ୍ଟ କରିପାରେ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର