PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିଜେପିରେ ମିଶିଲେ ସୁନୀଲ ଜାଖଡ, କଂଗ୍ରେସ ସହ ୫୦ ବର୍ଷର ସମ୍ପର୍କରେ ପୂର୍ଣ୍ଣଛେଦ
  • ||
  • ୟାସିନ ମଲ୍ଲିକ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ, ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ପାଣ୍ଠି ଯୋଗାଣ ମାମଲାରେ ବାନ୍ଧିଥିଲା ଏନ୍‌ଆଇଏ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଏଥର ଭକ୍ତ ଦେଖିବେ ସ୍ନାନଯାତ୍ରା, ହେଲେ ସ୍ନାନ ବେଦିରେ ଶ୍ରୀବିଗ୍ରହଙ୍କୁ କରିପାରିବେନି ସ୍ପର୍ଶ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ତଳକୁ ଖସିଲା ଆକ୍ଟିଭ କେସ୍,୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ବାହାରିଲେ ୧୨ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଜି-କାଲି ବର୍ଷା ଆଶଙ୍କା, ତିନି ଦିନ ପରେ ପୁଣି ତାତି
  • ||
  • ପୁରୀ: ରଥଖଳା ହାଲ୍‌ଚାଲ୍‌… ଅଖ ଅନୁକୂଳ, ନାହାକା ଚକରେ ପଇତା ଓ ୧୫ ଚକ ପ୍ରସ୍ତୁତ
  • ||
  • ମୋହନା: ରାସ୍ତା କଡ଼ରୁ ଯୁବକଙ୍କ କ୍ଷତବିକ୍ଷତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପରିବାର
  • ||
  • କୁତ୍ରା: ୧୨ ବର୍ଷର ନାବାଳିକା ୭ ମାସର ଗର୍ଭବତୀ, ଥାନାରେ ଏତଲା ଦେଲେ ପରିବାରଲୋକ
  • ||
  • ବାରଙ୍ଗ: ପ୍ରେମ ସମ୍ପର୍କକୁ ନେଇ ଜଘନ୍ୟ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ : ପ୍ରେମିକକୁ ହତ୍ୟା କଲେ ପ୍ରେମିକା ପରିବାର, ଇନ୍‌ଫୋସିଟି ଥାନା ନିକଟରୁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭାରତ ସୀମାରେ ଅନୁପ୍ରବେଶ ଉଦ୍ୟମ କରୁଛନ୍ତି ୧୭୦ ଆତଙ୍କବାଦୀ, ତାଲିମ ଦେଉଛି ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ଏବଂ ISI
  • ||

ବଢ଼ିବ ତେଲ ଦର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୬ା୨(ଏଜେନ୍ସି): ଆଗାମୀ ଦିନରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ଦର ମହଙ୍ଗା ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ପେଟ୍ରୋଲିୟମ୍‌ ରପ୍ତାନିକାରୀ ରାଷ୍ଟ୍ରସଂଘ(ଓପେକ୍‌) ଦ୍ୱାରା ଉତ୍ପାଦନ ହ୍ରାସ ପରେ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ଦର ଦ୍ରୁତ ବେଗରେ ବଢ଼ୁଛି । ଶୁକ୍ରବାର ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ବ୍ରେଣ୍ଟ୍‌ କ୍ରୁଡ୍‌ ଦର ବ୍ୟାରେଲ୍‌ ପିଛା ୬୫ ଡଲାରରୁ ଉଦ୍ଧ୍ୱର୍ରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ଏହା ଗତ ୩ ମାସରେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସ୍ତର । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ୨୦୧୮ ନଭେମ୍ବରରେ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ଦର ୬୫ ଡଲାର ସ୍ତରରେ ରହିଥିଲା । ଜାନୁୟାରୀ ୧ରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ମଧ୍ୟରେ ଏଥିରେ ୨୧% ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି । ଭାରତୀୟ ବାସ୍କେଟ୍‌ କ୍ରୁଡ୍‌ ଦର ଏହି ସମୟରେ ୧୨% ମହଙ୍ଗା ହୋଇଛି । ଏଞ୍ଜେଲ ବ୍ରୋକିଙ୍ଗ୍‌ ହାଉସ୍‌ର ଉପସଭାପତି(ଏନର୍ଜି ଏବଂ କରେନ୍ସି) ଅନୂଜ ଗୁପ୍ତାଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ ଆମେରିକା ଏବଂ ଚୀନ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ବିବାଦକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଆଲୋଚନା ଆଗକୁ ବଢ଼ୁଛି । ଏହା ସହିତ ଓପେକ୍‌ ଦ୍ୱାରା ତୈଳ ଉତ୍ପାଦନ ହ୍ରାସ ଯୋଗୁ ଦର ଊଦ୍ଧ୍ୱର୍ମୁଖୀ ହୋଇଛି । ଭେନେଜୁଏଲା ଏବଂ ଇରାନ୍‌ ଉପରେ ଆମେରିକାର କଟକଣା ଯୋଗୁ ମଧ୍ୟ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ଦର ବଢ଼ୁଛି । ଏହା ସହିତ ଓପେକ୍‌ର ପ୍ରମୁଖ ସଦସ୍ୟ ସାଉଦି ଆରବ କହିଛି ଯେ, ଏହା ଆସନ୍ତା ମାସ ତୈଳ ଉତ୍ପାଦନରେ ଆହୁରି ହ୍ରାସ କରିବ । ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଯୋଗାଣ କମିବା ଦ୍ୱାରା ଦର ଉଦ୍ଧ୍ୱର୍ମୁଖୀ ହେବ । ଓପେକ୍‌ର ଅନୁରୋଧ କ୍ରମେ ଋଷ ମଧ୍ୟ ଏହାର ଦୈନିକ ଉତ୍ପାଦନକୁ ୧.୨ ଲକ୍ଷ ବ୍ୟାରେଲ କମାଇବା ପାଇଁ ରାଜି ହୋଇଛି । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଇରାନ୍‌ ତୈଳ ଉପରେ କଟକଣା ଲଗାଇବା ପରେ ଆମେରିକା ଅନ୍ୟ ତୈଳ ଉତ୍ପାଦନକାରୀ ରାଷ୍ଟ୍ରଗୁଡିକୁ ଯୋଗାଣ ବଢ଼ାଇବା ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲା । ନିଜେ ଆମେରିକା ମଧ୍ୟ ବୃହତ୍‌ ମାତ୍ରାରେ ତୈଳ ଉତ୍ପାଦନ କରିଥିଲା । ବର୍ଦ୍ଧିତ ଉତ୍ପାଦନ ଦ୍ୱାରା ଯୋଗାଣ ବଢ଼ିବା ଫଳରେ ଦର ଖସି ଆସିଥିଲା, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଓପେକ୍‌କୁ କ୍ଷତି ସହିବାକୁ ପଡିଥିଲା । ତେଣୁ ଯୋଗାଣ କମାଇ ଦରକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ନିମନ୍ତେ ଓପେକ୍‌ ଉତ୍ପାଦନ ହ୍ରାସ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଗ୍ରହଣ କରିଛି । ଗତ ପକ୍ଷରେ ଭାରତୀୟ ବାସ୍କେଟ୍‌ କ୍ରୁଡ୍‌ ଦର ବ୍ୟାରେଲ ପିଛା ୫୮.୭୧ ଟଙ୍କା ଥିଲା । ଏବେ ଏହା ୬୫ ଡଲାରରୁ ଉଦ୍ଧ୍ୱର୍ରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ଏହି ଆଧାରରେ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଆକଳନ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ଆଗକୁ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ଦାମ୍‌ ବଢ଼ିପାରେ । ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ମହଙ୍ଗା ହେବା ଦ୍ୱାରା ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ତେଲ ଆମଦାନୀ ଖର୍ଚ୍ଚ ୫ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚିପାରେ । ୨୦୧୮ ଏପ୍ରିଲରୁ ଡିସେମ୍ବର ମଧ୍ୟରେ ଦେଶକୁ ମୋଟ ୬.୦୭ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାରୁ ଊଦ୍ଧ୍ୱର୍ ତୈଳ ଆମଦାନୀ ହୋଇଛି । ୩ ମାସରେ ଏହା ୧.୮ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ବଢ଼ିପାରେ । ଏଭଳି ଭାବେ ୨୦୧୮-୧୯ ଆର୍ଥିକବର୍ଷରେ ତୈଳ ଆମଦାନୀ ବିଲ୍‌ ୭.୮୭ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚିପାରେ । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ୨୦୧୩-୧୪ରେ ତୈଳ ଆମଦାନୀରେ ରେକର୍ଡ ୫.୬୪ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥିଲା ।