ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କୁ ବାଲାକୋଟକୁ ନେଲା ପାକିସ୍ତାନ; ଜଗି ରହିଛନ୍ତି ୧୦୦ରୁ ଅଧିକ ପାକିସ୍ତାନୀ ସୈନ୍ୟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୯ା୩(ଏଜେନ୍ସି): ପାକିସ୍ତାନର ଖାଇବର ପାଖତୁନଖ୍ୱା ପ୍ରଦେଶ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବାଲାକୋଟରେ ଥିବା ଜୈସ୍‌-ଇ-ମହମ୍ମଦ ଆତଙ୍କବାଦୀର ତାଲିକ ମୁଖ୍ୟାଳୟ ଉପରେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ବିମାନ ଆକ୍ରମଣ କରିବାକୁ ୩୨ ଦିନ ବିତିଗଲାଣି । ଏହାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ସ୍ୱୀକାର କରି ନଥିବା ପାକିସ୍ତାନ ଦୀର୍ଘଦିନ ପରେ ଏହି ସ୍ଥାନକୁ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ ପ୍ରବେଶକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛି । ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନାର ମିଡିଆ ସଂସ୍ଥା ଆଇଏସ୍‌ପିଆର୍‌ ନିଜ ଦେଶର ୮ ଜଣ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କୁ ନେଇ ସେହି ଅଞ୍ଚଳର କିଛି ଅଂଶ ଦେଖାଇଛି । ଭାରତର ବିମାନ ଆକ୍ରମଣରେ କିଛି ହୋଇନାହିଁ ବୋଲି ଦର୍ଶାଇବାକୁ ପାକିସ୍ତାନ ଏଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି ।
ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନାର ଏକ ଏମ୍‌-୧୭ ହେଲିକପ୍ଟର ଯୋଗେ ୮ ଜଣ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କୁ ଘଟଣାସ୍ଥଳ ବୁଲାଇବାକୁ ନିଆଯାଇଥିଲା । ସକାଳ ୧୦ଟାରେ ସେମାନେ ସେଠାରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ । ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ଜଣେ ସେନା ଅଧିକାରୀ ଯାଇଥିଲେ । ପ୍ରାୟ ୬ ଏକର ପରିବ୍ୟାପ୍ତ ଏହି ଆତଙ୍କୀ ଶିବିରରେ ୩୫୦ରୁ ଅଧିକ ସଦସ୍ୟ ରହିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅଛି । ଯଦିଓ ସାମ୍ବାଦିକମାନଙ୍କୁ ଘଟଣାସ୍ଥଳ ନିକଟକୁ ନିଆଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ସେଠାର ଅଧିକାଂଶ ସ୍ଥାନକୁ ପ୍ରବେଶ ନିମନ୍ତ ଅନୁମତି ମିଳି ନଥିଲା । ସେମାନଙ୍କୁ ମାତ୍ର ୨ ଏକର ଅଞ୍ଚଳ ବୁଲାଇ ଫେରାଇ ଅଣାଯାଇଥିଲା । ଅବଶିଷ୍ଟ ୪ ଏକରରେ ରହିଥିବା ଘର ଓ ଶିବିରକୁ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ସିଟ୍‌ ଓ ଜରିରେ ଘୋଡାଯାଇଥିଲା । ସେହି ଅଞ୍ଚଳ ସବୁକୁ ପାକିସ୍ତାନ ସେନାର ୨୧୬ ପଦାତିକ ବାହିନୀ ପ୍ରାୟ ୧୦୦ରୁ ଅଧିକ କମାଣ୍ଡୋ ଘେରି ରହିଛନ୍ତି । ସେଠାରେ ଥିବା ଏକ ମଦ୍ରାସାରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୩୭୫ ଶିଶୁ ରହିଛନ୍ତି । ଏହି ଶିଶୁମାନଙ୍କ ସହ କଥା ହେବାପାଇଁ ସାମ୍ବାଦିକମାନଙ୍କୁ ଅନୁମତି ମିଳିଥିଲା । ଘଟଣାସ୍ଥଳର ଫଟୋ ତଥା ଭିଡିଓ ଉତ୍ତଳନ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଥିଲା ।
ସାମ୍ବାଦିକମାନେ ସେଠାରେ ଦୀର୍ଘ ୫ ଘଣ୍ଟା ୩୦ ମିନିଟ୍‌ ସମୟ ବିତାଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଏହି ଶିଶୁମାନେ କେବେ ଓ କେଉଁଠାରୁ ଆସିଲେ ସେକଥା ଜଣାପଡିନାହିଁ । ସେମାନଙ୍କୁ ପାକିସ୍ତାନ ଅନ୍ୟ ଆଡୁ ଆଣି ରଖିବା ପରେ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କୁ ନେଇ ଦେଖାଇବାକୁ ପ୍ରୟାସ କରିଛି । ଭାରତର ବିମାନ ଆକ୍ରମଣରେ କିଛି କ୍ଷତି ହୋଇନାହିଁ ବୋଲି ପାକିସ୍ତାନ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କୁ ଜଣାଇବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲା । ମାତ୍ର ବହୁ ଅଞ୍ଚଳକୁ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ସିଟ୍‌ ଓ ଜରିରେ ଘୋଡାଇ ରଖିବା ଘଟଣା ଭିନ୍ନ କଥା କହୁଥିଲା । ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୧୪ ତାରିଖରେ ଜମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରର ପୁଲୱାମାରେ ସିଆରପିଏଫର ଏକ ଗାଡି ଉପରେ ଆତ୍ମଘାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ୪୦ ଜଣ ଯବାନ ସହିଦ ହୋଇଥିଲେ । ସେହିମାସ ୨୬ ତାରିଖରେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ବାଲାକୋଟରେ ବିମାନ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲା । ଏଥିରେ ଜୈସ୍‌ର ତାଲିମ ମୁଖ୍ୟାଳୟ ଧ୍ୱଂସ ପାଇବା ସହିତ ବହୁ ଆତଙ୍କୀ, ସେମାନଙ୍କ କମାଣ୍ଡର ଓ ଜିହାଦି ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ଭାରତ ଦାବି କରିଥିଲା ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ଲଜ୍ଜା ! ବୋହୂର ସର୍ବସ୍ୱ ସାରିଲା ଶ୍ୱଶୂରଙ୍କର ପାପ ନଜର- ପୁଅକୁ ଗୁଳି କରି ଫେରାର

ବାବା ରାମଦେବଙ୍କ ଭାଇଙ୍କୁ ମିଳିଲା ଏହି ଦାୟିତ୍ୱ – କେତେ ଟଙ୍କା ଦରମା ନେବେ ଜାଣନ୍ତୁ

ଭାରତ ପାଙ୍ଗୋଙ୍ଗ୍‌ ଲେକ୍‌ ଏବଂ ଲଦାଖ ସୀମାରେ ମୁତୟନ କରିଛି ‘ଅଦୃଶ୍ୟ କମାଣ୍ଡୋ’ -ଜାଣନ୍ତୁ ଏମାନେ କିଏ ଏବଂ ନେଇଛନ୍ତି କେଉଁ ତାଲିମ

ବିଦେଶରେ ଥିବା ୫୦ ଜଣ ବେଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ସହ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କୁ ଭାରତ ଅଣାଗଲା

ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ଅଜିତ ଡୋଭାଲଙ୍କ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଗସ୍ତ, ଏହି ସବୁ ବିଷୟରେ କରିଛନ୍ତି ଆଲୋଚନା

ଜହ୍ନରେ ହେବ ୧୭୪ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଟୟଲେଟ୍, ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବ ନାସା