PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପଞ୍ଜାବ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ପଞ୍ଜାବ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କ୍ୟାପ୍ଟେନ୍‌ ଅମରିନ୍ଦର ସିଂହ
  • ||
  • ଏସିଏଫ୍‌ ସୌମରଞ୍ଜନ ମହାପାତ୍ର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା – ଭୁବନେଶ୍ୱର ଫରେନସିକ୍‌ ଲ୍ୟାବ୍‌ରେ ଡିଏଫ୍‌ଓ , ରୋଷେୟାଙ୍କ ଲାଇ ଡିଟେକ୍ସନ ଟେଷ୍ଟ ଚାଲିଛି
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର: ମହିଳାଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା ଦେବା କାରଣରୁ ସ୍ୱାମୀ, ଶାଶୁ, ଶଶୁର ଓ ସଉତୁଣୀକୁ ୩ ବର୍ଷ ଜେଲ୍
  • ||
  • ଲୋଇସିଂହା: ଟ୍ରେନ ଆଗକୁ ଡେଇଁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ପରିଚୟ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ଦାରିଙ୍ଗବାଡି : ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରୁ ଚୋରା ଚାଲାଣ ବେଳେ କାଠପଟା ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ଲୋଇସିଂହା : ଚଳନ୍ତା ଟ୍ରେନ୍ ଆଗକୁ ଡେଇଁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲେ ଯୁବକ, କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : ମହିଳାଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା ଦେବାରୁ ସ୍ୱାମୀ, ଶାଶୁ, ଶ୍ଵଶୁର ଓ ସଉତୁଣୀକୁ ୩ ବର୍ଷ ଜେଲ ଦଣ୍ଡ
  • ||
  • ପଦ୍ମପୁର: ଗଜଲକ୍ଷ୍ମୀ ଷ୍ଟୋରରେ ଜିଏସଟି ବିଭାଗର ଚଢ଼ାଉ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର: ଗଞ୍ଜାମରେ ୧୦୧୦ଗାଁ ବାଲ୍ୟ ବିବାହ ମୁକ୍ତ ଘୋଷଣା କଲା ପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ରାତିରେ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ସହ ଶୋଇଥିଲା ବେଳେ ମହିଳାଙ୍କୁ କାମୁଡି ଦେଲା ବିଷାକ୍ତ ସାପ, ଆଖିବୁଜଲେ ମହିଳା
  • ||
  • ପାଟଣା: ପୂର୍ବତନ ପାଟଣା ବିଧାୟକ ରାମରାଇ ମୁଣ୍ଡାଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ହୀରାକୁଦର ପୁଣି ବନ୍ଦ ହେଲା ୬ ଗେଟ୍, ୧୮ଟି ଗେଟ୍ ଦେଇ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ଜାରି
  • ||
  • ବାଙ୍କୀ : ହୁଳୁହୁଳା ପୋଲ ଉପରେ ୪ ଫୁଟର ବନ୍ୟାଜଳ ପ୍ରବାହିତ, ବାଙ୍କୀର ବହୁ ପଞ୍ଚାୟତ ବାହ୍ୟ ଜଗତରୁ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଉ ୬ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୧୨୮କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରୁ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଆଉ ୬୯୫ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ସଠିପୁର : ଦୁଇ କଣ୍ଟେନର ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ଉଭୟ ଡ୍ରାଇଭର ଆହତ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁ : ହଂସୁଆ ନଈରେ ଘାଇ, ୧୦ରୁ ଅଧିକ ଗାଁ ଜଳମଗ୍ନ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ସୁଧୁରୁଛି ଉପରମୁଣ୍ଡର ବନ୍ୟା ସ୍ଥିତି, ହୀରାକୁଦରେ ବନ୍ଦ ହେଲା ୪ ଗେଟ୍‌, ୨୪ ଗେଟ୍‌ ଦେଇ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ଜାରି
  • ||
  • କାମାକ୍ଷାନଗର : ଚାଷୀଙ୍କୁ ଦଳି ମାରିଲା ଦନ୍ତା
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ବିମାନଘାଟି ପରିସରରେ ଜଣେ ମହିଳା ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ଉଦ୍ୟମ, ଠିକା କର୍ମଚାରୀ ଅଟକ
  • ||

ଦାରିଦ୍ର‌୍ୟ ନୁହେଁ ଦରିଦ୍ରଙ୍କୁ ହଟାଉଛି ପାକ୍‌

source:www.youtube.com

ଇସ୍‌ଲାମାବାଦ/କରାଚି,୫ା୪(ଏଜେନ୍ସି): ପାକିସ୍ତାନ ଅର୍ଥନୀତି ଏବେ ତଳିତଳାନ୍ତ । ଖାଦ୍ୟ ପଦାର୍ଥ, ଇନ୍ଧନ, ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀ ସବୁକିଛି ଏଠି ମହଙ୍ଗା । ଦାରିଦ୍ର ହଟାଇବାର ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଥିବା ଇମ୍ରାନ ଖାନ ସରକାର ଦରିଦ୍ରମାନଙ୍କୁ ହଟାଇ ଦେଉଛନ୍ତି । ଏଠାରେ ଖାଇପିଇ ବଞ୍ଚିବା ଦରିଦ୍ରଙ୍କ ପାଇଁ ଅସମ୍ଭବ ପାଲଟିଲାଣି । ଏଭଳି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଇମ୍ରାନ ଖାନ୍‌କୁ ଭୋଟ ଦେଇ ପଶ୍ଚାତାପ କରୁଛନ୍ତି ଦେଶବାସୀ ।

ଦେଶରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଦର ଆକାଶ ଛୁଇଁଛି । ଗାଡ଼ିରେ ଇନ୍ଧନ ପକାଇବା ଅଧିକାଂଶଙ୍କ ପାଇଁ ସମ୍ଭବ ହେଉନାହିଁ । ଟ୍ୟାକ୍ସି ଚାଳକମାନଙ୍କ ଆୟ ଅଧା ହୋଇଯାଇଛି । ୫ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚିଯାଇଛି ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି । ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ଇମ୍ରାନ୍‌ ଖାନ୍‌ଙ୍କୁ ଭୋଟ ଦେଇ ଜିତାଇଥିବା ଶହ ଶହ ପାକିସ୍ତାନବାସୀ ଏବେ ଆଚମ୍ବିତ । ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ଏମାନଙ୍କ ଆସ୍ଥା ଏକ୍‌ଦମ୍‌ ତୁଟିଯାଇଛି । ସେମାନେ ଜାଣି ସାରିଲେଣି ଅର୍ଥନୀତି ସମୁଦ୍ର ମୁହଁରେ ଛିଡା ହୋଇଛି । କେତେବେଳେ ଜୁଆରରେ ଭାସିଯିବ କହିହେବ ନାହିଁ । ନିର୍ବାଚନୀ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଭାବେ ଇମ୍ରାନ ଦାରିଦ୍ର‌୍ୟ ଦୂରୀକରଣ, ନିଯୁକ୍ତି ସୃଷ୍ଟି ଏବଂ ଏକ ଇସ୍‌ଲାମିକ୍‌ କଲ୍ୟାଣ ରାଷ୍ଟ୍ରର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଉପରେ ଜୋର ଦେଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କର ସବୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଫସର ଫାଟିଛି । ଅର୍ଥନୀତିର ଅବସ୍ଥା ଭୟଙ୍କର ହୋଇଯାଇଛି ।

ପାକିସ୍ତାନର ଏକ ଟାକ୍ସି ଚାଳକ ୟଶିର ସୁଲ୍‌ତାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଇମ୍ରାନ୍‌ ଖାନ ଦାରିଦ୍ର ଦୂର କରିବାର ବଡ଼ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଥିଲେ । ଦାରିଦ୍ର‌୍ୟ ଦୂର କରିବା ବଦଳରେ ସେ ଏବେ ଦରିଦ୍ରମାନଙ୍କୁ ହଟାଉଛନ୍ତି । ସେ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବେଳେ ବେଳେ ମନ ହେଉଛି ନିଜ ଟ୍ୟାକ୍ସିକୁ ଜଳାଇ ଦେବା ପାଇଁ । ଦେଶର ଚଳନ୍ତି ଖାତା ନିଅଣ୍ଟ ରେକର୍ଡ ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚିଯାଇଛି । ଏହା ବର୍ତ୍ତମାନ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମୁଦ୍ରାପାଣ୍ଠି(ଆଇଏମ୍‌ଏଫ୍‌)ଠାରୁ ୧୩ ତମ ଆର୍ଥିକ ପ୍ୟାକେଜ୍‌ ଅପେକ୍ଷାରେ ରହିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସରକାର କ’ଣ କରିବେ ତାହା ଚିନ୍ତା କରିପାରୁନାହାନ୍ତି । କଡା ନୀତି ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରି ଅର୍ଥନୀତିକୁ ସମ୍ଭାଳିବେ ନା ବାଲାନ୍ସ ଅଫ୍‌ ପେମେଣ୍ଟ ସଙ୍କଟକୁ ସାମ୍ନା କରିବେ ତାହା ସରକାର ଜାଣିପାରୁ ନାହାନ୍ତି । ବାଲାନ୍ସ ଅଫ୍‌ ପେମେଣ୍ଟ ସଙ୍କଟରେ ଅର୍ଥନୀତି ଏକ୍‌ଦମ୍‌ ବୁଡିଯିବ ।

ପାକିସ୍ତାନର ବୈଦେଶିକ ମୁଦ୍ରା ଭଣ୍ଡାରରେ ମାତ୍ର ୮୫୦ କୋଟି ଡଲାର ରହିଛି, ଯାହାକି ମାତ୍ର ୨ ମାସର ଆମଦାନି କରିପାରିବ । ମାର୍ଚ୍ଚରେ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ୯.୪%କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି, ଯାହାକି ୨୦୧୩ ନଭେମ୍ବରରୁ ସର୍ବୋଚ୍ଚ । ଜୁନ୍‌ରେ ଶେଷ ହେବାକୁ ଥିବା ୧୨ ମାସରେ ଦେଶର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ୩.୫ରୁ ୪% ରହିବ ବୋଲି ପାକିସ୍ତାନର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକଳନ କରିଛି । ସାରା ସଲ୍‌ମାନ ନାମରେ ଜଣେ ମହିଳା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଇମ୍ରାନଙ୍କ ଉପରେ ଭରସା କରି ମୁଁ ପାକିସ୍ତାନ ତେହେରିକ୍‌-ଏ-ଇନ୍‌ସାଫ୍‌(ପିଟିଆଇ)କୁ ଭୋଟ୍‌ ଦେଇଥିଲି । ବର୍ତ୍ତମାନ କିନ୍ତୁ ପଶ୍ଚାତାପ କରୁଛି । ପାକିସ୍ତାନର ମୁଦ୍ରା ମଧ୍ୟ ଦିନକୁ ଦିନ ଦୁର୍ବଳ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ସୋମବାର ଏଠାରେ ଲିଟର ପିଛା ପେଟ୍ରୋଲ ମୂଲ୍ୟରେ ୬ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ଘଟି ୯୮.୮୮ ଟଙ୍କା ହୋଇଛି । ଦିନକୁ ୧୦୦୦ରୁ ୧୩୦୦ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରୁଥିବା କୁଶଳୀ କର୍ମବଳ ଏବଂ ୬୦୦ରୁ ୮୦୦ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରୁଥିବା ଶ୍ରମିକ ଯନ୍ତ୍ରଣା ପାଉଛନ୍ତି । ଇନ୍ଧନ ଦର ବୃଦ୍ଧି ଯୋଗୁ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀ ଦର ବଢୁ଼ଛି । ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଏ ସବୁ କିଣିବା ପାଇଁ ସମର୍ଥ ହେଉନାହାନ୍ତି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର