ବର୍ଷର ୬୫ ଦିନ ଅନ୍ଧାରରେ ରୁହନ୍ତି ଏହି ସହରର ଲୋକେ, ଏହା ପଛର କାରଣ ଅତ୍ୟନ୍ତ ମଜାଦାର

ବିଶ୍ୱରେ ବିଭିନ୍ନ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ଯଜନକ ଜିନିଷ ଭରି ରହିଛି । ‘ମିଡନାଇଟ୍ ସନ୍’ ନାମକ ଏକ ଫେମସ ନରୱେ ସମ୍ପର୍କରେ ଆପଣ ତ ଶୁଣିଥିବେ କିନ୍ତୁ ଏମିତି ଏକ ସହର ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ୬୫ ଦିନ ଅନ୍ଧାରରେ ରହିଥାନ୍ତି ଲୋକେ ।

source:www.amarujala.com

ୟୁଟିକେଗବିକ୍ ସହର କୌଣସି ଆର୍କିଟିକ୍ ସହର ଭଳି ଲାଗିଥାଏ । ଏହି ସହର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ଥଣ୍ଡା  ଏବଂ ଅନ୍ଧକାର ମଧ୍ୟ କାରଣ ପୃଥିବୀପୃଷ୍ଠରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକାଂଶ ବାଦଲ ଏହି ସ୍ଥାନ ଉପରେ ଥାଏ । ଏହା ଜଳବାୟୁ ପ୍ରତିକୂଳ ତଥାପି ସହରରେ ୪୦୦୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକେ ବାସ କରନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଆଲାସ୍କାର ମୂଳ ଅଧିବାସୀ ଅଟନ୍ତି ।

source:www.amarujala.com

ଏହା ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ଉତ୍ତର ସାର୍ବଜନିକ ସମୁଦାୟ ମଧ୍ୟରେ ଏକ କାରଣ ୟୁଟିକୈଗାବିକ ଦୂର ଉତ୍ତରରେ ସ୍ଥିତ ଯାହା ଫଳରେ ଯୁକ୍ତରାଜ୍ୟରେ ସବୁଠାରୁ ଦୂରରେ ଥିବା ସହର ବୋଲି ପରିଚିତ । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ୟୁଟିକେଗାବିକ୍ ସହରକୁ ବେରୋ ନାମରେ ଜଣାଯାଉଥିଲା । ଏଠାରେ କିଛି ଲୋକ ତେଲ କ୍ଷେତ୍ର ସଞ୍ଚାଳନ କରନ୍ତି ଏବଂ ଅନ୍ୟ କିଛି ଲୋକ ପର୍ଯ୍ୟଟନରୁ ଆୟ କରିଥାନ୍ତି । ଆପଣଙ୍କ ମନରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଥିବ ଯେ ଏଭଳି ବିଷମ ଜଳବାୟୁ ଅଞ୍ଚଳକୁ କାହିଁକି କି ବା କିଏ ବୁଲିବା ପାଇଁ ଆସିବ ।

ଆର୍କିଟିକ ସର୍କଲରେ ଖରାଦିନେ ଏକମାସରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଅଧାରାତି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଥାଏ । ସେହି ସମୟରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଥାନ୍ତି । ଏହି ସମୟରେ ପ୍ରାୟ ଆର୍କିଟିକ୍ ସହର ପର୍ଯ୍ଯଟକଙ୍କୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରିଥାଏ । ଏହାକୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ କାହିଁ କେତେ ଦୂରରୁ ପର୍ଯ୍ଯଟକଙ୍କ ସୁଅ ଛୁଟେ ।

source:www.amarujala.com

ତେବେ ମଧ୍ଯରାତ୍ରରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଏକମାତ୍ର କାରଣ ନୁହେଁ, ୟୁଟିକେବିକ ଆଉ ଏକ କାରଣ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଦୁନିଆରୁ ଅଲଗା । ଏଠାରେ ଥଣ୍ଡାରେ ଲମ୍ବା ଧୃବୀୟ ରାତ୍ର ହୋଇଥାଏ । ଏମିତି ଏକ ରାତି ଯାହା ୬୫ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଥାଏ । ଅର୍ଥାତ୍ ବର୍ଷର ୬୫ ଦିନ ଏଠାରେ ସୂର୍ଯ୍ଯ ଉଦୟ ହୁଏନାହିଁ ଏବଂ ଅନ୍ଧକାର ରହିଥାଏ । ୨୦୧୮ରେ ୧୮ ନଭେମ୍ବରରେ ଶେଷ ଥର ସୂ୍ଯ୍ୟାସ୍ତ ହୋଇଥିଲା । ଏହାପରେ ୨୩ ଜାନୁୟାରୀରେ ସୂର୍ଯ୍ଯୋଦୟ ହେଲା ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ଜନ୍ମଦିନ ପାଳିଲେ ନାହିଁ ଆୟୁଷ୍ମାନ

ଦୀପିକାଙ୍କ ବିପକ୍ଷରେ ସ୍କ୍ରିନ୍‌ ସେୟାର କରିବେ କାରୱା

ଭୋଟର ଆଇଡି କାର୍ଡ ସହ ଲିଙ୍କ୍‌ ହେବ ଆଧାର!

୨୦୦୦ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍‌ର ଛପା ବନ୍ଦ ନେଇ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇନାହିଁ

ଏଲ୍ଏସିକୁ ଆଉ ୩ହଜାର ସୈନିକ ପଠାଇଛି ଭାରତ

ବଜାରରେ ରୁଷର କରୋନା ଔଷଧ ‘କରୋନାଭିର’