PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ଦିଲ୍ଲୀ ଉପରାଜ୍ୟପାଳ ଅନୀଲ ବୈଜଲ, ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ପଠାଇଲେ ଇସ୍ତଫା ପତ୍ର
  • ||
  • ଜ୍ଞାନବାପୀ ମସଜିଦ ବିବାଦ: ଶିବ ଲିଙ୍ଗକୁ ନେଇ ଆପତ୍ତିଜନକ ମନ୍ତବ୍ୟ ପଡିଲା ମହ‌ଙ୍ଗା, AIMIM ନେତା ଦାନିଶ କ୍ୟୁରେସୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ଦେବଗଡ଼ : ମଦ ନିଶାରେ ଭୁଲିଗଲା ରକ୍ତ ସମ୍ପର୍କ, ଜନ୍ମକଲା ପୁଅକୁ କଟୁରୀରେ ହାଣି ହତ୍ୟାକଲା ସଇତାନ ବାପା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ତିର୍ତ୍ତୋଲ ବିଧାୟକଙ୍କ କୋର୍ଟ ମ୍ୟାରେଜ୍‌କୁ ନେଇ ପରିବାରରେ ଅସନ୍ତୋଷ, ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ କଲେ ବିଜୟଙ୍କ ମାଆ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୧୩ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ବରମୁଣ୍ଡା ତ୍ରିନାଥ ମନ୍ଦିର ନିକଟରୁ ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ପୁରୀ : ଜୀବନ ନେଲା ମୁକୁଳା ଡ୍ରେନ୍ ! ପୁରୀ ବଡଦାଣ୍ଡ ନାଳରୁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • କଟକ : ପାଣି ଟାଙ୍କି ତଳୁ ଯୁବତୀଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||

୩୧ ମାର୍ଚ୍ଚ ପୂର୍ବରୁ ଗାଡିରେ ଲଗାଇଦିଅନ୍ତୁ ଏହି ବଟନ୍ ନଚେତ୍ ଜବତ ହୋଇପାରେ ଆପଣଙ୍କ ଯାନ

source:www.thehindu.com

ମହିଳାଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ସାରା ଦେଶରେ ସାର୍ବଜନୀକ ଯାନରେ VLTs (ହ୍ୱିକେଲ ଲୋକେସନ ଟ୍ରେନିଂ ଡିଭାଇସ୍) ଓ ପ୍ୟାନିକ୍ ବଟନ୍ ଲଗାଇବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ । ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଏହି ନିୟମ ଚଳିତବର୍ଷ ୧ ଜାନୁୟାରୀରୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହୋଇଯାଇଛି ତେବେ ୧ ଏପ୍ରିଲ ପୂର୍ବରୁ ଏହି ନିୟମ ଲାଗୁ ହେବ । ଯଦି ଆପଣ ଏହି ନିୟମର ପାଳନ କରିବେନି ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ଗାଡି ସିଜ୍ ହୋଇଯାଇପାରେ ।
ଏହି ନିୟମ ୧ ଜାନୁୟାରୀ ପରେ ରେଜିଷ୍ଟର ହେଉଥିବା ଯାନ ଉପରେ ଲାଗୁହେବ । ଗତ ବିତ୍ତୀୟବର୍ଷରେ ଏକ ନୂଆ ରେଗୁଲେସନ AIS ୧୪୦ ପ୍ରସ୍ତାବିତ କରାଯାଥିଲା । ଏହା ଅନୁସାରେ ସବୁ ସାର୍ବଜନୀକ ଯାନରେ VLTs ଏବଂ ଏକାଧିକ ପ୍ୟାନିକ ବଟନ୍ ଲଗାଇବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରାଯାଇଥିଲା । ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଏହି ନିୟମ ରିକ୍ସା ଓ ଇ-ରିକ୍ସା ଉପରେ ଲାଗୁହେବନି ।

ପୂରୁଣା ଯାନରେ ଏମିତି କରିବେ ଅପଡେଟ୍
ପୂର୍ବରୁ ଉପଲବ୍ଧ ଥିବା ବାହନରେ AIS ୧୪୦ ଅପଡେଟ୍ କରିବା ପାଇଁ ବିକଳ୍ପ ମଧ୍ୟ ରହିଛି । ଯାନର ମାଲିକ ଏହାକୁ ଆଫ୍ଟରମାର୍କେଟ୍ ଡିଭାଇସ୍ ୱେଣ୍ଡର, ଆଇଏମରୁ ଅପଡେଟ୍ କରିପାରିବେ ।

ଏହାକୁ ଖାସ୍ ରୂପେ ମହିଳାଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଡିଜାଇନ୍ କରାଯାଇଛି । ଏହା ଅନ୍ୟ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଦିଗରେ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ । ଯଦି କିଛି ସନ୍ଦେହଜନକ ସ୍ଥିତି ଉପୁଜେ ତେବେ ପ୍ୟାନିକ୍ ବଟନକୁ ଦବାଯାଇପାରିବ । ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ମେଡିକାଲ ସହାୟତା ମଧ୍ୟ ନିଆଯାଇପାରିବ ।
କହିରଖୁଛୁ AIS ୧୪୦ର ନିଯନ୍ତ୍ରଣ ରାଜ୍ୟସରକାରଙ୍କ ପାଖରେ ରହିବ । ପ୍ରତି ରାଜ୍ୟରେ ଏହାର ଅପରେସନ କେନ୍ଦ୍ର ନିର୍ମାଣ କରାଯିବ । ଯଦି କେହି ପ୍ୟାନିକ୍ ବଟନ ଦବାଇବା ତେବେ ସୂଚନା କେନ୍ଦ୍ରରେ ତୁରନ୍ତ ସୂଚନା ପହଞ୍ଚିଯିବ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର