PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଅଗଷ୍ଟ ୧୬ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ପାଠପଢ଼ା, ସକାଳ ୯ଟାରୁ ଦିନ ସାଢ଼େ ୧୨ଟା ଯାଏ ହେବ ପାଠପଢ଼ା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ୮ ଘଣ୍ଟା ପରେ ପୁଣି ସହରରେ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ, ମାଲତୀଗୁଣ୍ଡେପୁରରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା, ପ୍ରତିବାଦରେ ରାସ୍ତାରୋକ…
  • ||
  • ଟୋକିଓ ଅଲମ୍ପିକ୍ସ : ଭାରତକୁ ଆଉ ଏକ ପଦକ, ପୁରୁଷ ୫୭ କେଜି ଫ୍ରିଷ୍ଟାଇଲ କୁସ୍ତିରେ ରବିଙ୍କୁ ରୌପ୍ୟ
  • ||
  • କଟକ : ରାଜ୍ୟ ଜିଏସଟି ଏନଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ୱିଙ୍ଗ୍ ଦ୍ଵାରା ୬୪୧ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଜାଲ ବିଲ୍ ରାକେଟ ମାମଲାରେ ତୃତୀୟ ମାଷ୍ଟର ମାଇଣ୍ଡ୍ ଗିରଫ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ସମ୍ବଲପୁର ସଦର ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ପରେ ରାସ୍ତାରେ ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ହକି : ଭାରତ ଜର୍ମାନୀକୁ ୫-୪ ଗୋଲରେ ହରାଇ ଜିତିଲା ବ୍ରୋଞ୍ଚ ପଦକ
  • ||
  • ଟୋକିଓ : ଭାରତୀୟ ହକି ଟିମ୍‌ର ଐତିହାସିକ ବିଜୟ ନେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଶୁଭେଚ୍ଛା, କହିଲେ-ଆଗାମୀ ପିଢିର ଖେଳାଳିଙ୍କ ପାଇଁ ହେବ ପ୍ରେରଣାର ଉତ୍ସ ’
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ବୌଦ୍ଧ ଜିଲ୍ଲା ପୁରୁଣାକଟକ ଥାନା ଖୋର୍ଦ୍ଧା-ବଲାଙ୍ଗୀର ୫୭ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଚାରିଛକଠାରେ ୧୬ ପେଟି କଫ୍ ସିରପ୍ ଜବତ, ସ୍କର୍ପିଓ ସହ ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ଲମତାପୁଟ ବ୍ଲକ ବଡ଼ପଡା ଘାଟି ନିକଟ ଜଙ୍ଗଲରୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ
  • ||
  • କୋଣାର୍କ : ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡର ଫାଟି ୪ ଛେଳି ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ, ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ନକ୍ସଲଙ୍କ ବର୍ବର କାଣ୍ଡ, ଲ୍ୟାଣ୍ଡମାଇନ୍ ବିସ୍ଫୋରଣ କରି ଉଡ଼ାଇଦେଲେ ବୋଲେରୋ, ୨ ମୃତ
  • ||

ପଥ ଉତ୍ସବରେ ଦେଶପ୍ରେମ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୭ା୧(ବ୍ୟୁରୋ): ଆକାଶ ଥିଲା ମେଘାଚ୍ଛନ । କୋହଲା ପାଗରେ ଦେହହାତ କୋଲ ମାରି ଯାଉଥିଲା । ପୁଣି ମଝିରେ ମଝିରେ ଦଲକାଏ ଲେଖାଏ ପବନ ଥରାଇ ଦେଉଥିଲା । ହେଲେ ଏସବୁ କିଛି କାଟୁନଥିଲା ଯୁବପିଢ଼ିଙ୍କୁ । ଘଣ୍ଟାକଣ୍ଟାରେ ୭ଟା ବାଜିବା କ୍ଷଣି ସମସ୍ତେ ପହଞ୍ଚି ଯାଇଥିଲେ ଜନପଥରେ ।
ଶୀତବସ୍ତ୍ର ଘୋଡ଼ିଘାଡ଼ି ହୋଇ ଯାଇଥିବା ଯୁବଗୋଷ୍ଠୀ ପଥ ଉତ୍ସବରେ ପହଞ୍ଚିବା କ୍ଷଣି ଶୀତ ଛାଡ଼ି ଯାଇଥିଲା । ଶୀତବସ୍ତ୍ର ଓହ୍ଲାଇ କିଛି ସମୟ ମଜି ଯାଇଥିଲେ ବ୍ୟାୟାମରେ । ଏହାପରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ସେଲିବ୍ରେସନ୍‌ । ସାଙ୍ଗସାଥୀଙ୍କ ସହିତ ପ୍ରତିଟି ମୁହୂର୍ତ୍ତକୁ ମନଭରି ଉପଭୋଗ କରିଥିଲେ । ଆଉ ଏହାକୁ ସ୍ମରଣୀୟ କରିବାକୁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଫଟୋ ଉଠାଇ ସାଇତି ରଖିଥିଲେ ।
ଆଜି ପଥ ଉତ୍ସବରେ ଦେଶପ୍ରେମର ଝଲକ୍‌ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ଦିନକ ପୂର୍ବରୁ ସରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଲୋକମାନଙ୍କ ମନରେ ଉତ୍ସାହ କମି ନଥିଲା । ରଙ୍ଗୋଲିରେ ଭାରତମାତା ଓ ଭାରତ ମାନଚିତ୍ର ଅଙ୍କା ଯାଇଥିଲା । ସେହିପରି ଦେଶ ସ୍ୱାଧୀନ ପାଇଁ ବଳିଦାନ ଦେଇଥିବା ମହାପୁରୁଷମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସ୍ମରଣୀୟ କରାଯାଇଥିଲା । କେବଳ ଏମିତି ନୁହେଁ ମଞ୍ଚରେ ମଧ୍ୟ ଦେଶାତ୍ମକବୋଧକ ସଙ୍ଗୀତ ପରିବେଷଣ ହୋଇଥିଲା । ଯୁବତୀମାନେ ମୁହଁରେ ତ୍ରିରଙ୍ଗା କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ଏଥିପାଇଁ ଅନ୍ୟଦିନ ଅପେକ୍ଷା ଆଜି ପଥ ଉତ୍ସବ ଟିକେ ନିଆରା ଲାଗୁଥିଲା ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର