PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବୌଦ୍ଧ: ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଅଜଣା ଗାଡି, ଜଣେ ମୃତ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ପାଟଣା: ଜମିବାଡ଼ି ବିବାଦକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ଦୁଇ ପରିବାର ଭିତରେ ଗଣ୍ଡଗୋଳ, ବଡ଼ ଭାଇ ମୁଣ୍ଡରେ ପଥର ଛେଚିଦେଲେ ସାନ ଭାଇର ପରିବାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପାଇଁ ଗାନ୍ଧୀ ମାର୍ଗରେ ହେଉଛି ଫୁଲଡ୍ରେସ୍ ରିହର୍ସଲ, ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ପାଇଁ ଟ୍ରାଫିକ୍ କଟକଣା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ତଳକୁ ଖସିଲା ସଂକ୍ରମଣ ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୨୯୧ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୨୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଖଲ୍ଲିକୋଟ: ପରିବା ବୋଝେଇ ଅଟୋକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ବାଲି ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ୍, ଜଣେ ମୃତ ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ପୁରୀ: ବାଲୁକା ଶିଳ୍ପୀ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ସୁଦର୍ଶନ ପଟ୍ଟନାୟକ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍‌, ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ମାସେ ଚିକିତ୍ସା ପରେ ଜଙ୍ଗଲକୁ ଫେରିଲା ୧୨ ଫୁଟର ଅହିରାଜ, ଢ଼େଲାମାଡ଼ରେ ଭାଙ୍ଗିଥିଲା ପିଞ୍ଜରା ହାଡ଼
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଆଉ ଦୁଇ ଦିନ ଭିଜିବ ଓଡ଼ିଶା, ଉପକୂଳ ସମେତ ୭ ଜିଲ୍ଲାରେ ସ୍ୱଳ୍ପରୁ ମଧ୍ୟମ ଧରଣର ବର୍ଷା ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ପିକଅପ୍ ଭ୍ୟାନ୍‌ରୁ ୨ କୁଇଣ୍ଟାଲ ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ୨ ମାଫିଆ ଗିରଫ
  • ||

ନାଟକ ‘ଅକୁହା କଥା’ ମଞ୍ଚସ୍ଥ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୯ା୧(ବ୍ୟୁରୋ): ମିଛମାୟା ଭରା ଏ ସଂସାରରେ ସତ୍ୟବାଦୀ ଓ ସ୍ପଷ୍ଟବାଦୀ ମଣିଷ ଖୁବ୍‌ କମ୍‌ ଦେଖିବାକୁ ମିଳନ୍ତି । ଏହି ସତ୍ୟବାଦୀ ଓ ସ୍ପଷ୍ଟବାଦୀ ମଣିଷ ମଦ୍ୟରେ ଦେବଦତ୍ତ ଥିଲେ ଜଣେ ଅନନ୍ୟ ଚରିତ୍ର । ଜୀବନସାରା ସ୍ପଷ୍ଟବାଦିତା ଓ ନିଃସ୍ୱାର୍ଥପର ସେବା ଯୋଗାଇ ଦିନେ ପରିସ୍ଥିତିରେ ପଡି ନିଜର ବିବେକ ପାଖରେ ମାନବିକତାକୁ ବଳି ପକାଇଦେଲେ । ଯାହାକି ତାଙ୍କ ଜୀବନକୁି ଘାଣ୍ଟିଚକଟି ଅସ୍ତବ୍ୟସ୍ତ କରିଦେଉଥିଲା । କିପରି ସେହି ସତ୍ୟତାକୁ ପ୍ରକାଶ କରିବେ ବାଟ ଖୋଜୁଥିଲେ । ଶେଷର ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଚାପରେ ତାହାକୁ ପ୍ରକାଶ କରି ଛାତିର ଯନ୍ତ୍ରଣାକୁ ସ୍ୟ କରିନପାରି ଶେଷ ନିଃଶ୍ୱାସ ତ୍ୟାଗ କଲେ । ଏପରି ଏକ ବିଷୟବସ୍ତୁକୁ ନେଇ ବିଜ୍ଞାନ ଓ ବୈଷୟିକ ବିଭଗେ ସାଂସ୍କୃତିକ ପରିଷଦର କଳାକାରମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ମଞ୍ଚସ୍ଥ ହୋଇଛି ନାଟକ ‘ଅକୁହା କଥା’ । ଦର୍ଶକମାନେ ଭଞ୍ଜକଳା ମଣ୍ଡପରେ ମଞ୍ଚସ୍ଥ ଏହି ନାଟକର ଭରପୂର ମଜା ଉଠାଇଥିଲେ । ଏହି ନାଟକଟିକୁ ପ୍ରଦୀପ କୁମାର ବିଶ୍ୱାଳ ରଚନା କରିଥିଲେ । ନିର୍ଦ୍ଦେଶନା ଦେଇଥିଲେ ତ୍ରିନାଥ ବାରିକ । ଅଭିନୟରେ ପ୍ରଦ୍ୟୁମ୍ନ ଦାସ, ରୋହିତ ଲେଙ୍କା, ସୁଶିଲ ମାଝୀ, ସୁଶାନ୍ତ ରାଉ, ଧ୍ରୁବ ରାଉତ, କଣ୍ଡୁରୀଦାସ, କୃପାସିନ୍ଧୁ ବାରିକ, ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ସେନାପତି, ସୀମା ମହାନ୍ତି ଏବଂ ମଧୁସ୍ମିତା ସ୍ୱାଇଁ ସାମିଲ ଥିଲେ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର