PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଅଗଷ୍ଟ ୧୬ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ପାଠପଢ଼ା, ସକାଳ ୯ଟାରୁ ଦିନ ସାଢ଼େ ୧୨ଟା ଯାଏ ହେବ ପାଠପଢ଼ା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ୮ ଘଣ୍ଟା ପରେ ପୁଣି ସହରରେ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ, ମାଲତୀଗୁଣ୍ଡେପୁରରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା, ପ୍ରତିବାଦରେ ରାସ୍ତାରୋକ…
  • ||
  • ଟୋକିଓ ଅଲମ୍ପିକ୍ସ : ଭାରତକୁ ଆଉ ଏକ ପଦକ, ପୁରୁଷ ୫୭ କେଜି ଫ୍ରିଷ୍ଟାଇଲ କୁସ୍ତିରେ ରବିଙ୍କୁ ରୌପ୍ୟ
  • ||
  • କଟକ : ରାଜ୍ୟ ଜିଏସଟି ଏନଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ୱିଙ୍ଗ୍ ଦ୍ଵାରା ୬୪୧ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଜାଲ ବିଲ୍ ରାକେଟ ମାମଲାରେ ତୃତୀୟ ମାଷ୍ଟର ମାଇଣ୍ଡ୍ ଗିରଫ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ସମ୍ବଲପୁର ସଦର ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ପରେ ରାସ୍ତାରେ ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ହକି : ଭାରତ ଜର୍ମାନୀକୁ ୫-୪ ଗୋଲରେ ହରାଇ ଜିତିଲା ବ୍ରୋଞ୍ଚ ପଦକ
  • ||
  • ଟୋକିଓ : ଭାରତୀୟ ହକି ଟିମ୍‌ର ଐତିହାସିକ ବିଜୟ ନେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଶୁଭେଚ୍ଛା, କହିଲେ-ଆଗାମୀ ପିଢିର ଖେଳାଳିଙ୍କ ପାଇଁ ହେବ ପ୍ରେରଣାର ଉତ୍ସ ’
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ବୌଦ୍ଧ ଜିଲ୍ଲା ପୁରୁଣାକଟକ ଥାନା ଖୋର୍ଦ୍ଧା-ବଲାଙ୍ଗୀର ୫୭ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଚାରିଛକଠାରେ ୧୬ ପେଟି କଫ୍ ସିରପ୍ ଜବତ, ସ୍କର୍ପିଓ ସହ ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ଲମତାପୁଟ ବ୍ଲକ ବଡ଼ପଡା ଘାଟି ନିକଟ ଜଙ୍ଗଲରୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ
  • ||
  • କୋଣାର୍କ : ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡର ଫାଟି ୪ ଛେଳି ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ, ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ନକ୍ସଲଙ୍କ ବର୍ବର କାଣ୍ଡ, ଲ୍ୟାଣ୍ଡମାଇନ୍ ବିସ୍ଫୋରଣ କରି ଉଡ଼ାଇଦେଲେ ବୋଲେରୋ, ୨ ମୃତ
  • ||

ଜାତୀୟ ଫିଲ୍ମ ମ୍ୟୁଜିୟମ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କଲେ ମୋଦି

ମୁମ୍ବାଇ,୧୯ ।୧(ଏଜେନ୍ସି): ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଆଜି ମୁମ୍ବାଇରେ ପ୍ରଥମ ଜାତୀୟ ଫିଲ୍ମ ମ୍ୟୁଜିୟମ (ଏନ୍‌ଏମ୍‌ଆଇସି)ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଛନ୍ତି । କହିଛନ୍ତି ସିନେମା ଓ ସମାଜ ପରସ୍ପରର ପ୍ରତିଫଳନ । ସମାଜରେ ଯାହା ଘଟୁଛି ତାହା ଫିଲ୍ମରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି ଏବଂ ଫିଲ୍ମରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଥିବା ଦୃଶ୍ୟ ସମାଜରେ ମଧ୍ୟ ଘଟୁଛି । ଆଜିର ସିନେମା ସମସ୍ୟା ସମାଧାନର ବାଟ ଦେଖାଇଛି । ଭାରତ ବଦଳୁଛି, ତା ସହିତ ସମାଧାନର ବାଟ ବାହାରୁଛି । ଯେଉଁଠାରେ ସମସ୍ୟା ଅଛି, ସେଠାରେ ସମାଧାନ ରହିଛି । ଫିଲ୍ମ ଡିଭିଜନ କ୍ୟାମ୍ପସରେ ଊନବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀର ଐତିହାସିକ ପ୍ରାସାଦ ଗୁଲସନ ମହଲ ଓ ଏକ ନୂଆ ଅଟ୍ଟାଳିକାକୁ ନେଇ ୧୪୦ କୋଟି ୬୧ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ନିର୍ମିତ ହୋଇଛି ଏହି ମ୍ୟୁଜିୟମ । ଏଠାରେ ଦାଦାସାହେବ ଫାଲ୍‌କେଙ୍କ ରାଜା ହରିଶ୍ଚନ୍ଦ୍ର ଓ କାଳିୟ ମର୍ଦ୍ଦନ ଫିଲ୍ମର ଦୃଶ୍ୟ, ପୁରୁଣା କ୍ୟାମେରା, ସୁଟିଂ ଉପକରଣ ଓ ବିରଳ ଫଟୋଗ୍ରାଫ, ହିନ୍ଦୀ ଓ ଆଞ୍ଚଳିକ ଭାଷାରେ ନିର୍ମିତ ଫିଲ୍ମ ପୋଷ୍ଟର, ବୁକଲେଟ, ଲବିକାର୍ଡ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ସ୍ଥାନ ପାଇଛି । ଭାରତୀୟ ସିନେମା ଗତ ଏକ ଶତାବ୍ଦୀ ଭିତରେ କିଭଳି ବିକଶିତ ହୋଇଛି ତାହାର ଫଟୋଚିତ୍ର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଛି । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସୂଚନା ଓ ପ୍ରସାରଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜ୍ୟବର୍ଦ୍ଧନ ସିଂହ ରାଠୋର, ସିବିଏଫସି ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶୂନ ଯୋଶୀ, ଗାୟିକା ଆଶା ଭୋଁସଲେ, ଏ.ଆର ରହମନ, ବରିଷ୍ଠ ଅଭିନେତା ମନୋଜ କୁମାର, ଜିତେନ୍ଦ୍ର, ରଣଧୀର କପୁର, ଆମିର ଖାନ, କଙ୍ଗନା ରାଣାୱତ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।