PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ହୀରାକୁଦରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିକାଶ ପାଇଁ ୧୩୦ କୋଟି ବ୍ୟୟ ହେବ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର- ପ୍ରେମିକାକୁ ଜୀଅନ୍ତା ଜାଳିଦେବା ଘଟଣାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଯୁବକ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଅଗଷ୍ଟ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରୁ +୨ ନାମଲେଖା ପ୍ରକ୍ରିୟା, ଜୁଲାଇ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ବିସ୍ତୃତ ତଥ୍ୟ ଅପଡେଟ୍‌ ପାଇଁ ଜୁନିୟର୍‌ କଲେଜଗୁଡ଼ିକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାରର ଖୋଲିଲା ଆଉ ୪ଟି ଗେଟ୍, ୧୪ଟି ଗେଟ୍ ଦେଇ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ଜାରି
  • ||
  • ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଓ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଘରେ ଟିକା ଦେବା ମାମଲା : ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନେଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ଓ କୌଣସି ପରିଚୟ ପତ୍ର ନଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ନିଆଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ସମ୍ପର୍କରେ ଜଣାଇବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗିର : ରାଜେନ୍ଦ୍ର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ୟୁଜିସି ମାନ୍ୟତା ନମିଳିବା ପ୍ରସଙ୍ଗ, ଭିସିଙ୍କୁ ଭେଟି ଆଲୋଚନା କଲା ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଅଗଷ୍ଟରୁ ଅକ୍ଟୋବର ଭିତରେ ଆସିବ ତୃତୀୟ ଲହରୀ : ବିଜୟ ମହାପାତ୍ର
  • ||
  • ନୀଳଗିରି : ନୀଳଗିରି ନିକଟ ଆମ୍ବଡିହା ଛକରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ମେଡ଼ିକାଲକୁ ବିଲେଇ କାମୁଡ଼ା ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ୍ ନେବାକୁ ଆସୁଥିବା ବେଳେ ବାଇକ୍ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ମହିଳା ମୃତ, ମୃତ ମହିଳା ହେଲେ ଖନ୍ତାପଡା ଥାନା ବରୁଣସିଂ ଗ୍ରାମର ଭିକା ଦାସଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ତୁଳସୀ
  • ||
  • କଟକ : ଚୌଦ୍ଵାର କଲେଜ ପଛପଟ ସାହିରେ ଲୁଟ୍, ଘରେ କେହି ନଥିବାର ସୁଯୋଗ ନେଇ ଲୁଟି ନେଲେ ୧୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନାଗହଣା
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର : ରାଇରଙ୍ଗପୁର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଥାନା ନୁରୁବାଦଡା ଗ୍ରାମରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଧକ୍କାରେ ବାଇକ ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟାର ଚାଲିଛି ଅଡିଟ୍, ଶେଷ ହେବାକୁ ଆଉ ୧୦ ରୁ ୧୫ ଦିନ ସମୟ ଲାଗିବ : ଡିଏମଇଟି
  • ||
  • କେସିଙ୍ଗା : କେସିଙ୍ଗା ପରିଦର୍ଶନ ସହ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପ କାମର ସମୀକ୍ଷା କଲେ ପିଡି ଡିଆରଡିଏ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କର୍ଣ୍ଣାଟକର ନୂଆ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ବାସବରାଜ ବୋମାଇ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଚୋରି ଭୁବନେଶ୍ଵରରେ ଗିରଫ, କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ଅଳଙ୍କାର ଚୋରି କରି ଚମ୍ପଟ ମାରିଥିଲା ଚୂନଲଗା ଚାକରାଣୀ, ସାଲିହାସାହିରୁ ଧରିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ରାତି ଅଧରେ ଧାରଣାରତ ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ, ମାଡ଼ ମାରି ଗାଳିଗୁଲଜ କଲେ ୫ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬୯ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୫୭୦୩କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୭୦୩ ଜଣ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜଧାନୀରେ ଅଣାୟତ୍ତ ଡେଙ୍ଗୁ, ଜୀବନ ସହ ଖେଳୁଛି ବିଏମ୍‌ସି, ମାଡ଼ିଚାଲିଛି ଏଡିସ୍‌ ମଶା ବଂଶ
  • ||

ରାଓ୍ବଲପିଣ୍ଡିର ସେନା ହସ୍ପିଟାଲରେ ବସି ପୁଲଓ୍ବାମା ଆକ୍ରମଣର ଷଡଯନ୍ତ୍ର ରଚିଥିଲା ଆଝାର

ନୂଆଦିଲ୍ଳୀ,୧୮।୨: (ଏଜେନ୍ସି)ପୁଲଓ୍ବାମା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣାର ସମସ୍ତ ଯୋଜନା ଜୈଶ-ଇ-ମହମ୍ମଦର ମୁଖ୍ୟ ମାସୁଦ ଆଝାର ରାଓ୍ବଲପିଣ୍ଡି ସେନା ହସ୍ପିଟାଲରେ ତା’ର ଚିକିତ୍ସା ଚାଲିଥିବା ବେଳେ କରିଥିଲା। ସେ ଏହି ଆାକ୍ରମଣ ତା’ ପୁତୁରା ଉସ୍ମାନର ହତ୍ୟାର ପ୍ରତିଶୋଧ ନେବାକୁ କରିଥିଲା।  ଉସ୍ମାନକୁ  ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀମାନେ ଗତ ବର୍ଷ ଅକ୍ଟୋବରରେ ତ୍ରାଲରେ ମାରିଥିଲେ। ପୁତୁରାର ହତ୍ୟା ପ୍ରତିଶୋଧ ନେବାକୁ ଆଝାର ବହୁଦିନ ହେବ ନୂଆ ଲୋକଙ୍କୁ ଖୋଜୁଥିଲା। ସେ ଏଭଳି ଏକ ଲୋକ ଖୋଜୁଥିଲା ଯାହାର ବ୍ରେନ ଓ୍ବାଶ କରି ତାକୁ ଆତ୍ମଘାତୀ ରୂପରେ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବ। ଶେଷର ସେ ଆଦିଲ ଅହମ୍ମଦ ଡାରକୁ ଏଥିପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରି ୪୦ ଜଣ ସିଆରପିଏଫ୍ ଯବାନଙ୍କ ହତ୍ୟା ଷଡଯନ୍ତ୍ର ରଚି ସଫଳ ହୋଇଥିଲା।

source: https://www.indiatvnews.com

ଏବେ ଆଝାରର ଚିକିତ୍ସା ପାକିସ୍ତାନର ସେନା ହସ୍ପିଟାଲରେ ଜାରି ରହିଛି। ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ପୁଲଓ୍ବାମା ଆକ୍ରମଣର ପ୍ରାୟ ୮ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଆଝର ଏକ ଅଡିଓ ଟେପ୍ ଜାରି କରିଥିଲା। ଏଥିରେ ସେ କହୁଥିଲା ଏହି ଲଢେଇରେ ମୃତ୍ୟୁ ଠାରୁ ଆଉ ଅଧିକ କିଛି ଅଧିକ ନାହିଁ। କେହି ମୋତେ ଆତଙ୍କୀ କହିପାରେ, କେହି ନିକମା, ପାଗଳ ଓ ଆଉ କେହି ଶାନ୍ତି ପାଇଁ ବିପଦ ବୋଲି କହିପାରେ। ଏପରିକି ଆଝାର ପୁଲଓ୍ବାମା ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ ୟୁଜେସି (ୟୁନାଇଟେଡ୍ ଜେହାଦ କାଉନସିଲ୍)ର ଅନ୍ୟ ମେଣ୍ଟ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ଗୁଡିକୁ ମଧ୍ୟ ସୂଚନା ଦେଇନଥିଲା। ଏହି ଟେପ୍ ଜରିଆରେ ଆଝାର କହିଛି ସେ  ନିଜ ପୁତୁରା ଅବଦୁଲ ରଶିଦ ଗାଜିକୁ କାଶ୍ମୀର ଘାଟିରେ ଯୁବପୀଢିଙ୍କ ବ୍ରେନଓ୍ବାଶ୍ କରିବା ଓ ତାଙ୍କୁ ଆଇଇଡି ବିସ୍ଫୋରଣ ସହିତ ଆତ୍ମଘାତୀ ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାର ଦାୟିତ୍ବ ଦେଇଥିଲା।

source: https://newsroompost.com

ଅନ୍ୟପକ୍ଷେ ୟୁଜେସିର ବୈଠକରେ ନୂଆ ଲଞ୍ଚପ୍ୟାଡ୍ ତିଆରି କରିବା ନେଇ ସହମତି ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲା। ଏହା ପରେ ଏକ ବୈଠକରେ ପିଓକେର ମୁଜାଫରାବାଦରେ ହୋଇଥିଲା। ଯେଉଁଥିରେ ଆତ୍ମଘାତୀ ଆକ୍ରମଣ ଉପରେ ଚର୍ଚା ହୋଇଥିଲା। ଏହି ବୈଠକ ୟୁଜେସିର ମୁଖ୍ୟ ଓ ହିଜବୁଲର କମାଣ୍ଡର ସଇଦ ସଲାହୁଦ୍ଦିନ୍ ନେତୃତ୍ବରେ ହୋଇଥିଲା।  ବୈଠକରେ ହିଜବୁଲର ଦ୍ବିତୀୟ ବଡ ନେତା ଓ ଡେପୁଟି କମାଣ୍ଡର ଇମତିଆଜ ଆଲମ, ଝେଲମ ଘାଟିର ଡାକ୍ତର ଅବୁ ଖାଲିଦ, ତହରିକ୍ ଅଲ ମୁଝାହିଦ୍ଦିନର ଶେଖ୍ ଜମିଉଲ ରହମାନ ଓ ପାକିସ୍ତାନ ଗୁଇନ୍ଦା ଏଜେନ୍ସିର ବ୍ରିଗେଡିୟର ଜୁବେର ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ। ଏହି ଆକ୍ରମଣରେ ଜୈଶର କୌଣସି ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ବ୍ୟବହାର ନକରିବା ସହ ନୂଆ ଚେହେରାକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବା ନେଇ ନିର୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଥିଲା।