PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଟକ: କଟକରୁ ଧରାପଡ଼ିଥିବା ନକଲି କରୋନା ଔଷଧ ଝାରସୁଗୁଡ଼ାର ଏକ ମେଡିକାଲ ଷ୍ଟୋରରୁ ଠାବ, ଜବତ କଲେ ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଡ୍ରଗ୍ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର
  • ||
  • କୋକସରା: ଶୌଚ ପାଇଁ ଯାଇ ଘରକୁ ଫେରିନଥିଲେ, ପୋଖରୀରୁ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ମୃତଦେହ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶରୁ କରୋନା ସଂପର୍କିତ ନକଲି ଔଷଧ ଆଣି ବିତରଣ ଅଭିଯୋଗରେ କେସିଙ୍ଗା ସ୍ଥିତ ବିଜୟ ଫାର୍ମାସିଟିକାଲ ଓ ଧର୍ମଗଡ ସ୍ଥିତ ଜୟହୀନ୍ଦ ଟ୍ରେଡର୍ସ ଉପରେ ଚଢ଼ାଉ
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର: ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଟ୍ରାକ୍ଟର, ତଳେ ଚାପି ହୋଇଚାଲିଗଲା ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଜୁନ୍ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ମାଟ୍ରିକ୍ ରେଜଲ୍ଟ : ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ପୁଣି ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ସମ୍ବଲପୁର ଜେଲ, କଏଦୀକୁ ଗଞ୍ଜେଇ ବିକି ଧରାପଡିଲେ ଜେଲ୍ ଓ୍ବାର୍ଡର୍, ବଣେଇଗଡ ଜେଲକୁ ହେଲେ ବଦଳି
  • ||
  • ରାଜସୁନାଖଳା: ଜାଗା ବାଡ଼ି ମଧ୍ୟସ୍ଥତାକୁ ନେଇ ରକ୍ତାକ୍ତ ସଂଘର୍ଷ, ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି : ବର୍ଷା ଦାଉରୁ ଆଶ୍ରୟ ପାଇଁ ଦୋକାନ ପିଣ୍ଡାକୁ ଯାଇ ଷଣ୍ଢକୁ ଲାଗିଲା ବିଜୁଳି ଝଟକା, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଟଳିପଡିଲା…
  • ||
  • ନୀଳଗିରି: ଯୁବକର ଝୁଲନ୍ତା ଅବସ୍ଥାରେ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ, ପୁଲିସ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ପୁରୀ : ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ସ୍ନାନପୂର୍ଣ୍ଣିମା ପ୍ରସ୍ତୁତି, ଭୋର ୪ଟା ସୁଦ୍ଧା ପହଣ୍ଡ ବିଜେ ନୀତି, ସାମାଜିକ ଦୂରତାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ମଧ୍ୟରେ ୪୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୩୩ଶହ ଟପିଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୪ ହଜାର ୪୬୯ କରୋନା ପଜିଟିଭ, ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୮ ଲକ୍ଷ ୫୧ ହଜାର ପାର୍
  • ||
  • ପୁରୀ : ରଥଖଳା ହାଲ୍‌ଚାଲ, ୨୧ ଅଖରେ ଲାଗିଲା ୪୨ ଚକ, ପ୍ରଭା ଅପସରା କାମ ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବର୍ଷାରେ ଧୋଇଯିବ ରଜ ମଉଜ, ୪୮ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଲଘୁଚାପ ଘନୀଭୂତ ହୋଇ ଅବପାତ ରୂପ ନେଇପାରେ, ଉପକୂଳରେ ବର୍ଷା ଜାରି-ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣରେ ବଢ଼ିବ
  • ||
  • ବାମରା : ପରିବାରର ୬ ଜଣଙ୍କୁ ହାଣି ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲା ସଂକ୍ରମିତ ବାପା, ଝିଅ ମୃତ, ପୁଅ- ୩ ଝିଅ ଓ ମା’ ଆହତ
  • ||
  • କଟକ : ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ବେଳେ କଟକରେ ବେଧଡ଼କ ଚାଲିଛି ଦେହ ବ୍ୟବସାୟ, ଦୁଇଟି ସ୍ଥାନରେ ଚଢ଼ଉ ବେଳେ ୫ ଯୁବତୀ ଉଦ୍ଧାର, ର‌୍ୟାକେଟ୍‌ର ମୁଖ୍ୟ ଓ ଜଣେ ଗ୍ରାହକ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ ସୁଧୁରୁଛି ସ୍ଥିତି, ୨୬ ଜିଲ୍ଲାରେ ହୋଇପାରେ ଅନଲକ, ୪ ଜିଲ୍ଲା ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଷ୍ଟ୍ରାଟେଜି
  • ||

ଗାନ୍ଧି ଜୟନ୍ତୀରେ ୨ ଲକ୍ଷ ଘରେ ‘ଗୃହ ପ୍ରବେଶ’: ମିଶନ ମୋଡ୍‌ରେ ହେବ ଗ୍ରାମୀଣ ଗୃହ ନିର୍ମାଣ

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୨୭/୮ : ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ କଚ୍ଚା ଘର ପକ୍କା ଘରକୁ ବଦଳିବ । ନିର୍ବାଚନ ବେଳେ ଶାସକ ଦଳ ଦେଇଥିବା ଏ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ଅଣ୍ଟା ଭିଡ଼ିଛନ୍ତି ସରକାର । ଧାର୍ଯ୍ୟ ସମୟରେ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଗୃହ ନିର୍ମାଣ କାମ ସାରିବା ସହ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିବାକୁ ମିଶନ ମୋଡରେ ଏ ଗୃହ ନିର୍ମାଣ କାମକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବ ପଞ୍ଚାୟତିରାଜ ବିଭାଗ । ଏଥିପାଇଁ ବିଭାଗ ପୂରାକୁ ପୂରା ନୂଆ ଢ଼ାଞ୍ଚାରେ କାମ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି ବ୍ଲୁପ୍ରିଣ୍ଟ ।

ପଞ୍ଚାୟତିରାଜ ବିଭାଗ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିବା ଚାର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଆସନ୍ତା ଅକ୍ଟୋବର ୨ ଗାନ୍ଧି ଜୟନ୍ତୀରେ ରାଜ୍ୟରେ ନିର୍ମାଣ ସରିଥିବା ପ୍ରାୟ ୨ ଲକ୍ଷ ଘରେ ‘ଗୃହ ପ୍ରବେଶ’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । ଏହାକୁ ଆଖିରେ ରଖି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବାକୁ ଥିବା ଘରର ନିର୍ମାଣ କାମ ଶେଷ କରିବାକୁ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଓ ବ୍ଲକ ପ୍ରଶାସନକୁ ବିଭାଗ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି । ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧିଙ୍କ ୧୫୦ତମ ଜନ୍ମ ଜୟନ୍ତୀ ଅବସରରେ ବିଭାଗ ଏହି ଗୃହ ପ୍ରବେଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଜରିଆରେ ବାପୁଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଜଣାଇବ । ଏପରିକି ଏଣିକି ପବିତ୍ର ଦିନରେ ଏହି ଗୃହ ପବେଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କରିବାକୁ ବିଭାଗ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ଆଗକୁ ଦୀପାବଳି ସହ ଅନ୍ୟ ପ୍ରମୁଖ ପର୍ବପର୍ବାଣୀ ଓ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଦିନରେ ମଧ୍ୟ ଏଭଳି ଗୃହ ପ୍ରବେଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ।

ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ଓ ବ୍ଲକ ଗୁଡ଼ିକ ଟାର୍ଗେଟ ଅନୁସାରେ ଗୃହ ନିର୍ମାଣ କାମ ଶେଷ କରିବାକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ହାତରେ ଶିଳାନ୍ୟାସ କରିବାକୁ ପଞ୍ଚାୟତିରାଜ ବିଭାଗ ସ୍ଥିର କରିଛି । ଆସନ୍ତା ସେପଟେମ୍ବର ଦ୍ୱିତୀୟ ସପ୍ତାହରେ ଅଢ଼େଇରୁ ୩ ଲକ୍ଷ ଗ୍ରାମୀଣ ଗୃହ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ନିଜେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ଜରିଆରେ ଶିଳାନ୍ୟାସ କରିବେ । ଏ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ବେଳେ ମନ୍ତ୍ରୀ, ବିଧାୟକ, ସାଂସଦ, ଜିଲ୍ଲାପରିଷଦ ଓ ବ୍ଲକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କ ସହ ଅନ୍ୟ ଲୋକ ପ୍ରତିନିଧିମାନେ ଜିଲ୍ଲାର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଉପସ୍ଥିତ ରହିବେ । ଏପରିକି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପୁଣି ସେପଟେମ୍ବର ୪ର୍ଥ ସପ୍ତାହରେ ଅଢ଼େଇରୁ ୩ ଲକ୍ଷ ଗୃହର ଶିଳାନ୍ୟାସ ମଧ୍ୟ କରିବେ । ଏଥିପାଇଁ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ହିତାଧିକାରୀ ଚୟନକୁ ଜୋରଦାର କରାଯାଇଛି ।

ବିଭିନ୍ନ କାରଣରୁ ହିତାଧିକାରୀମାନେ ଗୃହ ନିର୍ମାଣ କାମରେ ବିଳମ୍ବ କରୁଥିବାରୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଭାବେ ସଚେତନ କରାଇବାକୁ ଆଜିଠାରୁ ହିତାଧିକାରୀ ସମ୍ମିଳନୀ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଏହା ଆସନ୍ତା ୩୧ ଯାଏ ଚାଲୁ ରହିବ । ଏହି ସମ୍ମିଳନୀରେ ହିତାଧକାରୀ ଧାର୍ଯ୍ୟ ସମୟରେ ନିର୍ମାଣ ସାରିବାକୁ ଶପଥ ପାଠ କରିବେ । ସେମାନଙ୍କୁ ଅଫିସରମାନଙ୍କ ସହ ପରିଚିତ କରାଯାଇ କେଉଁ ସମୟରେ କଣ କରିବେ ସେ ନେଇ ସୂଚନା ଦିଆଯିବ । ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଭାବେ ‘ଆମ ଘର’ ଆପ୍‌ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ମୋବାଇଲରେ ଅପଲୋଡ ସହ କିଭଳି ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ଅଭିଯୋଗ କରିବେ ଏବଂ କିସ୍ତି ପାଇପାରିବେ ସେ ନେଇ ସଚେତନ କରାଯିବ ।

କେଉଁ ଡିଜାଇନର ଘର ହିତାଧିକାରୀ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତାହା ବାଛିବାକୁ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କୁ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ଡିଜାଇନରୁ ସୁଯୋଗ ମିଳିବ । ଏହାଛଡ଼ା ନିର୍ମାଣ କାମକୁ ତ୍ୱରିତ କରିବାକୁ ଆସନ୍ତା ୩୧ରୁ ୭ ସେପଟେମ୍ବର ମଧ୍ୟରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଭାବେ ‘ଲେ ଆଉଟ୍‌ କ୍ୟାମ୍ପେନ୍‌’ ଚାଲିବ । ଚିହ୍ନଟ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ପସନ୍ଦର ଡିଜାଇନ ଅନୁସାରେ ଲେ ଆଉଟ୍‌ କରି ତୁରନ୍ତ ନିର୍ମାଣ କାମ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ପଞ୍ଚାୟତିରାଜ ବିଭାଗ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ।

ଏତେ ସଂଖ୍ୟାରେ ଘର ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ନିର୍ମାଣ ସାମଗ୍ରୀର ଅଭାବକୁ ମଧ୍ୟ ବିଭାଗ ଆଖି ଆଗରେ ରଖି ଆଗୁଆ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ଏ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଆଧାରରେ ପ୍ରତି ବ୍ଳକରେ ବିଡିଓମାନେ ୧୦ଟି ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀ (ଏସଏଚଜି) କିମ୍ବା ଉଦ୍ୟୋଗୀଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବେ । ଏମାନେ ଇଟା ପ୍ରସ୍ତୁତ ୟୁନିଟ୍‌ ବସାଇବେ । ଏହି ଏସଏଚଜି ଓ ଉଦ୍ୟୋଗୀଙ୍କୁ ସରକାର ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଯୋଗାଇଦେବେ । ଓରମାସ ଏଥିପାଇଁ ସହଯୋଗ କରିବାକୁ ସରକାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏ ନେଇ ଏସଏଚଜିଗୁଡ଼ିକୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଭାବେ ଇଟା ନିର୍ମାଣ ତାଲିମ ଦେବାକୁ ପଞ୍ଚାୟତିରାଜ ବିଭାଗ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ।