PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦେଶଦ୍ରୋହୀ ୟାସିନ ମଲିକକୁ ଆଜୀବନ ଜେଲ, ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ପାଣ୍ଠି ଯୋଗାଇବା ମାମଲାରେ କୋର୍ଟ ଶୁଣାଇଲେ ଦଣ୍ଡାଦେଶ
  • ||
  • ସମ୍ୱଲପୁର : ଭବାନୀପାଲି ଠାରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା , ଟ୍ରକ୍ ଧକ୍କାରେ ୩ ବାଇକ୍ ଆରୋହୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ , ମୃତକଙ୍କ ପରିଚୟ ମିଳନାହିଁ
  • ||
  • କଳିଙ୍ଗା ଘାଟିରେ ଟୁରିଷ୍ଟ ବସ୍ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ୬ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା, ଏଣିକି କଳିଙ୍ଗା ଘାଟି ଦେଇ ଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ଟୁରିଷ୍ଟ ବସ୍ , ରାଜ୍ୟ ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ୍ମନାଭ ବେହେରାଙ୍କ ସୂଚନା
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡ଼ା : ଝାରସୁଗୁଡ଼ାରୁ ପ୍ରାୟ ୧୭ ଗ୍ରାମ୍‌ର ବ୍ରାଉନସୁଗର ଜବତ, ୩ ଗିରଫ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ପାର୍କିଂ କରୁଥିବା ବେଳେ ଚଢିଗଲା ଟ୍ରକ୍, ହେଲ୍‌ପର୍ ମୃତ
  • ||
  • କଂଗ୍ରେସକୁ ଝଟକା, ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି ଟିକେଟରୁ ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ର ଦାଖଲ କଲେ କପିଲ ସିବଲ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦରୁ ଛଡ଼ାଯିବ ପ୍ରଥମ ବନ୍ୟାଜଳ, ତଳ ମୁଣ୍ଡର ୧୨ ଜିଲ୍ଲାକୁ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ହାରୁଛି କରୋନା, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୩ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୧୦ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷିଲା, ଆଜିଠୁ ବଢ଼ିବ ତାପମାତ୍ରା
  • ||
  • ଭଞ୍ଜନଗର : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଟୁରିଷ୍ଟ ବସ୍, ୬ ମୃତ ୩୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଆହତ
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର : ସାପ୍ତାହିକ ହାଟରେ ଗୁଳିକାଣ୍ଡ, ଗୋରୁ ବେପାରୀଙ୍କୁ ଗୁଳି କରି ୨୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଲୁଟିନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||

ଭାରତ-ଆମେରିକା ମିଳିତ ଭାବରେ ତିଆରି କରିବେ କମ୍ ମୂଲ୍ୟରେ ୟୁଏଭି

ଓ୍ବାଶିଂଟନ,୧୬।୩: ଭାରତ-ଆମେରିକା ମିଳିତ ଭାବରେ ଏୟାରକ୍ରାଫ୍ଟ ମେଣ୍ଟେନାନ୍ସ ଓ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସହଯୋଗ ବ୍ୟତୀତ କମ୍ ମୂଲ୍ୟରେ ଅନମ୍ୟାନେଡ ଏରିୟଲ ଭେଇକିଲ ( ୟୁଏଭି )ତିଆରି କରିବା ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଉପରେ କାମ କରିବେ। ପେଣ୍ଟାଗନର ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଓ ବ୍ୟାଣିଜ୍ୟିକ ପ୍ରସଙ୍ଗ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ହୋଇଛି। ଏହାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଛୋଟ ହତିଆରକୁ ନୂତନ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିରେ କାମ କରିବେ।

ଆମେରିକାର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବିଭାଗର ସଚିବ ଏଲନ ଲର୍ଡ ଗତକାଲି ଏହାର ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଆମେ ଏଭଳି ୟୁଏଭି ତିଆରି କରିବା ଦିଗରେ କାମ କରିବୁ। ଆମର ଟିମ୍ ବିଶେଷ ଉତ୍ପାଦକୁ ନିର୍ଦ୍ଧାରି ସମୟରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବ। ଏହାର ଦାୟିତ୍ବ ମୁଖ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଖରେ ରହିଛି।

ଆମର ଚେଷ୍ଟା ରହିବ ଯୁଦ୍ଧ ଲଢିବା ପାଇଁ କମ୍ ମୂଲ୍ୟରେ ହତିଆରର ଅତିରିକ୍ତ ସୁବିଧା ଦେବା। ଏହି ମିଶନରେ ଆରମ ଫୋକସ୍ ୩ଟି କଥା ଉପରେ ରହିବ। ଏଥିରେ ମାନବତାର ସହଯୋଗ, ପ୍ରାକୃତିକ ଦୁର୍ବିପାକ, ସୀମାପାର ଅପରେସନ୍, ଗୁମ୍ପା ଓ ସୁଡଙ୍ଗର ନୀରିକ୍ଷଣ କରିବାରେ ସହାୟକ ହେବ।

 ୟୁଏଭିକୁ ନେଇ ଆମେରିକାର ଏୟାର ଫୋର୍ସ ରିସର୍ଚ ଲାବୋରେଟେରି ଓ ଭାରତୀୟ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଅନୁସନ୍ଧାନ ଓ ବିକାଶ ସଂଗଠନ(ଡିଆରଡିଓ) ମଧ୍ୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା ଚାଲିଛି। ଅପ୍ରେଲରେ ଦୁଇ ଦେଶ ଦ୍ବାରା ଏହାର କାଗଜପତ୍ର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯିବ। ଏହି ନୂତନ ୟୁଏଭି ନିର୍ମାଣ ହେଲେ ଦୁଇ ଦେଶକୁ ଲାଭ ମିଳିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଲର୍ଡ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର