PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂକ୍ରମଣ ମୁହାଁ ଓଡ଼ିଶା, ସାମାନ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ ଥିଲେ ଟେଷ୍ଟ କରନ୍ତୁ : ଜନସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ: ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ବ୍ରିଜ୍ ତଳକୁ ଖସିଲା ଟ୍ରକ୍, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଡ୍ରାଇଭର୍
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ :ଢେଙ୍କାନାଳ ସିଭିଲ କୋର୍ଟକୁ ସିଲ , ୧୦ରୁ ଅଧିକ କର୍ମଚାରୀ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ ପରେ ମାଇକ୍ରୋ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଘୋଷଣା କଲା ପୌରପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ତଳମୁହାଁ କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ଦଶମ ଓ ଦ୍ଵାଦଶ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରୁହ : ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ: ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଅଜଣା ଗାଡି, ଜଣେ ମୃତ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ପାଟଣା: ଜମିବାଡ଼ି ବିବାଦକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ଦୁଇ ପରିବାର ଭିତରେ ଗଣ୍ଡଗୋଳ, ବଡ଼ ଭାଇ ମୁଣ୍ଡରେ ପଥର ଛେଚିଦେଲେ ସାନ ଭାଇର ପରିବାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପାଇଁ ଗାନ୍ଧୀ ମାର୍ଗରେ ହେଉଛି ଫୁଲଡ୍ରେସ୍ ରିହର୍ସଲ, ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ପାଇଁ ଟ୍ରାଫିକ୍ କଟକଣା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ତଳକୁ ଖସିଲା ସଂକ୍ରମଣ ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୨୯୧ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୨୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଖଲ୍ଲିକୋଟ: ପରିବା ବୋଝେଇ ଅଟୋକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ବାଲି ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ୍, ଜଣେ ମୃତ ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ପୁରୀ: ବାଲୁକା ଶିଳ୍ପୀ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ସୁଦର୍ଶନ ପଟ୍ଟନାୟକ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍‌, ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ମାସେ ଚିକିତ୍ସା ପରେ ଜଙ୍ଗଲକୁ ଫେରିଲା ୧୨ ଫୁଟର ଅହିରାଜ, ଢ଼େଲାମାଡ଼ରେ ଭାଙ୍ଗିଥିଲା ପିଞ୍ଜରା ହାଡ଼
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଆଉ ଦୁଇ ଦିନ ଭିଜିବ ଓଡ଼ିଶା, ଉପକୂଳ ସମେତ ୭ ଜିଲ୍ଲାରେ ସ୍ୱଳ୍ପରୁ ମଧ୍ୟମ ଧରଣର ବର୍ଷା ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ପିକଅପ୍ ଭ୍ୟାନ୍‌ରୁ ୨ କୁଇଣ୍ଟାଲ ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ୨ ମାଫିଆ ଗିରଫ
  • ||

ପାକିସ୍ତାନୀ ମନ୍ତ୍ରୀ ହିନ୍ଦୁଙ୍କୁ ନେଇ କଲେ ଏମିତି ଟିପ୍ପଣୀ, ନିଜ ପାର୍ଟିର ସଦସ୍ୟ କଲେ ଟାର୍ଗେଟ୍

source:www.amarujala.com

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ ୫/୩: ପାକିସ୍ତାନର ଜଣେ ମନ୍ତ୍ରୀ, ହିନ୍ଦୁ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଉପରେ ଖରାପ ଟିପ୍ପଣୀ କରିଛନ୍ତି । ଏହା ପରେ ସେ ନିଜ ପାର୍ଟିର ବରିଷ୍ଠ ସଦସ୍ଯଙ୍କ ଟାର୍ଟେଗକୁ ଆସିଯାଇଛନ୍ତି । ଏଠାକାର ପଞ୍ଜାବର ସୂଚନା ଓ ସଂସ୍କୃତି ମନ୍ତ୍ରୀ ଫୟାଜୁଲ ହସନ ଚୌହାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ହିନ୍ଦୁମାନେ ହେଉଛନ୍ତି ଗାଈ ମୁତ୍ର ପିଉଥିବା ଲୋକ ।  

ଏକ ପ୍ରେସ୍ କନଫରେନ୍ସରେ ସୂଚନା ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଥିଲେ, ‘ ହେ ଗାଇ ମୂତ୍ର ପିଉଥିବା ଲୋକ ଶୁଣ, ଆମେ ମୁସଲିମ୍, ଆମ ପାଖରେ ପତାକା ଅଛି, ମୌଲା ଅଲ୍ଲୀ ସମ୍ମାନର ପତାକା, ହଜରତ ଉମରଙ୍କ ବୀରତ୍ୱର ପତାକା । ଏହି ପତାକା ସହିତ କୌଣସି ଜିନିଷର ଦିଆନିଆ ନାହିଁ । ଏହି ଭ୍ରମରେ ତୁମେମାନେ ରୁହନି ଯେ ତୁମେମାନେ ଆମଠୁ ଉତ୍ତମ । ଆମେ ଯାହା, ତୁମେମାନେ କେବେ ବି ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ । ତୁମେମାନେ ସମସ୍ତେ ମୂର୍ତ୍ତି ପୂଜା କରୁଥିବା ଲୋକ ।‘

ଚୌହାନଙ୍କ ଏହି କଥା ଭାରତ ଓ ପାକିସ୍ତାନରେ ଚିକ୍ତତା ବଢାଇଦେଇଥିଲା । ପରେ ସିଆରପିଏଫ ଯବାନଙ୍କ ଉପରେ ଆତ୍ମଘାତୀ ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଇଥିଲା । ଏଥିରେ ୪୦ ଯବାନ ସହିଦ ହୋଇଥିଲେ । ଆକ୍ରମଣର ମୁଖ୍ଯ ଦୋଷୀ ଥିଲା ପାକିସ୍ତାନର ଆତଙ୍କୀ ସଙ୍ଗଠନ ଜୈଶ-ଏ-ମହମ୍ମଦ ।

ଲଘୁ ସମ୍ପ୍ରଦାୟଙ୍କ ଉପରେ ଚୌହାନଙ୍କ ଏଭଳି ଟିପ୍ପଣୀକୁ ମାନବ ଅଧିକାର ମନ୍ତ୍ରୀ ଶିରିନ୍ ମଜାରୀ ନିନ୍ଦା କରିଥିଲେ । ସେ କହିଥିଲେ, ‘ କାହାକୁ ବି କୌଣସି ଧର୍ମ ଧର୍ମ ଉପରେ ହମଲା କରିବାର କୌଣସି ଅଧିକାର ନାହିଁ । ଆମ ହିନ୍ଦୁଧର୍ମୀମାନେ ନିଜ ଦେଶ ପାଇଁ ଅନେକ ବଳିଦାନ ଦେଇଛନ୍ତି । ଆମ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସନ୍ଦେଶ ସବୁବେଳେ ସହିଷ୍ଣୁତା ଓ ସମ୍ମାନୀୟ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଆମେ କୌଣସି ବି ପ୍ରକାର ହିଂସା ବା ଧାର୍ମିକ ଘୃଣାର ପ୍ରସାରକୁ ସମର୍ଥନ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ।‘

ରାଜନୈତିକ ମାମଲାରେ ବିଶେଷ ସହାୟକ ମନ୍ତ୍ରୀ ନାଇମୁଲ ହକ ଏନେଇ କୁହନ୍ତି ଯେ ଚୌହାନଙ୍କ ବୟାନରେ ତାଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ କାର୍ଯାନୁଷ୍ଠାନ ହେବା ଉଚିତ୍ । ଏହା ହିନ୍ଦୁ ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ ଅପମାନ କରୁଥିବା ବୟାନ । ସରକାରଙ୍କ ମନ୍ତ୍ରୀ କିମ୍ବା କୌଣସି ବି ବ୍ଯକ୍ତିଙ୍କ ଏଭଳି ବାଜେକଥା ବରଦାସ୍ତ କରାଯିବନି । ଆଉ ଜଣେ ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପାକିସ୍ତାନର ଏହି ପତାକା କେବଳ ସବୁଜ ନୁହେଁ, ବରଂ ଏହା ଧଳା ବିନା ଅଧା । ଧଳା ରଙ୍ଗ ଲଘୁ ସମ୍ପ୍ରଦାୟଙ୍କୁ ଦର୍ଶାଉଛି ।