କରୋନା ଆତଙ୍କ ଯୋଗୁଁ ହ୍ରାସ ପାଇବ ପେଟ୍ରୋଲ-ଡିଜେଲର ମୂଲ୍ୟ, ଚଳିତ ବର୍ଷ ୩୦% କମିବ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ଦର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୯।୨: କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଆତଙ୍କରେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ବଜାର।   ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ବେଞ୍ଚମାର୍କ ଅଶୋଧିତ ତୈଳର ବ୍ରେଣ୍ଟ କ୍ରୁଡର ମୂଲ୍ୟ ଚଳିତ ବର୍ଷଠାରୁ ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ବଜାର ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଅଶୋଧିତ ତୈଳର  ଆହୁରି ହ୍ରାସ ପାଇପାରେ। ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ବ୍ୟାରେଲ ପିଛା ୫୦ ଡଲାରରେ ଚାଲୁଥିବା  ବ୍ରେଣ୍ଟ କ୍ରୁଡର ଅଶୋଧିତ ମୂଲ୍ୟ ବ୍ୟାରେଲ ପିଛା ୪୫ ଡଲାରକୁ ଖସିପାରେ। ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଯେ, ୨୬ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୧୮ ପରେ ବ୍ରେଣ୍ଟ କ୍ରୁଡର ମୂଲ୍ୟ ବ୍ୟାରେଲ ପିଛା ୪୯.୯୩ ଡଲାରକୁ ଖସି ଆସିବା ପରେ ନିମ୍ନ ସ୍ତରରେ ରହିଛି।

ଅଶୋଧିତ ତୈଳର ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ହେବା ସହିତ ଭାରତୀୟ ଗ୍ରାହକମାନେ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ସମେତ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ସାମଗ୍ରୀର ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତିରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ। ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ଇଣ୍ଟରକଣ୍ଟିନେଣ୍ଟାଲ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ ଅର୍ଥାତ୍ ICE ରେ ବ୍ରେଣ୍ଟ କ୍ରୁଡର ମୂଲ୍ୟ ଜାନୁଆରୀ ୮ରେ ବ୍ୟାରେଲ ପିଛା ୭୧.୭୫ ଡଲାରକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି, ଯାହା ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବ୍ରେଣ୍ଟ ଅଶୋଧିତ ମୂଲ୍ୟର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସ୍ତର ଅଟେ।

ଗତ ଏକ ସପ୍ତାହରୁ  କାରୋନା ଭାଇରସର ଆତଙ୍କ ବଜାର ଉପରେ ପଡିଛି। ଯାହାଫଳରେ ବ୍ରେଣ୍ଟ କ୍ରୁଡର ଏହି ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରରୁ ୨୧.୭୯ ଡଲାର ବା ୩୦.୨୮  ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି |ଏଞ୍ଜେଲ ବ୍ରୋକିଙ୍ଗର ଉପ-ଉପସଭାପତି (ଶକ୍ତି ଏବଂ ମୁଦ୍ରା ଅନୁସନ୍ଧାନ) ଅନୁଜ ଗୁପ୍ତା କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ପ୍ରକୋପରେ  ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ମୂଲ୍ୟରେ ଆହୁରି ହ୍ରାସ ଘଟିପାରେ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବ୍ରେଣ୍ଟ କ୍ରୁଡର ବ୍ୟାରେଲ ପିଛା ୪୫ ଡଲାରକୁ ଖସି ଆସିଥିବାବେଳେ ଆମେରିକୀୟ ଅଶୋଧିତ ପଶ୍ଚିମ ଟେକ୍ସାସ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀ ବ୍ୟାରେଲ ପିଛା ୪୦ ଡଲାରକୁ ଖସିପାରେ।

ଅନୁଜ ଗୁପ୍ତା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଶୋଧିତ ତ oil ଳର ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ହେତୁ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲର ମୂଲ୍ୟ ଲିଟର ପିଛା ଦୁଇରୁ ତିନି ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ ହୋଇପାରେ। କରୋନା  ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ବ୍ୟତୀତ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ମୂଲ୍ୟରେ ଅନ୍ୟ କେତେକ କାରଣ ଅଛି। କେଡିଆ ଆଡଭାଇଜରିର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଅଜୟ କେଡିଆ କହିଛନ୍ତି, ଅଶୋଧିତ ତୈଳର ଫଣ୍ଡାମେଣ୍ଟାଲ ଏ​‌ବେ ଦୁର୍ବଳ ରହିଛି। କାରଣ ଆମେରିକାରେ ତୈଳ ଉତ୍ପାଦନ ବଢୁଛି ଓ ବିଶ୍ବ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥାର ବିକାଶ ଦିଗରେ ଗତି ଧିମା ପଡିବା ଦ୍ବାରା ତୈଳର  ଚାହିଦା ହ୍ରାସ ପାଇଛି।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ରାଜ୍ୟରେ କୋଭିଡ ଟିକା ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ ଭିତ୍ତିଭୂମି ସମସ୍ୟା: ୫୦ ହଜାର ଟିକା ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ ସମ୍‌ରେ ପ୍ରସ୍ତୁତି

ବିଦେଶରୁ ଦାନ ସଂଗ୍ରହ କରିବ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର

ଭୀଷଣ ରୂପ ନେଉଛି ବାତ୍ୟା ‘ନିବାର’: ଆଜି ରାତିରେ କରିବ ଲ୍ୟାଣ୍ଡଫଲ, ଆଗକୁ ଆସୁଛି ଘନଘନ ଲଘୁଚାପ

‘ଲଭ୍‌ ଜିହାଦ’ ରୋକିବାକୁ ଯୋଗୀ ସରକାରଙ୍କ କଡ଼ା ପଦକ୍ଷେପ: ଆଣିଲେ ନୂଆ ଅଧ୍ୟାଦେଶ, ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ମିଳିବ ୩ରୁ ୧୦ ବର୍ଷ ଜେଲ୍

ଫିକା ପଡ଼ିବ କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା: ଡଙ୍ଗା ଭସା ମନା, ବାଲିଯାତ୍ରା ବି ହେବନି

ପରଲୋକରେ କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଅହମଦ ପଟେଲ