PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂକ୍ରମଣ ମୁହାଁ ଓଡ଼ିଶା, ସାମାନ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ ଥିଲେ ଟେଷ୍ଟ କରନ୍ତୁ : ଜନସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ: ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ବ୍ରିଜ୍ ତଳକୁ ଖସିଲା ଟ୍ରକ୍, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଡ୍ରାଇଭର୍
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ :ଢେଙ୍କାନାଳ ସିଭିଲ କୋର୍ଟକୁ ସିଲ , ୧୦ରୁ ଅଧିକ କର୍ମଚାରୀ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ ପରେ ମାଇକ୍ରୋ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଘୋଷଣା କଲା ପୌରପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ତଳମୁହାଁ କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ଦଶମ ଓ ଦ୍ଵାଦଶ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରୁହ : ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ: ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଅଜଣା ଗାଡି, ଜଣେ ମୃତ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ପାଟଣା: ଜମିବାଡ଼ି ବିବାଦକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ଦୁଇ ପରିବାର ଭିତରେ ଗଣ୍ଡଗୋଳ, ବଡ଼ ଭାଇ ମୁଣ୍ଡରେ ପଥର ଛେଚିଦେଲେ ସାନ ଭାଇର ପରିବାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପାଇଁ ଗାନ୍ଧୀ ମାର୍ଗରେ ହେଉଛି ଫୁଲଡ୍ରେସ୍ ରିହର୍ସଲ, ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ପାଇଁ ଟ୍ରାଫିକ୍ କଟକଣା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ତଳକୁ ଖସିଲା ସଂକ୍ରମଣ ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୨୯୧ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୨୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଖଲ୍ଲିକୋଟ: ପରିବା ବୋଝେଇ ଅଟୋକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ବାଲି ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ୍, ଜଣେ ମୃତ ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ପୁରୀ: ବାଲୁକା ଶିଳ୍ପୀ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ସୁଦର୍ଶନ ପଟ୍ଟନାୟକ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍‌, ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ମାସେ ଚିକିତ୍ସା ପରେ ଜଙ୍ଗଲକୁ ଫେରିଲା ୧୨ ଫୁଟର ଅହିରାଜ, ଢ଼େଲାମାଡ଼ରେ ଭାଙ୍ଗିଥିଲା ପିଞ୍ଜରା ହାଡ଼
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଆଉ ଦୁଇ ଦିନ ଭିଜିବ ଓଡ଼ିଶା, ଉପକୂଳ ସମେତ ୭ ଜିଲ୍ଲାରେ ସ୍ୱଳ୍ପରୁ ମଧ୍ୟମ ଧରଣର ବର୍ଷା ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ପିକଅପ୍ ଭ୍ୟାନ୍‌ରୁ ୨ କୁଇଣ୍ଟାଲ ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ୨ ମାଫିଆ ଗିରଫ
  • ||

ଜାତୀୟ ଫିଲ୍ମ ମ୍ୟୁଜିୟମ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କଲେ ମୋଦି

ମୁମ୍ବାଇ,୧୯ ।୧(ଏଜେନ୍ସି): ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଆଜି ମୁମ୍ବାଇରେ ପ୍ରଥମ ଜାତୀୟ ଫିଲ୍ମ ମ୍ୟୁଜିୟମ (ଏନ୍‌ଏମ୍‌ଆଇସି)ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଛନ୍ତି । କହିଛନ୍ତି ସିନେମା ଓ ସମାଜ ପରସ୍ପରର ପ୍ରତିଫଳନ । ସମାଜରେ ଯାହା ଘଟୁଛି ତାହା ଫିଲ୍ମରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି ଏବଂ ଫିଲ୍ମରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଥିବା ଦୃଶ୍ୟ ସମାଜରେ ମଧ୍ୟ ଘଟୁଛି । ଆଜିର ସିନେମା ସମସ୍ୟା ସମାଧାନର ବାଟ ଦେଖାଇଛି । ଭାରତ ବଦଳୁଛି, ତା ସହିତ ସମାଧାନର ବାଟ ବାହାରୁଛି । ଯେଉଁଠାରେ ସମସ୍ୟା ଅଛି, ସେଠାରେ ସମାଧାନ ରହିଛି । ଫିଲ୍ମ ଡିଭିଜନ କ୍ୟାମ୍ପସରେ ଊନବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀର ଐତିହାସିକ ପ୍ରାସାଦ ଗୁଲସନ ମହଲ ଓ ଏକ ନୂଆ ଅଟ୍ଟାଳିକାକୁ ନେଇ ୧୪୦ କୋଟି ୬୧ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ନିର୍ମିତ ହୋଇଛି ଏହି ମ୍ୟୁଜିୟମ । ଏଠାରେ ଦାଦାସାହେବ ଫାଲ୍‌କେଙ୍କ ରାଜା ହରିଶ୍ଚନ୍ଦ୍ର ଓ କାଳିୟ ମର୍ଦ୍ଦନ ଫିଲ୍ମର ଦୃଶ୍ୟ, ପୁରୁଣା କ୍ୟାମେରା, ସୁଟିଂ ଉପକରଣ ଓ ବିରଳ ଫଟୋଗ୍ରାଫ, ହିନ୍ଦୀ ଓ ଆଞ୍ଚଳିକ ଭାଷାରେ ନିର୍ମିତ ଫିଲ୍ମ ପୋଷ୍ଟର, ବୁକଲେଟ, ଲବିକାର୍ଡ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ସ୍ଥାନ ପାଇଛି । ଭାରତୀୟ ସିନେମା ଗତ ଏକ ଶତାବ୍ଦୀ ଭିତରେ କିଭଳି ବିକଶିତ ହୋଇଛି ତାହାର ଫଟୋଚିତ୍ର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଛି । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସୂଚନା ଓ ପ୍ରସାରଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜ୍ୟବର୍ଦ୍ଧନ ସିଂହ ରାଠୋର, ସିବିଏଫସି ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶୂନ ଯୋଶୀ, ଗାୟିକା ଆଶା ଭୋଁସଲେ, ଏ.ଆର ରହମନ, ବରିଷ୍ଠ ଅଭିନେତା ମନୋଜ କୁମାର, ଜିତେନ୍ଦ୍ର, ରଣଧୀର କପୁର, ଆମିର ଖାନ, କଙ୍ଗନା ରାଣାୱତ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର