PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୪ ତାରିଖ ସକାଳେ ସ୍ଥଳଭାଗ ବାତ୍ୟା ଛୁଇଁବ ବୋଲି ଏସଆରସିଙ୍କ ସୂଚନା।
  • ||
  • ଓମିକ୍ରନ୍ ଭୟ : ତାମିଲନାଡୁର ଏକ ସ୍କୁଲ୍‌ରେ କରୋନା ଆତଙ୍କ , ୨୫ ପିଲାଙ୍କୁ କୋଭିଡ୍‌ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ୨୯ ଦେଶକୁ ମାଡ଼ି ଗଲାଣି ଓମିକ୍ରନ୍ – ପ୍ରେସମିଟ୍‌ରେ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ସୂଚନା
  • ||
  • ଭାରତରେ ଓମିକ୍ରନ ,କର୍ଣ୍ଣାଟକରୁ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨ ଓମିକ୍ରନ ଆକ୍ରାନ୍ତ , ପ୍ରେସ୍‌ମିଟ୍‌ରେ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ସୂଚନା
  • ||
  • ତେଲେଙ୍ଗାନାରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇନି ଓମିକ୍ରନ , ଏ ନେଇ ଖବରକୁ ଖଣ୍ଡନ କଲା ତେଲେଙ୍ଗାନା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ । ବ୍ରିଟେନ୍‌ ଫେରନ୍ତା ମହିଳା କୋଭିଡ୍‌ ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭାରତରେ ପ୍ରଥମ ଓମିକ୍ରନ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଚିହ୍ନଟ , ତେଲେଙ୍ଗାନାରୁ ଓମିକ୍ରନ୍‌ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ , ଆକ୍ରାନ୍ତ ମହିଳାଙ୍କର ବୟସ ୩୫ ବର୍ଷ , ଇଂଲଣ୍ଡରୁ ଫେରିଥିଲେ ସଂପୃକ୍ତ ମହିଳା
  • ||
  • କଟକ: ଗାଡ଼ି ଟଣା ବେଳେ ଫାଇନାନ୍ସ କମ୍ପାନି କର୍ମଚାରୀ ଉପରକୁ ବ୍ଲାଙ୍କ ଫାଇରିଙ୍ଗ୍ ଘଟଣା, ଦୁଇ ଅଭିଯୁକ୍ତକୁ ଧରିବା ପାଇଁ କଟକ ପୋଲିସ ଟିମ୍ ଗଞ୍ଜାମରେ
  • ||
  • ଅମ୍ବାଦଳା: ୮ ଲକ୍ଷରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ବାଇକ ସହ ୩ ଗିରଫ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର: ବିଶିଷ୍ଟ ସିପିଏମ୍ ନେତା ବସନ୍ତ ନନ୍ଦଙ୍କ ହୃଦଘାତରେ ବିୟୋଗ
  • ||
  • ରାୟଗଡା: ୩ ବର୍ଷ ଅଙ୍ଗନବାଡି ଚାକିରି କରିବା ପରେ ଚାକିରିରୁ ବାହାର କରାଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • କାଶୀପୁର: ହାତଗୁଞ୍ଜା ବିନା ଘୁଞ୍ଚୁନି ଫାଇଲ, ପ୍ରାପ୍ୟ ପାଇବାରେ ହଇରାଣ ଅବସର ଶିକ୍ଷକ
  • ||
  • ପାପଡାହାଣ୍ଡି: ମହୁ ମାଛି ଆକ୍ରମଣରେ ବୃଦ୍ଧ ଗୁରୁତର!
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ଼: କୋଇଡାରେ ଥମୁନି ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ, ଘରେ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ଟାଣି ଦଳି ଦେଲା ଦନ୍ତା, ଘଟଣା ସ୍ଥଳରେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ଉଡିଗଲା ପ୍ରାଣ ବାୟୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ବିଧାନସଭାର ଶୀତକାଳୀନ ଅଧିବେଶର ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନ, ଆରମ୍ଭରୁ ବିରୋଧୀଙ୍କ ହୋହଲ୍ଲା ଓ ହଟ୍ଟଗୋଳ, ୪ ଯାଏଁ ଗୃହ ମୁଲତବୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ୧୨ ଘଣ୍ଟାରେ ଅବପାତ, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ବାତ୍ୟା ରପୂ ନେବ ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୧୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୨୫୨ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ, ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୦୪୯୫୯୭ ଜଣକୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:୨୩ ରାଷ୍ଟ୍ରକୁ ବ୍ୟାପିଲା ଓମ୍ରିକନ୍, ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ବିମାନ ଉଡାଣ ସ୍ଥଗିତ
  • ||
  • ସୋର: ମନ୍ଦିରରୁ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନା ଓ ରୂପା ଗହଣା ଚୋରି
  • ||
  • କୋକସରା: ବିଦ୍ୟୁତ ସଂଯୋଗ ପାଇଁ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ କଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ
  • ||

ବର୍ଷର ୬୫ ଦିନ ଅନ୍ଧାରରେ ରୁହନ୍ତି ଏହି ସହରର ଲୋକେ, ଏହା ପଛର କାରଣ ଅତ୍ୟନ୍ତ ମଜାଦାର

source:www.amarujala.com

ବିଶ୍ୱରେ ବିଭିନ୍ନ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ଯଜନକ ଜିନିଷ ଭରି ରହିଛି । ‘ମିଡନାଇଟ୍ ସନ୍’ ନାମକ ଏକ ଫେମସ ନରୱେ ସମ୍ପର୍କରେ ଆପଣ ତ ଶୁଣିଥିବେ କିନ୍ତୁ ଏମିତି ଏକ ସହର ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ୬୫ ଦିନ ଅନ୍ଧାରରେ ରହିଥାନ୍ତି ଲୋକେ ।

source:www.amarujala.com

ୟୁଟିକେଗବିକ୍ ସହର କୌଣସି ଆର୍କିଟିକ୍ ସହର ଭଳି ଲାଗିଥାଏ । ଏହି ସହର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ଥଣ୍ଡା  ଏବଂ ଅନ୍ଧକାର ମଧ୍ୟ କାରଣ ପୃଥିବୀପୃଷ୍ଠରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକାଂଶ ବାଦଲ ଏହି ସ୍ଥାନ ଉପରେ ଥାଏ । ଏହା ଜଳବାୟୁ ପ୍ରତିକୂଳ ତଥାପି ସହରରେ ୪୦୦୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକେ ବାସ କରନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଆଲାସ୍କାର ମୂଳ ଅଧିବାସୀ ଅଟନ୍ତି ।

source:www.amarujala.com

ଏହା ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ଉତ୍ତର ସାର୍ବଜନିକ ସମୁଦାୟ ମଧ୍ୟରେ ଏକ କାରଣ ୟୁଟିକୈଗାବିକ ଦୂର ଉତ୍ତରରେ ସ୍ଥିତ ଯାହା ଫଳରେ ଯୁକ୍ତରାଜ୍ୟରେ ସବୁଠାରୁ ଦୂରରେ ଥିବା ସହର ବୋଲି ପରିଚିତ । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ୟୁଟିକେଗାବିକ୍ ସହରକୁ ବେରୋ ନାମରେ ଜଣାଯାଉଥିଲା । ଏଠାରେ କିଛି ଲୋକ ତେଲ କ୍ଷେତ୍ର ସଞ୍ଚାଳନ କରନ୍ତି ଏବଂ ଅନ୍ୟ କିଛି ଲୋକ ପର୍ଯ୍ୟଟନରୁ ଆୟ କରିଥାନ୍ତି । ଆପଣଙ୍କ ମନରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଥିବ ଯେ ଏଭଳି ବିଷମ ଜଳବାୟୁ ଅଞ୍ଚଳକୁ କାହିଁକି କି ବା କିଏ ବୁଲିବା ପାଇଁ ଆସିବ ।

ଆର୍କିଟିକ ସର୍କଲରେ ଖରାଦିନେ ଏକମାସରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଅଧାରାତି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଥାଏ । ସେହି ସମୟରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଥାନ୍ତି । ଏହି ସମୟରେ ପ୍ରାୟ ଆର୍କିଟିକ୍ ସହର ପର୍ଯ୍ଯଟକଙ୍କୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରିଥାଏ । ଏହାକୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ କାହିଁ କେତେ ଦୂରରୁ ପର୍ଯ୍ଯଟକଙ୍କ ସୁଅ ଛୁଟେ ।

source:www.amarujala.com

ତେବେ ମଧ୍ଯରାତ୍ରରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଏକମାତ୍ର କାରଣ ନୁହେଁ, ୟୁଟିକେବିକ ଆଉ ଏକ କାରଣ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଦୁନିଆରୁ ଅଲଗା । ଏଠାରେ ଥଣ୍ଡାରେ ଲମ୍ବା ଧୃବୀୟ ରାତ୍ର ହୋଇଥାଏ । ଏମିତି ଏକ ରାତି ଯାହା ୬୫ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଥାଏ । ଅର୍ଥାତ୍ ବର୍ଷର ୬୫ ଦିନ ଏଠାରେ ସୂର୍ଯ୍ଯ ଉଦୟ ହୁଏନାହିଁ ଏବଂ ଅନ୍ଧକାର ରହିଥାଏ । ୨୦୧୮ରେ ୧୮ ନଭେମ୍ବରରେ ଶେଷ ଥର ସୂ୍ଯ୍ୟାସ୍ତ ହୋଇଥିଲା । ଏହାପରେ ୨୩ ଜାନୁୟାରୀରେ ସୂର୍ଯ୍ଯୋଦୟ ହେଲା ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର