PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଓଡ଼ିଶା: ସୋମବାରରୁ ଶୁକ୍ରବାର ଦୈନିକ ସକାଳେ ମିଳୁଥିବା ମହଲତ କମିଲା ଏଣିକି ଦୈନିକ ୬ ଘଣ୍ଟା ବଦଳରେ ୪ ଘଣ୍ଟାକୁ ଖସିଲା କୋହଳ
  • ||
  • ବାହାଘରରେ ସର୍ବାଧିକ ୨୫ ଜଣ ସାମିଲ ହୋଇପାରିବେ
  • ||
  • ଓଡିଶାରେ ବଢିଲା ଲକଡାଉନ୍ ଅବଧି, ଜୁନ ୧ ଯାଏଁ ଜାରି ରହିବ କଟକଣା
  • ||
  • ଯଶିପୁର ନିର୍ବାଚନୀ ମଣ୍ଡଳୀର ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ କମଳାକାନ୍ତ ନାୟକଙ୍କ ଚିକିତ୍ସାଧିନ ଅବସ୍ଥାରେ କେନ୍ଦୁଝର ମେଡିକାଲରେ ପରଲୋକ
  • ||
  • ସଇଁତଳା: ଟ୍ରେନ ଆଗକୁ ଡେଇଁ ଯୁବକଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ ସଂକ୍ରମଣ କମୁଛି, ମୃତ୍ୟୁ ବଢୁଛି, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୨୨ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୩୫୭କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶାରେ ସଂକ୍ରମଣ କମୁଛି, ମୃତ୍ୟୁ ବଢୁଛି: ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୧୦ ହଜାର ୩୨୧ ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୨୨ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା
  • ||
  • ପୁରୀ : ସମ୍‌ ସହଯୋଗରେ ପୁରୀରେ ଖୋଲିବ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କୋଭିଡ୍‌ ହସ୍ପିଟାଲ୍‌, ୧୯ରୁ ସେବା ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ପୁଣି ଉପରମୁହାଁ ପାରଦ, ତାତିରେ ଛଟପଟ ଜନଜୀବନ, ଆହୁରି ୪ ଦିନ ଯାଏଁ ଜାରି ରହିବ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପ୍ରକୋପ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ବ୍ରହ୍ମ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଖୋଲିଲା ବଦ୍ରିନାଥଙ୍କ ଧାମ, ବିନା ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁରେ ହେଲା ଦ୍ଵାର ଫିଟା ନୀତି
  • ||

୩୧ ମାର୍ଚ୍ଚ ପୂର୍ବରୁ ଗାଡିରେ ଲଗାଇଦିଅନ୍ତୁ ଏହି ବଟନ୍ ନଚେତ୍ ଜବତ ହୋଇପାରେ ଆପଣଙ୍କ ଯାନ

source:www.thehindu.com

ମହିଳାଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ସାରା ଦେଶରେ ସାର୍ବଜନୀକ ଯାନରେ VLTs (ହ୍ୱିକେଲ ଲୋକେସନ ଟ୍ରେନିଂ ଡିଭାଇସ୍) ଓ ପ୍ୟାନିକ୍ ବଟନ୍ ଲଗାଇବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ । ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଏହି ନିୟମ ଚଳିତବର୍ଷ ୧ ଜାନୁୟାରୀରୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହୋଇଯାଇଛି ତେବେ ୧ ଏପ୍ରିଲ ପୂର୍ବରୁ ଏହି ନିୟମ ଲାଗୁ ହେବ । ଯଦି ଆପଣ ଏହି ନିୟମର ପାଳନ କରିବେନି ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ଗାଡି ସିଜ୍ ହୋଇଯାଇପାରେ ।
ଏହି ନିୟମ ୧ ଜାନୁୟାରୀ ପରେ ରେଜିଷ୍ଟର ହେଉଥିବା ଯାନ ଉପରେ ଲାଗୁହେବ । ଗତ ବିତ୍ତୀୟବର୍ଷରେ ଏକ ନୂଆ ରେଗୁଲେସନ AIS ୧୪୦ ପ୍ରସ୍ତାବିତ କରାଯାଥିଲା । ଏହା ଅନୁସାରେ ସବୁ ସାର୍ବଜନୀକ ଯାନରେ VLTs ଏବଂ ଏକାଧିକ ପ୍ୟାନିକ ବଟନ୍ ଲଗାଇବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରାଯାଇଥିଲା । ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଏହି ନିୟମ ରିକ୍ସା ଓ ଇ-ରିକ୍ସା ଉପରେ ଲାଗୁହେବନି ।

ପୂରୁଣା ଯାନରେ ଏମିତି କରିବେ ଅପଡେଟ୍
ପୂର୍ବରୁ ଉପଲବ୍ଧ ଥିବା ବାହନରେ AIS ୧୪୦ ଅପଡେଟ୍ କରିବା ପାଇଁ ବିକଳ୍ପ ମଧ୍ୟ ରହିଛି । ଯାନର ମାଲିକ ଏହାକୁ ଆଫ୍ଟରମାର୍କେଟ୍ ଡିଭାଇସ୍ ୱେଣ୍ଡର, ଆଇଏମରୁ ଅପଡେଟ୍ କରିପାରିବେ ।

ଏହାକୁ ଖାସ୍ ରୂପେ ମହିଳାଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଡିଜାଇନ୍ କରାଯାଇଛି । ଏହା ଅନ୍ୟ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଦିଗରେ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ । ଯଦି କିଛି ସନ୍ଦେହଜନକ ସ୍ଥିତି ଉପୁଜେ ତେବେ ପ୍ୟାନିକ୍ ବଟନକୁ ଦବାଯାଇପାରିବ । ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ମେଡିକାଲ ସହାୟତା ମଧ୍ୟ ନିଆଯାଇପାରିବ ।
କହିରଖୁଛୁ AIS ୧୪୦ର ନିଯନ୍ତ୍ରଣ ରାଜ୍ୟସରକାରଙ୍କ ପାଖରେ ରହିବ । ପ୍ରତି ରାଜ୍ୟରେ ଏହାର ଅପରେସନ କେନ୍ଦ୍ର ନିର୍ମାଣ କରାଯିବ । ଯଦି କେହି ପ୍ୟାନିକ୍ ବଟନ ଦବାଇବା ତେବେ ସୂଚନା କେନ୍ଦ୍ରରେ ତୁରନ୍ତ ସୂଚନା ପହଞ୍ଚିଯିବ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର