PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଓଡ଼ିଶା: ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧ ହଜାର ୮୦୫ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ, ୨୧ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା ମହାମାରୀ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ଵର : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ପୋଲ ତଳକୁ ଖସିଲା କାର୍, ୩ ମୃତ ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • OJEE: ଜୁନ୍‌ ୧୫ ଯାଏ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ, ଜୁନ୍‌ ୧୭ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ ଫି’ଦାଖଲ କରିପାରିବେ
  • ||
  • ପୁରୀ:ଏ ବର୍ଷ ବି ବିନା ଭକ୍ତରେ ହେବ ବିଶ୍ଵ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ରଥଯାତ୍ରା, କେବଳ ସେବାୟତ ଟାଣିବେ ରଥ
  • ||
  • ପୁରୀ: ଆଜି ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ବାହାର ଚନ୍ଦନ ଯାତ୍ରା, ମେ ୧୫ରୁ ଜୁନ୍‌ ୬ ଯାଏଁ ୧୪୪ ଧାରା ଜାରି
  • ||
  • ଚାଷୀ କୂଳ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର: ମେ’ ୩୧ରେ କେରଳ ଛୁଇଁବ ମୌସୁମୀ,ଜୁନ୍ ୧୦ରୁ ୧୨ ସୁଦ୍ଧା ଓଡ଼ିଶା
  • ||
  • ଆଜି ପବିତ୍ର ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟା, ମାଟି ମା’କୁ ପୂଜା କରି ଚାଷ କାମ ଅନୁୁକୂଳ କରିବେ ଚଷା ପୁଅ
  • ||

ଭାରତ-ଆମେରିକା ମିଳିତ ଭାବରେ ତିଆରି କରିବେ କମ୍ ମୂଲ୍ୟରେ ୟୁଏଭି

ଓ୍ବାଶିଂଟନ,୧୬।୩: ଭାରତ-ଆମେରିକା ମିଳିତ ଭାବରେ ଏୟାରକ୍ରାଫ୍ଟ ମେଣ୍ଟେନାନ୍ସ ଓ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସହଯୋଗ ବ୍ୟତୀତ କମ୍ ମୂଲ୍ୟରେ ଅନମ୍ୟାନେଡ ଏରିୟଲ ଭେଇକିଲ ( ୟୁଏଭି )ତିଆରି କରିବା ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଉପରେ କାମ କରିବେ। ପେଣ୍ଟାଗନର ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଓ ବ୍ୟାଣିଜ୍ୟିକ ପ୍ରସଙ୍ଗ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ହୋଇଛି। ଏହାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଛୋଟ ହତିଆରକୁ ନୂତନ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିରେ କାମ କରିବେ।

ଆମେରିକାର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବିଭାଗର ସଚିବ ଏଲନ ଲର୍ଡ ଗତକାଲି ଏହାର ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଆମେ ଏଭଳି ୟୁଏଭି ତିଆରି କରିବା ଦିଗରେ କାମ କରିବୁ। ଆମର ଟିମ୍ ବିଶେଷ ଉତ୍ପାଦକୁ ନିର୍ଦ୍ଧାରି ସମୟରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବ। ଏହାର ଦାୟିତ୍ବ ମୁଖ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଖରେ ରହିଛି।

ଆମର ଚେଷ୍ଟା ରହିବ ଯୁଦ୍ଧ ଲଢିବା ପାଇଁ କମ୍ ମୂଲ୍ୟରେ ହତିଆରର ଅତିରିକ୍ତ ସୁବିଧା ଦେବା। ଏହି ମିଶନରେ ଆରମ ଫୋକସ୍ ୩ଟି କଥା ଉପରେ ରହିବ। ଏଥିରେ ମାନବତାର ସହଯୋଗ, ପ୍ରାକୃତିକ ଦୁର୍ବିପାକ, ସୀମାପାର ଅପରେସନ୍, ଗୁମ୍ପା ଓ ସୁଡଙ୍ଗର ନୀରିକ୍ଷଣ କରିବାରେ ସହାୟକ ହେବ।

 ୟୁଏଭିକୁ ନେଇ ଆମେରିକାର ଏୟାର ଫୋର୍ସ ରିସର୍ଚ ଲାବୋରେଟେରି ଓ ଭାରତୀୟ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଅନୁସନ୍ଧାନ ଓ ବିକାଶ ସଂଗଠନ(ଡିଆରଡିଓ) ମଧ୍ୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା ଚାଲିଛି। ଅପ୍ରେଲରେ ଦୁଇ ଦେଶ ଦ୍ବାରା ଏହାର କାଗଜପତ୍ର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯିବ। ଏହି ନୂତନ ୟୁଏଭି ନିର୍ମାଣ ହେଲେ ଦୁଇ ଦେଶକୁ ଲାଭ ମିଳିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଲର୍ଡ।