PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବଦଳିଲେ ବିଏମସି କମିଶନର, ସଞ୍ଜୟ କୁମାର ସିଂହ ହେଲେ ନୂଆ କମିଶନର
  • ||
  • ବିନିକା : ପରିବା ବୋଝେଇ ପିକଅପ ଭ୍ୟାନକୁ ପିଟିଲା ଟ୍ରକ୍, ୩ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ରାଜସୁନାଖଳା : ବନ୍ଧୁକ ମୁନରେ ଦମ୍ପତିଙ୍କୁ ଲୁଟ୍
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : କେନ୍ଦୁଝର ଜେଲରେ ପଶିଲା କରୋନା, ୯ କଏଦୀ ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ମାଓବାଦୀଙ୍କ ବର୍ବରକାଣ୍ଡ, ଯବାନଙ୍କୁ ଗଳାକାଟି ହତ୍ୟା
  • ||
  • ବୋରିଗୁମ୍ମା : ବୋରିଗୁମ୍ମା ଗୋଷ୍ଠି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଟିକା ନେବାକୁ ଛକାପଞ୍ଝା, ସାମାଜିକ ଦୂରତାକୁ ଫୁ, ଯେତିକି ଆସୁଛି ଅଣ୍ଟୁନି, ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଅସନ୍ତୋଷ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ୧୦ ହଜାର ଟପିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦ ହଜାର ୯୮୨ ପଜିଟିଭ୍, ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୫ଲକ୍ଷ ୬୫ ହଜାର ପାର୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଉ ୧୭ ମୁଣ୍ଡ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୨୩୨କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||

ଏମିତି ଏକ ମନ୍ଦିର ଯାହାର ମୂର୍ତ୍ତିକୁ ଛୁଇଁବାକୁ ଡରନ୍ତି ଲୋକେ, କାରଣ ଜାଣିଲେ ଆପଣ ମଧ୍ୟ ହେବେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ

source:www.newstracklive.com

ବିଶ୍ୱରେ ଏମିତି ଅନେକ ଅଦ୍ଭୁତ ଜିନିଷ ରହିଛି ଯାହାକୁ ବୁଝିବା ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ପକ୍ଷେ ମଧ୍ୟ ସମ୍ଭବ ହେଉନାହିଁ । ଅନେକ ସ୍ଥାନ ରହିଛି ଯାହାର ରହସ୍ୟ ଭେଦ କରିବାରେ ହାର୍ ମାନିଯାଉଛନ୍ତି ବୈଜ୍ଞାନିକ । ଏଭଳି ଅନେକ ଜିନିଷ ଯାହା ଆମକୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଆମ ଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ରହିଛି କିଛି ଏଭଳି ଚମତ୍କାରୀ ଜିନିଷ ।   ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଏକ ଶିବ ମନ୍ଦିର ସମ୍ପର୍କରେ ଯେଉଁଠାରେ ରହିଥିବା ମୂର୍ତ୍ତିକୁ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେହି ସ୍ପର୍ଶ ମଧ୍ୟ କରିପାରୁନାହାନ୍ତି । ତେବେ ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହାର କାରଣ ।

ଛତିଶଗଡ ଜଗଦଲପୁର ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟାଳୟଠୁ ପ୍ରାୟ ୩୫ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଇନ୍ଦ୍ରାବତୀ ନଦୀ କୂଳେ ସ୍ଥିତ ଏହି ଶିବମନ୍ଦିର । ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ଥିବା ୧୦ମ ଶତାବ୍ଦୀର ମୂର୍ତ୍ତିକୁ ଛିନ୍ଦଗାଁର ଗ୍ରାମବାସୀ ଛୁଇଁବାକୁ ଭୟ କରନ୍ତି । ତାଙ୍କ ରାଜା ୭୪ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ତାଙ୍କୁ ଏପରି କରିବାକୁ ବାରଣ କରିଥିଲେ । ରାଜାଙ୍କ ସେହି ଆଦେଶ ଏବେବି ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ଟଙ୍ଗା ହୋଇଛି । ଗ୍ରାମବାସୀ ନିଜ ରାଜାଙ୍କୁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସମ୍ମାନ ଦେଉଥିଲେ ଏବଂ ସେଥିପାଇଁ ଆଜି ବି ତାଙ୍କ ଆଦେଶକୁ ଅବମାନନା କରୁନାହାନ୍ତି ।

ଦେଶର ସ୍ୱାଧୀନତା ସହିତ ୭୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ରାଜତନ୍ତ୍ର ବ୍ୟବସ୍ଥା ସମାପ୍ତ ହୋଇଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ଛିନ୍ଦଗ୍ରାମର ଗ୍ରାମବାସୀ ଆଜି ବି ୧୯୪୨ରେ ଜାରି ହୋଇଥିବା ଆଦେଶକୁ ପାଳନ କରିଆସୁଛନ୍ତି । ଇନ୍ଦ୍ରାବତୀ କୂଳରେ ସ୍ଥିତ ଛିନ୍ଦଗାଁର ଗୋରେସ୍ୱର ମହାଦେବଙ୍କ ମନ୍ଦିରରେ ପୂରାତନ ଶିବଲିଙ୍ଗ ବ୍ୟତୀତ ଭଗବାନ ନରସିଂହ, ନଟରାଜ ଓ ମାତା କଙ୍କାଲିନଙ୍କ ପୂରୁଣା ମୂର୍ତ୍ତି ସବୁ ରହିଛି । ଏହି କାରଣରୁ ଏହି ମନ୍ଦିର ବହୁତ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ।