ଆଜି ପର୍ଶୁରାମ ଜୟନ୍ତୀ : କ’ଣ ଆଜି ବି ଜୀବିତ ଅଛି ବିଷ୍ଣୁଙ୍କର ଏହି ଅବତାର, ଜାଣନ୍ତୁ…

ଆଜି ପର୍ଶୁରାମ ଜୟନ୍ତୀ ପାଳନ କରାଯାଉଛି। ପ୍ରତିବର୍ଷ ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟାରେ ପର୍ଶୁରାମ ଜୟନ୍ତୀ ପାଳନ କରାଯାଏ । କିନ୍ତୁ ଏଥର ପଞ୍ଚାଙ୍ଗରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ ହେତୁ ପର୍ଶୁରାମ ଜୟନ୍ତୀ  ଏପ୍ରିଲ ୨୫ରେ କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ଏବଂ ଏପ୍ରିଲ ୨୬ରେ କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ପାଳନ କରାଯାଏ। ମାତ୍ର ଏଥର ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ଯୋଗୁଁ ପର୍ଶୁରାମ ଜୟନ୍ତୀଙ୍କୁ ଅତି ଶାନ୍ତିର ସହିତ ପାଳନ କରାଯିବ ଏବଂ କୌଣସି ଧାର୍ମିକ ସମାରୋହ କିମ୍ବା ଶୋଭା ଯାତ୍ରା କରାଯିବ ନାହିଁ। ଲୋକମାନେ ନିଜ ନିଜ ଘରେ ପର୍ଶୁରାମଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବେ। ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ ଅନୁଯାୟୀ, ପର୍ଶୁରାମ ହେଉଛନ୍ତି ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ଷଷ୍ଠ ଅବତାର। ତେବେ କୁହାଯାଏ କି ଆଜି ବି ପ୍ରଭୁ ପର୍ଶୁରାମ ଜୀବିତ ଅଛନ୍ତି ବୋଲି।

ପର୍ଶୁରାମ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କର ଜଣେ ଭକ୍ତ ଥିଲେ। କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଅନୁସାରେ, ସେ ମାଟି ଉପରେ ୨୧ ଥର କ୍ଷତ୍ରିୟଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ। ଏପରିକି ଥରେ ଗଣେଶ ଭଗବାନଙ୍କୁ ତାଙ୍କ କ୍ରୋଧର ଶିକାର ହେବାକୁ ପଡିଥିଲା। କ୍ରୋଧ ହେତୁ ପର୍ଶୁରାମ ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କୁ ଦଣ୍ଡିତ କରିଥିଲେ, ଯାହାଦ୍ବାରା ତାଙ୍କର ଗୋଟିଏ ଦାନ୍ତ ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଥିଲା। ମତ୍ସ୍ୟ ପୁରାଣରେ ଏକ ଉଲ୍ଲେଖ ଅଛି ଯେ ଯଦି ବ୍ୟକ୍ତି ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟା ଦିନ ଦୀନହୀନମାନଙ୍କୁ ଦାନ କରନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କୁ ଅନେକ ସୁଫଳ ମିଳିଥାଏ। ଏହା ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ସତ୍ୟଯୁଗ ଏହି ଦିନଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଲେଖାଅଛି ଯେ ଭଗବାନ ପର୍ଶୁରାମଙ୍କ ଜନ୍ମ ବୈଶାଖ ଶୁକ୍ଳ ତୃତୀୟାରେ ହୋଇଥିଲେ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ଖଇନି ଖାଇବାର ନିଶା: ଅଧାବାଟରେ ଟ୍ରେନର ଚେନ୍ ଟାଣି କିଣିବାକୁ ଗଲେ ଯାତ୍ରୀ, ଧରାପଡିବା ପରେ…

ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଏକତା ଦିବସ: ଲୌହ ପୁରୁଷଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଦେବା ସହ ପରେଡରେ ସାମିଲ ହେଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି

ଲଦାଖ୍‌ରେ ଯବାନଙ୍କୁ ସାଲ୍ୟୁଟ୍‌ କରିଥିବା ଶିଶୁକୁ ୨.୫ଲକ୍ଷ ଦେଲା ବିଜେପି ସାଂସଦ

ବିହାର ନିର୍ବାଚନ: ଦ୍ବିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ବହୁ ମହାରଥୀ ଦେବେ ଅଗ୍ନି ପରୀକ୍ଷା, ଉତ୍ତର ବିହାର ଉପରେ ସମସଙ୍କ ନଜର

ତୁର୍କୀରେ ସୁନାମି, ଇଜ୍‌ମିର୍‌ ସହର ଭିତରେ ପଶିଲା ପାଣି

ଫ୍ରାନ୍ସରେ ଅବସ୍ଥାପିତ ପାକିସ୍ତାନ ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତଙ୍କ ଅପସାରଣ ନିଷ‌୍ପତ୍ତିରେ ମୋହର ମାରିଲା ପାକ୍‌ ପାର୍ଲିଆମେଣ୍ଟ, ହେଲେ ୩ ମାସ ହେଲାଣି ନାହାନ୍ତି ରାଷ୍ଟ‌୍ରଦୂତ