PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଜଳେଶ୍ୱର: ମହିଳାଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧଦଗ୍ଧ ମୃତ ଦେହ ଠାବ
  • ||
  • ନୟାଗଡ଼: କଟକ ଅବକାରୀ ଗୋଇନ୍ଦା ବିଭାଗ ଦ୍ବାରା ୨କିଲୋ ୩୦୦ଗ୍ରାମ ଅଫିମ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ପୁରୀ: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସହ ଜଡ଼ିତ ୨୩ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ : ସେବାୟତଙ୍କ ସମେତ ଏକାଧିକ କର୍ମଚାରୀ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ: ୭ ଦିନ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଧର୍ମାନୁଷ୍ଠାନ, ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନ ଯଥା- ପାର୍କ ସମୁଦ୍ରକୂଳ ବନ୍ଦ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ, ମେରୁ ଯାତ୍ରା ଓ ପଣା ସଂକ୍ରାନ୍ତି ସର୍ବସାଧାରଣରେ ମନା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି: ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ସ୍ୱାଭିମାନ ଅଞ୍ଚଳ ପାପରମେଟଲା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଜାମୁଝାଡୀ ଜଙ୍ଗଲରୁ ଅଚିହ୍ନା ଯୁବକର ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି: ଜାଲ୍ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ଦେଇ ୨୫ ଶିକ୍ଷକ ବହିଷ୍କୃତ
  • ||
  • ଯାଜପୁର: ଡଙ୍କାରୀରେ ବଡ ଧରଣର ଚଢ଼ାଉ, କଳାପଥର ଗାଡି ଜବତ, ଏକାଧିକ ଲୁଟେରା ଗିରଫ
  • ||
  • ବୋଲଗଡ଼: ବାଇକ୍- ବୁଲେଟ ମୁଁହା ମୁଁହି ଧକ୍କା, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଆଇପିଏଲ୍‌ର-୧୪: ଆଜି ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ ଓ କୋଲକାତା ନାଇଟ ରାଇଡର୍ସ
  • ||
  • କରଞ୍ଜିଆର ଥାନା ବୁଢୀଗାଁରର ଘଟଣା- ସ୍ତ୍ରୀ ଓ ସ୍ତ୍ରୀର ପ୍ରେମିକକୁ କଟୁରିରେ ହାଣିଲା ସ୍ୱାମୀ , ଅଭିଯୁକ୍ତ ସ୍ୱାମୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ୱରରେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଓ ୫ଟି ସଚିବ, ବିଭିନ୍ନ ଉନ୍ନୟନମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟର କରିବେ ସମୀକ୍ଷା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟ: ପୁଣି ୨ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୧୯୩୦କୁ ଛୁଇଁଲା
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଜି ୧୭୮୪ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍‌ ଚିହ୍ନଟ, କ୍ୱାରାଣ୍ଟାଇନ୍‌ରୁ ୧୦୩୫ , ଲୋକାଲ କଣ୍ଟାକ୍ଟରୁ ୭୪୯ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଆଜି ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ୧୯୦ କରୋନା ପଜିଟିଭ ଟିହ୍ନଟ, କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନ୍‌ରୁ ୩୮ ଓ ଲୋକାଲ କଣ୍ଟାକ୍ଟରୁ ୧୫୨ସଂକ୍ରମିତ
  • ||

ବଢ଼ିବ ତେଲ ଦର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୬ା୨(ଏଜେନ୍ସି): ଆଗାମୀ ଦିନରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ଦର ମହଙ୍ଗା ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ପେଟ୍ରୋଲିୟମ୍‌ ରପ୍ତାନିକାରୀ ରାଷ୍ଟ୍ରସଂଘ(ଓପେକ୍‌) ଦ୍ୱାରା ଉତ୍ପାଦନ ହ୍ରାସ ପରେ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ଦର ଦ୍ରୁତ ବେଗରେ ବଢ଼ୁଛି । ଶୁକ୍ରବାର ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ବ୍ରେଣ୍ଟ୍‌ କ୍ରୁଡ୍‌ ଦର ବ୍ୟାରେଲ୍‌ ପିଛା ୬୫ ଡଲାରରୁ ଉଦ୍ଧ୍ୱର୍ରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ଏହା ଗତ ୩ ମାସରେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସ୍ତର । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ୨୦୧୮ ନଭେମ୍ବରରେ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ଦର ୬୫ ଡଲାର ସ୍ତରରେ ରହିଥିଲା । ଜାନୁୟାରୀ ୧ରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ମଧ୍ୟରେ ଏଥିରେ ୨୧% ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି । ଭାରତୀୟ ବାସ୍କେଟ୍‌ କ୍ରୁଡ୍‌ ଦର ଏହି ସମୟରେ ୧୨% ମହଙ୍ଗା ହୋଇଛି । ଏଞ୍ଜେଲ ବ୍ରୋକିଙ୍ଗ୍‌ ହାଉସ୍‌ର ଉପସଭାପତି(ଏନର୍ଜି ଏବଂ କରେନ୍ସି) ଅନୂଜ ଗୁପ୍ତାଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ ଆମେରିକା ଏବଂ ଚୀନ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ବିବାଦକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଆଲୋଚନା ଆଗକୁ ବଢ଼ୁଛି । ଏହା ସହିତ ଓପେକ୍‌ ଦ୍ୱାରା ତୈଳ ଉତ୍ପାଦନ ହ୍ରାସ ଯୋଗୁ ଦର ଊଦ୍ଧ୍ୱର୍ମୁଖୀ ହୋଇଛି । ଭେନେଜୁଏଲା ଏବଂ ଇରାନ୍‌ ଉପରେ ଆମେରିକାର କଟକଣା ଯୋଗୁ ମଧ୍ୟ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ଦର ବଢ଼ୁଛି । ଏହା ସହିତ ଓପେକ୍‌ର ପ୍ରମୁଖ ସଦସ୍ୟ ସାଉଦି ଆରବ କହିଛି ଯେ, ଏହା ଆସନ୍ତା ମାସ ତୈଳ ଉତ୍ପାଦନରେ ଆହୁରି ହ୍ରାସ କରିବ । ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଯୋଗାଣ କମିବା ଦ୍ୱାରା ଦର ଉଦ୍ଧ୍ୱର୍ମୁଖୀ ହେବ । ଓପେକ୍‌ର ଅନୁରୋଧ କ୍ରମେ ଋଷ ମଧ୍ୟ ଏହାର ଦୈନିକ ଉତ୍ପାଦନକୁ ୧.୨ ଲକ୍ଷ ବ୍ୟାରେଲ କମାଇବା ପାଇଁ ରାଜି ହୋଇଛି । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଇରାନ୍‌ ତୈଳ ଉପରେ କଟକଣା ଲଗାଇବା ପରେ ଆମେରିକା ଅନ୍ୟ ତୈଳ ଉତ୍ପାଦନକାରୀ ରାଷ୍ଟ୍ରଗୁଡିକୁ ଯୋଗାଣ ବଢ଼ାଇବା ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲା । ନିଜେ ଆମେରିକା ମଧ୍ୟ ବୃହତ୍‌ ମାତ୍ରାରେ ତୈଳ ଉତ୍ପାଦନ କରିଥିଲା । ବର୍ଦ୍ଧିତ ଉତ୍ପାଦନ ଦ୍ୱାରା ଯୋଗାଣ ବଢ଼ିବା ଫଳରେ ଦର ଖସି ଆସିଥିଲା, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଓପେକ୍‌କୁ କ୍ଷତି ସହିବାକୁ ପଡିଥିଲା । ତେଣୁ ଯୋଗାଣ କମାଇ ଦରକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ନିମନ୍ତେ ଓପେକ୍‌ ଉତ୍ପାଦନ ହ୍ରାସ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଗ୍ରହଣ କରିଛି । ଗତ ପକ୍ଷରେ ଭାରତୀୟ ବାସ୍କେଟ୍‌ କ୍ରୁଡ୍‌ ଦର ବ୍ୟାରେଲ ପିଛା ୫୮.୭୧ ଟଙ୍କା ଥିଲା । ଏବେ ଏହା ୬୫ ଡଲାରରୁ ଉଦ୍ଧ୍ୱର୍ରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ଏହି ଆଧାରରେ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଆକଳନ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ଆଗକୁ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ଦାମ୍‌ ବଢ଼ିପାରେ । ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ମହଙ୍ଗା ହେବା ଦ୍ୱାରା ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ତେଲ ଆମଦାନୀ ଖର୍ଚ୍ଚ ୫ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚିପାରେ । ୨୦୧୮ ଏପ୍ରିଲରୁ ଡିସେମ୍ବର ମଧ୍ୟରେ ଦେଶକୁ ମୋଟ ୬.୦୭ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାରୁ ଊଦ୍ଧ୍ୱର୍ ତୈଳ ଆମଦାନୀ ହୋଇଛି । ୩ ମାସରେ ଏହା ୧.୮ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ବଢ଼ିପାରେ । ଏଭଳି ଭାବେ ୨୦୧୮-୧୯ ଆର୍ଥିକବର୍ଷରେ ତୈଳ ଆମଦାନୀ ବିଲ୍‌ ୭.୮୭ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚିପାରେ । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ୨୦୧୩-୧୪ରେ ତୈଳ ଆମଦାନୀରେ ରେକର୍ଡ ୫.୬୪ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥିଲା ।