PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗଞ୍ଜାମ- କାଳବୈଶାଖୀର ତାଣ୍ଡଵ। ସେରଗଡ ବ୍ରାହ୍ମଣଛାଇ ଗାଁରେ ଗଛ ପଡି ଦୁଇ ମୃତ
  • ||
  • ବରିଷ୍ଠ ବିଜେଡି ନେତ୍ରୀ ଭି. ସୁଜ୍ଞାନୀ କୁମାରୀ ଦେଓଙ୍କ ଆଶୁ ଆରୋଗ୍ୟ କାମନା କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ଅସୁସ୍ଥତା କାରଣରୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଛନ୍ତି ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକା
  • ||
  • ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ବିଜେପି କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ଉପରେ ଟିଏମସିର ଆକ୍ରମଣର ପ୍ରତିବାଦରେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉପବାସ
  • ||
  • ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ: ତୃତୀୟ ଥର ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ମମତା ବାନାର୍ଜି
  • ||
  • କୋଭିଡ୍ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ୫୦ ହଜାର କୋଟି ଦେବ ଆର୍‌ବିଆଇ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ଡେଲିମାର୍କେଟରେ ସଂଘବଦ୍ଧ ଭାବେ ପରିବା ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ପ୍ରଶାସନ ବିରୋଧ କରିବାରୁ ଉତ୍ତ୍ୟକ୍ତ ହୋଇ ରାସ୍ତାରେ ପରିବା ଫିଙ୍ଗିଲେ ବେପାରୀ, ପୁଲିସ ଏବଂ ମ୍ୟୁନିସିପାଳିଟି ପକ୍ଷରୁ ବୁଝାମଣା ଜାରି
  • ||
  • ଗୁଡ଼ଭେଲା: ବିଦ୍ୟୁତ ଖୁଣ୍ଟକୁ ପଟିଲା ଟ୍ରକ ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଲୋକେ
  • ||
  • ହାଇଦ୍ରାବଦରୁ ଫେରୁଥିଲେ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ୧୨ ବର୍ଷର ଝିଅ, ସୀମାନ୍ତ ମୋଟୁରେ ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପକୂଳରେ ତାତି ଉଭାନ୍‌, ଆସନ୍ତା ୪ ଦିନ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ କାଳବୈଶାଖୀ
  • ||
  • ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶ ଓ ତେଲେଙ୍ଗାନାରୁ ଫେରିଲେ ୧୪ ଦିନିଆ କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନ୍‌ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୯୮୮୯ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ, ଆଖିବୁଜିଲେ ୧୬ ଜଣ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶା: ଆଜିଠୁ ରାଜ୍ୟବ୍ୟାପୀ ୧୪ ଦିନିଆ ‘ଲକଡାଉନ୍‌,’୧୯ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଳବତ୍ତର ରହିବ
  • ||

ନୱାଜ ଶରିଫ୍‌ ‘ପଳାତକ’ ଘୋଷିତ – ପାକ୍‌ ସରକାର ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣ ପାଇଁ ଇଂଲଣ୍ଡ ସହ କଲେ ସଂପର୍କ

https://www.aajtak.in/

ଇସଲାମାବାଦ –ପକିସ୍ତାନ ସରକାର ଇଂଲଣ୍ଡରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିବା ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନୱାଜ ଶରିଫ୍‌ଙ୍କୁ ପଳାତକ ଘୋଷିତ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କର ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣ ପାଇଁ ଇଂଲଣ୍ଡ ସରକାରଙ୍କ ସହ ସଂପର୍କ କରିଛନ୍ତି । ଆକାଉଣ୍ଟାବିଲିଟି ଓ ଇଣ୍ଟରନାଲ ମାମଲାରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କର ପରାମର୍ଶ ଦାତା ଶହଜାଦ ଅକବର କହିଛନ୍ତି ନୱାଜ ଶରୀଫ୍‌ଙ୍କର ଚିକିତ୍ସା ଆଧାରରେ ୪ ସପ୍ତାହର ବେଲ୍‌ ଗତ ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ୱରରେ ସମାପ୍ତ ହୋଇଯାଇଥିଲା ।

ଡନ୍‌ ନ୍ୟୁଜ୍‌ ଶନିବାର ଦିନ ଶହଜାଦ ଅକବରଙ୍କର ଆଧାରରେ କହିଛନ୍ତି , ସରକାର ତାଙ୍କୁ ( ଶରିଫ) ପଳାତକ ମାନୁଛି ଏବଂ ଇଂଲଣ୍ଡ ସରକାରଙ୍କୁ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟର୍ପିତ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରଥମରୁ ଅନୁରୋଧ  ପଠାଇ ସାରିଛି ।  

୭୦ବର୍ଷିୟ ଓ ୩ଥର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ରହିଥିବା ନୱାଜ ଶରିଫ , ଯାହାଙ୍କୁ ଏକ  ଆକାଉଣ୍ଟାବିଲିଟି କୋର୍ଟ ଭ୍ରଷ୍ଟାଚାର ମାମଲାରେ ଜେଲ୍‌ ଶୁଣାଇ ଥିଲେ ,ଗତ  ମାସରେ ଲାହୋରର ଏକ କୋର୍ଟଙ୍କୁ  ସୂଚିତ କରିଥିଲେ କି ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶକୁ ଫେରିବାକୁ ଅସମର୍ଥ । କାରଣ ତାଙ୍କର ଡାକ୍ତରମାନେ କରୋନା ମହାମାରୀକୁ ଦେଖି , ତାଙ୍କୁ ବାହାରକୁ ଯିବାକୁ ମନା କରିଥିଲେ ।

ଶରୀଫ ନିଜର ଓକିଲଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ଲାହୋର ହାଇକୋର୍ଟ(ଏଲଏଚସି)ଙ୍କୁ ନିଜର ମେଡିକଲ ରିପୋର୍ଟ ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ କହିଥିଲେ କି ଡାକ୍ତରମାନେ କରୋନା ମହାମାରୀ କାରଣରୁ ତାଙ୍କୁ ବାହାରକୁ ଯିବାକୁ ମନା କରିଛନ୍ତି , କାରଣ ତାଙ୍କୁ ପ୍ଲେଟଲେଟ୍ କାଉଣ୍ଟସ , ଡାଇବେଟିସ୍‌ , ହାର୍ଟ , କିଡନୀ ଓ ବ୍ଲଡ୍ ପ୍ରେସର ସମ୍ୱନ୍ଧୀୟ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ରହିଛି । 

 ଶହଜାଦ ଅକବର କହିଛନ୍ତି କି ପାକିସ୍ତାନ ସରକାର National Accountability Bureau ( ଏନ୍ଏବି) ସହ ଶରୀଫଙ୍କର ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣକୁ ଆଗକୁ ବଢ଼ାଇବା ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ କରିବେ ।

 ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଯେ , ନୱାଜ ଶରିଫ୍‌ ଇମ୍ୟୁନି ସିଷ୍ଟମ  ଡିସ୍‌ଅର୍ଡର ରେ ପୀଡ଼ିତ ହେବା ପରେ  ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଏହି ସମୟରେ ଲଣ୍ଡନରେ ଅଛନ୍ତି । ଲାହୋର  ହାଇ କୋର୍ଟଙ୍କ ତରଫରୁ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ବିଦେଶ ଯିବାକୁ ୪ ସପ୍ତାହର ଅନୁମତି ଦିଆଯିବାର ପରେ ଶରିଫ ଗତ ବର୍ଷ ନଭେମ୍ୱରରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ଚାଲି ଯାଇଥିଲେ ।